כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

תוכן שיווקי  //  על הכנסת אור טבעי אל הבית בצורה נכונה ומבוקרת

על הכנסת אור טבעי אל הבית בצורה נכונה ומבוקרת

מדוע חשוב כל כך להכניס אור טבעי אל הבית, מהן הדרכים היעילות לעשות זאת ואיך מתמודדים עם חללים בעייתיים? כל התשובות לפניכם

מאת: נועה סלור צילום:


 אתם נמצאים בתהליך של תכנון בית, רשמו לפניכם כבר עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מידי: התייחסות לסוגיית האור הטבעי שעתיד להיכנס אל הבית דרך פתחיו השונים היא משמעותית ביותר. הכנסת האור הטבעי אל הבית הפכה כיום להרבה יותר משאלה עיצובית פר-אקסלנס, כאשר הפילוסופיה שעומדת מאחוריה קשורה במאבק על שלומו של כדור הארץ והתגבשה בד בבד עם התגברותה של המודעות הסביבתית בעולם ובישראל בשנים האחרונות.

האדריכליות דינה למפרט וטלי ט. דורה, שהגישה התכנונית שלהן מתאפיינת בשילוב בין האדם, החומר, הסביבה והרוח במטרה ליצור חלל המסב ללקוח אושר, הגשמה וסיפוק, יעוצו לנו כמה עצות בנושא.
 

בית בקיבוץ בחן. תכנון ועיצוב: טלי דורה ודינה למפרט, צילום: דודי מושקוביץ


בית בקיבוץ בחן. תכנון ועיצוב: טלי דורה ודינה למפרט, צילום: דודי מושקוביץ
 

מדוע הכנסת אור טבעי אל הבית היא כל כך מתבקשת? מה בעצם מיוחד באור הטבעי?
"האור הטבעי משפיע על איכות החיים שלנו, אולי מבלי שנשים לכך לב. יש סיבה לכך שתושביהן של מדינות קרות ואפורות שאין בהן הרבה שמש הם גם קרים יותר מבחינה בין אישית, נוטים להסתגר יותר בבית ונראים מדוכדכים. מחקרים שבדקו את הקשר בין מצב הרוח למזג האוויר גילו כי טמפרטורה גבוהה יותר ואור שמש טבעי יכולים אף להשפיע על ביצועיו הקוגניטיביים של האדם ולשפרם. חשבו על ההבדל בתפקוד שלכם ביום שמשי במיוחד לעומת יום גשם חורפי ותגלו, שכאשר אתם חשופים לאור השמש הטבעי, יש לכם יותר אנרגיה ואתם מספיקים לעשות יותר. זרימה של אור טבעי אל הבית היא חשובה אם כן קודם כל כדי לשדרג את איכות החיים בבית ועל מנת שיהיה נעים להיות בו. נוסף לאספקט האישי, שימוש נכון באור טבעי במרחב הביתי הפך בעת האחרונה גם לסוגייה בעלת חשיבות חברתית, ככל שינוצל האור הטבעי בבית, כך יפחתו הוצאות החשמל שלנו בגין שימוש בתאורה מלאכותית או במכשירי חימום."


בית באבן יהודה. תכנון: דינה למפרט וטלי דורה. עיצוב פנים: גליה גורקי קורנהאוזר, צילום: דודי מושקוביץ 

 

בית באבן יהודה. תכנון: דינה למפרט וטלי דורה. עיצוב פנים: גליה גורקי קורנהאוזר, צילום: דודי מושקוביץ

מה תוכלו להמליץ לקוראים שהשתכנעו כי שילוב של תאורה טבעית בבית הוא יעיל וחשוב? כיצד יוכלו להכניס אור טבעי לבית בצורה נכונה? 
"השיטה הקונבנציונלית והאפקטיבית ביותר ליהנות מכמה שיותר אור טבעי בבית, שלא יחדור אליו כקרינה חזקה, ישירה ומציקה, אלא באופן מבוקר ונעים, היא באמצעות פתחי הבית. בתכנון הבית, יש להתייחס באופן רציני אל סוגיית הפתחים שייקבעו לו, מאחר שכיוון הפתחים, גודלם וסוגם ישפיע במידה רבה על כמות האור ועל מידת החום שיכנסו לחלל. כך למשל, פתחים לכיוון דרום ישטפו את הבית באור נעים משך כל שעות היום, לכן צריך לנצל פתחים מסוג אלה מחד, אך יש גם להשתמש בהם בצורה מבוקרת על-ידי הצללה נכונה כדי להימנע מקרינת יתר מאידך.


בית בקיבוץ בחן. תכנון ועיצוב: טלי דורה ודינה למפרט צילום – מושי גיטליס

צפון הוא הכיוון האידיאלי שבו רצוי למקם פתחים גדולים, מאחר שהוא יאפשר לאור טבעי רב להיכנס לחלל מבלי שתתקבל קרינת שמש ישירה אל תוך החלון ועל כן לא יהיה צורך גם ביצירת מחסומים שיסננו את כמויות האור. לעומת זאת, חלונות לכיוון מזרח, שהוא כיוון זריחת השמש, יאפשרו לקרינה רבה וחזקה להיכנס דרכם בשעות בוקר מוקדמות במהלך חודשי הקיץ החמים ועל כן הם עשויים לא להתאים לחלל שאמור להפוך לחדר האורחים. מיקום של החלונות לכיוון מזרח יתאים יותר לאזור של המטבח ויאפשר להתענג על השמש המלטפת בזמן שתיית הקפה של הבוקר. 
 

האם ישנם פתרונות תאורה טבעיים גם עבור חללים בעייתיים יותר בהם לא ניתן לפתוח חלונות או לקבוע פתחים בקירות, כמו מרתפים למשל?
"פתרון התאורה הפופולארי ביותר שמאפשר להאיר אזורים חשוכים יותר בבית כמו חדרי רחצה, חדרי ארונות, חדרי מדרגות, ועוד הוא הסולהטיוב. מדובר במערכת שמותקנת בחלקו החיצוני של הבית, בדרך כלל על הגג, והיא נראית ככיפה שקופה העשוייה מחומר פולימרי. מערכת סולהטיוב מחדירה אל תוך הבית אור טבעי בעוצמה חזקה, זאת באמצעות שבע מראות קטנות המתפקדות כקולטות אור ומפזרות את האור בבית. זוהי מערכת לא יקרה במיוחד, שההתקנה שלה פשוטה, היא נותנת מענה פרקטי וידידותי לסביבה לאזורים בבית שהם מוגבלים יותר מבחינת כמות האור הטבעי שיכולה להיכנס אליהם וזהו פתרון מדהים בייחוד כאשר מדובר בהכנסת אור טבעי למרתפים."

בית בקיבוץ בחן. תכנון ועיצוב: טלי דורה ודינה למפרט צילום – מושי גיטליס

האם קיימות דרכים נוספות ליהנות מאור טבעי בתוך הבית? 

"קביעת חלונות עיליים מהצד הם דרך נהדרת שתזרים אור שישטוף את החלל וייתן הרגשה של חלל נעים משך כל היום, זאת ללא הכנסת קרינה ישירה וחימום יתר של הבית. כך תיווצר מעין 'ארובה' בחלק העליון ביותר של הקיר בסמוך לתקרה, כזו שתכניס דרכה אור טבעי צדדי אל הבית שהוא נעים ולא חם מידי. פתרון זה עדיף על הסקיילייטים, שעל אף שהפכו לפתרונות פופולאריים בתחום התאורה הטבעית לבית, החסרון העיקרי שלהם הוא שהם פתוחים ישירות לשמיים, כך שפעמים רבות השמש חודרת דרכם ומחממת את החלל יתר על המידה."  


בית בקיבוץ בחן. תכנון ועיצוב: טלי דורה ודינה למפרט צילום – מושי גיטליס

משפט אחרון לסיכום? 
"המסר החשוב ביותר שהיינו שמחות להעביר לקוראים הוא שכבר בשלב התכנון של הבית והעמדתו על המגרש רצוי לתכנן באופן מוקפד את פתחי הבית ובמידת הצורך לשלב מערכות המכניסות אור טבעי לחלל הבית."
|
בית בקיבוץ בחן. תכנון ועיצוב: טלי דורה ודינה למפרט צילום – מושי גיטליס 

 

 

עוד בנושא

תוכן שיווקי

חם בקהילת השיווק: המוצרים הביתיים שהחליפו זהות


להציץ ל"מזרקה" מתוך השירותים, להתחבא מתחת שולחן ענק במטבח ולשבת על ספה בהשראת דאלי. בפעם הראשונה בעולם נחשפים פריטים של אומנים פורצי דרך, שלקחו מוצרים ביתיים וסטנדרטים, והוציאו אותם מהקשרם. בואו לראות

תוכן שיווקי

חם בעיצוב: ב-22 לינואר מתקיים האירוע המסקרן בעולם העיצוב


אירוע ייחודי יתקיים לראשונה במוזאון תל אביב עם האנשים המסקרנים ביותר בסצנת התרבות התל אביבית, כחלק ממהלך עולמי, בו תל אביב נבחרה להיות היעד הראשון לאירוע. אנחנו נהיה שם כדי לספר לכם

תוכן שיווקי

שלא ימרחו אתכם: החברה שתכניס אתכם לבית בזמן ולא דקה אחרי


אמרו לכם שהבית שבניתם יהיה מוכן ב-1 לחודש, אבל ברגע האחרון ספק הבריז, פרויקט נדחה, חומר לא הגיע והכל מתעכב ועולה לכם ים כסף? לא עוד – הכירו את Building Time, החברה שמבטיחה לעמוד בלו"ז שלכם

תוכן שיווקי

פורשים כנף: פתרונות הצללה וקירוי איכותיים


פרגולות חשמליות, סוככים, חניות לרכב, ומפרשי צל יתנו פתרונות מצוינים לקירוי והצללה מפני הגשם והשמש. חברת קשתות המובילה בתחום מציעה מגוון רחב של מוצרים המותאמים לכל עונות השנה

תגובות

כתיבת תגובה