כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בארץ  //  מראה מעל הפיורד

מראה מעל הפיורד

משרד האדריכלים סנוהטה משלב בין הערכים המקומיים של הארצות הסקנדינביות ורוח קוסמופוליטית פתוחה לחדשנות

מאת: אור רוזנבוים צילום:


בתמונה למעלה : מיצג של אדריכלות נוף וחלל קונצפטואלית במרכז לתרבות KIVIK בשוודיה, 2007 (צילום: Garry Johnson).

סנוהטה (SNØHETTA), משרד אדריכלים ששמו נקבע בהשראת פסגת הר מושלג מפורסם בנורווגיה, הוקם באוסלו בשנת 1989. מיקומו הצפוני והמרוחק לא השאיר אותו בתחומי נורווגיה בלבד. במהלך השנים תכננו בסנוהטה מבנים פרטיים וציבוריים בלונדון, באלכסנדריה, בניו-יורק, באוסלו, במרסיי, באבו דאבי בוורשה ועוד. במשרדי החברה באוסלו ובניו-יורק פועלים בשיתוף פעולה מלא אדריכלים, אדריכלי נוף ומעצבי פנים מכל העולם במטרה ליצור מבנים בהתאם לפילוסופיה האדריכלית של המשרד, הדוגלת בקשר הדוק בין המבנה ובין הסביבה והתרבות המקומיות.
 
הפילוסופיה האדריכלית של המשרד דוגלת בקשר הדוק בין המבנה ובין הסביבה והתרבות המקומיות


בחמש השנים האחרונות הוענקו לסנוהטה פרסים רבים על פרויקטים מוצלחים ברחבי העולם, בהם בית האופרה של אוסלו שזכה בפרס מיס ואן דה רו החשוב ובפרס בריט לאדריכלות. נראה שלאחרונה המשרד המצליח זוכה להכרה בינלאומית בחשיבותו האמנותית והאדריכלית, בייחוד בזכות מבנה בית האופרה, קוביית זכוכית מעודנת החולשת על הפיורד האפרורי של עיר הבירה הצפונית. המבנה מעוצב בקווים גיאומטריים נקיים וחושף חזיתות שונות מעיר ומהפיורד. מצדו האורבני נראה בית האופרה כקוביית זכוכית מבריקה הכולאת בתוכה מבנה עץ בהיר, המזכיר את סגנון העיצוב הסקנדינבי. מצד הפיורד המבנה נובע מן המים בקווים אלכסוניים חדים, הנשברים על פני המים ויוצרים מראה המזכיר רכס סלעים לבנים נישאים. חלקו הפנימי של המבנה מחופה כולו לוחות עץ בהיר, המעוצבים בקווים עגלגלים ויוצרים רושם ויזואלי חם והרמוני. הניגוד החד בין החזיתות החיצוניות הקרירות של המבנה ואולמות המבואה המשרים חמימות טבעית נעימה מאפיין את האדריכלות הסקנדינבית, שהפכה את תנאי הטבע ומזג האוויר המקומיים לאמירה אמנותית ייחודית. 
 
בתערוכת רטרוספקטיבה המוקדשת לסנוהטה מוצגים כל המבנים האחרונים ברחבי העולם שתוכננו על ידי המשרד
 
 סנוהטה מפורסמים לא רק בזכות המבנים יוצאי הדופן שלהם אלא גם בדגש המושם ביצירותיהם על אתיקה חברתית-סביבתית, הקושרת את המבנה אל הסביבה הטבעית והתרבותית שלו. שילובם של אדריכלי נוף וסביבה במשרד ושיתוף הפעולה שלהם עם הארכיטקטים ניכר בפרויקטים הסופיים, המשדרים מודעות רבה לנוכחות של המבנה בחלל הטבעי שבו הוא ממוקם. מעבר לשימוש נרחב בחומרים טבעיים, סנוהטה מתמחים בעיבודים חדשניים ומעניינים לחומרים מוכרים. 
 
בין הפרויקטים המאתגרים ביותר, שתוכננו על ידי המשרד, בולט מבנה הספריה באלכסנדריה שבמצרים. המבנה מנסה לשחזר את רוח הספריה העתיקה של אלכסנדריה, שלפי פלוטארך (כתב את "חיי אישים – אנשי יוון") נשרפה עד אפר בעת ביקורו של יוליוס קיסר בעיר במאה הראשונה לפני הספירה. ההשראה למבנה החדש, הממוקם בסמוך לאתר העתיק של הספריה, נובעת הן מתיאורים בכתב של המבנה הישן והן מהסביבה האורבאנית העכשווית של העיר אלכסנדריה. שני האלמנטים המרשימים ביותר במבנה, בריכת המים המקיפה אותו וקיר האבן החיצוני המחפה את חזיתו, מושפעים מהאקלים הים-תיכוני החם של המקום ומחומרי הגלם הנפוצים באזור. על הקיר חרוטים סימני כתב בשפות קדומות שונות, היוצרים קשר ויזואלי ואינטלקטואלי בין הספריה העתיקה ובין המבנה העכשווי, המציע אולמות קריאה ואחסון ברמה טכנולוגית גבוהה ביותר. 
 
בחלקה האינטראקטיבי של התערוכה מדריכים אנשי הסטודיו את המבקרים בעיצוב בית ספר "ירוק" וחברתי
 
אדריכלי סנוהטה אחראים גם על עיצובו של ביתן המוזיאון כחלק מפרויקט הענק של אתר ההנצחה למגדלי התאומים במנהטן שבניו-יורק. המבנה המתוכנן הוא היחיד הממוקם ברחבה המרכזית, ויהיה חלק מפרויקט גדול יותר שבעיצובו מעורבים אדריכלים מובילים מכל העולם. במבנה זכוכית ומתכת קליל ומינימליסטי ייפתח מוזיאון ההנצחה שיוקדש לקורבנות הפיגוע שאירע בשנת 2001. חלקו העיקרי של המוזיאון ממוקם מתחת לאדמה, תחת גן הזיכרון הגדול ובריכות המים המרובעות שבכיכר העירונית החדשה. בחלל המבואה יהיו שני עמודי מתכת שנלקחו ממגדלי התאומים לאחר קריסתם. בטקסט הנלווה המפרט את מקורות ההשראה מסבירים אדריכלי סנוהטה שהעמודים מהווים מחווה ויזואלית מינימליסטית לאסון. 
 
פרויקט מסקרן נוסף הוא מרכז הידע והתרבות על שם המלך עבדל עזיז שבערב הסעודית המבנה הוא חלק מפרויקט רחב ידיים של חברת קידוח הנפט אראמקו שנועד להזרים את רווחי תעשיית הנפט במדינה למטרות חינוך ותרבות. המבנה מעוצב כקומפוזיציה ייחודית של אבנים חלקלקות מלב המדבר, המחופות בזכוכית ובתמיכות מתכת בהשראת דוגמאות מעולם החי, המזכירות עורקי עלים או מרקם של קונכייה. 
 
המבנה, שכולל אולמות מופעים, ספריה ובית קולנוע, נמצא עדיין בשלבי בנייה. בעמאן שבירדן מוקם עוד מרכז תרבות חשוב, והפעם ההשראה העיקרית היא הסביבה האורבאנית המקיפה את המבנה, ובעיקר האווירה החברתית הייחודית של החמאם והבזאר המקומיים, המשמשים מקום מפגש קבוע ושוקק בלב העיר. מרכז התרבות נועד להיות אבן שואבת לצעירי העיר, הנאמן למסורת התרבותית המקומית של מפגשים עירוניים ספונטניים, בדומה לחמאם ולבזאר. 
 
השנה נפתחה במוזיאון הלאומי באוסלו תערוכת רטרוספקטיבה המוקדשת לסנוהטה. בתערוכה, שתנדוד לערים נוספות באירופה, מוצגים כל המבנים האחרונים שתוכננו ברחבי העולם והיא כוללת דגמים מוקטנים של הפרויקטים, מצגות בתמונות וטקסטים השוטחים את הפילוסופיה האדריכלית והאתית של סנוהטה. תצלום ענק של הסטודיו באוסלו, המוצג בתערוכה, מעיד על האווירה הלא רשמית והנעימה השוררת בסטודיו, שנועדה לעודד חילופי רעיונות ושיתוף פעולה פורה בין אנשי הצוות. בחלקה האינטראקטיבי של התערוכה מדריכים אנשי הסטודיו את המבקרים בעיצוב בית ספר "ירוק" וחברתי, בעזרת תוכנת עיצוב המציגה בפני המשתמש את לבטיו האמנותיים והחברתיים של האדריכל.

 

עוד בנושא

אדריכלות בארץ

עיצוב ישראלי בניחוח אירופאי: הפרויקטים של שפר אדריכלים


לאחר שנים של עבודה עם חברות ומותגים אירופאיים מובילים, מיכל שפר פתחה משרד משלה – 'שפר אדריכלים'. המשרד מתמחה בשימור מבנים ובתכנון למגורים, ויוצק בארצנו יוקרה איטלקית

אדריכלות בארץ

נמלטים מהשמש: פתרונות אדריכליים להתמודדות עם הקיץ הישראלי


קירות זכוכית הפונים לעבר השקיעה נשמעים כמו חלומו הרטוב של כל אחד מאיתנו אך בפועל מדובר בסוג של חממה אם לא מתמודדים כראוי עם הקרניים הלוהטות. פרט לתריסי הפלסטיק שכולנו מכירים ישנן דרכים מתוחכמות ואסתטיות יותר להתמודד עם השמש שמכה בנו בחודשים אלה

אדריכלות בארץ

באוהאוס גרסת המאה ה-21: ראיון עם האדריכל ארד שרון


השנה נחגגות חגיגות ה-100 להקמת בית ספר הבאוהאוס, אנחנו נזכרים בעקרונותיו של בית הספר והשפעות עבודותיו ובעיקר תלמידיו היהודים על האדריכלות בארץ אבל הפעם החלטנו לשאול את מי שגדל על ברכיו של אדריכל אריה שרון – כיצד הבאוהאוס ומורשתו באים לידי ביטוי היום

אדריכלות בארץ

סרטי האדריכלות שמחכים לכם בדוקאביב


פסטיבל דוקאביב, הפסטיבל הבין לאומי לקולנוע דוקומנטרי חוזר בפעם ה-21 לתל אביב. ריכזנו עבורכם את הסרטים המעניינים ביותר עבורנו, קהל המעצבים והאדריכלים

תגובות

כתיבת תגובה