כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

אדריכלות בעולם  //  הנוטראדם שאחרי השריפה: איך יראה העתיד?

הנוטראדם שאחרי השריפה: איך יראה העתיד?

העולם כולו עמד בהשתאות אל מול הלהבות שעלו מאחת הכנסיות המפורסמות בעולם. כל מהדורת חדשות סיקרה את האש המשתוללת מגגה של כנסיית הנוטרה דאם בפריז ומולה את תושבי העיר ההמומים והכואבים.
לאחר שחשכו הלהבות ונאמדו הנזקים הוחלט שיש לשפץ את הכנסייה, השאלה אותה שואלים את עצמם אדריכלים מרחבי העולם היא: איך?

מאת: שירה הלוי צילום:


הכנסייה בשריפה. צילום: אוליבר מבלי (Olivier Mabelly)

 

את כנסיית הנוטרה דאם, אחת הכנסיות המפורסות של פריז סיימו לבנות בשנת 1345. מאז, קרוב ל- 700 שנה מהווה הכנסיה מוקד עלייה לרגל ודוגמא מרשימה לאדריכלות הגותית שאפיינה את ימי הביניים.

האי עליו ממוקמת הכנסיה איל דה לה סיטה (Île de la Cité) שבנהר הסיין שימש כמקום לתפילה ולפולחן הרבה לפני שנבנתה עליו הכנסיה, כבר קרוב ל2,000 שנה שהאי נחשב למקום מקודש. וזו אחת הסיבות בגללן היא הפכה למפורסמת ולאחד מסמליה של העיר.
 
כנסיית הנוטרה דאם דה פריז. תמונה מאתר ויקיפדיה
 
באפריל האחרון פרצה לפתע שריפה בצריח המרכזי שהיה בשיפוצים באותה העת. במזל גדול הכנסיה עצמה שרדה וגם יצירות האומנות שלרב נמצאות בה, אך גג העץ והצריח נשרפו כליל. הגג והצריח הינםם תוספת מאוחרת שתוכננה על ידי האדריכל הצרפתי ויולה לה דוק, אין זה חלק מהכנסיה המקורית ולכן הדעות לגבי שימור ושחזור החלק השרוף חלוקות.
אדריכלים רבים שביקרו במבנה ולמדו עליו במהלך לימודיהם האקדמים התחילו לחשוב על הכנסיה ביום שאחרי ולהציע חלופות שונות לשיקום ושימוש בגג.
 
גג הכנסיה, תוספת מאוחרת בתכנון האדריכל ויולה לה דוק. צילום: כריסטיאן בורטס (Cristian Bortes)
 
כיום, עם הטכנולוגיה שמאפשרת בניית גגות שטוחים (טכנולוגיה שכמובן לא הייתה קיימת כשנבנה המבנה המקורי), הפך הגג למה שנקרא "החזית החמישית". החל מתקופת המודרניזם התחלנו להשתמש בקומת הגג ולנצל אותה, וזה מה שמנסות לעשות גם החלופות: להתשמש בשטח הגג האיקוני לשימושים שונים, חלקם מפתיעים במיוחד.
 
במגמה ירוקה: הגג יהפוך לחממה

גג ירוק. תמונה מאתר סטודיו נאב
 
סטודיו נאב (Studio NAB) הפריזאי מציע להשתמש בגג הכנסיה כחממה לימודית כמענה לנושאי האקלים והאקולוגיה שנמצאים בראש מעניינו כיום. העולם מתמודד עם התחממות גלובלית וזיהום ולכן תפקיד החממה הוא לעורר את הציבור לגבי חשיבות נושא הקיימות ולחנך לשמירה על הסביבה. הסטודיו מבקש להשתמש במבנה המפורסם כפלטפורמה להעלאת המודעות להגנה על הטבע ועל כדור הארץ.
מבחינה אדריכלית החממה מדמה את צורתו המקורית של הגג וכוללת גם את הצריח שקרס. המבנה בעצם משוחזר מחומר אחר מהחומר המקורי.
 
הכנסייה כפלפורמה לחינוך והעלאת מודעות לסביבה. תמונה מאתר סטודיו נאב
 
לקראת הקיץ: הגג יהפוך לבריכת שחייה

בריכה ציבורית בלב העיר. תמונה מאתר סטודיו UMA
 
סטודיו UMA השוודי (Ulf Mejergren Architects) מציע לוותר על הגג, לוותר על הצריח ובמקום זה להציב בריכת שחייה. לדבריהם, הצריח וגג העץ הם תוספת מאוחרת שנבנתה על גבי הכנסיה רק במאה ה-19 ולכן אין צורך לשמרה. הם רוצים להעניק את הגג לציבור ולהפוך אותו לחלל מדידטיבי עבור התושבים ממנו יוכלו לצפות על הנוף המרהיב של פריז.
 
 
הרוזטה המרהיבה משתקפת על המים. תמונה מאתר סטודיו UMA
 
הגיבן מנוטרדאם: הגג יהפוך לפנטהאוז של קווזימודו

חלומו של כל גיבור דיסני. תמונה מאתר Who Cares Design
 
בהשראת סיפרו של ויקטור הוגו, החליט הסטודיו עם השם המשעשע Who Cares Design לתכנן את עליית הגג של הגיבן מהסרט כפנטאהוז מודרני עם קריצה לגיבנת. הפנטהאוז המאורך קיבל צורה מעט מסובבת כך שהוא מכיל בתוכו בריכה, פטיו ושתי גינות הניצבות לו. הפנטאהוז בשטח של 750 מ"ר וכנראה מעט יותר מפונפן מעליית הגג המקורית המוכרת לנו מסרט הילדים של דיסני.
 
הקיפול שבגג הפנטהאוז מרמז על הגיבנת של קווזימודו. תמונה מאתר Who Cares Design
 
מותג על: הגג עם הדפס של לואי ויטון

לא בדיוק מה שויולה לה דוק ראה בדמיונו. תמונה מדף הפייסבוק של פדרו ריבס
 
מותג האופנה של לואי ויטון תרם כ- 200 מליון אירו לקרן לשיפוץ הכנסייה, ולכן מציע פדרו ריבס מהסטודיו הברזילאי אנטרקוואדרה (Entrequadra Novas Mídias) להחזיר את הגג למצבו המקורי, לשפצו ולשמרו במלואו עם שינוי אחד קטן – ההדפס המוכר של VL ייכסה את הגג ויזכיר לכולם מי ממן את השיפוץ. גם על גבי הרוזטה הגדולה שבחזית יוצב הסמל המוזהב. אם זה לא הספיק לכם, הם הציעו להוסיף גם דגלים עם הלוגו שיתנופפו בגאווה מהצריחים.
 
מעבר לגג גם הרוזטה תשקה בלוגו של החברה. תמונה מדף הפייסבוק של פדרו ריבס
 
גם פוקסס מציע חלופה: גג העץ יהפוך לגג זכוכית

תקרת הזכוכית תכניס אור טבעי לחלל הכנסיה. מדף הפייסבוק של פוקסס
 
זוג אדריכלי העל האיטלקיים מסימילאנו ודוריאנה פוקסס הצטרפו לגל ההצעות של בניית הגג החדש מזכוכית. החלופה של המשרד מציעה לשחזר את הגג באדריכלות המקורית אך שיהיה עשוי כולו זכוכית. השימוש בזכוכית משרת שתי מטרות, הראשונה היא כמובן הכנסת אור טבעי למבנה בעוד השנייה היא הפיכת הכנסייה לאלמנט מרכזי המוציא אור ובולט כמו מגדלור במרכז העיר. 
 
אדריכלי העל תכננו אייקון חדש לעיר. מדף הפייסבוק של פוקסס

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

הדבר הקר הבא: בית שוודי בעיצוב נורדי אמיתי


אל מול יער ירוק על אחד מהאיים בצפון שטוקהולם שבשוודיה, תוכנן בית פרטי המחבר באופן נפלא בין עיצוב נורדי מוקפד לסגנון יפני מאופק

אדריכלות בעולם

מסמן וי: בית על מדרון מול נופי פורטוגל


בית על מדרון בפורטוגל תוכנן בצורת האות V, באופן שמאפשר ניצול מרבי של השטח והנאה מקסימלית מהנוף. שימוש בפתחים מזכוכית שקופה חיזקו גם הם את הקשר שבין פנים הבית לסביבתו

אדריכלות בעולם

עד ראש הגג: גגות מיוחדים בעיצובים יוצאי דופן


עם צורות לא שגרתיות, חיפויים ייחודיים וצבעים שמושכים את העין – קבלו את הגגות המיוחדים ביותר בעולם, שלוקחים את העיצוב הכי גבוה שאפשר

אדריכלות בעולם

כך נראית העיירה שלהם: אזורי המגורים המשונים בעולם


בניו ג'רסי יש עיר אוהלים, בסין יש כפר לגמדים בלבד, וכמעט כל התושבים של אלסקה מתגוררים באותו בניין – הצצה על אזורי המגורים הכי מוזרים ברחבי הגלובוס

תגובות

כתיבת תגובה