כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בארץ  //  חלון אל השכן

חלון אל השכן

בית השוכן על מדרון תלול בחיפה, נושק וצופה לים, צופן הפתעה נעימה לבאים לתוכו: שילוב חוצה גבולות זמן ומקום של אנשים, חפצים, צבעים וצורות

מאת: נטהלי ינאי צילום: אירית זילברמן


בית השוכן על מדרון תלול בחיפה, נושק וצופה לים, צופן הפתעה נעימה לבאים לתוכו: שילוב חוצה גבולות זמן ומקום של אנשים, חפצים, צבעים וצורות. דואט של חיבורים בין חיפה לפרובנס, בין עכשיו לאתמול, בין אדריכלית לבעלת בית. האדריכלית, קטי נוריאל, שלמדה במכללת ויצ"ו חיפה, הכירה את בעלת הבית עשר שנים קודם לכן ומאז שיפצה ועיצבה למענה שלושה בתים. חברות זו חיזקה את הדיאלוג והתיאום שביניהן עד לכדי יצירת שפה אחת משותפת.

"בעלת הבית אוהבת בתים שעוטפים אותה, עמוסים וחמים", מסבירה נוריאל. "קו זה מלווה אותנו בכל הבית: עומס הפריטים, הצבעים, החומרים והסגנונות"
 
הזיקה הנוסטלגית באה משתיהן והבית רווי בה, אך החיבור המעניין הוא בין הנוסטלגיה הפרובנסלית ובין ההיסטוריה הקצרה החיפאית. אל פרובנס נמשכו שתיהן עד שלבסוף נסעו יחד למסע של עשרה ימים שם וליקטו באהבה ובמסירות פריטים לבית. מן הקטנים ביותר, כגון ברזי הכיורים והאמבטיה, ועד ארונות ושידות.
 
"לא היה ניסיון להעתיק מסגנון פרובנס אלא לקחת מה שאהבנו", אומרת נוריאל, ואכן לבית אין סגנון שאפשר לכנות בשם זה או אחר כי אם חיבורים בין סגנונות ותקופות
 
הבית עצמו בן יותר מ-60 שנה ושופץ כבר כמה פעמים קודם לכן. למעשה הוא חלק מקומפלקס המחולק לשלוש יחידות דיור שלכל אחת יש כניסה נפרדת. הדבר מתאפשר בזכות מבנהו התלול של ההר שעליו עומד הבית.
 
הכניסה לבית עוטפת ומכינה אותנו לאווירה המשולבת שלו. מדרגות משתפלות ומעליהן רוכנת גפן פראית עתיקה, לוונדר ושאר תבלינים, כל טוב הארץ. החצרות הקטנות ופינות הישיבה הנראות בזווית העין כבר מבשרות על הניגודים המתמזגים העתידים לבוא. למשל, ריצוף טרה קוטה בן 200 שנה מפרובנס ולצדו אריחים מעוטרים שחור לבן המזכירים את חיפה ותל אביב של שנות ה-50. 
 
ריקוד זה של צבעים וחומרים סוחף אותנו תחילה אל המטבח. הבית שופץ ועבר חלוקה מחודשת כך שהמטבח נהפך לחלל המרכזי, טבורו של הבית, בגודלו וכן בתפקידו. אין חדר אוכל נפרד למטבח, כך שהארוחות מתקיימות שם והופכות אותו למרכז חברתי.
 
כהמשך לגישה פתוחה זו עוצב המטבח כך שכולו נגיש ובקו ראייה אחד. הארונות תוכננו אצל נגר פרטי ונצבעו בצבע חציל נהדר. לעומת צבע זה הונחו אריחי קרמיקה ירוקים וממעל קרניז מעוטר בפרחים סגולים (לאה שנף, עבודות על עץ וקרמיקה).
 
על הרצפה העתיקה – תנור מסיבי חדיש בצבעים עזים. הישן והחדש נהפכים לאחד. "קנינו ישן", מסבירה נוריאל, "לא מפני שזה עתיק אלא כי זה פשוט יפה ונותן את האווירה החמימה שרצינו".
 
פריט נוסף נהדר ונועז שנבחר מאותה סיבה היא שידת העץ הכחולה שבמרכז המטבח. שידה זו שימשה בעבר דוכן בשוק – על צדה עוד כתוב בצרפתית מה נמכר בדוכן. בכניסה לבית הוצבה שידה נוספת המורכבת תאים תאים. שידה עתיקה זו נקנתה בשוק הפשפשים בצרפת ושימשה במקור לבעלי מקצוע.
 
מן המטבח נפתחת מרפסת עגולה, שמכניסה אור, תחושת מרחב ורוח נעימה. המרפסת משקיפה אל הים ואל מפרץ חיפה ומקשרת ישירות לנוף הישראלי העירוני. במרכזה ניצב שולחן מתכת עתיק שיחד עם חיפוי הבית באבן מקומית יוצר מראה עירוני וכפרי גם יחד.
בעלת הבית ונוריאל הוקסמו מן הבית השכן הנושק להם ממזרח, בעל מראה של בית עתיק היישר מפרובנס או טוסקנה. ולכן בניגוד למקובל, שסלון משקיף אל הנוף, נפתח פתח בקיר המזרחי המשקיף אל הבית.
פתח זה, המכותר במדפי ספרים, משמש תמונה חיה המשתנה תדיר עם עונות השנה ושעות היום. שאר הפתחים והחלונות כמעט שלא שונו מפאת גילו ואופיו של הבית. החלונות שוחזרו בידי נגר ונצבעו בגוון דמוי עתיק, חום-שחור.
 
עם המעבר לאזור המגורים, האווירה מזווגת יותר בין הסגנונות השונים ומשלבת בין פרובנס ובין הבתים הערביים הישנים של חיפה. אווירת הטרה קוטה הכבדה מתחלפת בריצוף צרפתי מיובא ("אור באבן" מודיעין)  מעוטר בשחור לבן ונוצרת אווירה קלילה רומנטית וקלאסית.
באמבטיה ובחדרי הילדים ניכרת הססגוניות בכל הדרה: אריחים כחולים, אדומים, שחורים ולבנים.
 
את המרפסת של חדר השינה הפכו לאמבטיה. רוב החלונות נותרו כפי שהיו, כך שהתחושה היא ממש בתוך הטבע. הרוחץ מלווה תמיד בהמון אור וירק, מפינות הירק החבויות שבגינה. הריצוף – קרמיקה אפורה המשתלבת עם הריצוף השחור לבן. אמבטיה עומדת שחורה נקנתה בארץ (חזי בנק) ואילו הברזים והפריטים יובאו מפרובנס. גם כאן תחושת המרחב והפתיחות ניכרת.
 
בשוטטות בבית מתגלות עוד הפתעות הפותחות דואט נוסף, הפעם עם רוח מזרחית: בכניסה ניצב מעקה עץ ממרוקו ("וילה מרוקו") ובקיר הדרומי נפתח חלון היוצר קו ראייה לאורך כל הבית. בחלון זה צורפה סבכה עם עיטורים וסלסולים מזרחיים צבועים אדום עז.

 

עוד בנושא

אדריכלות בארץ

עיצוב ישראלי בניחוח אירופאי: הפרויקטים של שפר אדריכלים


לאחר שנים של עבודה עם חברות ומותגים אירופאיים מובילים, מיכל שפר פתחה משרד משלה – 'שפר אדריכלים'. המשרד מתמחה בשימור מבנים ובתכנון למגורים, ויוצק בארצנו יוקרה איטלקית

אדריכלות בארץ

נמלטים מהשמש: פתרונות אדריכליים להתמודדות עם הקיץ הישראלי


קירות זכוכית הפונים לעבר השקיעה נשמעים כמו חלומו הרטוב של כל אחד מאיתנו אך בפועל מדובר בסוג של חממה אם לא מתמודדים כראוי עם הקרניים הלוהטות. פרט לתריסי הפלסטיק שכולנו מכירים ישנן דרכים מתוחכמות ואסתטיות יותר להתמודד עם השמש שמכה בנו בחודשים אלה

אדריכלות בארץ

באוהאוס גרסת המאה ה-21: ראיון עם האדריכל ארד שרון


השנה נחגגות חגיגות ה-100 להקמת בית ספר הבאוהאוס, אנחנו נזכרים בעקרונותיו של בית הספר והשפעות עבודותיו ובעיקר תלמידיו היהודים על האדריכלות בארץ אבל הפעם החלטנו לשאול את מי שגדל על ברכיו של אדריכל אריה שרון – כיצד הבאוהאוס ומורשתו באים לידי ביטוי היום

אדריכלות בארץ

סרטי האדריכלות שמחכים לכם בדוקאביב


פסטיבל דוקאביב, הפסטיבל הבין לאומי לקולנוע דוקומנטרי חוזר בפעם ה-21 לתל אביב. ריכזנו עבורכם את הסרטים המעניינים ביותר עבורנו, קהל המעצבים והאדריכלים

תגובות

כתיבת תגובה