כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בארץ  //  האדריכל ז'אן נובל בלונדון

האדריכל ז'אן נובל בלונדון

עשר שנים מלאו לפרויקט האדריכלי בפארק של גלריית סרפנטין לאמנות, שבו אדריכלים ידועי שם בונים מבנה זמני לשלושה חודשים בלבד

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום:


גלריית סרפנטין לאמנות בלונדון חוגגת בשנת 2010 יום הולדת 40, עשר שנים ליישום פרויקט "הבית" וחמש שנים ל"לילות הפארק", מסורת שהחלה בשנת 2006 עם מרתון ראיונות מפורסם שנמשך 24 שעות, שאותו ארגנו הנס אולריך אובריסט, ממנהלי גלריית סרפנטין, והאדריכל רם קולהאס.

"הבית" הוא פרויקט של בניית מבנים זמניים בידי אדריכלים ומעצבים בינלאומיים מפורסמים, שעדיין לא בנו באנגליה בזמן שקיבלו את ההזמנה מהגלריה

את הרעיון למיצג האדריכלי הגתה בשנת 2000 מנהלת הגלריה, ג'וליה פייטון-ג'ונס. זוהי תכנית של בניית מבנים זמניים בידי אדריכלים ומעצבים בינלאומיים מפורסמים, שעדיין לא בנו באנגליה בזמן שקיבלו את ההזמנה מהגלריה.

"לילות הפארק" היא סדרת אירועים שנתית המתקיימת בכל יום שישי בערב בביתן של גלריית סרפנטין. השנה התכנית כוללת מוזיקה, תיאטרון, הופעות, הרצאות והקרנה של סרטים. העונה תסתיים בחודש אוקטובר, במרתון המפות אל המאה ה-21, האחרון בסדרת המרתונים הידועה של הגלריה.
השנה הוזמן האדריכל הצרפתי המפורסם ז'אן נובל לעצב את הביתן של גלריית סרפנטין כחלק מסדרת האדריכלות השנתית של הגלריה. אחד התנאים להזמנת האדריכל הוא שזה יהיה המבנה הראשון שלו הנבנה בבריטניה. בניית הביתן הפכה לאתר בינלאומי לניסויים אדריכליים, והיא חלק ממסורת ארוכה של ביתנים שנבנו על ידי כמה מן האדריכלים הגדולים בעולם. הדחיפות שבבניית הביתן – שישה חודשים מרגע ההזמנה ועד לסיום הבנייה – הופכת אותו לדגם ייחודי כלל עולמי. לאחר התערוכה נמכר הביתן למרבה במחיר לכיסוי הוצאות הבנייה.

הצבע משקף את הדימויים האייקוניים המסורתיים של בריטניה: תאי הטלפון, תיבות הדואר והאוטובוסים של לונדון

בעיצוב של נובל לביתן בשנת 2010 קיים ניגוד בין חומרים קלי משקל למבנה דרמטי המורכב מתמוכות מתכת. בעיצוב כולו מודגשים צבע אדום עז ומשחק של הפכים שיוצר ניגוד עם הסביבה הירוקה של הפארק שבו נמצא הביתן. הצבע משקף את הדימויים האייקוניים המסורתיים של בריטניה: תאי הטלפון, תיבות הדואר והאוטובוסים של לונדון. הבניין מורכב מצורות גיאומטריות נועזות, מסוככים גדולים ומתוחים ומקיר חופשי המתנשא לגובה 12 מ' מעל המדשאה ונוטה בזווית המאתגרת את כוח המשיכה. פסלים מרשימים מזכוכית, מפוליקרבונט ומבד יוצרים מערכת ורסטילית של חללים פנימיים וחיצוניים.

חלק חשוב בתהליך היצירה של נובל הוא יכולתו לאמץ דיסציפלינות נוספות לאדריכלות, כגון מוזיקה, ספרות וקולנוע. כדי להגשים את הפרויקט עבד נובל עם Arup, חברה לתכנון מבני והנדסי שבראשה עומדים דיוויד גלובר ואד קלרק, בשיתוף ססיל בלמונד.
סביב הביתן יצר נובל חללים חיצוניים למשחק ולהנאה, המביאים ללונדון את מסורת הפארקים הצרפתיים העירוניים. שולחנות פינג פונג אדומים, דמקה, שחמט, פריזבי ועפיפונים יעמדו לרשות הקהל במשך חודשי הקיץ. האודיטוריום הגמיש יארח את בית הקפה של גלריית סרפנטין ואת תכנית לילות הפארק של הגלריה, שתסתיים במרתון החמישי שלה: מרתון המפות למאה ה-21, שיתקיים ב-17-16 באוקטובר.

בעיצוב כולו מודגשים צבע אדום עז ומשחק של הפכים שיוצר ניגוד עם הסביבה הירוקה של הפארק שבו נמצא הביתן

למפות יש השפעה רבה על הדמיון שלנו – הן מגדירות איך אנחנו מבינים גיאוגרפיה, קנה מידה, חלל ורעיונות. אמנים, סופרים, הוגי דעות ומדענים יציגו מפות שישקפו את תפיסת העולם שלהם כיום.
לדברי מנהלי גלריית סרפנטין, פייטון-ג'ונס ואובריסט, "אנחנו פשוט מאושרים שז'אן נובל עיצב את הביתן העשירי של גלריית סרפנטין. זהו מינוי יחיד מסוגו בעולם, שמדי שנה בשנה מזמין אדריכלים בולטים להקים את המבנה הראשון שלהם באנגליה. אנחנו מתכבדים להביא את עבודתו עטורת השבחים של נובל ללונדון, להנאת הכלל".

ז'אן נובל אחראי לעיצובם של יותר מ-200 בניינים ברחבי העולם, ובהם אולם הקונצרטים של קופנהגן (2009); מפעל Ferrari במודנה (2009); ביתן B ביריד הסחר של גנואה (2009); הבית ברח' מרסר 40 בניו יורק (2008); מוזיאון קואיי ברנלי בפריז (2006); התוספת למוזיאון הלאומי ומרכז האמנויות על שם המלכה סופיה במדריד (2006); תיאטרון גתרי במינאפוליס (2001); מגדל אגבר בברצלונה (2000); מרכז התרבות והקונגרסים בלוצרן (2000); ומכון העולם הערבי בפריז (1989).
 

עוד בנושא

אדריכלות בארץ

עיצוב ישראלי בניחוח אירופאי: הפרויקטים של שפר אדריכלים


לאחר שנים של עבודה עם חברות ומותגים אירופאיים מובילים, מיכל שפר פתחה משרד משלה – 'שפר אדריכלים'. המשרד מתמחה בשימור מבנים ובתכנון למגורים, ויוצק בארצנו יוקרה איטלקית

אדריכלות בארץ

נמלטים מהשמש: פתרונות אדריכליים להתמודדות עם הקיץ הישראלי


קירות זכוכית הפונים לעבר השקיעה נשמעים כמו חלומו הרטוב של כל אחד מאיתנו אך בפועל מדובר בסוג של חממה אם לא מתמודדים כראוי עם הקרניים הלוהטות. פרט לתריסי הפלסטיק שכולנו מכירים ישנן דרכים מתוחכמות ואסתטיות יותר להתמודד עם השמש שמכה בנו בחודשים אלה

אדריכלות בארץ

באוהאוס גרסת המאה ה-21: ראיון עם האדריכל ארד שרון


השנה נחגגות חגיגות ה-100 להקמת בית ספר הבאוהאוס, אנחנו נזכרים בעקרונותיו של בית הספר והשפעות עבודותיו ובעיקר תלמידיו היהודים על האדריכלות בארץ אבל הפעם החלטנו לשאול את מי שגדל על ברכיו של אדריכל אריה שרון – כיצד הבאוהאוס ומורשתו באים לידי ביטוי היום

אדריכלות בארץ

סרטי האדריכלות שמחכים לכם בדוקאביב


פסטיבל דוקאביב, הפסטיבל הבין לאומי לקולנוע דוקומנטרי חוזר בפעם ה-21 לתל אביב. ריכזנו עבורכם את הסרטים המעניינים ביותר עבורנו, קהל המעצבים והאדריכלים

תגובות

כתיבת תגובה