BVD

אדריכלות בעולם  //  10 הגשרים המעוצבים ביותר בעולם

10 הגשרים המעוצבים ביותר בעולם

מעל המים, בתוכם ואפילו גבוה באויר: גשרים הם כבר מזמן לא סתם מבנה פונקציונאלי אלא תפיסה עיצובית שלמה. הנה כמה הוכחות

מאת: צילום:


הם אמנם נוצרו בעקבות צרכים פרקטיים אבל מעטים הגשרים שבנו בני האדם ברחבי העולם בלי לחשוב יותר מדי על איך שהם ייראו ולרוב השיקול העיצובי תפס חלק נכבד בחישובים הנדסיים הרבים שמלווים בנייתו של גשר חדש. יש ארוכים, גבוהים, צרים ומסוכנים מהם, אבל הנה אספנו עבורכם את 10 הגשרים המיוחדים ביותר בעולם:

 

הרטוב: גשר בנפו

איפה: Banpo Bridge, סיאול
האורך: 1,495 מטרים
 
הגשר המרהיב הזה, שניצב בסיאול, יכול להכנס בקלות גם לרשימת הגשרים היפים בעולם וגם לרשימת המזרקות המיוחדות בעולם עם 10,000 צינוריות המשפריצות את מי הנהר משני צדי הגשר, תוך שהן צובעות אותם בתאורת לד, שהופכות את גשר המכוניות למייצג מעורר התפעלות. אסור לפספס.
 
 
המלחיץ: גשר רוח-גשם

איפה: Chengyang Bridge, שנגחאי
האורך: 64.4 מטרים
 
מדובר בגשר מקורה שנועד להגן מהנזקים שנושא שמו ומורכב ממסדרון ארוך כשבצידיו ולאורכו מספר ביתנים בעיצוב סיני מסורתי. קורות העץ שמרכיבות את הגשר לא ממוסמרות או מודבקות אחת לשנייה, אלא שזורות בידי עובדי מלאכה מומחים ועדיין מדובר בגשר יציב מאוד, דבר שיוכלו להעיד עליו תושבי הכפרים בשני צידי הגשר והתיירים הרבים שחולפים בו כל יום.
 

(צילום: Zhangzhugang, ויקיפדיה)
 
המסריח: גשר פונט וקיו

איפה: Ponte Vecchio, פירנצה
האורך: 84 מטרים
 
כנראה שבאיטליה מאמינים שיש לנצל כל פיסת מקום לבנייה, אחרת לא ניתן להסביר למה להצמיד מבנים קטנים לגשר קשתות. מצד שני, אם זה לא היה המצב אז הוא גם לא היה מגיע לרשימה שלנו, ובכל זאת הגשר נבנה בפירנצה במאה ה- 14 וסבל שנים משם רע וריח רע שכפו עליו הקצביות הצמודות. מאז, הקצביות התחלפו בחנויות מזכרות ותכשיטים, הריח נעלם והתיירים חזרו ליהנות מהייחודיות של הגשר העתיק הזה.
 

(צילום: PhattyFatt, ויקיפדיה)
 
המשוגע: גשר המילניום של גייטסהד

איפה: Gateshead Millennium Bridge, גייסטהד
האורך: 126 מטרים
 
שמונה מנועים חשמליים עוזרים לגשר המעוצב הזה להפתח כשצריך, ומצליחים ליצור מיצג שקשה שלא להתרשם ממנו. גשר המילניום, שנבנה בשנת 2000 בעיר גייסטהד הבריטית, זכה גם לכינוי "גשר העין" בגלל המבנה הייחודי שלו ויכול לשאת בזמן עומס אפילו 5000 בני אדם בבת אחת, שלא לדבר על מאות זוגות האופניים שעוברות עליו ביום.
 
איך הגשר נראה כשהוא נפתח? צפו:
 
הותיק: גשר קארל

איפה: Charles Bridge, פראג
האורך: 515.8 מטרים
 
בנייתו של אחד הגשרים המפורסמים והמרשימים באירופה הקלאסית הסתיימה במאה ה- 15 ומאז הוא שם דבר ומיצג תרבותי ואמנותי באורך חצי קילומטר מעל נהר הולטאבה .על הגשר, שפתוח להולכי רגל בלבד, ניצבים שלושים פסלים בסגנון הבארוק של אנשי דת, שליטים וקדושים של המדינה ולא מעט דוכני מזכרות, מוזיקאים וציירים מקומיים לצדם.
 

(צילום: Chosovi, ויקיפדיה)
 
האותנטי: גשר חאג'ו

איפה: Khaju Bridge, איספהאן
האורך: 105 מטרים
 
הפעם מדובר במבנה שהוא גשר, סכר וביתן למפגשים חברתיים בו זמנית. גשר הקשתות האיראני של איספהאן בנוי אבנים עתיקות ועליהן אריחים וציורים מיוחדים ואפילו שרידים מכיסאו של מלך פרס. הגשר ניצב מעל הנהר זיינדה מאז 1650 ומחולק לשני מפלסים: העליון משמש להולכי רגל ועגלות ומהביתנים שפזורים בו אפשר לצפות בנוף הקסום ולהתכנס בתוכם לערבי זמר מקומיים והתחתון נועד להולכי רגל בלבד, שמנצלים אותו כמקום מוצל למנוחה. 
 
 
הגבוה: גשר גלי הנדרסון

איפה: Henderson Waves, סינגפור סיטי
האורך: 274 מטרים
 
הגשר הייחודי הזה מאפשר מעבר רגלי בין שני פארקים ירוקים ונחשב לגבוה ביותר בסינגפור וניצב 36 מטרים מעל האדמה. הגשר עשוי קורות עץ שיוצרות מראה של גל מתפתל שמעניק הגנה מפני השמש, אבל גם חוויה עיצובית מרשימה. לאורכו ממוקמים גומחות וכסאות מנוחה לעוברים ושבים ומנורות לד מאירות אותו בלילה ומפתות לעלות עליו ו"להפליג" לעבר הצד השני.
 

(צילום מאתר המקום)
 
ההזוי: גשר המים של מגדבורג

איפה: Magdeburg Water Bridge, מעל נהר Elbe
האורך: 918 מטרים
 
גשרים להולכי רגל, אופניים, רכבים וסוסים הם דבר של מה בכך, אבל מה עם גשר שנועד לספינות? גשר המים, כשמו כן הוא, מלא במים ונועד לחבר בין תעלת אלבה-האבל לתעלת מיטלנדקנל, ולהעביר ספינות מעל נהר אלבה. אהבתם? בצידי הגשר מדרכות להולכים ולרוכבי האופניים, שמעוניינים להימצא מעל המים ולצד המים בו זמנית.
 

(צילום: WhiteDragon, ויקיפדיה)
 
המתקפל: הגשר המתגלגל

איפה: The Rolling Bridge, פדינגטון
האורך: 12 מטרים
 
על פניו מדובר בגשר הולכי רגל סטנדרטי למידי, עד שמגיעה אליו ספינה ששואפת לעבור בתעלת המים מעליה הוא עובר. אז, הוא פשוט מתקפל לתוך עצמו כאילו היה קונכייה ומאפשר לה לעבור בקלות. שווה בדיקה!
 
רוצים לראות את הגשר מתקפל? צפו:
 
הגנטי: גשר הליקס

איפה: The Helix Bridge, סינגפור סיטי
האורך: 280 מטרים
 
כמו למבנים רבים בסינגפור, בעיצוב הגשר הזה הושקעה מחשבה רבה על הרושם שישאיר. הליקס, גשר הולכי הרגל שניצב בין שני צידי המרינה של בירת סינגפור, נבנה ממוטות פלדה בהשראתו של סליל ה-DNA המפורסם, כסמל לחיוּת והתחדשות. בלילה מוארים שני סלילי הגשר והופכים לאטרקציה ויזואלית של ממש. 
 

(צילום: William Cho, ויקיפדיה)

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

חופשה מעוצבת: הריזורטים היפים בעולם


מרגישים שכבר שבעתם מבטן-גב בקיץ הזה? הריזורטים הבאים יעשו לכם חשק לחזור מהר לבגד ים, ולשכב מול השמש עם מימוזה וקוקוס

אדריכלות בעולם

הנוטראדם שאחרי השריפה: איך יראה העתיד?


העולם כולו עמד בהשתאות אל מול הלהבות שעלו מאחת הכנסיות המפורסמות בעולם. כל מהדורת חדשות סיקרה את האש המשתוללת מגגה של כנסיית הנוטרה דאם בפריז ומולה את תושבי העיר ההמומים והכואבים.
לאחר שחשכו הלהבות ונאמדו הנזקים הוחלט שיש לשפץ את הכנסייה, השאלה אותה שואלים את עצמם אדריכלים מרחבי העולם היא: איך?

אדריכלות בעולם

אף מילה על עתיקות: 6 אטרקציות מעוצבות באתונה


הקיץ בשיאו וכולנו מחפשים יעדים קרובים לעשות אליהם גיחה קצרה, תופתעו לגלות שאתונה היא לא רק עיר של עתיקות. העיר שוקקת חיים ומלאה במסעדות וברים בליגה בינלאומית עם ניחוח אירופאי מתובל בים תיכוניות שהכי מתאימה לנו הישראלים, וזה כמובן עוד לפני שדיברנו על העיצוב המגניב, הקליל, הצבעוני והחי שכל כך שמאפיין את הבירה היוונית

אדריכלות בעולם

לצלול, להתאהב, לאכול: מסעדה שבוקעת מהים ושואבת אתכם לביקור במצולות


משרד האדריכלים הנורווגי המפורסם סנוהטה (snohetta) מפתיע שוב בחדשנותו והפעם – מסעדה מתחת למים. המבנה פורץ מהמים ומושך את המבקרים אל לב ים לחוויה מיוחדת ומעוצבת במיוחד המלווה ביצירת סיפור מרגע הכניסה ועד לאכילה במעמקים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *