כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בארץ  //  ליהנות מכל הכיוונים

ליהנות מכל הכיוונים

המגרש הוא חלק קונספטואלי מהדי-אן-איי של הבית. בתכנוניו של גל מרום הבית הוא חלק מתפיסה כוללת שנועדה להעניק לדיירים הנאה מושלמת מכל שטח המגרש

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום: אסף פינצ'וק


גל מרום אדריכלים נבחר למקום הראשון בקטגוריית אדריכלות ובנייה פרטית בשנת 2010

גל מרום, בוגר בצלאל באדריכלות, מעיד על עצמו שאת ההשכלה הטובה ביותר בתחום הוא רכש בתקופות התמחות בשלושה משרדי אדריכלים: קולקר, משה צור ואילן פיבקו.

מכל אחת מתקופות ההתמחות הוא ניכס לעצמו דברים חדשים וחיזק קודמים, ובשנת 2003 חש עצמו בשל להקים מקום משלו.
מהיום הראשון הוגדר גל מרום אדריכלים כמשרד משימתי, עם יכולות תכנון וביצוע של פרויקטים מגוונים באדריכלות, עם התאמה ממוקדת לכל פרויקט וביצוע מאל"ף ועד תי"ו.

עץ, ברונזה וטיח לבן הם שלושת החומרים שמהם נבנה הבית, המשתלב בטבעיות רבה בסביבתו הגובלת במגרש הגולף

נכון להיום עובדים במשרד, שנמצא במגמת התרחבות, 12 אדריכלים צעירים ונמרצים, שיוצרים ביחד וכל אחד לחוד, במקום מלא אווירה מפרגנת ורצון ללמוד זה מזה ובעיקר מהניסיון. את המשרד מנהל רן פודור.
מרום, באיזשהו פסק זמן של אחרי גיל 40, עצר לרגע את המרוץ קדימה, השתהה וניסה לסכם לעצמו מהי מהות העשייה שלו עד היום ולאן היא מובילה. "בעבודות שלי אני רואה סוג מסוים של אבולוציה, מאוד אטית אבל משמעותית. במסגרת הפרויקטים שביצעתי אני מגלה את החיפוש שלי אחרי הדבר המקומי המאפיין", אומר מרום.

"בקטע של התמרדות מאוחרת לימי לימודיי בבצלאל, שבהם המילה 'יפה' הייתה מושמצת, אני חייב להודות שאני מנסה להגיע אל היפה והתרבותי בכל אחד מהפרויקטים שלי. אם פעם יבחרו בי למרצה באחת האקדמיות לאדריכלות, הנושא הראשון שאלמד יהיה פירוש המושג 'יפה' בזמנים ובתרבויות שונים ודרכים ליישומו באדריכלות".

הכניסה לבית מלווה בתהליך של הסתגלות ומובילה בהדרגה את ההולך בה להפתעה הגדולה המתרחשת עם פתיחת דלת הכניסה

"אני בדעה שכל מי שרוכש מגרש חייב ליהנות מכל פינה בו ולא רק מהבית המוקם עליו", אומר מרום כאשר הוא מתאר את הבית שצדו המערבי נושק למגרש הגולף בקיסריה.

הכניסה לבית מלווה בתהליך של הסתגלות ומובילה בהדרגה את ההולך בה להפתעה הגדולה המתרחשת עם פתיחת דלת הכניסה. אבל לפני שמגיעים לדלת הכניסה עוברים דרך גוש מצופה ברונזה הנראה כמבודד מהבית, אז, במקום להגיע ישירות לדלת הכניסה נכנסים לפאטיו, ורק אחר כך נפתחת דלת העץ החושפת את מלוא יופיו של הבית, שמשקיף אל מגרש הגולף, מעל בריכת גלישה הממוקמת במרכזו.

החיבור בין פרופיל ברונזה שאמור היה להשתלב בחזית עשויה אבן כהה וטיח לבן נתן מראה מיושן

פנים הבית, שעוצב בסגנון אקלקטי מודרני, הותאם להווי החיים של המשפחה בת חמש הנפשות המתגוררת בו. בהתאם להעדפת המראה המודרני בתכנון הוחלט שבפתחים יהיו פרופילים עשויים נירוסטה במראה ניקל מבריק, אולם מסיבות שונות שונתה ההחלטה ונבחר פרופיל ברונזה, שאמור היה להשתלב בחזית עשויה אבן כהה עם שילוב של טיח לבן.

השילוב של פרופיל ברונזה, אבן כהה וטיח לבן נתן מראה מיושן שלא השביע את רצונו של מרום. בניסיון על שטח קטן של כיסוי בברונזה נפלה ההחלטה: הגוש הקדמי כוסה בלוחות ברונזה המרוחקים בכמה סנטימטרים מקיר המעטפת, שכולו יצוק בטון, ובכך נוצרת שכבת אוורור שמבטלת את השפעת ההתחממות של הברונזה בקיץ.
עץ, ברונזה וטיח לבן הם שלושת החומרים שמהם נבנה הבית, המשתלב בטבעיות רבה בסביבתו הגובלת במגרש הגולף.

עוד בנושא

אדריכלות בארץ

עיצוב ישראלי בניחוח אירופאי: הפרויקטים של שפר אדריכלים


לאחר שנים של עבודה עם חברות ומותגים אירופאיים מובילים, מיכל שפר פתחה משרד משלה – 'שפר אדריכלים'. המשרד מתמחה בשימור מבנים ובתכנון למגורים, ויוצק בארצנו יוקרה איטלקית

אדריכלות בארץ

נמלטים מהשמש: פתרונות אדריכליים להתמודדות עם הקיץ הישראלי


קירות זכוכית הפונים לעבר השקיעה נשמעים כמו חלומו הרטוב של כל אחד מאיתנו אך בפועל מדובר בסוג של חממה אם לא מתמודדים כראוי עם הקרניים הלוהטות. פרט לתריסי הפלסטיק שכולנו מכירים ישנן דרכים מתוחכמות ואסתטיות יותר להתמודד עם השמש שמכה בנו בחודשים אלה

אדריכלות בארץ

באוהאוס גרסת המאה ה-21: ראיון עם האדריכל ארד שרון


השנה נחגגות חגיגות ה-100 להקמת בית ספר הבאוהאוס, אנחנו נזכרים בעקרונותיו של בית הספר והשפעות עבודותיו ובעיקר תלמידיו היהודים על האדריכלות בארץ אבל הפעם החלטנו לשאול את מי שגדל על ברכיו של אדריכל אריה שרון – כיצד הבאוהאוס ומורשתו באים לידי ביטוי היום

אדריכלות בארץ

סרטי האדריכלות שמחכים לכם בדוקאביב


פסטיבל דוקאביב, הפסטיבל הבין לאומי לקולנוע דוקומנטרי חוזר בפעם ה-21 לתל אביב. ריכזנו עבורכם את הסרטים המעניינים ביותר עבורנו, קהל המעצבים והאדריכלים

תגובות

כתיבת תגובה