פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

מקום משלהם: על 8 אדריכלים ומעצבים שיצאו לדרך חדשה

איך נראים החיים של אדריכלים ומעצבי פנים שעוזבים את המשרד הגדול בו התחילו ופותחים אחד עצמאי משלהם ומה עובר עליהם בדרך? בואו להכיר שמונה, שמבחינתם לפחות, יצאו מעבדות לחירות

מאת: לימור קלר

13/03/2014
 
כמו בכל מקצוע, הדרך להצלחה מתחילה בהתחלה. אז נכון, אפשר גם לצנוח לתפקיד, להיזרק למים וללמוד תוך כדי, אבל כשוליה או כבורג קטן (אבל חשוב) במערכת, לומדים את כל הסודות, נחשפים לכל השיקולים, לא נושאים ביותר מדי אחריות והכי חשוב – יש ממי ללמוד ועם מי להתייעץ. 
 
אדריכלים ומעצבים בעלי משרדים ותיקים מעסיקים עובדים ומכשירים אותם אט אט למקצוע ולאחר תקופה מרגישים את הצורך לעמוד בפני עצמם ולהטביע חותם משלהם. לעיתים הם עוזבים את המשרד שבו עבדו ולמדו ופותחים לעצמם דלת לעצמאות משלהם או אם תרצו, יוצאים מעבדות לחירות אישית. יצאנו לחפש אותם ומצאנו שני אדריכלים, שני מעצבים וארבעה הנדסאי אדריכלות שעשו את זה ממש לא מזמן. מה עבר עליהם בדרך? בואו להכיר:
 
רן ינוב ומוריס אלגזי: "לא מתגעגעים למשרד הגדול"

שנות בית הספר: רן, בן 44, אדריכל בוגר בצלאל; מוריס, בן 38, אדריכל בוגר מכללת אריאל.
תלוש המשכורת הישן שלנו: עבדנו אצל "בוקי צוקר אדריכלים ומעצבים". רן עבד שם במשך ארבע שנים ומוריס במשך שנתיים.
פתחנו את: "רן ומוריס אדריכלות ועיצוב" לפני כשנה וחצי. המשרד ממוקם בתל אביב ומתמחה בעיצוב פנים של מלונות וחללים מסחריים.
יצאנו לדרך כי: מוריס: "התהליך התחיל ממני. הבנתי שדרכי איננה כשכיר ותמיד ידעתי שאהיה עצמאי וחיפשתי נקודה שבה אוכל לפרוץ כדי להשפיע בעצמי. הצעתי לרן להצטרף אליי והוא הסכים".
עשינו בשכל כי: "כי אני מכיר את היכולות ואת דרך העבודה של המשרד שלנו. השירות והיחס הרבה יותר אישיים ויש הרבה פחות בירוקרטיה מאשר במשרדים הגדולים. אנחנו אומנם משרד צעיר וקטן, אבל אני מתעורר כל בוקר עם הידיעה שקיבלתי את אחת ההחלטות החשובות והנכונות בחיי. יש לי סיפוק גדול, אנחנו מקבלים החלטות לבד ואין בוס מעליך שעוצר אותך מטעמים כאלה ואחרים".
געגועים?: "לא מתגעגעים לרעיון של משרד גדול. מראש בחרתי שותף כדי שתהיה לי אינטראקציה עם אדריכלים נוספים, מה גם שעובדים איתנו עוד עובדים".
 

מוריס אלגזי (מימין) ורן ינוב (צילום: פוטו פרג')
 


כניסה למרכז ספורט בעיצוב של ינוב ואלגזי (צילום: יחצ)
 
 
לורנס פרץ: "מתגעגעת לתקציבים הגדולים"

שנות בית הספר: בת 30, מעצבת פנים בוגרת שנקר
בתלוש המשכורת הישן שלי: "סטודיו 'מיקיטה' בו עבדתי במשך שנה וחצי".
פתחתי את: "המשרד שלי לעיצוב פנים ב- 2013. המשרד ממוקם בבית שלי בתל אביב ועיקר העבודה שלי היא בתחום הבנייה הפרטית והדירות, עם לקוחות צרפתים או דוברי צרפתית. בעלי, שמאי נדל"ן בהכשרתו, אחראי על הפיקוח והליווי של הפרויקטים שלי".
יצאתי לדרך כי: "בעיקר בגלל ענייני שכר. הרגשתי שעבדתי המון שעות, וגם שעות נוספות, ללא תמורה הולמת. ידעתי שכעצמאית אוכל לשפר את ההכנסות שלי ולשאוף ליותר. חוץ מזה, תמיד יש את החלום שיהיה לך משרד אישי, שבו אתה תוכל לקבוע את הקו העיצובי של הפרויקטים".
עשיתי בשכל כי: "כי החלום וההנאה הם הרבה יותר גדולים משדמיינתי. זו הגשמה עצמית עם המון סיפוק, מה עוד שאני עובדת בשפת האם שלי".
געגועים?: "לתקציבים הגדולים שאיתם היינו עובדים על פרויקטים. הייתי אחראית על משרדי מכירות ועל דירות לדוגמה, שהיזמים שלהם משקיעים בהם המון כסף כי הם נועדו להרשים וליצור הרבה שואו. בעל המשרד, אדריכל מיקי טרבס, לימד אותי איך עובדים עם תקציבים גדולים. עכשיו אני עובדת עם תקציבים הרבה יותר קטנים, שלא מאפשרים לי להתפרע".
 

לורנס פרץ (צילום: יגאל פרץ)
 

חלל בעיצוב של פרץ (צילום: יגאל פרץ)
 
מני סייג: "הרגשתי שאני יותר מפיק מאשר מייצר"

שנות בית הספר: בן 33, אדריכל בוגר אוניברסיטת אריאל
תלוש המשכורת הישן שלי: "עבדתי כשכיר אצל עודד חלף במשך שלוש שנים".
פתחתי את: "את המשרד שלי לפני חצי שנה, ב- 2013. המשרד ממוקם ברעננה, מעסיק עוד עובד אחד, ומתמחה בבנייה פרטית ובעיצוב פנים לבניינים".  
יצאתי לדרך כי: "הרגשתי שאני מוכן לפרוש כנפיים ולצאת החוצה, להתפתח ולעשות פרויקטים שהם שלי ולא תחת הגדרות של משרד עם אדריכל מוביל. גם קיבלתי תגובות מבעלי מקצוע ואפילו מלקוחות של המשרד בסגנון 'נו, מה קורה? למה אתה לא פותח משרד משלך?'. אבא שלי קבלן בניין ודוד שלי מהנדס, כך שמגיל 16 אני כבר בתחום. בגיל 21 כבר הייתי מפקח ומנהל עבודה, אז שלחו אותי ללמוד אדריכלות".
עשיתי בשכל כי: "אני אוהב ליצור דברים לבד, בעצמי. האמת שאני די סוליסט ומאמין בגישה שאני לא מתכנן משהו עד שאני לא מבין אותו לעומק. במשרד הרגשתי שאני לא מייצר את הדברים אלא יותר מפיק אותם, ועכשיו אני גם מייצר. יש לי הרבה מה לתרום וזה כיף".
געגועים?: "לצוות, לאנשים שם. הייתי הגבר היחיד, חוץ מעודד חלף, בין שמונה אדריכליות, כשכל אחת עם תחום ההתמחות שלה. נוצרו בינינו סיטואציות של שיח מאוד מעניין, כשכל אחד לוקח ממי שלידו ומקבל מכלול תחומי ידע וזה חסר במשרד עצמאי, אבל אני מנסה להשלים את זה במשרד ההנדסה של דוד שלי, שצמוד למשרד שלי".
 
 

מני סייג (צילום: אביב צדקיה)
 

חלל בעיצוב של סייג (צילום: אביב צדקיה)
 
 
חן מיזינסקי: "מתגעגעת לחברתם של אנשים"

שנות בית הספר: בת 31, הנדסאית אדריכלות בוגרת מכללת ספיר
בתלוש המשכורת הישן שלי: "עבדתי כשכירה במשרד אדריכלים במשך שנתיים".
פתחתי את: "המשרד שלי ב- 2013. המשרד ממוקם בבית, ברחובות, ומתמחה בבנייה פרטית".
יצאתי לדרך כי: "אני רוצה להאמין שזו שאיפה של כל אחד בתחום הזה, שתהיה לו יצירה משלו, ולא תחת שם של מישהו אחר. רציתי את החופש ליצור בעצמי, הרגשתי שצברתי המון ידע וניסיון בתחום הבנייה הפרטית ועיצוב הפנים, ושאני יכולה לעשות זאת בעצמי ולתת את החותם שלי".
עשיתי בשכל כי: "עכשיו אני חופשייה ליצור".
געגועים?: "לחברתם של אנשים, לכך שיש לך עם מי לדבר ולהתייעץ, כי אני עם עצמי רוב הזמן".
 

חן מיזינסקי (צילום: גיא מיזינסקי)
 

מטבח בתכנון של מיזינסקי
 
קרן עצמון: "פשוט לקפוץ למים"

שנות בית הספר: בת 34, מעצבת פנים בוגרת המכללה למנהל ראשון לציון
בתלוש המשכורת הישן שלי: "עבדתי כשכירה בסטודיו ירון טל במשך שש שנים".
פתחתי את: "המשרד שלי ב- 2013. המשרד ממוקם בתל אביב ומתמחה בבנייה פרטית ובחללים מסחריים".
יצאתי לדרך כי: "רציתי להתפתח, להתקדם, ליצור משהו שהוא שלי. לתת ביטוי מלא לסגנון העיצובי ולדרך שלי בצורה משמעותית. פשוט לקפוץ למים. אמרתי לעצמי, אם לא בשלב הזה אז מתי?".
עשיתי בשכל כי: "כי עכשיו אני משפיעה על כל פרויקט, על ההתנהלות שלו ועל המוצר הסופי בצורה טוטאלית. יש לי שליטה מלאה מבחינה עיצובית ומבחינת מרכיבי הפרויקט".
געגועים?: "בעיקר לעבודה עם ירון. הייתה בינינו דינמיקה ששילבה את הסגנונות והעולמות של שנינו, וזה היה בהחלט מעניין. גם אי אפשר להתעלם מהשקט הנפשי שמשרד נותן לך. המקצוע תחרותי וקשה, וצריך לעבור דרך כדי להגיע להיקף פרויקטים בקנה מידה שהייתי רגילה לעבוד בהם".
 

קרן עצמון (צילום: יח"צ)
 

חלל בתכנון של עצמון (צילום: גדעון לוין)
 
 
 
איילה חסון טל: "הרגשתי שאני לא ממצה את עצמי"

שנות בית הספר: בת 35, הנדסאית אדריכלות בוגרת אורט כפר סבא
בתלוש המשכורת הישן שלי: "עבדתי כשכירה אצל גיא פלד אדריכלות פנים במשך שנה וחצי".
פתחתי את: "המשרד שלי ב- 2013. המשרד ממוקם בבית, בראשון לציון, ומתמחה בתכנון משרדים".
יצאתי לדרך כי: "הרגשתי שאני לא ממצה את עצמי ולא מוערכת מספיק. עשיתי שם עבודה שיכולתי לעשות עבור עצמי והרבה יותר טוב. התייחסתי לעבודה כמו אל העסק שלי, עם אהבה גדולה ולקחתי הכול אישית, אבל ההערכה מהלקוחות לא הגיעה אליי, כי הם לא היו לקוחות שלי. גם שילמתי מחיר כבד מבחינת הילדים, שנשלחו למסגרות אחר הצהריים ובקושי ראיתי אותם".
עשיתי בשכל כי: "החיים כעצמאית מאפשרים לי את החופש שלי. אני עובדת עם לקוחות שלי, עם הבייבי שלי, ועובדת בשביל עצמי. אני עובדת חצי מהזמן ומפיקה אותה תועלת, וגם מקבלת את הילדים בצהריים. אני נהנית שבעתיים".
געגועים?: "לעבודה עם תקציבי ענק ולחופש בבחירת החומרים. עכשיו, בפרויקטים עם תקציב מוגבל, קשה יותר לצאת מהגבולות, אבל מסתדרים".
 

אילה חסון טל
 
 

מטבח בתכנון של חסון טל 
 
 
אלכס מילאטינר: "העבודה כעצמאית קשה אפילו יותר"

שנות בית הספר: בת 48, אדריכלית בוגרת אורט כפר סבא
בתלוש המשכורת הישן שלי: משרד תמר אשר-אבנון אדריכלים בקיסריה במשך שבעה חודשים.
פתחתי את: "אלכס מילאטינר אדריכלות אופטימית" בשנת 2010. המשרד ממוקם בבית שלי, בצורן, ומתמחה בתכנון בתי מגורים בבנייה קלה ומעסיק עובדת נוספת וקבלן שמתמחר ומפיק כתבי כמויות". 
יצאתי לדרך כי: "רציתי לתכנן בעצמי את הבתים שעליהם אני עובדת. עד אז, באופן טבעי, בעיקר שרטטתי ולא הייתה יותר מדי משמעות לדעותיי".
עשיתי בשכל כי: "כי היום אני זו שמתכננת עבור לקוחות, יש לי איתם קשר בלתי אמצעי ואני מרגישה שאני יוצרת הבדל בחייהם של אנשים".
געגועים?: "להיותי שכירה, לכך שבשעה מסוימת 'מכבים את המוח'. האמת היא שעבודה כעצמאי היא מבחינתי לא לגמרי 'לצאת לחירות', כי העבודה עדיין קשה. אפילו יותר".
 
 
 
אלכס מילאטינר (צילום: יח"צ)
 

בית בתכנון של מיליאטינר (צילום: הגר דופלט)
 
 
שלום בלפר: "חלק גדול מהעבודה הוא לא באדריכלות אלא בניהול חשבונות"

שנות בית הספר: בן 26, הנדסאי אדריכלות בוגר המכללה הטכנולוגית בבאר שבע.
בתלוש המשכורת הישן שלי: "עבדתי כשכיר במשרד אדריכלים במשך שנה וחצי".
פתחתי את: "המשרד שלי בתחילת 2014 יחד עם שותפה שהכרתי בלימודים, סופיה ברבי. המשרד ממוקם בפארק התעשייה בעומר, וההתמחות שלנו היא בבנייה פרטית, עיצוב פנים וגינות".
יצאתי לדרך כי: "מבחינתי זה לא היה שינוי אלא היעד מלכתחילה. תמיד היה לי ברור שאהיה עצמאי ולא שכיר, זה גם מתאים לאופי שלי. אלא שכשמסיימים ללמוד, אי אפשר מיד לפתוח משרד. אחרי שעבדתי במשרד של עידו, והרגשתי שאני כבר יכול לצאת ולממש את עצמי, למרות שיש עוד הרבה מה ללמוד, עשיתי את הצעד".
עשיתי בשכל כי: "אני מרגיש שאני בונה משהו שלי, עם הכיוון שלי. אני אדם חופשי. עם כמה שהיה לי טוב במשרד, היה לי חסר לצאת לשטח, להסתובב, ללמוד, לעשות עוד קורסים ולהתפתח בכיוונים נוספים".
געגועים?: "להווי העבודה של כמה אנשים שנמצאים יחד במשרד אחד, לדיבורים ולחברה. במשרד גדול אתה לא עוסק בניהול החשבונות, שזה תחום קצת מורכב, לפחות בהתחלה כי אני חדש בתחום. נפח גדול מהעיסוק הוא לא באדריכלות אלא בניהול חשבונות, אבל אני מאמין שזה ילך ויתמתן".
 

שלום בלפר (צילום: יח"צ)
 
 

בית בתכנון של בלפר 
 
 

 • 6.
  וקיבלו את התואר לאחר שלמדו המון והשקיעו! נא לא לזלזל. אך כמובן שכל הנדסאי אדריכלות מחוייב לציין ה. אדריכלות ובוודאי לא אדריכל.
 • 5.
  אלו העבודות שבחרתם להציג? מה זו הבדיחה הזו?(ללא טקסט)
  או שזו הרמה? | (04/17/2014)    
 • 4.
  אין גבול להטעיית הציבור
  הגזמה | (04/17/2014)    
  כל אחד הוא "אדריכל".... אורט כפר סבא?? הנדסאים?? איזו התחזות! להישמר מאנשים שצריכים לקרוא לעצמם בתארים שהם לא כדי להשיג לקוחות ופרסום.... בושה לבניין ודיור שממשיכים לפרסם כתבות על "אדריכלים" שאינם אנשי מקצוע!!!
 • 3.
  ללא ניסיון
  אא | (04/17/2014)    
  באמת הרגתם אותי , בחורים צעירים ללא ניסיון שפותחים חדר בבית שלהם זה משרד?????. לאף אחד מהם לא הייתי אפילו פונה לקבל הצעת מחיר .....כתבה לא מקצועית ..
 • 2.
  עבדו שנה וחצי וכבר מעזים להיות עצמאיים ???(ללא טקסט)
  אדריכל ותיק | (04/17/2014)    
 • 1.
  אורט כפר סבא מקבלים תואר "אדריכל" ?(ללא טקסט)
  רבקה | (04/17/2014)