כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

תוכן שיווקי  //  מקשת רומית ועד הדפסה על בטון צבעוני

מקשת רומית ועד הדפסה על בטון צבעוני

הבטון באופנה, וטכנולוגיות חדישות מאפשרות שימוש מגוון ומרתק בו

מאת: עליזה ימיני צילום: מירי אלזון


אפשר להגדיר בטון כחומר משעמם, רע הכרחי בבנייה, ארכיטקטורה ברוטאלית משנות ה-60, שלא כל כך נעים להיזכר בה, חומר לבונקרים וביצורים, לא בדיוק חומר שממנו בונים וילות בקיסריה. אבל זה גם חומר הבנייה שהיה אהוב על דניס לנסדן, הארכיטקט הבריטי שתיכנן את התיאטרון המלכותי הלאומי בלונדון. גם רם קולהאס אינו נרתע משימוש רב בו, אם להזכיר רק מזער שמות שהתחככו בבטון.

אף על פי ששרידי מלט התגלו כבר במצרים העתיקה, היו הרומאים הראשונים שיצרו בטון ממשי במאה השנייה לפני הספירה

במאה השנים האחרונות היתה לבטון השפעה סביבתית, כמו השפעה על סגנון החיים, יותר מכל חומר אחר, ואולי משום שנהפך לחומר מובן מאליו, לא מקדישים לו תשומת לב רבה. את העוול הזה ניסתה לתקן התערוכה “Hardcore“ (גרעין קשה) שהוצגה לאחרונה ב-RIBA בלונדון.

אף על פי ששרידי מלט התגלו כבר במצרים העתיקה, היו הרומאים הראשונים שיצרו בטון ממשי במאה השנייה לפני הספירה. חול ורדרד נכרה מאזור וולקני ליד נאפולי, אלא שבעצם לא היה זה חול, כפי שחשבו הרומאים, אלא אפר וולקני שהכיל סיליקה ואלומינה. כשהוסיפו לכך סיד, קיבלו מלט. על פי ההיסטוריון ג’ון סאמרסון, זוהי המורשת הרומית החשובה ביותר.

עם נפילת האימפריה הרומית אבד רוב המידע על סוג זה של בנייה ולכן צומצם השימוש בבטון עד שנכחד. למעשה, רק כשפותחו טכניקות של בטון מזוין – דהיינו, תוספת ברזל, תמיכות ברזל ורשתות – צברה תאוצה הבנייה בבטון.

בעיני הוויקטוריאנים נחשב הבטון לחומר פגאני וחסר אופי שוודאי לא התאים לבניית כנסיות ניאו-גותיות. רוב הארכיטקטים מצאו לנכון להשתמש בבטון אך להסתירו בציפוי נאצל יותר. ומאחר שהחומר היה זול, גמיש, מהיר לבנייה והצריך מעט מומחיות, נבנו בו בעיקר מבנים תעשייתיים.

האמריקאים, כצפוי, התלהבו יותר מן האירופים מן הבטון. מן התקופה הראשונה של הבנייה בבטון באמריקה ראוי לציין את גשר הזהב בסן-פרנסיסקו ואת יסודותיו של פסל החירות – גם המעמד וגם היסודות נוצקו בבטון מחופה גרניט.

אם נזקקו האמריקאים לשכנוע נוסף, הוא בא בדמות שריפה שפרצה במבנה בניו ג’רסי. מה שנשאר מהמבנה לאחר השריפה היו עמודים פנימיים וקירות חיצוניים שנבנו מבטון מזוין חסין-אש.

לאחר מלחמת העולם השנייה עורר הצורך בבנייה מהירה פנייה מחודשת לבטון, בעיקר באירופה ההרוסה. את לה-קורבוזייה עיניינו במיוחד מרקמים וצבעוניות בבטון, מרכיבים שהיו פרט חשוב בסגנון הארכיטקטורה הברוטאלית של שנות ה-60

אשר ליחסם של אדריכלים אמריקאים לחומר – פרנק לויד-רייט, למשל, אמר על בטון שהוא חומר חסר שיר וסיפור. עם זאת, השתמש בו למבנה כנסייה בשיקאגו, למבנה מודולרי מבטון מעורב עם מלט לבן, בבית שנקרא “לה מיניאטורה”, וגם בביתה של הגברת ג’ורג’ מדיסון מילארד ב-1923. את השימוש בו בכנסייה בשיקאגו הצדיק כך: “איך הייתי יכול לבנות כנסייה, המיועדת ל-400 מתפללים, בתקציב מזערי של 45 אלף דולר? רק בבטון”.

בבריטניה בנה ברטולד לובטקין את בריכת הפינגווינים בגן החיות המפורסם וכן בית דירות בצפון לונדון, שבו גר בדירת פנטהאוז (ראו גיליון “בנין ודיור” מס’ 60) לובטקין, בעל ידע טכני מעמיק, התעניין בחומר ובפוטנציאל שלו. ארכיטקטים אירופים אחרים לא התלהבו.

לאחר מלחמת העולם השנייה עורר הצורך בבנייה מהירה פנייה מחודשת לבטון, בעיקר באירופה ההרוסה. את לה-קורבוזייה עיניינו במיוחד מרקמים וצבעוניות בבטון, מרכיבים שהיו פרט חשוב בסגנון הארכיטקטורה הברוטאלית של שנות ה-60. התיאטרון המלכותי הלאומי בלונדון נוצק לתוך תבניות שנעשו ממרישי עץ אלכסוניים בחלקים הפנימיים של הבניין, ובחוץ – יציקות מסיביות חלקות. כתוצאה מכך, בחלקים הפנימיים של הבניין ישנה טקסטורת עץ בבטון.

נכון שבטון לא בדיוק מגביר את פעימות הלב, במיוחד לא כשמדובר בבנייה פרטית, אבל מי שיראה את בית גולדשטיין המכונה-Sheats Goldstein House, שעוצב מחדש בין השנים 1980-84 בידי תלמידו של פרנק לויד-רייט – האדריכל האמריקאי ג’ון לאוטנר – עשוי לשנות את דעתו. לאוטנר תיכנן גם את הריהוט בבטון, אידיאלי מבחינת תחזוקה. תכנון הפנים מורכב משטיח לבן מקיר אל קיר, שכיסה רצפת בטון יצוקה, עור שריפד את מושבי הבטון, זכוכית ששולבה בגג הבטון המסיבי – ניגוד עדין המחדיר פנימה אור טבעי רב – ועץ. התוצאה עוצרת נשימה ביופיה, מלאה אור ואוורירית, בניגוד לאסוציאציה המקובלת של כובד ואפרוריות שמייחסים לבטון.

עם המתכננים בבטון נמנים זהק חדיד, ריצ’רד רוג’רס, נורמן פוסטר ועוד רבים. קרלו סקרפה תיכנן את בית הקברות Brion Vega באיטליה. הארכיטקט היפאני טדאו אנדו מרבה להשתמש בבטון, כי לדבריו, “זה החומר שלי, אוניברסלי, אינו מגביל והמעצב עושה בו כרצונו”.

לדברי אוצרת התערוכה, שרה גיינטה, הסגנון המינימליסטי ואופנת המגורים בלופטים (שם זוהר למה שהוא בעצם בעברית עליית גג) עשו רבות לשינוי בגישה לחומר. הם הפכו אותו לאופנתי גם משום טשטוש הגבול בין החוץ לפנים, וכמובן בזכות התפתחויות טכנולוגיות רבות בשנים האחרונות.

תעיד על כך דוגמה מן התערוכה: תכשיטים מבטון. לטבעת כסף יצק המעצב בטון בגוון אפור כהה ושיבץ בו יהלום, כפתורי חפתים שובצו באבן איזמרגד בתוך יציקת הבטון. רק דוגמה לאפשרויות ולקוטביות שבין בניית כורים אטומיים או חדרי כספות תת-קרקעיים לחפצים עדינים. עוד בתערוכה, רהיטים יצוקים מבטון לבית ולגן, כמו כיסא בצורת לולאה שעיצב וילי גול, אגרטלים בעיצוב של קאתי דאלווד, קערות לפירות, פמוטים ועוד.

בתערוכה גם תצוגה של סוגי יציקה שונים, צבעים ומרקמים שאפשר ליצור בבטון – מלבן דמוי שיש, רצפה דמוית אבן חברון, בטון מעורב בפיגמנטים כמו כחול שמים או חומר אלגלי שמעורב בבטון כדי לנטרל חומציות בגשם וזיהום אוויר, המונע מן המבנה להיראות מלוכלך, מוכתם ומוזנח. יש בטון ששולבו בו צדפים, זכוכיות צבעוניות, שבבי מתכת ואפילו דיסקים ממוחזרים והדפסה על בטון, טכניקה שפיתח פיירי מצרפת, ובה אפשר להדפיס תצלומים ורפרודוקציות על חזיתות בטון.

מדה מתפלסת

המדה הוא בטון הכולל תוספים פולימריים שמעניקים לו תכונות התפלסות (מן הפועל “פלס” שמשמעו השווה, יישר) מיוחדות.

את המדה אפשר לגוון בכל צבע בעת הכנת התערובת או לעבד אותה בשיטות אחרות של התזת חומצת צבע או חול לקבלת אפקטים מיוחדים

המדה מסוגלת להיצמד לפני שטח קיימים, כמו בטון, אריחי טרצו, קרמיקה, שיש ואבן. אפשר ליישמה בשכבות דקות (3 מ”מ – 20 מ”מ). לאחר 24 שעות מהיציקה מחפים את המדה בשלוש שכבות של חומרים אפוקסיים שקופים וכן בווקס מגן לגימור מבריק. “לא כל מדה תצליח בשימוש עליון”, אומר רון כהן מחברת ‘לשם’, ישנה מדה מתפלסת המיועדת לשמש תשתית לחיפוי נוסף.” וישנה המדה הדקורטיבית המשמשת חיפוי עליון. מדה מסוג זה כוללת פריימר ומדה צמנטית מתפלסת על בסיס מלט לבן, שאותה יוצקים על המצע הנתון.

את המדה אפשר לגוון בכל צבע בעת הכנת התערובת או לעבד אותה בשיטות אחרות של התזת חומצת צבע או חול לקבלת אפקטים מיוחדים. “מבחינה עיצובית”, מוסיף כהן, “המדה היא כמו דף חלק בגוון ניטרלי שאפשר לעצב בהמון אפשרויות. מרגע שהתייבשה, אפשר לצבוע אותה ולהוסיף אלמנטים דקורטיביים, כמו סמלים מסחריים, ספי מתכת, לוחות עץ ואבנים טבעיות”. בנוסף לכך, בשל העובי הדק ויכולת ההתפלסות של החומר, אפשר לשלבו עם ריצופים אחרים באותו המישור.

בטון ללא יציקה

הבטון מתקשר בעיקר עם עבודות יציקה מורכבות פחות או יותר, אבל לאחרונה אפשר למצוא, גם בארץ, מוצר המזכיר בשיטת התקנתו את לוח הגבס אבל למעשה עשוי בטון ואינו דורש יציקה כלל.

החומר הוא לוח בטון דחוס ומשוריין המיועד לבנייה, לציפוי ולריצוף. הלוחות מיוצרים על ידי חברת הענק האוסטרלית ג’יימס הארדי ומייבאת אותם לארץ חברת מ. רוטנברג ובניו.

כפי שבמזרח התיכון היתה האבן החומר הזמין ביותר, שנהפך במשך השנים לבלוק מסוגים שונים, כך באזורי אסיה, אמריקה ואוסטרליה התפתחו לבידי העץ הנפוצים (דיקטים – ששימשו בעבר קירות ומחיצות) ללוחות בטון עמידים. אלה עתידים להחליף את תעשיית העץ לבנייה ולהפחית במידה ניכרת את כריתת היערות.

הלוחות החדשים עשויים ממלט, חול, תערובת מינרלים, סיבי צלולוז ומים, שעוברים תהליך ייצור עתיר אנרגיה של דחיסה וכבישה בתנור. התוצאה המתקבלת היא לוחות בעובי 3.5 מ”מ עד 24 מ”מ, שבחתך נראים כאריחי קרמיקה בעלי גמישות רבה. המיוחד בחומר זה הוא עמידותו הגבוהה נגד מים, לחות, אש ועמידותו המכנית נגד מכות, שריטות ועוד.

מוצר אחר וחדשני הוא הלוח ליצירת רצפה כתחליף ליציקת בטון ולרצפת גלריה מעץ. לוחות הרצפה (בעובי 18 מ”מ) מחוברים לתמיכות של פרופילי עץ או מתכת במרווחים של 60 ס”מ. את כל סוגי הלוחות אפשר לחבר לפרופילי מתכת קלה או לקורות עץ בברגים או במסמרים

ללוחות פני שטח חלקים ומוכנים לצביעה כמעט בכל סוגי הצבעים. הם קלים ומהירים להתקנה (באותה שיטה שמתקינים לוחות גבס), אין צורך ביציקות בטון (חגורות) ואין צורך לחכות זמן רב לייבוש כמו בטיח או בבטון.

קיימים כמה סוגי לוחות המותאמים לצרכים שונים, כמו לוחות חיצוניים לבנייה, המיועדים לתוספת קומה או לחידוש מעטפת הבניין; לוחות גמישים המיועדים לציפוי קירות ותקרות חוץ, שנדרשת בהם גמישות, וכן לביצוע אלמנטים עיצוביים קשתיים או ישרים קלי משקל וביצוע; וכן לוחות לבניית פנים שעמידים בפני רטיבות ופגיעות. בנוסף לכך קיימים לוחות צרים וארוכים דמויי עץ מרועף או ישר (PLANKS), שעמידותם גבוהה והם משמשים תחליף לחיפויי עץ בשימוש חיצוני ופנימי.

מוצר אחר וחדשני הוא הלוח ליצירת רצפה כתחליף ליציקת בטון ולרצפת גלריה מעץ. לוחות הרצפה (בעובי 18 מ”מ) מחוברים לתמיכות של פרופילי עץ או מתכת במרווחים של 60 ס”מ. את כל סוגי הלוחות אפשר לחבר לפרופילי מתכת קלה או לקורות עץ בברגים או במסמרים. לחלק מהלוחות “פאזות” המאפשרות יצירת חיבור מושלם ביניהם.

רצפת בטון

רצפת הבטון הדקורטיבית היא, למעשה, יציקת בטון בתוספת חומר נגד שחיקה

רצפות עשויות מיציקת בטון, שנראו בעבר בעיקר במבני תעשייה, נעשו פופולריות מאוד בשנים האחרונות. אפשר לראותן במשרדים, חנויות, מקומות בילוי מעודכנים וגם בבתים פרטיים ובדירות. לרצפת הבטון עמידות גבוהה, יכולת בידוד טובה ומראה טבעי וגולמי שמשמש בסיס מצוין לסגנונות עיצוב שונים.

רצפת הבטון הדקורטיבית היא, למעשה, יציקת בטון בתוספת חומר נגד שחיקה. ליציקת הבטון המוחלק מומלץ למרוח סילר. הסילר הוא תכשיר ספיגה שאוטם את הבטון, מונע ספיגה והכתמה ובעיקר מחייה את צבעו ומבריק אותו. אם לא מעוניינים בצבע הבטון הטבעי אפשר לצבוע את המשטח, בעודו רטוב, עם צבעים מיוחדים שעשויים מתחמוצות של מתכות.

אפשרות אחרת היא הצריבה: לאחר כשבועיים, כאשר הבטון יבש, מחדירים למשטח הבטון חומצה ומינרלים (מתכות) היוצרים ריאקציה והטמעה מוחלטת בין הצבע לבטון. 24 שעות לאחר היציקה, כאשר חורצים את המשטח למניעת סדקים, אפשר להוסיף פאנלים מחומרים שונים ואלמנטים דקורטיביים אחרים.

אפשרות נוספת ליצירת רצפת בטון היא שיטת ההטבעה בבטון. זו מתבצעת בעזרת תבניות גומי כשהבטון רטוב. תבניות הגומי מחקות את המראה ואת המרקם של אריחי אבן, צפחה וחומרים אחרים. המרצפים המוטבעים ומשטחי הצריבה מקובלים לריצוף פנים וחוץ.

object(WP_Post)#18286 (24) { ["ID"]=> int(458987) ["post_author"]=> string(1) "2" ["post_date"]=> string(19) "2019-09-08 15:39:05" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-09-08 15:39:05" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(17) "0830182A1_big_224" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "inherit" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(19) "0830182a1_big_224-2" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-09-08 15:39:05" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-09-08 15:39:05" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(458986) ["guid"]=> string(69) "http://www.bvd.co.il/wp-content/uploads/2019/09/0830182A1_big_224.jpg" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(10) "attachment" ["post_mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

object(WP_Post)#18287 (24) { ["ID"]=> int(458988) ["post_author"]=> string(1) "2" ["post_date"]=> string(19) "2019-09-08 15:39:05" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-09-08 15:39:05" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(13) "0830182A1_big" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "inherit" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(15) "0830182a1_big-2" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-09-08 15:39:05" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-09-08 15:39:05" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(458986) ["guid"]=> string(65) "http://www.bvd.co.il/wp-content/uploads/2019/09/0830182A1_big.jpg" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(10) "attachment" ["post_mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

עוד בנושא

תוכן שיווקי

חם בקהילת השיווק: המוצרים הביתיים שהחליפו זהות


להציץ ל"מזרקה" מתוך השירותים, להתחבא מתחת שולחן ענק במטבח ולשבת על ספה בהשראת דאלי. בפעם הראשונה בעולם נחשפים פריטים של אומנים פורצי דרך, שלקחו מוצרים ביתיים וסטנדרטים, והוציאו אותם מהקשרם. בואו לראות

תוכן שיווקי

חם בעיצוב: ב-22 לינואר מתקיים האירוע המסקרן בעולם העיצוב


אירוע ייחודי יתקיים לראשונה במוזאון תל אביב עם האנשים המסקרנים ביותר בסצנת התרבות התל אביבית, כחלק ממהלך עולמי, בו תל אביב נבחרה להיות היעד הראשון לאירוע. אנחנו נהיה שם כדי לספר לכם

תוכן שיווקי

שלא ימרחו אתכם: החברה שתכניס אתכם לבית בזמן ולא דקה אחרי


אמרו לכם שהבית שבניתם יהיה מוכן ב-1 לחודש, אבל ברגע האחרון ספק הבריז, פרויקט נדחה, חומר לא הגיע והכל מתעכב ועולה לכם ים כסף? לא עוד – הכירו את Building Time, החברה שמבטיחה לעמוד בלו"ז שלכם

תוכן שיווקי

פורשים כנף: פתרונות הצללה וקירוי איכותיים


פרגולות חשמליות, סוככים, חניות לרכב, ומפרשי צל יתנו פתרונות מצוינים לקירוי והצללה מפני הגשם והשמש. חברת קשתות המובילה בתחום מציעה מגוון רחב של מוצרים המותאמים לכל עונות השנה

תגובות

כתיבת תגובה