פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

מדרגות, ממטרד לאייקון

הן יכולות להיות מטרד משעמם, שתקוע באמצע הבית, אבל הן גם יכולות להיהפך לאלמנט מרהיב ומרתק ביופיו. "הקטע" של הבית, הכנו לכם מדריך קולע על מושגי עיצוב יסוד והשראות שיקחו אתכם למעלה בעולם המפותל של המדרגות

מאת: שירלי כץ

25/02/2019
גרם מדרגות לולייני, מעץ טבעי. אולי פעם היה שם עמוד וחשבו מה אפשר לעשות איתו.. צילום: Hishimaru’s « Optical Delusion » אתר: Fubiz
 
מגוון הסגנונות, הסוגים והחומרים שמהם ניתן לייצר גרמי המדרגות, מספקים לנו שפע של שילובים מרתקים, שהופכים את גרם המדרגות לחגיגה של ממש.
 
ודווקא אם הוא תקוע באמצע הבית, כדאי שתחשבו טוב איך אתם יכולים לנצל את "המטרד" הזה ליצירת עניין. הנה כמה דוגמאות, שהחריגו את המדרגות מתפקידן המאוד פונקציונאלי והעניקו להן תפקיד ראשי בעיצוב הבית.
 
לא נלאה אתכם בחוקיות הנדרשת לבנית גרם מדרגות תקני (ויש הרבה חוקים ותקנות לעניין הזה), אבל חשוב שתכירו את ההגדרות הבסיסיות.
 
U  או  L

ישנן שתי צורות עיקריות של גרמי מדרגות. האותיות U  או  L מתייחסות לצורה המתקבלת כאשר מביטים בהיטל על, ממעלה המדרגות כלפי מטה. 
 
גרם בצורת U. שילוב של מדרגות טרפזיות, לצורך יצירת הסיבוב. צילום: Mark Wickens. אתר: Dezeen
 
 
 
טרפזי או לולייני

"הטרפזי" מתייחס לצורת המדרגה עצמה וה"לולייני" מתייחס לצורתו הספיראלית של הגרם. ויש כמובן גם שילובים של השניים. 
 
מדרגות באמצע החלל המרכזי. מצליחות לא להפריע לאף אחד. צילום: Åke E:son Lindman. אתר: Arch daily
 
חומר – עץ, ברזל, זכוכית, בטון

החומרים העיקריים שלוקחים חלק בבנייה ובעיצוב של גרם המדרגות הם עץ, בטון וברזל. כל אחד מהם יפה בפני עצמו. כאשר בוחרים בחומר דומיננטי אחד מקבלים מראה נקי וזורם,  אבל לפעמים דווקא השילובים ביניהם, הם אלו שמייצרים גרמי מדרגות מעוררי השתאות. 
 
 
מדרגות בצורת L. צילום: יהודית הופמן מג'ר, אדריכל: דניאל ועקנין, ביצוע: מסגריית אברוצקי
 
מיקום – פשרה או בחירה

 
בחירה מושכלת של מיקום המדרגות. צילום: Karina Tengberg. אתר: Dezeen
 
המיקום של גרם המדרגות, הוא בדרך כלל אילוץ הנובע מתכנית הבניה. השאיפה היא לייצר מצב, שבו גרם המדרגות לא יפריע במהלך מסלולי התנועה הטבעיים של הבית, ושיגיעו אליו רק כאשר צריכים להשתמש בו. אמנם בפועל, אנחנו מוצאים, כי לעיתים קרובות, "מתפשרים" על מיקום הגרם לטובת מקסום שטח הבניה או כתוצאה מתכנון לקוי. בכל מקרה, כאשר גרם המדרגות מעוצב הבולטות שלו הופכת להיות חלק "מהקטע".
 
לא מפריעות אבל בכל זאת מבקשות להתבלט. צילום: Hanne Fuglbjerg. אתר: My Modernment
 
מסתתר באלגנטיות אבל לא מתפשר על עיצוב מוקפד. צילום: Jack Hobhouse, אתר: Dezeen
 
שילוב בין כל העולמות. צילום: Mark Wickens. אתר: Dezeen
 
כנראה שאיפשהו מסתתרות כאן מדרגות.. צילום: William Tozer Associates. אתר: Dezeen

 • 3.
  מדרגות - הן מטרד בכל מקרה
  גילי | (04/27/2019)    
  לצערי, מדרגות הן מטרד בכל מקרה, וככל שהן יותר מעוצבות - יותר מעוקלות עם כל מיני זוויות משונות וכו' - הן מטרד גדול שהדיירים ירגישו היטב בהמשך. בית צריך להיות פונקציונלי למשך שנים - גם לזיקנה וגם אם חס וחלילה מישהו מבני הבית הופך נכה בטרם הזיקנה - וזה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו -כתוצאה מסיבות שונות: תאונות דרכים, תאונות עבודה, תאונה מנפילה וכו', וגם כתוצאה ממחלה פתאומית היכולה לגרום לנכות או לשיתוק. האדם הנכה בבית, יישאר בסופו של דבר בחדרו, במקום להיות חלק מהמשפחה: לשבת עם המשפחה בסלון, לאכול עם המשפחה, לראות אורחים שמגיעים ועוד. הסיעוד לאדם נכה הופך לקשה ביותר, והקושי העיקרי הוא גם ההוצאה של אותו אדם מהבית לצרכים הרפואיים. אמבולנס יכול להגיע, אבל ההורדה במדרגות התלולות מקשה מאוד על צוות האמבולנס. כדאי תמיד לחשוב קודם כל על הפרקטי ואחר כך על היופי.
 • 2.
  מדרגות
  חני | (02/28/2019)    
  ומה עם מבוגרים? מדרגות מפחידות.
 • 1.
  אפשר לייצר מדרגות יפות ומעוצבות גם כשהם תקניות. אני רק חושבת על איזה ילד שירצה לרדת במדרגות האלה ונהיה לי רע... חבל שנותנים לזה לגיטמציה.. עיצוב עיצוב אבל לא בכל מחיר.