כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

תוכן שיווקי  //  ביתי מבצרי

ביתי מבצרי

בית משפ' רוזי הנבנה בנחלה רחבת ידיים המשקיפה אל נוף השפלה, נראה כאילו נלקח מתפאורה של ימי הביניים או לפחות מאיזו ארץ רחוקה מזמן אחר

מאת: צילום:


שטח הבית המשתרע ע"פ 480 מ"ר יושב על שטח של 3 דונם אשר בהמשכו נחלה של כ- 30 דונם.
קווי המתאר של הבית במושב סגולה שתכנן האדר' יקי ארזי מרגשים בפשטותם. התוכנית בעלת צורת U תוחמת וחובקת לעצמה שטח פרטי של רחבת עץ ובריכת שחיה המעניקה לבעליה פרטיות ואינטימיות מהמתרחש מסביב.

כלפי חוץ נראה המבנה, המחופה אבן עתיקה, כשריד או כמבצר מתקופת ימי הביניים הבנוי, כמקובל בתקופתו, מסדרת מבנים בעלי גבהים שונים המאוגדים עפ"י סדר חשיבותם ההיררכית למעין מבנה אחד משותף.
הבית בעל החזית הרחבה, מונח בלב המגרש, עם גינת מבוא יוצאת דופן. בקדמת המגרש שוכן הבית המקורי אשר הורחב והותאם להוריה של בעלת הבית. בכדי לחמוק מהבנה הקיים לקח ארזי את שביל הכניסה ופיתל אותו לכדי קשת רחבה. לאורח המזדמן המבקש לבקר בבית, הדרך נראית כלא פתורה וכמסתורית. הוא אינו רואה את סופה ועל כן חווה בין שבילי האבן המפותלים והקסומים שלל עצי הדר, כיכר מוריקה אשר במרכזה עץ זית עתיק המראה על צלקות גופו את הזמן שחלף. לקראת סיום הצעידה, בכל צעד ושעל, מתגלה פלח נוסף מדמות הבית. הבית, בעל הגג השטוח, בנוי כשתי קומות בלבד ובכל זאת מצליח להתנשא ולצמוח לגובה לא מבוטל של 9 מ'. לדבר ארזי: "גובה הבית תורם רבות ואף היה מחייב לאור החזית הרחבה".


במרכז המבנה, בחזית הפונה אל הרחוב המקבלת את אורחיה, נבנתה מבואת כניסה גבוהה בעלת קשת סימטרית הנתמכת על שני עמודים עבים מכל צד.
בכניסה לבית ניצבת דלת עץ ישנה ורחבה בעלת שתי כנפיים (נקנתה טרם הוגשה לבעלי הבית סקיצה לתכנון ראשוני) אשר עם פתיחתה מתגלה פינת האוכל ובו שולחן אבירים באורך של 4 מ', מאחוריו מסודרים בקומפוזיציה שלוש ויטרינות גבוהות החושפות את החצר האחורית, בריכת השחייה ואת הנוף אל השפלה.
ארזי השליט סדר בפונקציות של הבית והתאים אותן לצורכי בעלי הבית – זוג פלוס ארבעה ילדים מתבגרים.
בקומת הכניסה מלבד החלל הציבורי הכולל את המטבח, הסלון וכאמור, פינת האוכל, מוקמו גם ארבעת חדרי הילדים. חדרי הילדים תוכננו בנדיבות ולכל שני חדרי שינה הוצמד חדר רחצה נפרד, כיאה לגילם המתבגר.
את חלל הכניסה המתנשא לגובה של 4.5 מ' ניתן לטפס בקלות בעזרת מערכת מדרגות המפוצלת לשני גרמים רחבים כנהוג לא פחות מאשר בטירות ובארמונות. בנוסף, במחשבה להתנהלות בעלי הבית בעתיד הותקנה מעלית מאחורי דלת עץ עתיקה אשר הותאמה במיוחד.
בשלב הבא איחד ארזי את המראה באמצעות הגדרת חומרים. חיפוי האבן העתיקה הוכנס אל פנים הבית ובעיבוד עדין סותתו האבנים והודבקו על עמודים, קירות המסדרון ואף בשירותי האורחים. בכל החללים הונח ריצוף מעוטר המיוצר בעבודת יד בגדלים של 20/20. האריחים בדוגמתם ובחומר ממנו הם עשויים משמרים עיצוב רך ושקט ומכילים בתוכם יכולת ספיגה, אשר במקרה זה מבורכת.

חלונות הבית חלקם מלבניים וחלקם קשתיים, עוצבו מפרופילי אלומיניום דמוי בלגי המחביאים בין כותלי הבית גלילי תריסי אור חשמליים.
פרופילי האלומיניום נצבעו בגווני הירוק זית כגוני שיחי התבלין המאפיינים את האבנים אליו הם צמודים גם בטבע.
פנים הבית, כמו הקשת הגדולה בכניסה, טויח בטיח מינרלי מסוג "ווגה" המעניק לבית מראה בלתי אחיד ומהוקצע. לדברי ארזי, החיבור בין טיח ה"ווגה" לבין האבן העתיקה מאפשר לריהוט ולחפצים השונים בבית להתבלט מבלי ליצור ניגודיות או לגרוע מעוצמת האבן. 
הבית מאופיין במוטיבים מרוקאים קלאסיים ובהמשך למנורות והעששיות התלויות, נבנתה גם קשת מחודדת בכניסה לשירותי האורחים, מס' אבני משרביות שובצו לכדי תמונות פרחוניות המסתירות את חלונות חדרי השירות כלפי החזית הראשית, בדיוק כפי שנהוג היה להסתיר את חדרי הנשים בתכנון מסורתי מרוקאי.


יש כאן גודש של חפצים. בעלת הבית, אספנית של ריהוט עתיק, הצליחה לאזן בשידוך בכל חדר ובכל חלל ריהוט ואבזור תואם וע"י אחדות החומרים השקיטה את עומס החפצים והצבעים וגיבשה אותם לאמירה אחת.
שוטטות בשווקי פשפשים בארץ וברחבי העולם הניבו לא מעט הצלחות כאשר הבולטת מבניהם הוא המעקה המעטר את שני גרמי המדרגות.
זהו מעקה של בית ישן שפורק ובעזרת אומן חרש ברזל חושל והותאם למימדיו של חלל המדרגות. 
לארזי ניתנה יד חופשית בכל הקשור לתכנון ולעיצוב הבית ואף לגלוש אל מעבר לתכנון הנוף סביב הבית.
חירות גדולה זו אפשרה לו לעצב לפי הבנתו ואפשר לומר שהתוצאה היא בת דמותו.

המטבח המצויד במיטב המכשור והאבזור המודרני, נבנה ע"י אוסף שידות שחוברו להן יחדיו ליצירת משטח עבודה אחד רציף.
כתוספת למשטח העבודה, צורף שולחן נגרים ישן אשר במלאכת מחשבת של אומן נטמע בגווני המטבח.
הסלון, חלל המגורים, רחב ידיים. ספת רביצה ארוכה ומפנקת מזמינה לשבת ולהתכרבל. אל הספה מצטרפות, כמו אחיות קטנות, כורסאות המשלימות את המשפחה בסגנונם המוקפד. שטיחים אוריינטליים קושרים בין הגוונים השונים ובצבעם החם והעז, מחממים את הבית ומעלים בו סומק לגוון קירותיו החיוור.
בין החללים השונים במרחב עובר צינור נחושת עב קוטר המזרים אויר קריר לתקרת הבית הגבוהה.
ארזי המשיך במוטיב הנחושת ויצר ממנו שני קולטי אדים הממוקמים מעל הכיריים אשר במטבח.
מעלה במדרגות הרחבות מוביל אותנו היישר אל קומת ההורים. הקומה מאופיינת בחלל מבואה רחב ומבעד לחלונותיו ניתן להשקיף אל החצרות סביב הבית והלאה אל הנוף הממכר.


חדר השינה הראשי אינו אלא סוויטת בבית מלון יוקרתי. מיטה זוגית רחבה פונה אל מרפסת שמש המשקיפה אל רחבת העץ ובריכת השחייה. חדר רחצה מפנק המרוצף אבני פסיפס תכולות ושידת עץ מאסיבית עבור הכיור. להשלמת המראה האותנטי, הותקנו בכל החדרים דלתות עץ עתיקות וכבדות. בחדר השינה אין חדר ארונות צמוד אלא רק ארון קיר אחד ארוך. ארזי: "חדרי הארונות, פופולאריים ככל שיהיו, גוזלים שטח רב מהחלל ומבלי לגרוע משטח האחסנה ניתן לקבל ארון צמוד קיר זהה ובשטח קטן יותר. לשיקול זה הצלחה נוספת שכן חזית הארונות המגולפות עץ, תורמות רבות להשלמת העיצוב והסגנון בחדר השינה".
לגבי תכנון הנוף והגינה הגישה של ארזי שונה והוא מתייחס אליו כמו אל פיסול סביבתי ההופך כל עץ, שיח או אבן לאובייקט שניתן לטפל בו. "כשמדובר באסתטיקה לא ממש חשובות ההגדרות", הוא אומר. "החשיבה הארכיטקטונית או האמנותית דומות ושתיהן דורשות פרופורציות טובות ואיזון ויזואלי".
תכנון נוף בשטח גדול מציף בעיות אחרות מאשר תכנון גינה קטנה ופרובינציאלית. אומנם ניתן להשתמש בדברים גדולים ובולטים אך, כמו תמיד, הכל טמון בחיבור למבנה ולאדם. "אני מאמין גדול בפרטים, כך שמבחינת ההשקעה שלי זה כמעט לא משנה. פסל, עץ ואפילו שיח של 20 ס"מ יגזול ממני אותה כמות של אנרגיה מאחד שגודלו כמה מטרים".
היום יש חזרה לעצי פרי ויש בזה קצת מן הנוסטלגיה. למרות שהמגרש עליו נבנה הבית היה מישורי וקירח הנטול כל עץ, ארזי צימח סביבו שדרות עצי הדר המסודרות בסדר מופתי של פרדס ותיק. מחרשות עץ, עגלות ברזל ישנות ושלל חביות עץ הן חלק מן המרכיבים המעטרים את הגן. בדרכנו החוצה מן הגן מלווים אותנו לכל אורך השביל, אור יקרות הזוהר מעששיות התלויות שניים-שניים על כל אחד מעמודי התאורה.

 

עוד בנושא

תוכן שיווקי

חם בקהילת השיווק: המוצרים הביתיים שהחליפו זהות


להציץ ל"מזרקה" מתוך השירותים, להתחבא מתחת שולחן ענק במטבח ולשבת על ספה בהשראת דאלי. בפעם הראשונה בעולם נחשפים פריטים של אומנים פורצי דרך, שלקחו מוצרים ביתיים וסטנדרטים, והוציאו אותם מהקשרם. בואו לראות

תוכן שיווקי

חם בעיצוב: ב-22 לינואר מתקיים האירוע המסקרן בעולם העיצוב


אירוע ייחודי יתקיים לראשונה במוזאון תל אביב עם האנשים המסקרנים ביותר בסצנת התרבות התל אביבית, כחלק ממהלך עולמי, בו תל אביב נבחרה להיות היעד הראשון לאירוע. אנחנו נהיה שם כדי לספר לכם

תוכן שיווקי

שלא ימרחו אתכם: החברה שתכניס אתכם לבית בזמן ולא דקה אחרי


אמרו לכם שהבית שבניתם יהיה מוכן ב-1 לחודש, אבל ברגע האחרון ספק הבריז, פרויקט נדחה, חומר לא הגיע והכל מתעכב ועולה לכם ים כסף? לא עוד – הכירו את Building Time, החברה שמבטיחה לעמוד בלו"ז שלכם

תוכן שיווקי

פורשים כנף: פתרונות הצללה וקירוי איכותיים


פרגולות חשמליות, סוככים, חניות לרכב, ומפרשי צל יתנו פתרונות מצוינים לקירוי והצללה מפני הגשם והשמש. חברת קשתות המובילה בתחום מציעה מגוון רחב של מוצרים המותאמים לכל עונות השנה

תגובות

כתיבת תגובה