BVD

אדריכלות בעולם  //  בשירות המשטר: איך מגויסת האדריכלות הצפון קוריאנית לקידום ענייני השלטון?

בשירות המשטר: איך מגויסת האדריכלות הצפון קוריאנית לקידום ענייני השלטון?

פיוגיאנג עושה שרירים לא רק מול העולם כולו אלא גם מול התושבים בה ומנצלת יכולות בנייה ואדריכלות כדי להשפיע על מי שחי בה עד לפרט האחרון. סיור בתמונות

מאת: מערכת אתר בניין ודיור צילום:


השלטון בצפון קוריאה משחרר מפעם לפעם איום או הצהרה אל השכנה מדרום ואל המערב ומצליח להרים את העולם כולו על רגליים אחוריות ולהפנות את העיניים אל עיר הבירה פיוגיאנג. הדמיון מתחיל לעבוד ולמי שלא חי בצפון קוריאה לנצח יהיה קשה להבין עד כמה השלטון הטוטליטרי משפיע לא רק החוצה, אלא גם על מי שחי בתוכו. לא צריך להכנס אל מסדרונות השלטון או לקרוא את מדורי החדשות כדי לקבל את התחושה שמנסה המשטר להעביר במדינה ומספיק סיור קצר ברחובות פיוגיאנג כדי ללמוד, דווקא דרך המבנים שבה, על החיים במדינה ובעיר. 

 

כמו בכל שלטון ששואף לשלוט בכל נבכי החיים של תושביו, גם בצפון קוריאה גויסה האדריכלות להיות כלי משמעותי של המשטר בהעברת מסרים וחיזוק תחושת הלאומיות. הרחובות המטופחים, המדרכות הרחבות, ומבני הפאר העצומים כאילו מתעלמים מהעוני והמסכנות של מי שחי ביניהם ומתעקשים לשדר עוצמה וכוח, לא רק לעולם אלא גם פנימה. קים זו'נג איל, מנהיג המדינה שנפטר לא מזמן, אפילו הגדיל לעשות ויצא במניפסט מסודר וברור בו הסביר בדיוק איך לעשות שימוש באדריכלות לצרכים אידיאולוגיים ואיך ללוות דרכה את האזרח הפשוט כל הדרך מהעבודה, אל תחנת הרכבת ועד הבית. איך זה בדיוק בא לידי ביטוי בשטח? בואו ללמוד דרך התמונות:

 


ארמון השמש של קומסוסאן: מכאן התנהל השלטון הצפון קוריאני עד למותו של השליט הראשון, קים איל סונג, ומאז הפך המקום למקדש להנצחת זכרו והחל מ- 2012 גם של בנו, השליט המנוח קים ז'ונג איל. עלות שיפוץ הארמון והפיכתו למקדש הנצחה היתה לא פחות ממאה מיליון דולרים (צילום: Mark Scott Johnson, ויקיפדיה)

 

 


שער הנצחון של פיוגיאנג: נבנה כדי להאדיר את כוחה של צפון קוריאה מול יפן במלחמה בין המדינות בתחילת המאה הקודמת. השער הקוריאני גדול יותר מזה של הצרפתים בפריז ומתנשא לגובה של 60 מטרים וכולל עשרות חדרים, גרמי מדרגות, מעליות ואזורי תצפית

 

 

בניין הספריה הלאומית: שוב מבנה אדריכלי שנבנה לכבוד יום הולדת של שליט המדינה, והפעם חגיגות השבעים של קים איל סונג והפעם כולל המבנה שטח של מאה אלף מטרים רבועים ולא פחות משש מאות חדרים (צילום: Kok Leng Yeo, ויקיפדיה)

 

קשת האיחוד: מעל כביש ראשי בפיוגיאנג ניצב הפסל הענק הזה שמורכב מדמויותיהן של שתי נשים בלבוש קוריאני מסורתי ואמור לסמל את השאיפה לאיחוד שתי הקוריאות, ניסיון שהתקיים בעבר (צילום: Kok Leng Yeo, ויקיפדיה)

 

אצטדיון מיי דיי: הוא אמנם נבנה עבור משחקי הכדורגל של הנבחרת הלאומית אבל בסופו של יום משמש בעיקר לכינוסי מפלגת השלטון. מדובר באצטדיון הגדול בעולם וכולל לא פחות ממאה וחמישים אלף מושבים (צילום: Nicor, ויקיפדיה)

 


תחנת רכבת תחתית בפיוגיאנג: גם כאן סמלי השלטון וצבעיו לא משחררים את הנוסעים  (צילום: Kristoferb, ויקיפדיה)

 


מלון ריוגיונג: מתנשא לגובה 310 מטרים ו- 105 קומות יותר מעשרים שנה עברו עד שהמבנה עמד ובאפריל 2012 הסתיים החיפוי החיצוני שלו כדי לעמוד בזמן לחגיגות יום ההולדת של קים איל סונג, השליט הראשון של המדינה, אבל כל החללים בה עדיין ריקים (צילום: אתר המלון)

 


בניין האופרה של פיונגיאנג: עוצמה וכוח אדריכלי אל מול תושבים עניים (צילום: Raymond K. Cunningham, Jr. / Foter.com / CC BY-SA)

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

חופשה מעוצבת: הריזורטים היפים בעולם


מרגישים שכבר שבעתם מבטן-גב בקיץ הזה? הריזורטים הבאים יעשו לכם חשק לחזור מהר לבגד ים, ולשכב מול השמש עם מימוזה וקוקוס

אדריכלות בעולם

הנוטראדם שאחרי השריפה: איך יראה העתיד?


העולם כולו עמד בהשתאות אל מול הלהבות שעלו מאחת הכנסיות המפורסמות בעולם. כל מהדורת חדשות סיקרה את האש המשתוללת מגגה של כנסיית הנוטרה דאם בפריז ומולה את תושבי העיר ההמומים והכואבים.
לאחר שחשכו הלהבות ונאמדו הנזקים הוחלט שיש לשפץ את הכנסייה, השאלה אותה שואלים את עצמם אדריכלים מרחבי העולם היא: איך?

אדריכלות בעולם

אף מילה על עתיקות: 6 אטרקציות מעוצבות באתונה


הקיץ בשיאו וכולנו מחפשים יעדים קרובים לעשות אליהם גיחה קצרה, תופתעו לגלות שאתונה היא לא רק עיר של עתיקות. העיר שוקקת חיים ומלאה במסעדות וברים בליגה בינלאומית עם ניחוח אירופאי מתובל בים תיכוניות שהכי מתאימה לנו הישראלים, וזה כמובן עוד לפני שדיברנו על העיצוב המגניב, הקליל, הצבעוני והחי שכל כך שמאפיין את הבירה היוונית

אדריכלות בעולם

מסעדה שבוקעת מהים ושואבת אתכם לביקור במצולות


משרד האדריכלים הנורווגי המפורסם סנוהטה (snohetta) מפתיע שוב בחדשנותו והפעם – מסעדה מתחת למים. המבנה פורץ מהמים ומושך את המבקרים אל לב ים לחוויה מיוחדת ומעוצבת במיוחד המלווה ביצירת סיפור מרגע הכניסה ועד לאכילה במעמקים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *