כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בארץ  //  דובאי, מאחורייך: גורדי השחקים של ישראל

דובאי, מאחורייך: גורדי השחקים של ישראל

ממגדל שלום מאיר ועד מגדל נווה נוף: מה היה המבנה הכי גבוה בשנות ה-60, מהו המגדל הבנוי הכי גבוה כיום ומי הטוען החדש לכתר "גורד השחקים הגבוה של ישראל"?

מאת: שירה גל שרייבר צילום:


בחודש יולי האחרון (2013) אישרה עיריית תל אביב תוכנית להקמת שני מגדלי משרדים שמתכוננים להיות בני 50 ו-80 קומות, וכן מגדל מגורים בן 45 קומות. הפרויקט הענקי הזה מתוכנן להיבנות באזור הקריה, ולמעשה להדיח מכס המלכות את המגדלים האחרים באזור שנחשבו עד לא מזמן לגורדי השחקים של ישראל.

 
פרויקט קרן הקריה (הדמיה ויו פוינט)
 
 

לפני כמעט חמישים שנה, נבנה בתל אביב גורד השחקים הראשון שהסעיר את תושבי המדינה. מאז צמחו בעיר ללא הפסקה לא מעט מגדלים שהצליחו לעשות היסטוריה גם בתום עידן התמימות העירוני. מיהו גורד השחקים של המדינה והיכן דירת המגורים הגבוהה ביותר בארץ?

 

 
מגדל שלום מאיר – 120 מטרים
 

גורד השחקים הראשון של ישראל נחנך בשנת 1965. עד אז אמנם היו בניינים גבוהים אחרים בתל אביב, אך הם לא הצליחו להגיע לתואר “גורד שחקים”. מגדל שלום עומד בקצה רחוב הרצל התל אביבי, ממש על גבול שכונת נווה צדק, והוא נחשב להיסטורי גם לטובה וגם לרעה. הוא החזיק בזמנו בתואר גורד השחקים הגבוה ביותר במזרח התיכון, אסיה ואפריקה, אך הקמתו גבתה מחיר – הריסת המבנה של גמנסיה הרצליה הראשונה, שהיה מפואר ומיוחד בזכות עצמו. בעקבות המקרה והביקורת הציבורית הוקמה המועצה לשימור אתרים ומבנים, אשר פועלת בהצלחה עד היום.

 

מגדל שלום מאיר הוקם על ידי האחים מאיר, ונקרא על שם אביהם שלום מאיר. האדריכלים יצחק פרלשטיין, גדעון זיו ומאיר לוי תכננו מגדל מודרני, מלבני, עם שורות אופקיות של חלונות המשווים לו מראה יוצא דופן בנוף העירוני. על קירות רחבת הכניסה המערבית למגדל נמצאים שני פסיפסים גדולים המתארים את החיים בתל אביב הישנה. את הראשון, "הפסיפס לזכר הגימנסיה הרצליה" יצר הצייר נחום גוטמן ואת השני "יפו-תל אביב: דור שני" יצר הצייר דוד שריר. מולם הוצב פנס הרחוב הראשון של תל אביב. במגדל 34 קומות והוא היווה מרכז סחר שוקק חיים. החל מספריה עירונית, דרך כלבו שלום ומוזיאון השעווה המיתולוגיים, מצפה, מסעדה ואף פארק שעשועים קטן בשם “מאירלנד” שפעם פעל על גג הבניין. בעבר אף שכנו בו מספר משרדי ממשלה, אך בשנים האחרונות נעשו בקומות העליונות שיפוצים שהתאימו אותן למגורי יוקרה של עשירי תל אביב.

 

(ויקיפדיה, Ynhockey)

 

 
מגדל אלקטרה – 165 מטרים
 

גורד השחקים המלבני שמשקיף על נתיבי איילון היה אמור להיות גבוה כמעט פי שניים ממה שהוא היום. חברת אמפא נדל”ן יזמה פרויקט שאפתני של גורד שחקים בן 65 קומות ו-236 מטרים המיועדים למשרדים בלבד, אך הקפיאה את היוזמה ב-2004 ורק שלוש שנים מאוחר יותר הפשירה אותו שוב והמגדל יצא לדרך. הפעם, בשיתוף חברת אלקטרה נדל”ן ומשרד האדריכלים משרד מור יסקי סיוון. הנתונים הסופיים של המגדל, שהקמתו הושלמה בשנת 2011, עומדים על 45 קומות המתנשאים לגובה 165 מטרים, מה שהופך אותו למגדל החמישי בגובהו בארץ.

 

כאמור, המגדל מאכלס משרדים בלבד, כמו למשל גוגל, גולן טלקום, קרוסריידר ועוד חברות אשר שוכרות במקום שטחים נרחבים ואף קומות שלמות.

 
(Lior4040, ויקיפדיה)
 
 

 
 מגדלי עזריאלי – המגדל העגול  187 מטרים
 

מעל מחלף השלום העמוס, על חורבות חניון למשאיות אשפה, הוקם הפרויקט השאפתני של דוד עזריאלי, אלי עטיה והאדריכלית חייקה פרידמן. המגדלים אשר נחשבים היום לסמל אורבני מובהק, נבנו בהמשכים. המגדל העגול והגבוה ביותר נבנה במשך 3 שנים והושלם בשנת 1999. גובהו 187 מטרים והוא מונה 49 קומות. יש בו 15 מעליות מהירות ומנחת מסוקים על גגו.

 

גם המגדל המשולש הושלם בשנת 1999 אך הוא נמוך יותר – גובהו עומד על כ-169 מטרים והוא בן 46 קומות. המגדל המרובע הוא הנמוך מכולם – 154 מטרים ו-42 קומות. בנייתו החלה בשנת 1998 ונעצרה בשל סכסוך עם עיריית תל אביב. רק בשנת 2007 הוא הושלם סופית.

 

קירות החוץ של המגדלים הם למעשה קירות מסך העשויים מאלומיניום לבן וזכוכית (צבע לבן) בסגנון פוסט-מודרני. העיצוב המיוחד והמיקום האסטרטגי של מגדלי עזריאלי, בשילוב עם אמצעים טכנולוגיים מתקדמים ועיצוב תאורה, הפכו את המתחם לחלק אינטראקטיבי באווירת המטרופולין. מאז הספירה לאחור לשנת 2000, שהוצגה במספרים גדולים על המגדל המשולש, שימשו המגדלים לא פעם כמסך להעברת מסרים. בבחירות לכנסת ה-18, הוארו המגדלים בצבעי המפלגות לפי תוצאות המדגם. בכל יום עצמאות ניתן לראות את דגל ישראל מתנוסס על המגדלים ובאופן קבוע מוארים המגדלים בהתאם לפרויקטים שהם משתתפים בהם.

 

מלבד קומות המסחר הידועות כ”קניון עזריאלי”, והמסעדה בקומה ה-49 הנחשבת למסעדה הגבוהה בישראל, במגדלים אפשר למצוא גם מכון כושר גדול, בית מלון, פארק מים לילדים ועוד. נכון להיום, מגדל עזריאלי העגול הוא הגבוה ביותר בעיר תל אביב, והשני בגובהו בישראל.

 
(Trigonella, ויקיפדיה)
 
 

 
מגדל משה אביב – 235 מטר
 

מגדל משה אביב, הידוע גם בשם “מגדל שער העיר”, מתנשא לגובה 69 קומות ולמעשה הוא זה שהדיח את מגדל עזריאלי העגול מתואר “גורד השחקים הגבוה ביותר במדינה”. הוא הוקם ב-2001 לאחר שלוש שנות בניה בלבד, ו- 68 קומותיו מתנשאות מעל רחוב ז’בוטינסקי הרמת גני, סמוך למתחם הבורסה.

 

מלבד 12 הקומות העליונות שלו, המיועדות למגורי יוקרה, כולל המגדל גם שטחי מסחר, קומות משרדים, קומת ספא מפוארת ואפילו בית כנסת. יש בו 1,230 מקומות חניה ו-24 מעליות מהירות במיוחד. בזכות גובהו המרשים הצליח המגדל להחזיק בתואר “הבניין הגבוה ביותר במזרח בתיכון” במשך מספר שנים. בימים בהירים ניתן לראות אותו מנתניה בצפון ועד יבנה בדרום.

 

המגדל הזה הוא פרי חזונו של היזם משה אביב ז”ל, בשיתוף משרד האדריכלים אמנון ניב ואמנון שוורץ. אביב  במשך שנים ארוכות רכש אביב עוד ועוד שטחי נדל”ן אשר יאפשרו לו לממש את חזונו, וגם כאשר החלה כבר הבניה, נדרשו האדריכלים לבצע שינויים יצירתיים כדי להתגבר על קשיים שהתעוררו בשטח. בסופו של דבר הוקם הבניין במהירות שיא כמעט, על שטח של כ-9 דונם. המגדל מעוצב בסגנון פוסט מודרני. החזיתות מעוצבות באמצעות אלמנטים מאלומיניום המשלבים אבני גרניט אפורות וזכוכית כהה. 42 חלונות פנוראמיים בכל קומה נועדו לשקף את השמיים ובנייני הרחוב. בתוך קומת המסחר תמצאו מפלי מים הזורמים בין בתי קפה והמסעדות, בשילוב עמודי אבן דקורטיביים.

 

קומות המשרדים מעוצבות ללא עמודים כדי לאפשר חלוקה טובה על פי דרישת הלקוח, ואילו הדיירים בקומות המגורים נהנים מחלונות ענקיים ומונמכים המאפשרים תצפית פנוראמית של כמעט 360 מעלות. 

 
( Itayba, ויקיפדיה)
 
 

 

מגדל נווה נוף – 158 מטרים ומגדל דאבליו 156 מטרים

 

בניגוד לשאר גורדי השחקים ברשימה, נווה נוף בבת ים ומגדל דאבליו התל אביבי הם מגדלים המיועדים למגורי יוקרה בלבד, ללא משרדים או קומות מסחר. נכון להיום מגדל דאבליו המונה 46 קומות, הוא מגדל המגורים הגבוה ביותר במדינה, אך בניית ”נווה נוף” מגיעה לשלבים אחרונים בימים אלו, וכאשר הוא יושלם הוא יגזול את התואר בזכות מטרים ספורים בלבד, למרות שבמגדל דאבליו יש מעט יותר קומות ולכן גם יותר דירות.

 

(צילום מתוך האתר הרשמי של נווה נוף)

 

מגדל דאבליו מעוצב בסגנון מודרני,  ומציג מראה מלבני אחיד, ואילו נווה נוף הפוסטמודרני יותר, מציג חזית הפונה לים עם מרפסות מעוגלות המאפשרות מראה פנורמי. שני המגדלים מצויידים בכל מה שמגדל יוקרה צריך – לובי מפואר, חדר כושר וכולי. מגדל דאבליו כבר נהנה ממספר דיירי מפורסמים מתחומי הבידור והספורט, ואילו בנווה נוף דירות רבות נקנו על ידי תושבי חוץ מצרפת וארה”ב.

 

(Sharshar, ויקיפדיה)

 

כאמור, לאחרונה אישרה עיריית תל אביב את בניית ה“הבניין הגבוה ביותר בישראל” שייחק ממגדל משה אביב את הטייטל, זאת כמובן רק עד שיגיע המגדל הבא בתור.

 
עוד אדריכלות גרנדיוזית:

 

עוד בנושא

אדריכלות בארץ

עיצוב ישראלי בניחוח אירופאי: הפרויקטים של שפר אדריכלים


לאחר שנים של עבודה עם חברות ומותגים אירופאיים מובילים, מיכל שפר פתחה משרד משלה – 'שפר אדריכלים'. המשרד מתמחה בשימור מבנים ובתכנון למגורים, ויוצק בארצנו יוקרה איטלקית

אדריכלות בארץ

נמלטים מהשמש: פתרונות אדריכליים להתמודדות עם הקיץ הישראלי


קירות זכוכית הפונים לעבר השקיעה נשמעים כמו חלומו הרטוב של כל אחד מאיתנו אך בפועל מדובר בסוג של חממה אם לא מתמודדים כראוי עם הקרניים הלוהטות. פרט לתריסי הפלסטיק שכולנו מכירים ישנן דרכים מתוחכמות ואסתטיות יותר להתמודד עם השמש שמכה בנו בחודשים אלה

אדריכלות בארץ

באוהאוס גרסת המאה ה-21: ראיון עם האדריכל ארד שרון


השנה נחגגות חגיגות ה-100 להקמת בית ספר הבאוהאוס, אנחנו נזכרים בעקרונותיו של בית הספר והשפעות עבודותיו ובעיקר תלמידיו היהודים על האדריכלות בארץ אבל הפעם החלטנו לשאול את מי שגדל על ברכיו של אדריכל אריה שרון – כיצד הבאוהאוס ומורשתו באים לידי ביטוי היום

אדריכלות בארץ

סרטי האדריכלות שמחכים לכם בדוקאביב


פסטיבל דוקאביב, הפסטיבל הבין לאומי לקולנוע דוקומנטרי חוזר בפעם ה-21 לתל אביב. ריכזנו עבורכם את הסרטים המעניינים ביותר עבורנו, קהל המעצבים והאדריכלים

תגובות

כתיבת תגובה