BVD

אדריכלות בעולם  //  לא להאמין: האדריכלות המודרנית באיראן מפתיעה ובגדול

לא להאמין: האדריכלות המודרנית באיראן מפתיעה ובגדול

לא רק בנשק ובגרעין איראן צועדת קדימה. בואו לראות את המבנים האדריכליים הגדולים והמרשימים שנבנים בימים אלה ברחבי המדינה

מאת: סיוואנה אופיר צילום:


כמו אישה מחופשת, המסתירה את פניה היפות ברעלה שחורה, כך שונה הפן התרבותי של איראן מהפן הפוליטי שלה. שונה כל כך, עד שנראה כאילו מדובר בארץ אחרת לגמרי. באיראן יש אוכל מפתה, מוזיקה עשירה, סרטים עמוקים וגם מבנים נועזים, הרבה יותר ממה שהייתם מצפים. אספנו עבורכם כמה דוגמאות מגוונות להמחשה, חלק מהפרויקטים המודרניים כבר נבנו וחלקם נמצא בשלבים שונים של בנייה שמשקפים את העתיד של איראן:

 

1.Rock Gym בעיר פולור, איראן

אדריכל: New Wave Architecture

גודל: 4500 מ"ר

סטטוס: בבניה, גמר תכנון 2012

 

העיר פולור ידועה כיעד מועדף לטיפוס הרים מאתגר, לכן האדריכלים יצרו מבנה אשר מאפשר טיפוס ספורטיבי, כאשר ברקע ניצבים ההרים המרהיבים הטבעיים. פנים המבנה מזמין בעיצובו הפתוח את הטבע לתוכו, ומבחוץ, חזית המבנה מחופה לוחות צמנט טבעיים וכך משתלבת בנוף השלגי הלבן. המבנה כולל גם חדר כושר מאובזר, דיור זמני, ופונקציות נלוות.

 

צילום:  newwavearchitecture

 

2. מרכז קניות, ב-Najafabad, איראן

אדריכל: Ali Dehghani, Ali Soltani and Atefeh Karbasi

גודל: 794 מ"ר

סטטוס: גמר תכנון 2012

 

קשה להאמין, בעל החנות לא ידע מראש מהן הציפיות שלו מהעיצוב, כי הוא לא ידע מה הוא הולך למכור בחנות, על כן עבודת התכנון לא הייתה פשוטה כלל. בנוסף לכך, נוספו גם הגבלות גובה והגבלות כספיות. התכנון הסופי יצר מפלסים שונים, המחלקים את החנות לארבעה חללים, היכולים גם לשמש כארבע חנויות שונות. מחזית הרחוב נוצר קו מבט לכל עומק החנות ולמפלסיה השונים, ומהחזית החנות החוצה ניתן לצפות בסביבה ההיסטורית כאילו היא מוצגת לראווה בתוך מסגרת צבעונית.

 

 

 

תמונות:  Ali Dehghani, Ali Soltani and Atefeh Karbasi

 
3 . וילה למגורים ב-Darvishabad, איראן
אדריכל: Pouya Khazaeli Parsa

גודל: 240 מ"ר

סטטוס: סיום בנייה 2010

 

את הווילה עיצב האדריכל בשביל אשתו הציירת, קרוב לים הכספי, באזור עם אדמה ירוקה ועם לחות רבה – מזג אוויר השונה מאוד מזה שבטהרן. קומת הקרקע כוללת חלל פתוח כמו זה שהוגדר בשורשיה של האדריכלות המודרנית, ואילו הקומה השנייה כוללת חלל המוקף קירות והנפתח לכיוון מרכז הבית, כך שיוצר ציר ורטיקאלי בין האדמה והשמים, איכות אותה ניתן למצוא באדריכלות המקומית המסורתית. הדיאלוג בין החללים הפתוחים, השייכים כל אחד לתרבות אחרת, יוצר חלל חדש עם אישיות משלו.

 

 

 תמונות:  Pouya Khazaeli Parsa

 

4. פרויקט מגדל טהרן, איראן
אדריכל: CAAT Architecture Studio

גודל: 1200 יח"ד

סטטוס: גמר תכנון 2014
 

בשל זיהום האוויר הכבד בעיר הגדולה, האדריכלים הציעו כאן אופציה לבנייה לגובה, באופן שמאפשר אכלוס יעיל של מגורים (1200 יחידות דיור) על מינימום שטח קרקע. שתי ה"רגליים" של המגדל תופסות מקום מינימלי על הקרקע, ואילו החלק העליון מחובר כך שהוא תופס מקום רחב יותר. גג המגדל משמש כגינה גדולה להנאת הדיירים, רחוק מהרעש והזיהום שברחוב, ואילו ה"רגליים" משמשות לחניית רכבים ועל ידי כך מתאפשרת שלד קל שהוא גמיש יותר במקרה של רעידת אדמה.

 

 

תמונות: CAAT Architecture Studio

 

 
5. קמפלקס מלון ומשרדים, ב- Kish Island, איראן
אדריכלות: Hooman Balazadeh
גודל: 23 קומות
סטטוס: גמר תכנון 2010

 

המגדל ממוקם על דרך ראשית, בקו תפר בין אזור מפותח לאזור מתפתח, כך שהוא משרת את שניהם. כמו כן, המבנה נגיש מאוד הן לתנועה רגלית והן לתנועה ממונעת, ובולט מאוד לעין. צורת ה-U הכפולה של המבנה מייצרת חלל אורבני פנימי שהוא אף אינטימי בחלקו, וכן יוצרת מעצם צורתה חזיתות ארוכות יותר לחלונות הראווה ופתחים רבים יותר המשמשים לתאורה ולאוורור חדרי המלון והמשרדים.

 

תמונה: Hooman Balazadeh

 

 

עוד אדריכלות בעולם:

החדש נוגע בישן: מוזיאון טייט בלונדון מתחדש

מצטרפים הטריים לרשימת אתרי מורשת עולמית

איך מעוצב נמל התעופה הטוב ביותר בעולם?

 

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

חופשה מעוצבת: הריזורטים היפים בעולם


מרגישים שכבר שבעתם מבטן-גב בקיץ הזה? הריזורטים הבאים יעשו לכם חשק לחזור מהר לבגד ים, ולשכב מול השמש עם מימוזה וקוקוס

אדריכלות בעולם

הנוטראדם שאחרי השריפה: איך יראה העתיד?


העולם כולו עמד בהשתאות אל מול הלהבות שעלו מאחת הכנסיות המפורסמות בעולם. כל מהדורת חדשות סיקרה את האש המשתוללת מגגה של כנסיית הנוטרה דאם בפריז ומולה את תושבי העיר ההמומים והכואבים.
לאחר שחשכו הלהבות ונאמדו הנזקים הוחלט שיש לשפץ את הכנסייה, השאלה אותה שואלים את עצמם אדריכלים מרחבי העולם היא: איך?

אדריכלות בעולם

אף מילה על עתיקות: 6 אטרקציות מעוצבות באתונה


הקיץ בשיאו וכולנו מחפשים יעדים קרובים לעשות אליהם גיחה קצרה, תופתעו לגלות שאתונה היא לא רק עיר של עתיקות. העיר שוקקת חיים ומלאה במסעדות וברים בליגה בינלאומית עם ניחוח אירופאי מתובל בים תיכוניות שהכי מתאימה לנו הישראלים, וזה כמובן עוד לפני שדיברנו על העיצוב המגניב, הקליל, הצבעוני והחי שכל כך שמאפיין את הבירה היוונית

אדריכלות בעולם

לצלול, להתאהב, לאכול: מסעדה שבוקעת מהים ושואבת אתכם לביקור במצולות


משרד האדריכלים הנורווגי המפורסם סנוהטה (snohetta) מפתיע שוב בחדשנותו והפעם – מסעדה מתחת למים. המבנה פורץ מהמים ומושך את המבקרים אל לב ים לחוויה מיוחדת ומעוצבת במיוחד המלווה ביצירת סיפור מרגע הכניסה ועד לאכילה במעמקים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *