כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בארץ  //  לא צריך קבלן: האנשים שבנו את ביתם לבד

לא צריך קבלן: האנשים שבנו את ביתם לבד

יחידת דיור מעץ, בית מבמבוק וקנבס ובית עם לבנים עשויות מאדמה – הצצה לשלושה בתים ייחודיים שרחוקים אלפי שנות אור מדירות הקבלן ופרויקטים למגורים

מאת: לימור קלר צילום:


תקראו לזה חיבור טוטלי לאדמה, תקראו לזה פריקים של טרנד ה"עשה זאת בעצמך" הנצחי או תחשיבו את זה בכלל כהזדהות עם בני ישראל, שבמו ידיהם בנו את הפירמידות במצרים – מה שבטוח, בנייה עצמית של מגורים היא להיט סביבתי ואקולוגי שבאמצעותה יכולים האנשים להישאר נאמנים לאדמה, להתמזג עם סביבתם ולהכריז על עצמם כירוקים לכל דבר. את חומרי הגלם אוספים הבנאים האלה מהסביבה המקיפה אותם, ולעיתים הם אף נעזרים בטבע כדי לייעל את האנרגטיות הביתית. לא סביר שתמצאו אותם בשכונת המגורים הקרובה לביתכם, אבל הגליל או הנגב מחבק את האנשים האלה כפי שהם מחבקים אותם. קבלו שלושה מבוני הארץ, שלא נתנו לאף קבלן לבנות להם את הבית הפרטי.

 
יחידת דיור מעץ
מיקום: הגליל
גודל: 15 מ"ר
משך הבניה: חודשיים
 

ג'ייסון טסלר שיפץ לעצמו מבנה נייד מעץ, ששימש אותו ואת בתו כמחסן ביחידה שבה הם מתגוררים בגליל. "אספתי שאריות של עץ מהבית הקודם, שגם אותו בניתי", מספר ג'ייסון, נגר במקצועו. "השתמשתי ממש בג'יפה של הג'יפה של העץ, חתכתי והרכבתי אותם כמו פאזל, עד שיצרתי חדר מפנק בן 15 מ"ר". הוא הרחיב חלונות ואף הנמיך אותם כדי שיהיה אפשר לשבת לצידם, יצר פתח בגג כדי לאפשר לשמש להיכנס, ופירק דלתות רשת ישנות ויצר מהן דלתות חדשות עם עבודות ציור וקרמיקה של בתו. העבודה ארכה חודשיים, במהלכם עבד בעיקר בסופי שבוע, וכשהסתיימה יצר שולחן עבודה, גם הוא משאריות של עץ שפירק מגג הבית הקודם, וארון קיר עם ידיות של עץ גושני בצורות מיוחדות. "אני נגר וזה מה שאני אוהב לעשות. פיניתי לי את הזמן ליצור את הבית שלי, ובשאר הזמן אני אוהב לטייל בעולם".

 

ביישוב שבו הוא מתגורר כבר 27 שנה יש עליו דיבור, כמו שהוא מכנה זאת. "מכירים את הקטע שלי, אני מושך תשומת לב", הוא אומר. למי שחושב לבנות בעצמו הוא מציע להשתמש בחומרים פשוטים, גם אם קנויים, כמו מטבח ממלמין שהזמין, ועליהם להוסיף את הטאצ'ים המיוחדים – ידיות מעץ אקליפטוס, משטח מעץ אורן או צביעה מעניינת. "לא חייבים את כל ההייטק. הרבה מהחומרים היו לי ורק השתמשתי בהם בצורה שונה, כך שסך כל הרכישות שלי הסתכמו בכ-20 אלף שקל".

 

הבית מבחוץ (צילום: ארנולד בר)

 

במטבח – ידיות מעץ אקליפטוס (צילום: ארנולד בר)

 

שולחן בעבודת יד (צילום: ארנולד בר)

 חדר מפנק אחרי חודשיים של עבודה מאומצת (צילום: ארנולד בר)

 

בית מבמבוק וקנבס
מיקום: נבטים
גודל: 25 מ"ר
משך הבניה: שנה וחצי

בוריס זלוטניקוב, המתגורר בחווה האקולוגית "אדמאמא" בצפון הנגב, בנה לעצמו ולבת זוגו בית בסגנון הבנייה המדברית של הנבטים: השלד עשוי במבוק עבה, מעליו קנבס בהיר, כמה שכבות בידוד ומעל הכול יריעת שמשונית שמגנה מפני השמש. השלד הוא למעשה כיפה גאודזית – מבנה שמזכיר צורה של כדורגל, וקוטרה 7.5 מטרים. בזכות הגובה הרב אפשר למקם בתוך הבית, בנוסף לסלון ומטבח, גם גלריה המיועדת לשינה ומתחתיה חדר ארונות, פינת מחשב ופינת מוסיקה עם כלי נגינה מרחבי העולם. בראש הכיפה יש ארובה וסקיילייט, המאפשרים להוציא אוויר חם מהבית. במקום חלונות, בנה בוריס דלתות נמוכות ("כמו של ההוביטים"), שתפקידן לשאוב אוויר קר.

 

אבל לא רק לשאיבת אוויר התכוון המשורר, שבנה את ביתו בעזרת חברים מהיישוב המאכלס בתים אלטרנטיביים בלבד, אלא גם כדי שיהיה אפשר לעצור לרגע, להביט על האדמה, להתכווץ ולהרגיש את החלפת המרחב מהחלל הביתי בן 25 המטרים הרבועים אל החלל הגדול שבחוץ.

המטבח, גלריית השינה וחדר הארונות שמתחתיה בנויים כולם מעץ מלא. "את כל החומרים אספנו ממשטחים וקורות עץ שהיו פזורים בקיבוצים שכנים או שהגיעו אלינו ליישוב", מספר בוריס. "אפילו פרקט שפורק מבית של חבר שגר בראשון לציון הגיע אלינו. טיפלנו בכל העצים, שייפנו אותם ונתנו להם חיים חדשים". הבנייה נמשכה כשנה וחצי ונעשתה בקצב איטי. "היה לנו זמן, לא היינו צריכים לשלם לאף אחד, והייתה לי הנאה גדולה מעבודות הנגרות", הוא מסכם, אבל לא בטוח שהיה עושה זאת שוב לבד.

 

השלד עשוי במבוק עבה (צילום: אלבום פרטי)

 

בנה את ביתו בעזרת חברים מהיישוב (צילום: אלבום פרטי)

 

מימין המטבח ולמעלה גלריה לשינה (צילום: אלבום פרטי)

 

"אפילו פרקט שפורק מבית של חבר שגר בראשון לציון הגיע אלינו" (צילום: אלבום פרטי)

 

בית אדמה
מיקום: עין יעקב 
גודל: 230 מ"ר
משך הבניה: 100 ימים
 

את דויד רנוב אין צורך לשאול אם היה בונה שוב את ביתו במו ידיו, שכן דויד הוא אדריכל ומתכנן ערים המלווה פרויקטים אקולוגיים ובתים בבנייה ירוקה. את בית האדמה, שבו התגורר עד לפני שלוש שנים במושב עין יעקב בגליל המערבי, בנה מלבני אדמה בעזרת מכונה שדוחסת את האדמה. הבית, הממוקם על הר בגובה 500 מטר מעל פני הים וגם פונה לים, קריר בקיץ וחמים בחורף, וגם בסלון יש מעין חממה המקררת ומחממת בהתאם לעונה בשנה. את הבית בנה דויד, שמגדיר את עצמו כ"בוסתנאי" (בונה בהתאמה לטבע), לו ולמשפחתו בבנייה עצמית, אך היו לו שותפים: כארבעה-חמישה מתלמדים קבועים ועוד מספר לא מבוטל של בוגרי הסדנאות שלו, שבהן הוא מלמד את יסודות הבנייה הסביבתית.

 

שטחו של הבית 230 מ"ר, והוא בנוי בבנייה חסכונית באנרגיה, אקלימית, עשויה מחומרים טבעיים עם חשיבות לכיווני האוויר. עובי הקירות העשויים לבני אדמה הוא חצי מטר, וגובה החלל שלושה מטרים, כשבחלקו העליון צינור שיוצר סירקולציה. גם לתאורה הטבעית יש חשיבות, ודויד התאים לה פרגולות ובוסתן צמחים. בבית, שמראהו המעוגל בנוי מנישות, קשתות ומשרביות מהאדמה, יש מאגר בן 70 קוב למי גשמים, המשמש להשקיית צמחים. בפנים הבית תקרה ומחיצות עץ שפירק ממשטחים ישנים. הרצפה עשויה אבן, וכך גם משטחים שונים בבית. אבן ממוחזרת מבתים עתיקים שימשה אותו ליצירת גדרות. דלתות העץ נמצאו גם הן ומוחזרו, וכך גם מעקות ברזל ושער בן מאה שנה.

 

הבנייה של הבית נמשכה מאה ימים, כולל ייצור הלבנים האקולוגיות. "כל היסודות, העמודים והקורות עשויים מבטון כדי להפוך את הבית לתקני", הוא מספר, "אפילו ממ"ד יש בו". דויד קיים בביתו יותר מ-40 סיורים מודרכים. כיום, לאחר שהעתיק את ביתו לכפר ורדים, הוא מקיים את הסיורים בבית הצמוד, שאותו בנה באותה שיטה לאחותו.

 

עובי הקירות העשויים לבני אדמה הוא חצי מטר (צילום: אלבום פרטי)

 

בפנים הבית תקרה ומחיצות עץ שפירק ממשטחים ישנים (צילום: אלבום פרטי)

 

הבית בנוי מנישות, קשתות ומשרביות (צילום: אלבום פרטי)

 

(צילום: אלבום פרטי)

 

משימה בלתי אפשרית: שש מכולות שהפכו לבית אחד

צימר בתוך מכולה: החופשה שלא תשכחו

עוד בנושא

אדריכלות בארץ

עיצוב ישראלי בניחוח אירופאי: הפרויקטים של שפר אדריכלים


לאחר שנים של עבודה עם חברות ומותגים אירופאיים מובילים, מיכל שפר פתחה משרד משלה – 'שפר אדריכלים'. המשרד מתמחה בשימור מבנים ובתכנון למגורים, ויוצק בארצנו יוקרה איטלקית

אדריכלות בארץ

נמלטים מהשמש: פתרונות אדריכליים להתמודדות עם הקיץ הישראלי


קירות זכוכית הפונים לעבר השקיעה נשמעים כמו חלומו הרטוב של כל אחד מאיתנו אך בפועל מדובר בסוג של חממה אם לא מתמודדים כראוי עם הקרניים הלוהטות. פרט לתריסי הפלסטיק שכולנו מכירים ישנן דרכים מתוחכמות ואסתטיות יותר להתמודד עם השמש שמכה בנו בחודשים אלה

אדריכלות בארץ

באוהאוס גרסת המאה ה-21: ראיון עם האדריכל ארד שרון


השנה נחגגות חגיגות ה-100 להקמת בית ספר הבאוהאוס, אנחנו נזכרים בעקרונותיו של בית הספר והשפעות עבודותיו ובעיקר תלמידיו היהודים על האדריכלות בארץ אבל הפעם החלטנו לשאול את מי שגדל על ברכיו של אדריכל אריה שרון – כיצד הבאוהאוס ומורשתו באים לידי ביטוי היום

אדריכלות בארץ

סרטי האדריכלות שמחכים לכם בדוקאביב


פסטיבל דוקאביב, הפסטיבל הבין לאומי לקולנוע דוקומנטרי חוזר בפעם ה-21 לתל אביב. ריכזנו עבורכם את הסרטים המעניינים ביותר עבורנו, קהל המעצבים והאדריכלים

תגובות

כתיבת תגובה