כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בארץ  //  לב העיר, ים ושמים

לב העיר, ים ושמים

אילן פיבקו הוא אחד האדריכלים המשפיעים בארץ, וחזונו ומעשיו הנועזים משכו אליו, לא אחת, את אש הביקורת של אדריכלים ואחרים

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום:


אילן פיבקו אדריכלים נבחר למקום הראשון בקטגוריית תכנון ובניית שכונות מגורים בשנת 2010.

אילן פיבקו הוא בן למשפחה צרפתית שהגיע ארצה בינקותו. לאחר סיום לימודי האדריכלות בטכניון בחיפה, בשנת 1975, עבר פיבקו תקופה של התמחות אצל האדריכל יסקי, פתח עסק לרהיטי ראטן בשם גזיבו ובשנת 1980 הקים את משרד האדריכלים הנושא את שמו. היום עובדים במשרד 20 אדריכלים, ובראשם עמית מס, שנכנס לחברה כאדריכל שותף בשנת 2009.

מתחילת דרכו לא הלך פיבקו בתלם אלא חרש אותו. בעיצוב פנים הוא הקדים את תנועת הקיימות, הכניס לסלון הבית את גלגלי העץ של חברת בזק והפך אותם לשולחן והוסיף סלעי כורכר ורהיטים שעיצב בהתאם. הוא היה בין הראשונים שהעתיקו את מקום מגוריהם לרחוב קדם ביפו והפך שכונה מוזנחת לפנינת נדל"ן המיועדת היום למגורי העשירונים העליונים.

שיא השיאים בוויכוחי "בעד ונגד" פיבקו היה עם הסרת הלוט ממגדל הגן, המוכר יותר בשם מגדל פיבקו, מבנה חריג בצורתו הצופה אל נתיבי איילון.

סגנונו של פיבקו מגוון ומותאם לצרכים ולאופי של הלקוח. אפשר לראות זאת בתכנון שלו לשכונת מגורים בראשון לציון שבה נבנו בתים בשלושה סגנונות שונים.

בחירתו של פיבקו למקום הראשון בקטגוריית בניית השכונות הוענקה לו השנה בזכות שני פרויקטים:

Blue
שטח המגרש: 13 דונם
שטח בנוי: 400,000 מ"ר
הדמיות: סטודיו 84

שכונת מגורים סגורה במתחם הקנטרי קלאב המיתולוגי בגלילות. בפרויקט 300 יחידות דיור המחולקות בין שישה בניינים של 13 קומות.
הבניינים נמצאים בפארק שברוב שטחו בריכות מים אקולוגיות, והתנועה בו מתנהלת על גבי שבילים עשויים סיפוני עץ. המבנה המעוגל של הבניינים, שהוא חלק מחשיבה אקולוגית בתכנון השכונה, מאפשר הפניה מקסימאלית של רוב הדירות לים, בלי להקים חומת בטון החוסמת את אוויר הים הממזג.

כתוספת לדירות, שחלוקת החללים בהן הותאמה לקהל יעד מהעשירונים העליונים, מתוכנן במקום קנטרי קלאב סגור לדיירים בלבד, שיכלול את כל הפינוקים האפשריים, בריכה, ספא, מגרשי טניס, אולמות ספורט ועוד.
 

רביעיית פלורנטין
שטח המגרש: 7 דונמים
שטח בנוי: 50,000 מ"ר
הדמיות: סטודיו 84

מתחם מגורים ומסחר בלב העיר תל אביב, שרק שני דברים מחברים אותו לפרויקט Blue – צורתם המעוגלת של הבניינים והחשיבה האקולוגית וההתייחסות לסביבה. בפרויקט, שיוקם בפינת רחוב סלמה ורחוב אברבנאל, מתוכננים (כעת בשלבים אחרונים של אישורי בנייה בעירייה) ארבעה בנייני מגורים של תשע קומות ועוד 2,000 מ"ר של שטחי מסחר, סדנאות אמנים וספא פתוח לציבור.

למרות תכנית ערים נוקשה שחילקה את המגרש לשני משולשים ישרים הצליחו במשרדו של פיבקו לתכנן במקום ארבעה בניינים עם חזות מעוגלת וחופשית, המרככת את המראה הכללי ומאפשרת להקים שדרה ראשית שממנה יוצאות סמטאות בין המבנים.

תוספת ייחודית לשכונה, שבנייתה תחל בקרוב, תהיה בחזיתות הבניינים, שיחופו בבמבוק, חומר גלם אקולוגי שהולך ותופס את מקומו הראוי בעולם האדריכלות. סיפון עץ רחב ידיים שייבנה בין הבניינים יעניק למקום איכויות, רכות ועניין.

אין ספק שמתחם זה יביא למהפך בשכונה, שבעבר צפו לה רבים עתיד מזהיר, אך העובדות לימים דיברו אחרת.

 

עוד בנושא

אדריכלות בארץ

עיצוב ישראלי בניחוח אירופאי: הפרויקטים של שפר אדריכלים


לאחר שנים של עבודה עם חברות ומותגים אירופאיים מובילים, מיכל שפר פתחה משרד משלה – 'שפר אדריכלים'. המשרד מתמחה בשימור מבנים ובתכנון למגורים, ויוצק בארצנו יוקרה איטלקית

אדריכלות בארץ

נמלטים מהשמש: פתרונות אדריכליים להתמודדות עם הקיץ הישראלי


קירות זכוכית הפונים לעבר השקיעה נשמעים כמו חלומו הרטוב של כל אחד מאיתנו אך בפועל מדובר בסוג של חממה אם לא מתמודדים כראוי עם הקרניים הלוהטות. פרט לתריסי הפלסטיק שכולנו מכירים ישנן דרכים מתוחכמות ואסתטיות יותר להתמודד עם השמש שמכה בנו בחודשים אלה

אדריכלות בארץ

באוהאוס גרסת המאה ה-21: ראיון עם האדריכל ארד שרון


השנה נחגגות חגיגות ה-100 להקמת בית ספר הבאוהאוס, אנחנו נזכרים בעקרונותיו של בית הספר והשפעות עבודותיו ובעיקר תלמידיו היהודים על האדריכלות בארץ אבל הפעם החלטנו לשאול את מי שגדל על ברכיו של אדריכל אריה שרון – כיצד הבאוהאוס ומורשתו באים לידי ביטוי היום

אדריכלות בארץ

סרטי האדריכלות שמחכים לכם בדוקאביב


פסטיבל דוקאביב, הפסטיבל הבין לאומי לקולנוע דוקומנטרי חוזר בפעם ה-21 לתל אביב. ריכזנו עבורכם את הסרטים המעניינים ביותר עבורנו, קהל המעצבים והאדריכלים

תגובות

כתיבת תגובה