בניין ודיור

אדריכלות בעולם  //  התחדשות עולמית: 5 מבנים חדשים ומעניינים בעולם

התחדשות עולמית: 5 מבנים חדשים ומעניינים בעולם

מפריז ועד סינגפור – סקירה של כמה מהמבנים היפים והמרשימים שנבנו בשנים 2013-2014 ברחבי העולם

מאת: סיוואנה אופיר צילום:


הרחובות סביבנו מתחדשים ללא הרף. בניינים חדשים נבנים תוך שימוש בטכנולוגיות חדשות, בניינים אחרים משנים את ייעודם ועוברים שינויים מסוימים עקב כך, חלק מהבניינים עוברים שימור וחידוש המפארים את חשיבותם ההיסטורית, ושאר הבניינים הופכים בולטים יותר, או פחות, רק כתוצאה מהחידושים שמתרחשים לידם. ניסינו לקבץ עבורכם כמה מהמבנים המעניינים ביותר שנבנו בשנה האחרונה, במקומות שונים בעולם. חלקם חדשים לגמרי בתוך סביבתם הקיימת וחלקם מהווים חידוש כלשהו לבניינים היסטוריים מעניינים.

 

Pathé Foundation

פריז, צרפת

אדריכל: רנצו פיאנו, הבניין נמצא לקראת סיום הבנייה

 

בניין זה, המשמש חברה המקדמת קולנוע, הוקם בתוך שכונה היסטורית, כך שנוצר כאן דיאלוג מעניין בין ישן וחדש. מאחורי חזית קיימת שעברה שימור, מתחבא בניין חדש בצורת ביצה שקופה, אשר מכיל ארכיונים, חללי תצוגה וחדר הקרנה. עיצוב הבניין נקבע על פי גבולות ודרישות האתר בו הוא נמצא. החלק העליון של הבניין עשוי זכוכית, כדי להעניק אור למשרדים הממוקמים בו, והוא דואג גם לבניינים הקיימים: על ידי כך שהבניין החדש מקדיש מקום לגינה אחורית ושומר על מרחק מהבניינים הסמוכים אליו, הוא מעניק להם גישה טובה יותר לאור ולאוויר. 

 

 תמונה: אתר רשמי rpbw.com

 


Exodus Cube

רוטרדם, הולנד
אדריכלים: Personal Architecture

הקוביות שבתמונה מיועדות למגורי עבריינים בשלב האחרון של מעצרם. הבניין נבנה לראשונה ב-1982, ומאז היה ריק רוב הזמן. הוא היה חשוך, התחמם במהירות ולא היה קשר בין הקומות. במטרה לשקם את הבניין, האדריכלים הכניסו פירים מרובעים לתוך מרכז הבניין המקיפים חלל של 3X3 מטרים לכל הגובה, וכך יצרו שקיפות, קוהרנטיות, פליטת חום, העברת צנרות וקבלת אור טבעי. מדובר כאן ברעיון פשוט מאוד אשר גרם לשינוי עצום בבניין קיים.

 

 צילום: René de Wit, אתר האדרלכים
 

 Daoiz y Velarde Cultural Center

מדריד, ספרד

אדריכל:  Rafael de la Hoz

מרכז קהילתי זה הוקם תוך עבודת שימור של מכלול צריפים, המהווים מדגם מייצג של המורשת התעשייתית והצבאית של מדריד. הוחלט לכבד את הגיאומטריה הבסיסית הקיימת של הבניין, את מבנה המתכת ואת החזית הבנויה מלבנים. החלל הפנימי, עם זאת, רוקן על מנת ליצור חלל שיתאים לפונקציית הבניין כמרכז תרבותי. התכנון הוא בר קיימא מבחינת יעילות האנרגיה ואינטגרציה של מערכות ללכידת אנרגיה מתחדשת. כמו כן, הגג החדש של המבנה נבנה בטכנולוגיה גבוהה אשר יודעת לנצל באופן הטוב ביותר את האור הטבעי והאוורור.

 תמונה: אתר רשמי של האדריכלים
 

48N Canal RD

סינגפור

אדריכלים: WOHA

 

בבניין הזה בסינגפור נעשה שימור חזיתות של חנויות קיימות ולצידו הקמת מבנה משרדים בוטיק חדש. מאחר והתקרות הנמוכות של החנויות נשתמרו, נוצר מצב שדווקא הקצה הקדמי של החנויות התאים יותר לתפקד כחדרי ישיבות והקצה האחורי, התאים לאכלוס חניה ממוכנת. הרעיון היה למקם את המשרדים בארבע הקומות העליונות, שם שטח הרצפה הוא מקסימלי ונכנס לשם יותר אור טבעי מהצדדים. הגגות השטוחים הפכו לגינות גג המלוות בעליות גג המציעות טרקליני פנאי למשרדים, מהם ניתן ליהנות מנוף פנורמי לפארק. 

 

 תמונה: אתר רשמי של האדריכלים

  


 
Emerson College

לוס אנג'לס, ארה"ב
אדריכלים: מורפוזיס

בניין הקולג' בן 10 הקומות ממוקם בלב ליבה של הוליווד, וכולל, מעבר לכיתות לימוד, גם מעבדות, מקומות לאירועים שונים, איזור הקרנה באוויר הפתוח, חלל להופעות חיות, חדרי מחשבים, מגורי סטודנטים, משרדים ועוד. כמענה למיקומו של הבניין בהוליווד, הקולג' הופך לסט צילום לסרטים שונים, הקרנות מיוחדות ואירועים של תעשיית הקולנוע. לדברי האדריכלים, המבנה מתוכנן כך שהוא מעצים את האינטראקטיביות – האספקט החברתי של ההשכלה. עיקר הפוקוס בתהליך היצירה היה הקהילה – הן במונחי חלל ציבורי והן במונחי עיצוב בר קיימא.

 

מתוך הטוויטר של הקולג' – הבניה בעיצומה:

 

עוד אדריכולת מעניינת בעולם:

לא להאמין: האדריכלות המודרנית באיראן מפתיעה ובגדול

החדש נוגע בישן: מוזיאון טייט בלונדון מתחדש

 

מצטרפים הטריים לרשימת אתרי מורשת עולמית

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

חופשה מעוצבת: הריזורטים היפים בעולם


מרגישים שכבר שבעתם מבטן-גב בקיץ הזה? הריזורטים הבאים יעשו לכם חשק לחזור מהר לבגד ים, ולשכב מול השמש עם מימוזה וקוקוס

אדריכלות בעולם

הנוטראדם שאחרי השריפה: איך יראה העתיד?


העולם כולו עמד בהשתאות אל מול הלהבות שעלו מאחת הכנסיות המפורסמות בעולם. כל מהדורת חדשות סיקרה את האש המשתוללת מגגה של כנסיית הנוטרה דאם בפריז ומולה את תושבי העיר ההמומים והכואבים.
לאחר שחשכו הלהבות ונאמדו הנזקים הוחלט שיש לשפץ את הכנסייה, השאלה אותה שואלים את עצמם אדריכלים מרחבי העולם היא: איך?

אדריכלות בעולם

אף מילה על עתיקות: 6 אטרקציות מעוצבות באתונה


הקיץ בשיאו וכולנו מחפשים יעדים קרובים לעשות אליהם גיחה קצרה, תופתעו לגלות שאתונה היא לא רק עיר של עתיקות. העיר שוקקת חיים ומלאה במסעדות וברים בליגה בינלאומית עם ניחוח אירופאי מתובל בים תיכוניות שהכי מתאימה לנו הישראלים, וזה כמובן עוד לפני שדיברנו על העיצוב המגניב, הקליל, הצבעוני והחי שכל כך שמאפיין את הבירה היוונית

אדריכלות בעולם

לצלול, להתאהב, לאכול: מסעדה שבוקעת מהים ושואבת אתכם לביקור במצולות


משרד האדריכלים הנורווגי המפורסם סנוהטה (snohetta) מפתיע שוב בחדשנותו והפעם – מסעדה מתחת למים. המבנה פורץ מהמים ומושך את המבקרים אל לב ים לחוויה מיוחדת ומעוצבת במיוחד המלווה ביצירת סיפור מרגע הכניסה ועד לאכילה במעמקים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *