BVD

אדריכלות בעולם  //  מעצבים זיכרון: ראי השואה בעיני האדריכלים המובילים בעולם

מעצבים זיכרון: ראי השואה בעיני האדריכלים המובילים בעולם

10 אדריכלים מהמובילים בעולם נבחרו להציע הצעות לאנדרטת השואה שתוקם במרכז לונדון. הבאנו לכם את החזון וההדמיות המרשימות והעוצמתיות שלהם

מאת: לירון ורדי צילום:


מה משותף לאדריכלי העל רון ארד, זאהה חדיד ודניאל ליבסקינד? שלושת המשרדים המוערכים הללו הם חלק מ-10 משרדים בינלאומיים אשר נבחרו מתוך 90 משרדים להתחרות על הזכות לתכנן ולעצב את אנדרטת השואה הלאומית של אנגליה בלונדון, וכן את מרכז הלימוד הצמוד לה. 

 

התחרות הנחשבת, שאורגנה על ידי UK Holocaust Memorial Foundation, הזמינה את הצוותים לעצב אנדרטה, אשר תהיה "בעלת חוזק אמוציונלי, ועם זאת מעוצבת ברגישות". האנדרטה עתידה להיות מוקמת במיקום מרכזי ביותר בלונדון – ליד הפרלמנט הבריטי וגני ויקטוריה טאואר. כל צוות הגיש הדמיות עבור אנדרטה צנועה שתוקם מעל פני הקרקע, ועבור מרכז הלימוד אשר יוקם מתחת לפני הקרקע.
 
"המבנה החדש והמרשים יכבד את זכר הניצולים, ילמד את דורות העתיד על הסכנות שבדעה קדומה ובשנאה, וישרת כאמירה חזקה על ערכינו כאומה", הסביר מארגן התחרות מלקולם רידינג, ולנו לא נותר אלא להסכים ולברך על היוזמה החשובה. הבאנו לשיפוטכם את עשרת העיצובים שעלו לגמר.
 
אורגני ומשתנה

מתכננים: Adjaye Associates + Ron Arad Architects 
בשיתוף:  Gustafson Porter + Bowman, Plan A, DHA Designs
 
 
קונספט עיצובי: לחשוף את השכבות הרבות שמרכיבות את סיפור השואה בעזרת מונומנט אורני וחי שמשתנה עם הזמן, ומושפע מהאנשים המבקרים בו.
 
 
 
הקול של השורדים

מתכננים: Allied Works
בשיתוף: Robert Montgomery, The Olin Studio, Ralph Appelbaum Associates, Allied Info Works, Arup, Curl la Tourelle Head Architecture, PFB Construction Management Services, BuroHappold, Nathaniel Lichfield & Partners
 
 
קונספט עיצובי: אנו חיים בתקופת מעבר – בקרוב, השורדים שחוו את השואה על בשרם כבר לא יהיו איתנו כדי להעיד על מה שהיה. לכן, האנדרטה אינה אובייקט, אלא חלל מקודש שמטרתו לשמש קול עבור השורדים.
 
 
 
סלע קיומנו

מתכננים: Anish Kapoor and Zaha Hadid Architects
בשיתוף: Sophie Walker Studio, Arup Lighting, Event London, Lord Cultural Resources, Max Fordham, Michael Hadi Associates, Gardiner & Theobald, Whybrow, Access=Design and Goddard Consulting
 
 
קונספט עיצובי: מטאורים, אבנים והרים הם יצירות מרשימות של הטבע, והם משמשים כעדים לאנושיות שלנו. לכן האנדרטה מורכבת מסלע גדול היורד מהתקרה, שתפקידו להבטיח לדור הבא שדבר כמו השואה לא יקרה שוב.
 
 


עדויות קודם כל

מתכננים: Caruso St John Architects, Marcus Taylor and Rachel Whiteread
בשיתוף: Vogt Landscape Architects, Arup Lighting and David Bonnett Associates
 
 
קונספט עיצובי: מכיוון שהזוועות קרו מחוץ לתחומי אנגליה, האנדרטה לא תזכיר מקום ספציפי בו התרחשה השמדה ולא תעוצב על פיו, אלא תדגיש ותשים בפרונט את עדויות הניצולים.
 
 
 
מקום של ניגודים

מתכננים: Diamond Schmitt Architects
בשיתוף: Ralph Appelbaum Associates, Martha Schwartz Partners and Arup
 
 
קונספט עיצובי: עדינות העיצוב של המקום לאט לאט חושפת את העוצמה של הכוחות המנוגדים – אלה שיצרו את ההידרדרות לתוך אימת השואה, ומנגד הכוחות האנושיים בעלי החמלה האינסופית.
 
 
 
מינימליסטי ועוצמתי

מתכננים: Foster + Partners and Michal Rovner
בשיתוף: Simon Schama, Avner Shalev, Local Projects, Samantha Heywood, David Bonnett Associates, Tillotson Design Associates, Whybrow
 
 
הקונספט העיצובי: עם מינימום הפרעה במרחב של הפארק, תוכננה רמפה היורדת כלפי מטה לתוך האדמה. רמפה זו מדמה את פסי הרכבת שהסתיימו במחנות ההשמדה, וגם את המסדרונות המובילים לתאי הגזים. 
 
 
 
קולות השורדים

מתכננים: Heneghan Peng
בשיתוף: Gustafson Porter + Bowman, Event, Sven Anderson, Bartenbach, Arup, Bruce Mau Design, BuroHappold, Mamou-Mani, Turner & Townsend, PFB, Andrew Ingham & Associates, LMNB
 
 
קונספט עיצובי: האנדרטה היא מעין אוזן ענקית, אשר מחברת את המבקרים לקולות השורדים שמקריאים עדויות. המבקרים יורדים למטה דרך מעברים שונים, ובדרכם שומעים קולות בודדים שהופכים לקול אחד קולקטיבי.
 
 
 
אבנים על אבנים

מתכננים: John McAslan + Partners and MASS Design Group
בשיתוף: Lily Jencks Studio, Local Projects and Arup
 
 
קונספט עיצובי: במסורת היהודית מקובל להניח אבן על קבר שמבקרים בו, וזה מאחד את הדור הקודם עם הדור הבא. הטרגדיה של השואה היא לא רק אבדן המיליונים שהיו, אלא גם אבדן הדורות שהיו יכולים להיות להם, ולכן החוסר באבנים שלא הונחו בשום מקום.
 
 
 
מסע לשני כיוונים

מתכננים: Lahdelma & Mahlamäki Architects and David Morley Architects
בשיתוף: Ralph Appelbaum Associates, Hemgård Landscape Design, Barbara Kirshenblatt-Gimblett, Dani Karavan, Arup
 
 
הקונספט העיצובי: האנדרטה מורכבת משתי קשתות הפונות אחת לשנייה ובריכה. קשת אחת מתארת את השואה, והקשת השנייה מתארת את איך היא נחוותה באנגליה. המבקרים הולכים בין הקשתות, כאשר היעד שלהם הוא או מחנה השמדה או מסע לתוך אנגליה. 
 
 
 
צל אינסופי

מתכננים: Studio Libeskind and Haptic
בשיתוף: Martha Schwartz Partners, BuroHappold, Lord Cultural Resources, Alan Baxter, Garbers & James and James E Young
 
 
הקונספט העיצובי: מטרתה של האנדרטה להטיל את הצל התמידי שהוטל על ההיסטוריה האנושית בעקבות השואה. לכן, המבקרים נוטלים איתם את הצל הזה לאורך כל ביקורם במקום, אשר מורכב ממישורים שחוצים אחד את השני.
 
 
 
לכתבה המקורית במגזין DEZEEN מאת Jessica Mairs לחצו כאן >>
 

עוד כתבות שוודאי יעניינו אתכם:

ורשה זוכרת: מה מתוכנן באנדרטה החדשה שתקום בגטו ורשה?

לזכור ולא לשכוח: אנדרטאות שואה מסביב לעולם

מסר ברור: כרזות זכרון לשואה מרחבי העולם

 

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

חופשה מעוצבת: הריזורטים היפים בעולם


מרגישים שכבר שבעתם מבטן-גב בקיץ הזה? הריזורטים הבאים יעשו לכם חשק לחזור מהר לבגד ים, ולשכב מול השמש עם מימוזה וקוקוס

אדריכלות בעולם

הנוטראדם שאחרי השריפה: איך יראה העתיד?


העולם כולו עמד בהשתאות אל מול הלהבות שעלו מאחת הכנסיות המפורסמות בעולם. כל מהדורת חדשות סיקרה את האש המשתוללת מגגה של כנסיית הנוטרה דאם בפריז ומולה את תושבי העיר ההמומים והכואבים.
לאחר שחשכו הלהבות ונאמדו הנזקים הוחלט שיש לשפץ את הכנסייה, השאלה אותה שואלים את עצמם אדריכלים מרחבי העולם היא: איך?

אדריכלות בעולם

אף מילה על עתיקות: 6 אטרקציות מעוצבות באתונה


הקיץ בשיאו וכולנו מחפשים יעדים קרובים לעשות אליהם גיחה קצרה, תופתעו לגלות שאתונה היא לא רק עיר של עתיקות. העיר שוקקת חיים ומלאה במסעדות וברים בליגה בינלאומית עם ניחוח אירופאי מתובל בים תיכוניות שהכי מתאימה לנו הישראלים, וזה כמובן עוד לפני שדיברנו על העיצוב המגניב, הקליל, הצבעוני והחי שכל כך שמאפיין את הבירה היוונית

אדריכלות בעולם

לצלול, להתאהב, לאכול: מסעדה שבוקעת מהים ושואבת אתכם לביקור במצולות


משרד האדריכלים הנורווגי המפורסם סנוהטה (snohetta) מפתיע שוב בחדשנותו והפעם – מסעדה מתחת למים. המבנה פורץ מהמים ומושך את המבקרים אל לב ים לחוויה מיוחדת ומעוצבת במיוחד המלווה ביצירת סיפור מרגע הכניסה ועד לאכילה במעמקים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *