כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

אדריכלות בעולם  //  ורשה למכורי עיצוב: נגיעות אדריכליות שלא תרצו לפספס בבירת פולין

ורשה למכורי עיצוב: נגיעות אדריכליות שלא תרצו לפספס בבירת פולין

לצד מוזיאון מרשים עם השראה תכנונית רבת משקל, מתגלות בוורשה פינות קטנות ונחבאות שחובבי עיצוב לא ירצו להפסיד. הכינו את הדרכונים, את הרגליים ואת המפות

מאת: לימור קלר צילום:


 

ורשה, בירת פולין, היא עדיין בגדר יעד שאנשים מרימים גבה כשהם שומעים כי בחרתם בו לחופשה שלכם. כמו כל בירה אירופאית מערבית, היא מציעה חופשה עירונית המתובלת במוזיאונים, ארמונות, פארקים, היסטוריה ושפה אנגלית, ויש לה בונוס מתוק: היא זולה, ואפילו מאוד. מתברר שלא מעט ישראלים כבר עשו את הקונקשן, והעברית נשמעת לא מעט ברחובות וביעדים התיירותיים. סיור מרוכז בן שבוע יספיק להכיר את האתרים החשובים, אבל יש מקומות נוספים, שבהם מצאנו זוויות מעניינות למכורי עיצוב – החל מהמוזיאון הכי מרשים ארכיטקטונית ועד הכוך הכי עלוב (אך טעים) שיש. קבלו פנינים קטנות בוורשה, שבכולן נשזרים בדרך זו או אחרת עיצוב ואדריכלות.

 

האדריכלות הכי מרשימה: The Museum of the History of Polish Jews


ברחבה ענקית, מול אנדרטה לזכר מרד גטו ורשה וברחוב על שם מרדכי אנילביץ', מקום שהיה בעבר ליבו של הגטו היהודי, אי אפשר להתעלם מהמוזיאון לתולדות יהדות פולין, שנחשב למרשים ביותר בפולין והיפה ביותר באירופה. הוא נבנה על ידי האדריכלים הפינים Lahdelma & Mahlamäki Architecture בסגנון פוסט מודרני, ונפתח ב-2013 בנוכחות אובמה. הכניסה למבנה מדמה גל עצום, שהינו חלק מקריעת ים סוף, וממשיך גם לתוכו, כשהחלל הריק מסמל את הסדקים בהיסטוריה של יהודי פולין. על קירות האבן והזכוכית ניתן לראות מזוויות שונות צורות שתחילתן מגן דוד. לצד תערוכות מתחלפות קיימת בקומה התחתונה תערוכה קבועה על אלף שנות יהדות פולין, שהייתה הקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם. דגם של בית כנסת ממוקם אף הוא למטה, וגג הגמלונים שלו מתנשא עד לקומה הראשונה.

כתובת: 6 Mordechaja Anielewicza St

 

כניסה המדמה נחשול ענק

 

 

 

 

קיר הזכוכית החיצוני

 

 

קיר הבריקים ההיסטורי הכי משמעותי: Getta w Warszawie


ורשה משופעת בלבנים אדמדמות, והציפויים של חלק מהבניינים המטויחים שלה מתקלפים, ומתחת לשכבת הטיח מבצבצות אותן לבנים אדומות. הקיר הכי משמעותי ליהודים נמצא בתוך חצר פנימית בין מבני מגורים, וכשמגיעים אליו מבינים שכל ראשי המדינה שלנו כבר ביקרו במקום – השריד האחרון של חומת גטו ורשה.

כתובת: Złota 62 

 

 

שריד אחרון לחומת הגטו 

 

 

האזור הכי מגניב: Saska Kepa


בכל עיר, כמה שתהיה היסטורית ודרמטית, מתקבצת במקום אחד אוכלוסייה מקומית צעירה ששוכרת דירות, יושבת בבתי קפה ונהנית מחנויות קטנות המושכות עוברים ושבים. בדרך כלל יהיה זה האזור הכי מגניב שיש, ועל אזור כזה לא תרצו לפסוח בביקורכם. רחוב Fracuska ("הצרפתייה") הוא חלק משכונת Saska Kepa ברובע פראגה, הנחשבת ל"סוהו" של ורשה. זהו אזור מתפתח בקרבת האיצטדיון הלאומי Narodowi, ובו לצד מסעדות ובתי קפה, גם דירות יקרות. אז צאו לשוטט ברחוב, שבו לא מעט מבנים בסגנון באוהאוס עם מרפסות מעוגלות וחריצי אוורור בקירות, ותבחרו איפה אתם רוצים לחוות את הקוליות שלכם.

כתובת: ul. Francuska, Saska Kępa

 

מרפסות ברחוב

 

בית הקפה F30 בפינת הרחובות Fracuska ו-Walecznych. המטריות הצבעוניות הגיעו גם לכאן

 

טיח מתקלף חושף לבנים אדומות. צילום: יובל קלר

 

 

התקרה הכי מיוחדת: Złote Tarasy 


הקור בוורשה הביא לבניית שפע קניונים, אולי אפילו יותר מדי לעיניים ישראליות, אבל קניון אחד הפתיע במיוחד מבפנים ובעיקר מבחוץ. שדרת החנויות נראית ככל קניון, אולם הכניסה הראשית, הפתוחה לגובה של כמה קומות, מקורה כולה בקונסטרוקציית פלדה המחופה בזכוכית. מבנה הקונסטרוקציה כל כך מורכב, שהוא יוצר גליות בלתי שגרתית, הנשפכת אל הקרקע ממרום הגובה, ואת זה אפשר לראות הכי טוב אם עומדים בחוץ, ברחוב ירושלים שבסעיף הבא.

כתובת: Złota 59 

 

מבט אל תקרת הזכוכית מבפנים. צילום באדיבות Złote Tarasy

 

תקרה נשפכת אל הרחוב. מבט מהרחוב הסואן

 

 

קטע הרחוב הכי שופע: Jerozolimskie 51


רחוב ירושלים (על שם דרך שקישרה במאה ה-18 את היישוב היהודי "ירושלים החדשה" לעיר) מעניין גם מעל פני האדמה וגם מתחתיה, כיוון שלכל אורכו עשרות רבות של חנויות אופנה, חנויות ספרים, מעדניות ועוד, חלקן על המדרכות לצד הכביש וחלקן במנהרות המובילות לתחבורה הציבורית הענפה. קטע רחוב אחד שלא תגיעו אליו אם לא תקראו עליו, נמצא בין הבניינים הישנים ומכיל זה לצד זה מספר חנויות מיוחדות: חנות למפות מכל רחבי כדור הארץ, גלובוסים, מוצרי נייר וספרים בשם Geograf; חנות של מזכרות ומיני פריטים העשויים כולם מלחם ג'ינג'ר בשם GingerBread, שלא בטוח שהייתם קונים אותם, אבל שווה לפחות לראות ולהריח. כדי להיכנס אליה יש להיכנס לחצר הבניינים במספר 51; ומרכז למפגשים קולינריים של איקאה, שפתוח רק למזמינים מראש (מתי בארץ?).

כתובת: Al. Jerozolimskie 51 (במדרכה מול ארמון התרבות והמדע Pałac Kultury i Nauki)

 

Geograf, חנות בניחוח בינלאומי

 

כניסה נחבאת למקום שבו הכול מלחם

 

 

התכנון הכי תמוה שיש: Kolacze Zapraszam 


העיר העתיקה, ששוחזרה לאחר שנחרבה יחד עם 85 אחוז ממבני העיר לקראת סוף מלחמת העולם השנייה, היא אתר חובה לכל מטייל. שם אפשר להתפעם מהסמטאות ומהחומה ולגלות חנויות קטנות למזכרות ובתי קפה פעילים, אבל "חנות" אחת מושכת את תשומת הלב במיוחד, ובה מוכרים את הבצק המגולגל שאנו מכירים כקיורטוש. מדובר למעשה בחור בקיר, שאם תוחבים אליו את הראש כדי להציץ מה מסתתר בתוכו, נפער מתחת לראשינו מרתף ימי ביניימי, שמדרגות אבן ישנות מובילות ממנו היישר אל החור שבקיר. כדי להגיע לגובה הרחוב ולקבל את פני הקליינטורה, עומד המוכר על המדרגות העליונות ביותר, וראשו מגיע לכל היותר לגובה מדף ההגשה. איפה מחלקת רישוי העסקים כשצריך אותה?

כתובת: העיר העתיקה, Stare Miasto w Warszawie

 

החור שבקיר ותו לא

 

שלום למוכר החינני, העומד במלוא גובהו בין קומת הרחוב למרתף הארכאי

 

 

הדוכן הכי מפתיע: Narzędzia z czekolady


בתוך אינספור מרכזי קניות ודוכנים שנראים פחות או יותר אותו דבר, הבליח דוכן בוטיקי אחד שמוכר כלי עבודה חלודים ומיושנים. מחשבה ראשונה שעולה לראש היא – "מי צריך את כל הענתיקה הזו?", אבל ככל שמתקרבים, מבינים שמדובר ב… שוקולד. הוא מריר, הוא מצופה קקאו, ועל הטעם אפשר להתווכח, אבל השלל מרשים במיוחד: אומים, שייבות, מפתחות ענקיים, צבתות, גלגלות, אטבים, פטישים, מסמרים, צירים, שפופרות, ברזים, מברשות, נורות, משייפים, מברגים ומפתחות שבדיים, שיעלו לכם בין 4 ל-20 זלוטי לחתיכה (ערך של שקל לכל זלוטי). בתיאבון.

כתובת: Złote Tarasy, Złota 59 בקומת הקרקע

 

חלודה באמצע הקניון?

 

מתברר שלא חלוד בכלל

 

 


עוד מדריכי תיירות למכורי עיצוב:

שטוקהולם למכורי עיצוב: המדריך לתייר הסטייליסט

48 שעות בלוס אנג'לס: נקודות חובה לתיירי העיצוב

אמסטרדם למכורי עיצוב: המדריך לתייר הסטייליסט

 

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

עד ראש הגג: גגות מיוחדים בעיצובים יוצאי דופן


עם צורות לא שגרתיות, חיפויים ייחודיים וצבעים שמושכים את העין – קבלו את הגגות המיוחדים ביותר בעולם, שלוקחים את העיצוב הכי גבוה שאפשר

אדריכלות בעולם

כך נראית העיירה שלהם: אזורי המגורים המשונים בעולם


בניו ג'רסי יש עיר אוהלים, בסין יש כפר לגמדים בלבד, וכמעט כל התושבים של אלסקה מתגוררים באותו בניין – הצצה על אזורי המגורים הכי מוזרים ברחבי הגלובוס

אדריכלות בעולם

הכל עניין של גובה: בית קוביות קומפקטי בהולנד


באזור פסטרולי בהולנד ניצבות במקביל ארבע קוביות קטנות בגבהים, ובמרכזן פטיו. הבית הייחודי הזה נבנה בתפישה אקולוגית, תוך חיסכון משמעותי בעלויות הבנייה והאחזקה

אדריכלות בעולם

שיר הלל לסביבה: וילה בניו מקסיקו שמעניקה תחושת מרחב אמיתית


וילה מרשימה בניו מקסיקו הצליחה לייצר תחושת מרחב נפלאה בזכות חלל אנכי גבוה הפתוח לשמיים. על הדרך היא גם מעניקה פרשנות חדשנית לאדריכלות קולוניאלית אמריקאית

תגובות

אדריכלות בורשה
כתבה מקסימה אם כי מתארת קמצוץ מיופיה של העיר, בהיבט האדריכלי, האוירה, הבילויים, ההיצע התרבותי והמוסיקלי בפרט, החום האנושי ועוד ועוד.. אני מכורה לעיר הזו ואשמח להראות לכם אינספור פינות חמד הראויות כל אחת מהן לכתבה בפני עצמה?? אחת שיודעת... שנה טובה, רווית טיולים בורשה ??

כתיבת תגובה