כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בארץ  //  מעבדת מגורים

מעבדת מגורים

בתום ארבע שנים של יישום רעיונות, מחקרים ותכנונים, שהגה וביצע משרד האדריכלים בר אוריין, תבנה חברת אשדר שכונת וילות ורטיקלית

מאת: טלי בן-אבי, מגזין בניין ודיור צילום:


בעולם וגם בישראל מסתמנת בשנים האחרונות מגמה של חזרה לעיר, אבל אצל רבים קיים עדיין החלום על בית פרטי שבו יטביעו חותם אישי ועל גינה קטנה שבה אפשר לבלות את עתות הפנאי. החיבור בין השניים הביא להתפתחות של שכונות מגדלי מגורים בפרברי העיר תל אביב, שבהם המגרשים המוקצים לבנייה גדולים ומאפשרים ליצור מרווחים גדולים בין הבתים, כל בניין עומד בפני עצמו ותכתיבי קווי הבנייה נוקשים פחות לעומת מרכז העיר. כזאת היא שכונת נווה גן, שתוכננה על ידי משרד האדריכלים בראלי לויצקי כסיף, שבה נבנים מגדלי מגורים של 13 ו-17 קומות. בשכונה, ברמת השרון על גבול צפון תל ברוך, תל אביב, ברחוב הפרחים פינת רחוב הגנים, הולך ומוקם בניין של 13 קומות, לאחר ארבע שנים של מחקר ותכנון שביצע משרד האדריכלים בר אוריין.

המגרשים המוקצים לבנייה בפרברי העיר הם גדולים ומאפשרים מרווחים גדולים בין הבתים וגמישות בקווי הבנייה

"שאלנו את עצמנו למה בנייני מגורים חייבים להיראות כמו קופסאות נעליים, גם במקומות שהם יכולים להיראות אחרת", מסביר גידי בר אוריין מה עורר, לפני ארבע שנים, את הרעיון להקים מעבדת מגורים. "בבניין מגורים רגיל כל הדירות במרכזו זהות, ובמקרה הטוב נוספים להן דירות גן בקומת הקרקע ופנטהאוזים בקומות העליונות. במעבדת המגורים, אחרי ארבע שנים של עבודה אינטנסיבית, הגענו לפתרון של קונספט שונה לכל אחת מהדירות בבניין".
הצורך לבדל את הדירות זו מזו ולתת לכל דייר אפשרות להעניק לדירתו זהות אישית הוא אחת המסקנות שאליהן הגיע משרד בר אוריין במחקרים שנערכו בארבע השנים האחרונות. "בניגוד לשנות החמישים והשישים, היום אנשים מחפשים זהות עצמית בכל תחום. כמו בלבוש או בפייסבוק, גם יחידת הדיור של אדם חייבת לשאת את חותמו האישי", אומר בר אוריין.

הדי תוצאות מעבדת המגורים הגיעו לחברת אשדר, והיא הרימה את הכפפה. אין ספק שבתכנון כזה הבנייה הרבה יותר מורכבת ודורשת מהיזם פתיחות, משאבים ומקצועיות. אבל הביטחון, הידע והניסיון של משרד האדריכלים בר אוריין יוכיחו שהמאמץ ישתלם.

הצורך לבדל את הדירות זו מזו ולתת לכל דייר אפשרות להעניק לדירתו זהות אישית הוא אחת המסקנות שהתקבלו במעבדה

עד היום הכרנו את הבנייה העירונית ומנגד את הבנייה הכפרית. במעבדה של בר אוריין נוצר מודל חדש של בנייה פרברית, שבה משולבים יתרונות העיר  ויתרונות הכפר. המגדל בן 13 הקומות, שנבנה על ידי חברת אשדר, הוא למעשה שכונת וילות הבנויה לגובה. בכל דירה יש גינה, שלושה או ארבעה כיווני אוויר, והכי חשוב – תכנון ייחודי.

ייחודיות הדירות מתאפשרת בגלל תכנונו המדורג והבלתי אחיד של הבניין: יש דירות שהן קוטג'ים; דופלקסים; פנטהאוזים בקומות שונות, ולא רק בקומה העליונה;יש דירות שאזור האירוח שלהן נמצא בקומה העליונה ואל חדרי השינה יורדים קומה; יש דירות קרקע עם גן; דירות גג; ובנוסף לגינות יש "סתם" מרפסות. גם לבעיית האחסון, יתרון שקיים בבתים פרטים ואינו תמיד מצוי בדירות עירוניות, נמצא פתרון, לכל דירה במרתף, מחסן ושני אזורי חנייה.
בבניין כזה שאלת הבנייה הירוקה עולה מעצמה.
"לא תוכננו בבניין מערכות מחזור מים אפורים וגם אין מערכת חשמל סולרי, אבל התנאים אפשרו לנו להציב את הבניין כך שיהיה ניצול מרבי של כיווני אוויר, והגינות הפרושות לכל גובהו של הבניין מהוות תרומה גדולה לנושא האקולוגי", אומר בר אוריין.

מי הם לדעתך הדיירים העתידיים של שכונת הווילות הוורטיקלית?
"זוגות צעירים עם ילדים קטנים, שחלום הבית הקטן עם גינה צמודה רחוק מהישג ידם וממקום עבודתם, מבוגרים שמאסו באחזקת ביתם הגדול לאחר שילדיהם עזבו את הבית, ודיירים שרוצים להיות בקרבת העיר אבל לא לגור ממש בתוכה".

נראה שהפרויקט הייחודי, הנבנה תוך שיתוף פעולה של משרד האדריכלים בר אוריין וחברת היזמות והבנייה אשדר, יהווה בעתיד הקרוב מודל לחיקוי ובסיס לטרנד אדריכלי ישראלי.
 

עוד בנושא

אדריכלות בארץ

עיצוב ישראלי בניחוח אירופאי: הפרויקטים של שפר אדריכלים


לאחר שנים של עבודה עם חברות ומותגים אירופאיים מובילים, מיכל שפר פתחה משרד משלה – 'שפר אדריכלים'. המשרד מתמחה בשימור מבנים ובתכנון למגורים, ויוצק בארצנו יוקרה איטלקית

אדריכלות בארץ

נמלטים מהשמש: פתרונות אדריכליים להתמודדות עם הקיץ הישראלי


קירות זכוכית הפונים לעבר השקיעה נשמעים כמו חלומו הרטוב של כל אחד מאיתנו אך בפועל מדובר בסוג של חממה אם לא מתמודדים כראוי עם הקרניים הלוהטות. פרט לתריסי הפלסטיק שכולנו מכירים ישנן דרכים מתוחכמות ואסתטיות יותר להתמודד עם השמש שמכה בנו בחודשים אלה

אדריכלות בארץ

באוהאוס גרסת המאה ה-21: ראיון עם האדריכל ארד שרון


השנה נחגגות חגיגות ה-100 להקמת בית ספר הבאוהאוס, אנחנו נזכרים בעקרונותיו של בית הספר והשפעות עבודותיו ובעיקר תלמידיו היהודים על האדריכלות בארץ אבל הפעם החלטנו לשאול את מי שגדל על ברכיו של אדריכל אריה שרון – כיצד הבאוהאוס ומורשתו באים לידי ביטוי היום

אדריכלות בארץ

סרטי האדריכלות שמחכים לכם בדוקאביב


פסטיבל דוקאביב, הפסטיבל הבין לאומי לקולנוע דוקומנטרי חוזר בפעם ה-21 לתל אביב. ריכזנו עבורכם את הסרטים המעניינים ביותר עבורנו, קהל המעצבים והאדריכלים

תגובות

כתיבת תגובה