BVD

אדריכלות בעולם  //  ישראלים בחו"ל: כחול לבן בדרום אמריקה

ישראלים בחו"ל: כחול לבן בדרום אמריקה

בית קיט ליד פנמה סיטי, בין הים להר, תוכנן בשיתוף פעולה בין האדריכל הפנמי איגנסיו מיול לבין האדריכל הישראלי מיכאל וינראוב

מאת: אודית לורן בלקין צילום:


כשעה נסיעה מפנמה סיטי, ברצועת שטח שבין הים להר, בולט בית מגורים של חמש קומות. מיכאל וינראוב, אדריכל ישראלי צעיר, בשיתוף האדריכל הפנמי הנודע איגנסיו מיול ובעזרתו של האדריכל אדגר מיור, הוא שקיבל חופש פעולה לתכנן את בית המגורים שנראה כי יהיה אחת מיצירותיו המרכזיות – וילה גינדי.

וינראוב הגיע לפנמה בתום לימודי אדריכלות בלונדון והסגנון ומקורות ההשראה שהביא עמו מאירופה של סוף שנות התשעים קסמו למיול הפנמי והוא הזמין את וינראוב לעבוד במשרדו על שני פרויקטים. הראשון היה בר מסעדה בשם "ניקוס קפה" בפנמה סיטי והשני היה "וילה גינדי" – בית קיט לשני אחים ומשפחותיהם שמוקמה במרחק של כשעה נסיעה מהעיר. אותו בית קיט, שמשמש את דייריו בסופי שבוע בלבד, עוצב בלי הכתבות מיוחדות מצדם ולפי רוחו של האדריכל.

אדריכלים: לכל בעלי המקצוע
מעצבי פנים
: לכל בעלי המקצוע

מגרש צר מאוד (13.5 מ"ר) וארוך (95 מ"ר), בעל הפרדה מוחלטת בין קווי המבנה וקווי המגרש ובין סוויטות האחים היו תנאי הפתיחה שלאורם בוצע התכנון. התוצאה לבסוף הייתה קשר בלתי אמצעי של מבנה דמוי אונייה עם הבריכה והים. שני אלמנטים סטרוקטורליים מעניקים למבנה את הצורה הדומה כל כך לכלי שיט רב רושם. האחד הוא רצפות בטון דרוכות בעובי 15 סנטימטרים בלבד שמקורן בחיפוש אחר תוספת גובה לכל אחת מהקומות. אותן רצפות דקות איפשרו למעשה מראה של משטחים דמויי סיפון של אונייה הנתמכים במספר מועט יחסית של עמודים. העמודים, כאלמנט סטרוקטורלי נוסף, עוצבו בתחילה בהשראת תרנים של אונייה ולבסוף קיבלו אופי מונומנטלי יותר. הגג מספק צל לשלל המרפסות ובצורתו הקמורה מגן מפני הגשם הטרופי שיורד כאן באופן קבוע בצהרי היום.

עיצוב בתים

יחד עם התזכורות הבולטות למבנים של אדריכלים מוכרים, כל הצורות כאחת מקוריות, ייחודיות ובכלל לא סטנדרטיות. בווילה יש חמש קומות ומרתף ובקומת הכניסה שפתוחה לנוף ישנו חלל שמשמש כאזור ציבורי ובו פינות אירוח ואוכל, מטבח וחדרי שירות. במרתף מוקמו חללי משחק ובידור וארבע הקומות שמעל, בשטח של כמאה מטרים כל אחת, מחולקות לשתי סוויטות פרטיות של שתי קומות.

בכל אחת מהסוויטות תמצאו גם קומת אירוח ובה מטבח, חדרי שירות, סלון בעל תקרה כפולה וקומת מגורים שבה חדר שינה ראשי המחובר לחדרים הנוספים בגשר. לחדר השינה הראשי, שנמצא בחזית המבנה כולו, מבט לאוקיינוס משלושה כיוונים ומרפסת רחבת ידיים ודמויית דק של אונייה שמחברת אותו באופן וירטואלי ישר אל הים הפתוח. חדרי האורחים בכל אחת מהסוויטות פונים לעורף הררי וגם להן מרפסות שמהן ניתן להשקיף על נוף שונה לחלוטין. גרם מדרגות מרכזי ומעלית משמשים את כלל הנופשים בווילה ובכל סוויטה גם גרם מדרגות פנימי פרטי.

חומרי הגמר והצבעים שנבחרו במבנה כולו נועדו לשדר ניקיון ולהתמזג ככל האפשר בטבע ובנוף כשברקע בריכה שכמו מתמזגת עם שמים וים אין-סופיים. בטון צבוע לבן ושימוש רב בזכוכית נטולת פרופילים ובחלונות גדולים במיוחד מקנים תחושה של פתיחות וחופש ויוצרים תמונה הרמונית שמחברת בין הווילה לטבע כאשר אור טבעי שוטף את החדרים במשך רוב שעות היום. הבריכה, קצת כמו שלוחה של הים, מעצימה את הקשר בין המבנה לסביבה ועשויה פסיפס בצבעי כחול-טורקיז ותופסת את רוב רובו של שטח המגרש הנותר. דופן אחת שלה מחופה במראה, כדי שיתקבל הרושם שרוחבה כפול וממנה מובילים שבילים צרים לגזיבו מקורה עגול ופתוח שנמצא בקצה המגרש, בין הבריכה לירידה הפרטית לים, ובו מבלים בעלי הווילה ואורחיהם את רוב שעות היום, כשאינם שוהים בתוך בית החלומות שלהם. 

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

חופשה מעוצבת: הריזורטים היפים בעולם


מרגישים שכבר שבעתם מבטן-גב בקיץ הזה? הריזורטים הבאים יעשו לכם חשק לחזור מהר לבגד ים, ולשכב מול השמש עם מימוזה וקוקוס

אדריכלות בעולם

הנוטראדם שאחרי השריפה: איך יראה העתיד?


העולם כולו עמד בהשתאות אל מול הלהבות שעלו מאחת הכנסיות המפורסמות בעולם. כל מהדורת חדשות סיקרה את האש המשתוללת מגגה של כנסיית הנוטרה דאם בפריז ומולה את תושבי העיר ההמומים והכואבים.
לאחר שחשכו הלהבות ונאמדו הנזקים הוחלט שיש לשפץ את הכנסייה, השאלה אותה שואלים את עצמם אדריכלים מרחבי העולם היא: איך?

אדריכלות בעולם

אף מילה על עתיקות: 6 אטרקציות מעוצבות באתונה


הקיץ בשיאו וכולנו מחפשים יעדים קרובים לעשות אליהם גיחה קצרה, תופתעו לגלות שאתונה היא לא רק עיר של עתיקות. העיר שוקקת חיים ומלאה במסעדות וברים בליגה בינלאומית עם ניחוח אירופאי מתובל בים תיכוניות שהכי מתאימה לנו הישראלים, וזה כמובן עוד לפני שדיברנו על העיצוב המגניב, הקליל, הצבעוני והחי שכל כך שמאפיין את הבירה היוונית

אדריכלות בעולם

לצלול, להתאהב, לאכול: מסעדה שבוקעת מהים ושואבת אתכם לביקור במצולות


משרד האדריכלים הנורווגי המפורסם סנוהטה (snohetta) מפתיע שוב בחדשנותו והפעם – מסעדה מתחת למים. המבנה פורץ מהמים ומושך את המבקרים אל לב ים לחוויה מיוחדת ומעוצבת במיוחד המלווה ביצירת סיפור מרגע הכניסה ועד לאכילה במעמקים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *