כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

תוכן שיווקי  //  שימוש במדפסת תלת-ממד לבניית בתים

שימוש במדפסת תלת-ממד לבניית בתים

כיום אפשר להדפיס בתלת-ממד כמעט כל דבר: צעצועים ומכשירים שונים, כלי נשק, מזון, ואפילו איברים להשתלה. אחד השימושים הכי מרתקים ומבטיחים בטכנולוגיה זו הוא הדפסת בתים, ועל כך נרחיב במאמר זה.

מאת: באדיבות: פאר פרינט צילום:


מדפסת התלת-ממד הראשונה הומצאה ב-1983 על ידי צ'אק האל ונרשמה כפטנט של החברה בה עבד. רק ב-2006 פג תוקפו של הפטנט והטכנולוגיה החלה להיות בשימוש נרחב יותר על ידי חברות רבות שהולכות ומשכללות אותה מאז. "השיטה מבוססת על זרוע שנעה על מסילות ומניחה את החומר בשכבות לפי תוכנית שנשלחת מהמחשב. למרות שמדובר בטכנולוגיה צעירה, ההתפתחות שלה מטאורית והיא נמצאת בשימוש במגוון רחב של תחומי חיים" אומר לנו גורם מקצועי בכיר מדפוס פאר פרינט, בית דפוס שנמצא בחזית הטכנולוגיה של עולם הפרינט.

בתים מודפסים בתלת מימד

בית מודפס

היסטוריה

בניית בתים בעזרת רובוטים ואוטומציות החלה עוד לפני המצאת מדפסת התלת-ממד. שימוש במסילות והנחה אוטומטית של לבנים היו קיימים כבר בשנות ה-50 של המאה הקודמת. טכנולוגיות מתקדמות שנכנסו בהדרגה לעולם הבנייה הניחו את התשתית לטכנולוגיית הדפסת הבתים בתלת-ממד. בארץ, אפשר לראות דוגמה לשימוש בטכנולוגיה ממוחשבת באתר בנייה בכפר הקדום אום-אל-קנאטר שברמת הגולן, שבו נערך שחזור ארכיאולוגי של בית כנסת עתיק באמצעות מערכת של מסילות שהונחו מעל האתר. שבבים שהוכנסו לכל אחת מאבני המבנה העתיק ההרוס אפשרו את שחזורו בעזרת תוכנת מחשב. התוכנה שלטה בזרוע שנעה על המסילות וזו הניחה את האבנים מחדש במקומן על פי תוכנית שהוזנה במחשב.

 

השיטה

בנייה בתלת-ממד פועלת בדומה למדפסות אחרות של תלת ממד בשיטה של הנחה בשכבות של חומרי הבנייה. החומר – לרוב מלט ופולימר מוקצף שמשמש כשכבת בידוד – מוזרם דרך זרוע רובוטית שנעה על מסילות לפי תוכנית ממוחשבת. למעשה, זוהי אוטומציה של שיטות בנייה מקובלות ואף עתיקות: בנייה בלבנים למשל, נעשית באופן דומה שכבה על גבי שכבה על פי תוכנית. את הלבנים מחליפים המלט והפולימר המוקצף ואת הפועלים מחליפה הזרוע הרובוטית. המהפכה ששיטה זו מייצרת היא בעלויות הייצור ובמהירות. מהרגע שהתוכנה הוזנה למחשב זה יכול להיות עניין של ימים ספורים עד שבית שלם יהיה בנוי. זאת לעומת שיטות הבנייה המסורתיות שאורכות חודשים ארוכים.

 

יתרונות וחסרונות

כמו בכל שיטת בנייה גם לבנייה בתלת-ממד יש יתרונות וחסרונות. כאמור, היתרון הבולט והמשמעותי ביותר הוא ההוזלה בעלויות הבנייה וקיצור משך הבנייה. העלות הנמוכה היא נגזרת של העובדה שהתהליך נעשה כמעט ללא מגע יד-אדם, וכך יש הרבה פחות הוצאות על שכר הפועלים. משך הזמן והיעילות של שיטת בנייה זו הם יתרונות מובהקים. עוד יתרון הוא בגמישות שהשיטה מאפשרת בעיצובים. למשל, אין שום בעיה לבנות קיר מעוגל או קיר בעובי שמשתנה לאורכו. ברגע שמזינים את הפרמטרים לתוכנה – הזרוע תייצר את הקיר כמו שרצינו. זאת בשונה משיטות בנייה אחרות שבהן עיצובים מקוריים כאלה הם מורכבים יותר לביצוע.

אחרי כל זה, בכל זאת יש להדפסת בתים גם כמה חסרונות. ראשית, השיטה מוגבלת מבחינת החומרים שניתן להשתמש בהם, כך שמי שרוצה לבנות בית עץ או בית מחומרים אחרים – לא יכול להשתמש בה. השיטה מוגבלת גם באלמנטים שהיא יכולה לשלב בתהליך בצורה מודפסת כמו מסגרות לחלונות ועוד. כמו כן, הדפסת בתים בתלת-ממד עדיין לא יכולה לשמש לבניית בניינים רבי קומות אלא רק לבתים או בניינים נמוכים. לבסוף, מהירות הבנייה היא אמנם יתרון, אך יש בה גם חיסרון: כמעט לא ניתן לערוך שינויים בתוכנית הבנייה תוך כדי התהליך. זאת בניגוד למה שקורה בשיטות בנייה מקובלות, בהן כאשר מתברר שיש צורך בשינויים הם מוכנסים תוך כדי עבודה וכך מתאפשרת גמישות רבה יותר באשר לתוצר הסופי.

 

דוגמאות מהעולם

ב-2014 העולם נדהם כאשר בסין הודיעו על בנייה של 10 בתים בתוך יומיים בשיטת התלת-ממד. שנה אחר כך כבר נבנה בניין מגורים ראשון בן 6 קומות באותה השיטה. בשנת 2017 הוצג מבנה המגורים הראשון שהודפס באירופה, גם הוא ברוסיה וכיום הוא בשימוש אמיתי על ידי משפחה רגילה שגרה בו. לא רק בתים נבנים בשיטה זו, אלא גם מבנים ציבוריים ומונומנטליים. כך למשל ב-2015 שוחזרה ברוסיה מזרקה עתיקה, וב-2016 הודפס הגשר הראשון בספרד.

 

מה צופן העתיד?

האם התפתחות תחום הדפסת הבתים תעלים את שיטות הבנייה המסורתיות? למרות שאין לדעת מה יקרה בעתיד, אפשר לנחש ששיטות הבנייה המסורתיות לא ייעלמו מהעולם. אמנם ישנם יתרונות ניכרים להדפסת בתים בתלת-ממד, אך יש לזכור שבניית בית אינה רק פונקציונלית ויש לה היבטים רגשיים, מסורתיים ושמרניים. הרבה אנשים בונים בתים מעוצבים בהתאם למה שאבותיהם עשו, ולא רק בהתאם לטרנדים מקובלים וחדשניים. זאת הסיבה שיש כיום גיוון כה גדול בשיטות וחומרי בנייה. עד היום קיימות, אפילו בארץ, פרקטיקות של בנייה מסורתית בבוץ, באבני שדה, ואפילו בנייה של בתי יורט מעץ ופרווה. עם זאת, יש להניח שבשל היתרונות הרבים, שיטת הדפסת הבתים תתפוס תאוצה ותהפוך לאחת מהשיטות המקובלות ואולי אפילו המובילות לבניית בתים, כבר בעתיד הנראה לעין.

עוד בנושא

תוכן שיווקי

גאווה ישראלית: חברת מיניליין מביאה טכנולוגיה מתקדמת, עיצוב ושליטה מרחוק בתחום מוצרי צריכה ומיזוג


נכון להיום בהיצע מוצרי הצריכה בכלל ובחרת מינליין בפרט בולט אלמנט העיצוב שאינו בא על חשבון איכות המוצר, אופן הפעלתו והתאמתו לסגנון החיים העכשווי שברובו נשלט באמצעות הטלפון הנייד

תוכן שיווקי

אושיית האינסטגרם נשארה לגור אצל ההורים והיא מאושרת עד [עליית] הגג


אלין כהן, רק בת 21 וכבר הגשימה את חלומה לגור בסוויטה מלכותית במראה טוסקני עם נגיעות מודרניות. אושיית האינסטגרם שיפצה את עליית הגג בבית הוריה ושילבה שם ממיטב רהיטי קיבוץ השלושה בגוונים של שחור ולבן על רקע חמים מעץ. יצא מושלם.

תוכן שיווקי

המעצבת שבחרה ברהיטי קיבוץ השלושה כדי להגשים חלום מעוצב ללקוחותיה


בני הזוג משכונת רמות בבאר שבע לא ידעו להגדיר את הסגנון המועדף עליהם, מעצבת הפנים בת אל אוליאל לקחה על עצמה את האתגר ויצרה עבורם בית קלאסי בקו נקי ומודרני.

תוכן שיווקי

הפנטהאוז בבאר שבע שופץ במהירות שיא: הטיפ של המעצבת מגלה את הסוד


"הפחד הגדול ביותר של הלקוחה שלי היה, תאמינו או לא, צבעים!" אומרת המעצבת. "היא מאוד חששה מטקסטורות, שילובים ואפילו תמונות. בקשתה הייתה פלטת צבעים רגועה ואחידה ויחד עם זאת ביקשה ליצור בית חמים, נעים ומזמין."

תגובות

כתיבת תגובה