פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

מילת הקסם: אחסון

כמה שלא יהיה לנו ממנו תמיד נרצה עוד.. החכמה היא למצוא מקומות אחסון שישתלבו בטבעיות עם הבית, מבלי להפוך אותו לחדר ארונות אחד גדול

29/09/2018
מאת: שירלי כץ, בניין ודיור
 
צילום: Revelateur Studio. מתוך אתר: Dezeen
 
כל עונת מעבר, מזכירה לנו עד כמה חשוב ונוח, כשיש לאן להעביר את הבגדים שכבר לא שייכים לעונה. אוסף הנעליים שלנו יכול להיות זרוק מבולגן באיזו מגירה או לקבל מקום ייעודי ומכובד משלו. מצעים, סירים, אלבומים ישנים ומזכרות סנטימנטליות, שאף אחד לא באמת צריך, אבל הלב לא נותן לזרוק, מכשירי חשמל שאינם בשימוש יום-יומי. עבור כל אלה ועוד אנחנו צריכים מקומות אחסון וכמה שיותר, יותר טוב, יותר נוח, יותר שומר על הסדר בבית, אבל אף פעם לא מספיק.
 
אהבתם? יש לנו עוד עוד!

 
ארונות 

ארונות זה הפתרון המידי לאחסון – לפני הכל, אנחנו מתכננים את הארונות בבית. האם כל חדר יקבל ארון? האם ארון קיר גדול או חדר ארונות? האם ישנם מקומות נוספים, מחוץ לחדרים עצמם, שבהם ניתן לשלב ארונות? ומה נאחסן בכל ארון?
 
 
 
התשובות לכל השאלות הללו מצריכות מחשבה ותכנון מוקפד. לכל משפחה יש את הצרכים שלה. גם גודל הבית, החדרים, גובה התקרה ורוחב המסדרונות צריכים להילקח בחשבון. במקרים רבים, הארונות מכילים הרבה יותר מבגדים, מצעים וחומרי ניקוי, בתים קומפקטיים ומגבלות של מקום מצריכים חשיבה יצירתית במיוחד ומייצרים תכניות ייחודיות, עבור מערכות רהיטים שלמות, שיודעות לאחסן את עצמן בתוך ארונות וקירות – "רהיטים מתקפלים" – מיטות ושולחנות שנשלפים ומשנים בן רגע את הפונקציונאליות של החדר. 
 
שולחן נשלף מתוך ארון. צילום: Simone Bossi. מתוך אתר: Dezeen
 
גם חדרי הרחצה זקוקים להתייחסות מיוחדת. בדרך כלל מדובר בחדרים לא גדולים והארונית שמתחת לכיור אמורה לספק לנו את כל מה שאנחנו זקוקים לו בשלב הרחצה – מגבות ודטרגנטים למיניהם. אם נצליח להגדיל מעט את שטח האחסון בחדר זה נוכל להכניס גם לשם הרבה יותר.  מומלץ לא "לוותר" לחדר הזה ולהעמיס עליו מקומות אחסון שיכולים להשתלב בו בטבעיות ובפרקטיות.
 
 
 יחידת ארונות פתוחה בחזית וסגורה לאורך המסדרון. צילום: Michele Koh Morollo. מתוך אתר: Dwell
 
מדרגות 

נעים לשמור על מדרגות מאווררות. הפיכת גרם המדרגות לארון נסתר זאת אחת הדרכים הנפוצות של אחסון סמוי. אבל בדרך כלל מתקבל מראה עמוס ומגושם. לעומת זאת, אחסון חלקי ומאוורר מתחת לגרם המדרגות, מספק אלטרנטיבה שמאפשרת ליהנות מכל העולמות.
 
גרם המדרגות נשאר אוורירי, למרות הספרייה שנבנתה למרגלותיו. צילום: Mariko Reed. מתוך אתר: Dwell
 
מסדרונות

המסדרון יודע להכיל בתוכו ארונות באופן טבעי וזורם. הארון מתמזג עם קירות המסדרון ואינו מפריע לזרימה בחלל. וגם אם מרגישים בו, מתוך מבחירה עיצובית, מדובר באחד האזורים הנוחים והנכונים לאחסון.
 
 
מסדרון ארוך המכיל ספרייה וספסל שגם הוא בעצם ארון. Dwell : מתוך אתר .Tiia Ettala
 
רצפות ותקרות

אל תשכחו שגם הרצפה וגם התקרה יכולות להשתתף בחגיגה, האחסון התקרתי, שנפוץ מאוד העולם, ובישראל נקרא בוידם, כבר כמעט שאינו בשימוש, וחבל. התקרה, יכולה לאפשר לנו להעלים בתוכה נפח גדול של אחסון מבלי להפריע לחללים שמתחתיה. גם הרצפה, בתכנון נכון ומדויק יכולה להפתיע עם פתרונות אחסון, פחות שגרתיים, אבל מאוד נוחים ונכונים. 
 
ארון שוכב...בניית במה המשמשת לאחסון. צילום: Architectural Digest : מתוך אתר .Radu Sandovici
 
בקיצור, תפקחו את העיניים הסתכלו סביב.. אני בטוחה שעם קצת חשיבה והרבה דמיון תוכלו למצוא גם בבית שלכם עוד כמה מקומות אחסון.

 


 • 2.
  *אלה
  יעל | (10/04/2018)    
  זבל שלך זה אוצר של מישהו אחר - אל תשפטי
 • 1.
  למה לאגור חפצים לא נחוצים
  אלה | (10/04/2018)    
  בשיפוץ הדירה האחרון נגמלתי מהאגירה של החפצים המיותרים. הרסתי 2 בוידעמים, מחסן ושני חדרי ארונות. תרמתי, מסרתי, מכרתי. חלפו שנים וכיום יש לי חצי ארון פנוי. למדתי לחיות בבית מאוורר.