כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

תוכן שיווקי  //  המודל הסקנדינבי

המודל הסקנדינבי

תערוכת הרהיטים השנתית בשטוקהולם הייתה הוכחה להצלחת המודל הנהוג בארצות סקנדינביה, המבוסס על שילוב בין תנאים סוציאליים נדיבים וצמיחה כלכלית חדה

מאת: נועה חיים צילום: יח"צ


בירידי הרהיטים, שהתקיימו השנה ברחבי אירופה, עדיין ניכרה השפעתו של המיתון הכלכלי. בעיר שטוקהולם בשבדיה, לעומת זאת, למרות הקור העז ששרר בזמן התערוכה השנתית Stockholm Furniture Fair שוק העיצוב לבלב. היטיבה לסכם זאת מפיקת הארוע ססיל נייברג: "הייתה כאן הרגשה אמיתית של אופטימיות ושל אמונה בעתיד. ההרגשה היא שתעשיית הרהיטים נמצאת בהחלמה כלכלית בטוחה".

רוב תעשיית העץ האירופאית נמצאת בשבדיה, מה שהביא לפריחה של ענף הייצור והיצוא של רהיטים במדינה

העיצוב המודרני בשבדיה התחיל עם ההתעוררות הלאומית בתחום האמנות והאומנות בסוף המאה ה-19, עם תפיסה כוללת של יצירת דברים מעוצבים המיועדים לחיי היום יום. מעצבים מקומיים ייצרו חפצים פונקציונאליים הנמצאים היום כמעט בכל בית. רוב תעשיית העץ האירופאית נמצאת בשבדיה, מה שהביא לפריחה של ענף יצוא הרהיטים מהמדינה, ששיאה באימפריה הגלובלית Ikea. היום, מתמקד עולם העיצוב בשבדיה ביצירת חפצים עם סיפור אישי ושאיפה לאיכות חיים טובה יותר.

כ-780 מציגים התפרסו במרכז הירידים  על פני כ-40 אלף מ"ר. אורח הכבוד השנה היה המעצב האנגלי סר פול סמית', ששיתף קהל של 750 מאזינים בתורתו כיצד למצוא השראה ובסיפור חייו האישי.

ביריד המרכזי ארבעה אולמות תצוגה שכל אחד מהם הוא עולם בפני עצמו. באולם הראשי הציגו חברות מבוססות בינלאומיות כ-Kvadrat ,Vitara ו-Morso לצד חברות מקומיות כ- Swedes ו-Offecct. הדגש באולם זה הושם על ריהוט משרדי והוצגו בו קונפיגורציות חדשות לחללי עבודה, אכסון וכיסאות.

העיצוב המודרני בשבדיה התחיל בסוף המאה ה-19 עם תפיסה כוללת של יצירת דברים מעוצבים המיועדים לחיי היום יום

בצמידות לאולם זה מוקמה "החממה", המאכלסת בוגרים טריים של בתי ספר לעיצוב בסקנדינביה ומעצבים צעירים מקומיים. הרעיון הוא לחשוף מעצבים צעירים למבקרים מתעשיית הרהיטים המבוססת.

אולם Northern Light Fair הוקדש לאביזרי תאורה ובסמוך אליו יש אולם נוסף עם ריהוט לחדרי הבית השונים. במסדרון המחבר בין האולמות הציגו, בחסות המגזין האינטרנטי "דיזאן בן", כארבעים מעצבים בינלאומיים צעירים.

שבדיה נמצאת היום כמעט בכל בית בשוק הצרכנות העולמי בזכותן של שתי חברות שהציעו מוצרי בית והלבשה במחירים סבירים Ikea ו-H&M. לצד שתי החברות האלה הולכת ומתפתחת חברה הנוספת, דיזיין טארגט, שהקונספט העומד בבסיסה הוא "מרחב מסחרי לעיצוב ייחודי, ללקוחות ומעצבים המעריכים סגנון, פונקציונאליות וחדשנות". הרשת עובדת עם מעצבים מקומיים ומוציאה לשוק מוצר חדש מדי שבוע. מחיריהם של רוב המוצרים בחנות לא עולים על 15 יורו. בשבוע העיצוב העניקה הרשת פרס לצמד המעצבות Maria Persson   ו- Nina Jeppssonעל פיתוח המוצר  Bedbag, תיק הנצמד לשלד המיטה ואפשר להניח בו ספרים, בקבוק מים ועוד.

שבדיה נמצאת היום כמעט בכל בית בשוק הצרכנות העולמי, בזכותן של שתי חברות שהציעו מוצרי בית והלבשה במחירים סבירים

במלון Nordic Light, שעוצב על ידי Jan Sder  ו-Lars Pihl הותאם לעוצמת האור ואורך היום בסקנדינביה, הייתה זירת התרחשויות נוספת. המלון אירח בשבוע העיצוב את המעצב אלכסנדר לרויק, שהציג בכל חלל הכניסה את המיצג Transit, שבו מזוודות פלסטיק, גופי תאורה שקופים מוארים על ידי לדים וכורסאות ונדנדות עשויות פלסטיק בדמות מזוודות.

השבוע ננעל בתערוכה-מסיבה מבית היוצר של קולקטיב העיצוב Form With love  בבנין המיועד להריסה במרכז העיר.
 

עוד בנושא

תוכן שיווקי

חם בקהילת השיווק: המוצרים הביתיים שהחליפו זהות


להציץ ל"מזרקה" מתוך השירותים, להתחבא מתחת שולחן ענק במטבח ולשבת על ספה בהשראת דאלי. בפעם הראשונה בעולם נחשפים פריטים של אומנים פורצי דרך, שלקחו מוצרים ביתיים וסטנדרטים, והוציאו אותם מהקשרם. בואו לראות

תוכן שיווקי

חם בעיצוב: ב-22 לינואר מתקיים האירוע המסקרן בעולם העיצוב


אירוע ייחודי יתקיים לראשונה במוזאון תל אביב עם האנשים המסקרנים ביותר בסצנת התרבות התל אביבית, כחלק ממהלך עולמי, בו תל אביב נבחרה להיות היעד הראשון לאירוע. אנחנו נהיה שם כדי לספר לכם

תוכן שיווקי

שלא ימרחו אתכם: החברה שתכניס אתכם לבית בזמן ולא דקה אחרי


אמרו לכם שהבית שבניתם יהיה מוכן ב-1 לחודש, אבל ברגע האחרון ספק הבריז, פרויקט נדחה, חומר לא הגיע והכל מתעכב ועולה לכם ים כסף? לא עוד – הכירו את Building Time, החברה שמבטיחה לעמוד בלו"ז שלכם

תוכן שיווקי

פורשים כנף: פתרונות הצללה וקירוי איכותיים


פרגולות חשמליות, סוככים, חניות לרכב, ומפרשי צל יתנו פתרונות מצוינים לקירוי והצללה מפני הגשם והשמש. חברת קשתות המובילה בתחום מציעה מגוון רחב של מוצרים המותאמים לכל עונות השנה

תגובות

כתיבת תגובה