BVD

אדריכלות בעולם  //  המצטרפים הטריים לרשימת אתרי מורשת עולמית

המצטרפים הטריים לרשימת אתרי מורשת עולמית

מגרמניה עד סין: ברחבי העולם ישנם יותר מ-950 אתרי מורשת עולמית, לאחרונה נוספו אל הרשימה עוד 19 אתרים ואנחנו בחרנו מתוכם את חמשת המצטרפים החדשים שרצינו שתכירו

מאת: ג'ו מ. גרינבאום צילום:


בתחילת שנות השישים נבנה במצרים סכר גבוה בשם "אסואן" ובשל הקמתו, אזור בעל חשיבות היסטורית עולמית נועד להריסה. באיזור שכנו מקדשים ואתרים ארכיאולוגיים אחרים. חברי ארגון החינוך, מדע ותרבות של האו"ם – אונסק"ו – פצחו בקמפיין מחאה ציבורי להגנה על אותם האתרים ובזכות הקמפיין המוצלח, המקדשים פורקו ושוחזרו מחדש במקום גבוה, הרחק מההרס הצפוי. את התקציב למהלך השאפתני הזה השיג הארגון מכ-50 מדינות שונות אשר הרימו את הכפפה במטרה להגן על אתר בעל חשיבות למורשת ולתרבות העולמיים. בעקבות אירוע זה ניסח ארגון אונסק"ו בשיתוף עם הוועידה הבינלאומית למונומנטים ואתרים, אמנה אשר קוראת להגן על אתרי מורשת בינלאומיים. לאחרונה פורסמה רשימה הכוללת תשעה עשר אתרים חדשים שמצטרפים למאות שכבר מוגדרים כאתרי מורשת עולמית, בחרנו חמישה מעניינים ומרגשים, ואם תהיו ברי מזל תוכלו לנסוע לבקר בהם.

ברג-פארק וילהלמס-הו, גרמניה

אתר ברג-פארק וילהלמס-הו שוכן במורד גבעה תלולה כמסדרון ארוך שבתחילתו ניצב פסל ענק על גבי חרוט של הגיבור המיתולוגי הרקולס. מאגר המים המונומנטלי של וילהלמסהו שהרכבתו החלה בשנת 1689 המשיך לקבל שיפורים ושינויים אל תוך המאה ה-19. האתר נראה כתיאטרון גדול כשהקהל שוכן בבריכת מים ועיצובו מאופיין באדריכלות בארוקית כולל מזרקות מים ומפל גרנדיוזי באורך של 350 מטר. חוץ מזה, ישנם ערוצי מים סביב האתר המזינים מפלי מים דרמטיים ופראיים, מזרקת גייזר גדולה בעלת זרם מים יציב המגיע לגובה של 50 מטרים, בריכות מבודדות ואגם שמשלימים את האווירה הקסומה בגינה הרומנטית. האתר הוא בעצם מעין אנדרטאה ראוותנית לגיבור היווני שמגלמת את כל עקרונות האסתטיקה של תקופת הבארוק.

 

 

צילום: de:Benutzer:Hthole ויקיפדיה

 

טרסות האורז במחוז האני-הונגה, סין

הנוף יוצא הדופן של מחוז האני-הונגה בסין הוא בעצם טרסות המכסות 16,603 דונמים(!) ועליהן מגדלים אורז. המחזה המרהיב נראה כמפלי מים במורד המדרונות של הרי אילאו. במשך 1,300 השנים האחרונות, אנשי האני פיתחו מערכת מורכבת של תעלות כדי להעביר מים מההרים אל עבר אותן הטרסות, הם יצרו מערכת חקלאית משולבת של גידול בעלי חיים וייצור של אורז אדום, שמהווה עד היום את היבול העיקרי של האזור. התושבים המקומיים חיים ב-82 כפרים שנותרו בקרבת המקום וסוגדים לטבע הסובב אותם. הם מתגוררים בבתי "פטרייה" עשויים לחלוטין בעבודת יד מחומרים מקומיים. הנוף משתנה על בסיס עונתי מבריכות מוצפות מים למדשאות נבטים אדומים וחזרה לקרקע חשופה לאחר הקציר. מערכת ניהול הקרקעות של טרסות האורז מדגימה הרמוניה יוצאת דופן בין אנשים וסביבתם וצפיה בעבודתם בשדה מעוררת תחושות של מדיטציה והתחברות רגשית לאתר המורשת הייחודי.

 

צילום: Jialiang Gao ויקיפדיה

 

גבעת המבצרים של רג'סטאן, הודו

גבעת המבצרים המרהיבה של רג'סטאן, כוללת שישה מבצרים מלכותיים בנויים בסגנון אדריכלות אקלקטי, כלומר ערבוב לא אחיד של הרבה סגנונות אחרים, שבמקרה הזה יוצר תאווה לעיניים. כל האזור מתפרש על היקף של כ-20 קילומטרים. המבצרים הם בעצם עדות היסטורית לכוחם של נסיכויות ראג'פוט אשר פרחו באזור בין המאות ה-8 עד ל-18 לספירה. בין החומות שרדו מרכזים עירוניים גדולים, ארמונות, מרכזי מסחר ומבנים אחרים, כולל מקדשים שקיימים עוד מלפני הביצורים המשוכללים. המבצרים בנויים בטכניקות מבריקות של שימוש בהגנות הטבעיות של הטבע הפראי כמו גבעות, מדבריות, נהרות ויערות עבותים, בהחלט מחזה נדיר של תרבות, אדריכלות והשכלה במדינה שנחשבת למפגרת בתחומים אלו.

 צילום: Santosh Namby ויקיפדיה

 

וילות וגנים בטוסקנה של משפחת מדיצ'י, איטליה

 

 

12 וילות ושני גנים פוזרים על פני חבל הארץ הכפרי של טוסקנה הם שהפכו את האתר למוקד בעל חשיבות ההיסטוריה של משפחת מדיצ'י והשפעותיה על התרבות האירופית המודרנית. בניית המבנים הושלמה בין המאות ה-15 וה-17, והם מייצגים מערכת חדשנית של בנייה כפרית בהרמוניה עם הטבע המקדשת את תרבויות הפנאי, האמנויות והידע האירופאיים, עקרונות שחוזרים לחיינו גם היום בצורת "אדריכלות ירוקה" ו"בנייה מודעת". הווילות המפוארות מגלמות דרך חדשנית של שילוב בין היפה לשימושי, בין הבנוי לטבעי, והן אבן דרך של ממש בתחום מגורי אצולה בשונה מהחוות שהיו בבעלות העשירים בפירנצה ומהעוצמה הצבאית של הטירות האיטלקיות הענקיות. הווילות והגנים אמנם עוצרי נשימה ביופיים וגודלם, אבל משווים אווירה חמימה וארצית גם לפשוטי העם המבקרים באתר.

 

אחד הגנים של מדיצ'י, צילום: Valerio Orlandini ויקיפדיה

 

מכרות המלח המלכותיים של ויליצ'קה ובוכניה, פולין

מכרות המלח המלכותיים של ויליצ'קה ובוכניה שבפולין הם פלא אנושי של ממש. שילוב בין תאווה למסחר ומאגר טבעי מרהיב הולידו את אתר המורשת הייחודי והקסום הזה, מאגרי מלח הסלעים הגדולים התגלו במאה ה-13 ומיד החלו במלכאת החציבה, זהו הוא המכרה העתיק ביותר מסוגו באירופה ומתפרש על פני כמה קומות. המנהרות החשוכות מתפתלות לאורך של כ-300 ק"מ ובהן ניתן למצוא גלריות עם כנסיות תת קרקעיות, מחסנים ועוד, בין המעברים והחללים ממוקמים מזבחות ופסלים דתיים שפוסלו במלח, מה שהופך את האתר למוקד מרתק של עלייה לרגל ומספק בו בזמן הצצה ייחודית אל העבר ואל מפעל תעשייה גדול שהתפתח במשך מעל ל-700 שנים.

 

צילום: Geniu ויקיפדיה

 

עוד בעולם:

סיור בעולם: 5 מבני באוהאוס מעוררי השראה

איך מעוצב נמל התעופה הטוב ביותר בעולם?

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

חופשה מעוצבת: הריזורטים היפים בעולם


מרגישים שכבר שבעתם מבטן-גב בקיץ הזה? הריזורטים הבאים יעשו לכם חשק לחזור מהר לבגד ים, ולשכב מול השמש עם מימוזה וקוקוס

אדריכלות בעולם

הנוטראדם שאחרי השריפה: איך יראה העתיד?


העולם כולו עמד בהשתאות אל מול הלהבות שעלו מאחת הכנסיות המפורסמות בעולם. כל מהדורת חדשות סיקרה את האש המשתוללת מגגה של כנסיית הנוטרה דאם בפריז ומולה את תושבי העיר ההמומים והכואבים.
לאחר שחשכו הלהבות ונאמדו הנזקים הוחלט שיש לשפץ את הכנסייה, השאלה אותה שואלים את עצמם אדריכלים מרחבי העולם היא: איך?

אדריכלות בעולם

אף מילה על עתיקות: 6 אטרקציות מעוצבות באתונה


הקיץ בשיאו וכולנו מחפשים יעדים קרובים לעשות אליהם גיחה קצרה, תופתעו לגלות שאתונה היא לא רק עיר של עתיקות. העיר שוקקת חיים ומלאה במסעדות וברים בליגה בינלאומית עם ניחוח אירופאי מתובל בים תיכוניות שהכי מתאימה לנו הישראלים, וזה כמובן עוד לפני שדיברנו על העיצוב המגניב, הקליל, הצבעוני והחי שכל כך שמאפיין את הבירה היוונית

אדריכלות בעולם

לצלול, להתאהב, לאכול: מסעדה שבוקעת מהים ושואבת אתכם לביקור במצולות


משרד האדריכלים הנורווגי המפורסם סנוהטה (snohetta) מפתיע שוב בחדשנותו והפעם – מסעדה מתחת למים. המבנה פורץ מהמים ומושך את המבקרים אל לב ים לחוויה מיוחדת ומעוצבת במיוחד המלווה ביצירת סיפור מרגע הכניסה ועד לאכילה במעמקים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *