פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

לה פמיליה: 4 משפחות מתחום העיצוב שמושכות בחוטים

את העסקים הרבים של משפחת קסטיאל מנהלים 3 דורות של בני אותה המשפחה. במשפחת קרנדג'י, אמנם מנהלים עסקים מתחרים, אבל עדיין נפגשים לארוחות שבת - הכירו ארבע משפחות שעוסקות בתחום העיצוב ומעבירות את רזי המקצוע לדורות הבאים

מאת: לימור קלר

22/01/2014

זה קורה במשפחות הכי טובות: ההורים מייסדים עסק, הילדים נולדים לתוכו, מתבגרים ואז מחליטים אם להמשיך את הקו המשפחתי או להמציא את עצמם מחדש. אם זה הולך ממש טוב, גם הנכדים נכנסים לתמונה ואז מתעבה הרזומה המשפחתי לאילן יוחסין מרשים. לפוליטיקאים יש את הנסיכים שלהם, הזמרים מעבירים לילדיהם את הגנים המוסיקליים שלהם, וגם עולם העסקים גדוש בבנים ממשיכים. לכבוד יום המשפחה בדקנו מה קורה במשפחות העוסקות בתחום העיצוב.

 
1. משפחת קסטיאל
 
תחום עיסוק: ריהוט
 

ראש המשפחה: סבא אפרים שהקים את העסק הראשון, "המקשט", ברחוב וולפסון בתל אביב.

 

לקוחות מרוצים: דוד בן גוריון, משה שרת, יצחק שמיר, עזר ויצמן, אבא אבן, כנסת ישראל הראשונה, עופר נמרודי, אודי אנג'ל, יח"צן העל רני רהב, האופנאית רזיאלה גרשון ואדריכלי האלפיון העליון.

 

מה הסיפור של המשפחה? סבא אפרים עלה מבולגריה והחל כשוליה במרפדייה. ב-1942, כשרצה להתקדם, פתח מרפדייה בתל אביב, לאחר מכן קנה בניין שלם בשכונת פלורנטין והפך אותו לבית קסטיאל.

 

לאפרים שני בנים: משה, שלמד אדריכלות, ויהושע, שלמד נגרות. שניהם הוכנסו לעסק כשותפים, המשיכו אותו בשם "קסטיאל ובניו בע"מ", ולפני כשש שנים עברו לבניין ברחוב אלפסי שם שוכן היום העסק המשפחתי שהפך למותג על.

 

הנכדים ינקו את ערכי המשפחה, וכבר מילדותם גזרו, סחבו וניקו בזמן חופשות מבית הספר. בנו של משה, אפרים, הוא דור שלישי בעסק ומשמש כמנכ"ל, ובתו של משה נועה מעצבת פנים עצמאית. בתו של יהושע, דפנה, היא מעצבת תעשייתית בעלת תואר שני שאחראית על עיצוב החנות, וביחד מנהלים אפרים ודפנה את המותג As Is, העממי יותר (הכול יחסי), בקומה העליונה של החנות. בן נוסף של יהושע, אלון, התרחק מעסקי המשפחה אבל לא יותר מדי - הוא יזם נדל"ן ומלונאות. אשתו של יהושע, ענת, אחראית על התצוגה בחנות, על רכש ועל חנות האקססוריז של המשפחה, "לקט אביזרים".

 

עסקים נוספים של קסטיאל הם בית ספר ללימודי עיצוב ובית אירועים. וסבא אפרים? גוזר היום עורות ובדים להנאתו.

 

מצב משפחתי - עובדים ביחד: "כולם בוחשים בהכול", כדברי יהושע, ויחד עם זאת משתדלים לא לגלוש אחד לתחומו של השני. כשזה קורה, מקיימים דיונים ופותרים מחלוקות במטבחון של החנות, ובשעות שלאחר העבודה לא עוסקים בענייני עבודה ("אלא אם כן יוצאים יחד לטיול, ואז אוהבים לעצור במקומות שקשורים לעבודה", אומרת דפנה). יהושע מעיד שהוא מעריץ את אחיינו המנכ"ל, אפרים, ושביחד השבט מהווה נבחרת שמשלימה זו את זו, מפתחת ומתפתחת. 

 צילום משפחתי (צילום: גיל פורת)

 

(צילומים: איתי סיקולסקי, אמית הרמן, יח"צ)

 


2. משפחת ויסמן
 
 
תחום עיסוק: ריהוט
 
ראש המשפחה: סבא ליאו וִיסמן שהקים את "ליאו ויסמן ושות'" בירושלים.
 

לקוחות מרוצים:ראשי הממשלה דוד בן גוריון, מנחם בגין, גולדה מאיר והנשיא יצחק בן צבי.

 

מה הסיפור של המשפחה? סבא ליאו עלה ארצה מגרמניה רגע לפני עליית הנאצים לשלטון, וכנגר-אומן, שרכש את השכלתו בגרמניה, פתח נגרייה בירושלים. שני בניו, נחום ואריה, נולדו "בין השבבים", הסתובבו בנגרייה של אביהם בכל שנות ילדותם ורכשו אט אט את הידע. ליאו הוריש את העסק לנחום, מעצב פנים, ולאריה, מהנדס עץ. השניים הוסיפו חברות בת ופתחו את "ויסמן תצוגת רהיטים" בירושלים, שם משמשות נשותיהם כמנהלות מכירות.

 

בשנת 2000 רכשו נחום ואריה את "שמרת הזורע" בעלת 11 הסניפים, ואריה מונה למנכ"ל. ילדיהם, הדור השלישי של המשפחה, החלו לגלות עניין מקצועי לאחר שירותם הצבאי, וכדי לאפשר לכל אחד מהם מרחב מחיה ועצמאות שובצו בזרועות השונות של העסק. בתו של נחום, אילנית, היא מנהלת המשרד ב"ויסמן תצוגת רהיטים", וחתנו, יעקב נבון, הוא הסמנכ"ל. עוד חברה בבעלותם היא "שמרת הזורע פרויקטים", המרהטת מוסדות ובתי מלון, והסמנכ"ל שלה הוא תומר, בנו של נחום. מזכירת החברה היא עמיטל, בתו של אריה.

 

מצב משפחתי - עובדים ביחד: בבוקר מדברים על עסקים, בערב עוברים לנושאים אחרים. "הכול אצלנו מתנהל בצורה מסודרת בישיבות הנהלה", אומר נחום ויסמן, "ואנחנו מרשים לעצמנו גם להתווכח על דעותינו. אומנם לא קיבלנו על כך החלטה במועצת המנהלים, אבל כך זה עובד כבר שנים".

 

(צילום והדמיה: עדי מזן)

 


3. משפחת שרון
 
 
תחום עיסוק: אריחים מעוטרים
 

ראש המשפחה: רוחמה שרון, בעלת "רוחמה שרון – רגיל זה לא בשבילך", עסק לאריחים ומשרביות באזור התעשייה סגולה בפתח תקווה.

 

לקוחות מרוצים: לקוחות פרטיים, ביניהם גם מפורסמים שאת שמם הם אינם חושפים.
 

מה הסיפור המשפחתי? רוחמה עבדה שנים ב"נגב קרמיקה", עזבה והקימה את העסק לפני 19 שנה, כאם חד הורית שילדיה עוזרים לפרנסת המשפחה מגיל מאוד צעיר (9 ו-6) גם כשכל מה שעניין אותם זה לשחק עם חברים. בהתחלה ייצגה רוחמה חברה איטלקית ובהמשך פתחה מחסן, התחילה לייבא בעצמה והוסיפה תצוגה צנועה.

 

כשגדלו, הצטרפו אליה הבנים לעבודה אחרי שעות הלימודים, בשבתות או בחופשות מהצבא, עזרו במחסן ולאט לאט עברו לשירות לקוחות. לרוחמה חנות נוספת לבלטות, הממוקמת בכיכר קדומים ביפו העתיקה. הבן הצעיר, עומר, אחראי על שירות הלקוחות והלוגיסטיקה של העסק. הבן הגדול, רן, הקים את חברת "קלין קלין" לטיפול ותחזוקה באריחים אלה ובכלל, ויושב גם הוא בפתח תקווה. כעת בתכנון הקמת עסק נוסף בתחום הריצוף, בשיתוף בן זוגה האיטלקי של רוחמה.

 

מצב משפחתי - עובדים ביחד: הבנים ואמם חברים טובים, מדברים על הכול ומתייעצים זה עם זה. רוחמה: "לזה חינכתי אותם, והצלחתי".

 

רוחמה והבנים (צילום: רני לוריא)

 (צילום: רני לוריא)

 


 
4. משפחת קרנדג'י

תחום עיסוק עיקרי: ריהוט

 

ראש המשפחה: יהודה קרנדג'י, "לאון" בשם חיבה, בעל החנות "לאון שואו רום" בהרצל תל אביב.

 

לקוחות מרוצים של "גלריית קרנדג'י": ניקול ראידמן, בר רפאלי, לאונרדו דיקפריו, בבו קובו.

 

מה הסיפור המשפחתי? לאון, שהתחיל כרפד, הוא דור שני של מעצבים, שכן גם אביו היה נגר ומעצב רהיטים יוקרתיים. הבן חיים התחיל לעבוד אצל אביו כשוליה ומוביל ובהמשך למד רפדות, נגרות, מסגרות וצביעה. עם השנים למד ממנו את כל רזי המסחר, הייצור וצורת העבודה, אך לפני עשרים שנה, לאחר שנים ארוכות בהן חסה בצל האב, הרגיש צורך להשתחרר מחבל הטבור שלו ודרכיהם נפרדו.

 

חיים פתח גלריה לריהוט בשם "גלריית קרנדג'י" ברחוב נחלת בנימין בתל אביב, מפעל לייצור רהיטים בראשל"צ ובית אירועים בשם "קרנדג'י בית מארח" באוריאל אקוסטה בתל אביב, וממשיך לעבוד עם בתי יוקרה ומלונות.

 

מצב משפחתי - מתחרים בתחום: האב והבן שני מנהלים עסקים נפרדים באותו תחום ובאותה עיר, והסיכוי לאיחוד כוחות מקצועי קלוש.למרות היריבות העסקית, הדבר לא פוגע בחיי המשפחה, ובכל שבוע נפגשים האב והבן יחד לארוחת שבת, אבל לא מדברים על עסקים.

 

מימין לשמאל: חיים קרנדג'י ולאון קרנדג'י (צילומים: אתר רשמי ופייסבוק של החברה)

 

(צילום: מתוך הפייסבוק של "לאון שואו רום")

 

(צילום: מתוך האתר הרשמי של חיים קרנדג'י)