כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בארץ  //  זוכה אות השימור מתארח בבניין ודיור

זוכה אות השימור מתארח בבניין ודיור

בית גורדון לונדון שנמצא במרכז העיר ראשון לציון זכה השנה בפרס אות השימור היוקרתי, שוחחנו עם שי פרקש מסטודיו תכלת שעמל על שחזור ושימור ציורי הקיר המרהיבים שנתגלו בכל רחבי המבנה

מאת: שירה הלוי צילום:


 
אחד משלושת הבתים שזכו באות השימור לשנת 2018 הם סטודיו תכלת. הפרויקט שזיכה אותם בפרס הוא בית גורדון – לונדון שנמצא ברחוב אחד העם 8 בראשון לציון.
 
מדובר במבנה דו קומתי שנבנה בשנת 1892, בסוף המאה ה- 19. במהלך חייו הוא עבר כמה שינויים, הוא נבנה תחילה כבית מגורים, בהמשך הפך למלון ולאחר מכן חזר להיות בית מגורים כשבחזית הראשית שלו נפתחו חנויות.
 
הבניין טרם השיפוץ – נטוש ומוזנח
 
לפני כמה שנים הועבר המבנה לחזקת עיריית ראשון לציון אשר החליטה במסגרת פיתוח מרכזה ההיסטורי של העיר, לשמר ולשחזר מבנים המשקפים את היסטורית המושבה העברית. בית גורדון לונדון הוא המבנה הראשון ששומר ושוחזר על ידי העירייה וכיום הוא משמש כמוזיאון ובו תערוכות מתחלפות והתכנסויות של פורום ילידי העיר.
 
כיום משמש המבנה כחלל תצוגה ומקום התכנסות בלב מרכז המושבה ההיסטורית
 
מלבד שימור ושחזור רגיל כמו שאנחנו מכירים הכולל שחזור הקירות, החלונות, הדלתות, הרצפות וכו' העבודה הייחודית בפרויקט זה הייתה על שחזור ציורי הקיר והתקרה הייחודים שצוירו בו בשנת 1892.
לאורך השנים נצבעו הקירות בעוד ועוד שכבות, כחלק מעבודת התיעוד התחקה הסטודיו אחר השכבות השונות וחשף ציורי קיר מתקופות שונות בכל חדרי המבנה.
 
התקרה המשוחזרת הגיע למצב זה לאחר עבודה קשה שכללה פירוק והרכבה מחדש תוך שחזור החלקים הפגועים
 
סטודיו תכלת שנמצא בעיר לוד מתמחה בשימור ושחזור של ציורי קיר וכאן הזדמן להם לראשונה לשמר ציורים משנים אלה במושבה. וזה בעיקר בגלל חוסר מודעות לקיומם ולחשיבות שימורם של משטחי צבע דקורטיביים וציורי קיר.
 
שחזור הכיתוב בחזית, מדובר בעבודה עדינה ומדויקת
 
לדברי שי פרקש היו הרבה ציורי קיר בארץ ולא מעט ציורי תקרה במושבות, אשר צוירו בין השנים 1890-1940 ונמחקו מסיבות שונות במשך השנים.
משנת 2000 עומל צוות סטודיו תכלת על חשיפה ושימור של ציורי תקרה ולאחרונה חשפו ציורי קיר בבית השומר אברהם שפירא בפתח תקוה, (פעם ראשונה בפתח תקוה).
 
כאשר הגיע הצוות למבנה התגלו רק כמה חתיכות של ציורי קירות אשר נחשפו מנפילת שכבת הטיח שעליהן
 
השימור של בית גורדון לונדון דרש מהם אתגר טכני שבו התנסו לראשונה ציור על תקרת רביץ – פירוק התקרה והחזרתה בלי להשאיר סימן. המהלך ההנדסי צלח, ציורי הקיר והתקרה שוחזרו במלואם והמבנה חוזק וכעת עומד בכל התקנים.
 
כשליש מהתקרה שצוירה בסביבות 1900 נפל, על מנת לחזק את המבנה ולהציל את שארית הציור הוחלט להסיר את התקרה בחתיכות ולהחזירה לאחר התיקונים 
 
שאלנו את פרקש, המקים וראש סטודיו תכלת מדוע לדעתו זכה הפרויקט בפרס השימור, פרקש מסביר כי הזכייה היא הודות לצוות המקצועי שהיה בעל ידע ומחויבות רבה למורשת של ראשון לציון. 
 
פרט לציורי הקיר שומרו ושוחזרו גם דלתות וחלונות העץ המקוריים
 
הצוות הניהולי והמקצועי דאג לתעד, לשמר ולשחזר את הבית על פי כללי שימור נכונים, תוך הקפדה על פרטים קטנים כמו גווני צבע, ציורי קיר ואריחים רצפה. קבוצת המנהלים כללה את צוות המוזיאון, אדריכלי שימור ובנאים שחקרו ולמדו באופן מעמיק את ההיסטוריה ואת האדריכלות של הבית, למרות שבעלי הבית לא הותירו אחריהם מסמכים ותמונות.
 
תצלום חזית משנות ה-50 , בה מופיע הכיתוב מלון ופנסיון "לונדון" משנות ה-20, הכיתוב שהיה מכוסה צבע נחשף בחלקו כאשר התפוררו שכבות צבע שכיסו אותו. התצלום מאוסף ניצה וולפנזון, שגרה עם משפחתה בדירה בקומה א' מעל הכיתוב
 
סיבה נוספת היא כמובן העובדה שצוות סטודיו תכלת קיבל יד חופשית לחפור ולגלות מתוך שכבות הצבע הרבות בקירות את ההיסטוריה הנסתרת של הבית.
בנוסף כיון שמנהלי הפרויקט קיבלו את רוב ההצעות של פרקש לשימור ושחזור ציורי קיר וציור תקרה אחד, אשר החזירו את האווירה ואת הנשמה של הבית.
 
חלקי התקרה הוחזרו למקומם ואז נעשתה עבודה לטשטוש החיבורים שבין החלקים וליצירת מראה אחיד לתקרה המשוחזרת
 
ציורי קיר איננו דבר נפוץ בארצנו, פרקש מסביר כי ציורי קיר שנמחקו מתגלים בדרך כלל כאשר חושפים אותם בתהליך תיעוד מסודר אותו יוזמים אדריכלי שימור ולעיתים בעלי בתים ובשנים האחרונות גברה המודעות אליהם.
לפעמים הם מתגלים במקרה כאשר משפצים בית ולפעמים בבתים נטושים כאשר שכבות הצבע מתפוררות והם נחשפים אט אט.
 
אחד האתגרים הגדולים בשימור הוא התאמת המבנה הישן לתקנים המודרנים – כאן ניתן לראות דוגמא לשילוב מערכת כיבוי אש בתקרה המצוירת
 
באיטליה ובארצות אחרות באירופה יש ציורי קיר החל מהמאה ה-16 ויש בתי ספר אחדים המלמדים שימור ציורי קיר, הבוגרים שלהם מעבירים את הידע לשימור ואת הערך התרבותי והכלכלי בשימור.
 
לאחר שהתגלה חלק מהקיר ובו הדוגמא של הפס המלווה אותו, יצר הסטודיו שבלונה מתאימה וכך שוחזרה הדוגמא לכל אורך הקיר
 
לסטודיו תכלת ניסיון עם התמודדות עם בעיות ושמירה על הציורים בכל מחיר, בפרויקט אחר בקיבוץ אפיקים, הסבו בית תרבות לאולם כדורסל וכדוריד ולכן נדרשו להגן על ציורי הקיר היחודיים של המבנה מפני פגיעות כדור, לשם כך מתחו רשת דקיקה אשר מגנה על הציורים ומאפשרת להם להתקיים גם לאחר שינוי ייעודו של המבנה.
 
ציורי קיר בבית איתמר שבקיבוץ אפיקים אשר מוגנים על ידי רשת דקיקה
 
סטודיו תכלת לקח גם חלק בשני פרויקטים מתקופת הטמפלרים, מלון ירושלים שביפו והמושבה הטמפלרית שבשרונה, פרקש מספר כי היו אלה הפרויקטים הקשים והמאתגרים ביותר. כיום עובד הסטודיו על פרויקט ראשון בחיפה, שגם הוא מתקופת הטמפלרים.
 
בהיקף החלונות והדלתות התגלו ציורי קיר המדמים לוחות שיש
 
תמונות נוספות מבית גורדון לונדון:
 
ציורי קיר משנת 1900 שהתגלו תחת שכבת טיח בצבע תכלת משנות ה- 40
 
חתיכה מהתקרה שפורקה ותוקנה
 
עבודה בגובה לשחזור ציורי הקיר לאחר החזרת התקרה למקומה
 
התקרה המונמכת מנותקת מהקיר על מנת ליצור הפרדה בין האלמנטים הישנים לאלמנטים החדשים
 
הדלת השקועה בתוך הלוחות דמויי השיש

 

עוד בנושא

אדריכלות בארץ

עיצוב ישראלי בניחוח אירופאי: הפרויקטים של שפר אדריכלים


לאחר שנים של עבודה עם חברות ומותגים אירופאיים מובילים, מיכל שפר פתחה משרד משלה – 'שפר אדריכלים'. המשרד מתמחה בשימור מבנים ובתכנון למגורים, ויוצק בארצנו יוקרה איטלקית

אדריכלות בארץ

נמלטים מהשמש: פתרונות אדריכליים להתמודדות עם הקיץ הישראלי


קירות זכוכית הפונים לעבר השקיעה נשמעים כמו חלומו הרטוב של כל אחד מאיתנו אך בפועל מדובר בסוג של חממה אם לא מתמודדים כראוי עם הקרניים הלוהטות. פרט לתריסי הפלסטיק שכולנו מכירים ישנן דרכים מתוחכמות ואסתטיות יותר להתמודד עם השמש שמכה בנו בחודשים אלה

אדריכלות בארץ

באוהאוס גרסת המאה ה-21: ראיון עם האדריכל ארד שרון


השנה נחגגות חגיגות ה-100 להקמת בית ספר הבאוהאוס, אנחנו נזכרים בעקרונותיו של בית הספר והשפעות עבודותיו ובעיקר תלמידיו היהודים על האדריכלות בארץ אבל הפעם החלטנו לשאול את מי שגדל על ברכיו של אדריכל אריה שרון – כיצד הבאוהאוס ומורשתו באים לידי ביטוי היום

אדריכלות בארץ

סרטי האדריכלות שמחכים לכם בדוקאביב


פסטיבל דוקאביב, הפסטיבל הבין לאומי לקולנוע דוקומנטרי חוזר בפעם ה-21 לתל אביב. ריכזנו עבורכם את הסרטים המעניינים ביותר עבורנו, קהל המעצבים והאדריכלים

תגובות

כתיבת תגובה