פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

מדריך: כל מה שצריך לדעת על עיצוב בסגנון מודרני

מהו הסגנון המודרני וכיצד יוצרים אותו בחללים השונים בבית? המדריך המקיף לעיצוב לפי סגנונות

מאת: בר אילוטוביץ

14/04/2013

לפני שאנחנו מתחילים להסביר על סגנון העיצוב המודרני חשוב להבין מאיפה הכל התחיל, סגנון זה שואב השראה מהאדריכלות המודרנית שהתפתחה בשנות השלושים של המאה הקודמת כתוצאה מהמהפכה התעשייתית. המאפיין העיקרי של סגנון זה הוא בנייה פשוטה ונקייה מקישוטים, המבוססת על צורות גאומטריות ועיצוב התומך בפונקציות של המבנה. עיקר ההתפתחות של הסגנון נוצרה כתוצאה מתהילתו של בית הספר לעיצוב ואדריכלות "באוהאוס" בגרמניה והאדריכלים הגדולים של התקופה כמו מיס ואן דה רו ולה קורבוזיה.


כמו מאפייני הסגנון באדריכלות, גם בעיצוב פנים הסגנון המודרני מאופיין בקווים נקיים וישרים, בהעדפת הפונקציה על פני קישוטיות מוגזמת ויצירת איזון רך בין חומרים, צורות ונפחים כדי להשיג את המראה המבוקש. הסגנון המודרני דוגל באלמנטים פשוטים, שאינם כוללים דוגמאות, פיתוחים או תוספות קישוטיות ועיקר שילוב החומרים משתמש על חומרים בצורתם הטבעית כמו בטון, עץ, זכוכית, מתכת וצבעים חלקים שעיקר הדגש הוא על חיבור איכותי ומושכל בניהם.

 

רוצים בית מעוצב?
חדרי אמבטיה: לכל העסקים ובעלי המקצוע
חדרי שינה: לכל העסקים ובעלי המקצוע


מודרני: קר ומנוכר


הביקורת העיקרית כלפי הסגנון המודרני היא שלעיתים הוא משדר מראה קר ומנוכר, אבל המציאות אינה נכונה כלל, ניתן ליצור עיצוב מודרני בעל תחושה חמימה וביתית. ניתן לעשות זאת על ידי שימוש בחומרים בעלי מאפיינים חמים כמו עץ ולשלב להם גוונים חלקים וחמים עם נגיעות של טקסטיל פשוט שמחמם את האווירה.


העיצוב המודרני מתאים במיוחד למרחבים פתוחים ולכן הוא יעבוד היטב בחללים פתוחים ותואמים המשלבים מספר פונקציות כמו במטבח, פינת האוכל וסלון. אלמנטים נוספים היוצרים את הסגנון המודרני הם רהיטים מרחפים שיוצרים מראה גאומטרי ברור, תאורה שקועה, מרחפת ונסתרת וגופי תאורה פשוטים וחלקים, מדרגות מרחפות ומעקות כבלים או מעקות זכוכית ושימוש באלמנטים טרומיים.


ניתן להשתמש בפלטת צבעים רחבה כדי ליצור מראה מודרני, אבל חשוב לשמור על אחידות לאורך כל העיצוב. ניתן לשחק עם גווני מוקה, שמנת, עץ ונגיעות של שחור, אפשרות נוספת היא לשלב בין לבן, אפור, מתכת, זכוכית וצבע דומיננטי כמו צהוב, כתום או אדום. ליצירת מראה תעשייתי יותר ניתן לשלב בטון ואלמנטים תעשייתיים היוצרים מראה מתקדם יותר.

 


(עיצוב: תמר מיכאל, צילום: נתי חדד)


סגנון מודרני במטבח


ליצירת מראה מודרני במטבח חשוב לוותר על הקישוטים והפיתוחים של דלתות הארונות ולשמור על חזיתות ישרות ונקיות, בנוסף מומלץ לוותר על ידיות רגילות ולשלב ידיות אינטגרליות שאינן מושכות תשומת לב. הקווים הישרים ממשיכים לחיפויי הקיר במטבח הכוללים חומרים מודגשים בצורה פשוטה, כדי למנוע מראה קר ונוקשה מומלץ לשלב אלמנטים עגולים בחלל כמו גוף תאורה עגול מחופה פורניר.


ארונות בגובה מלא מומלץ לתכנן בקו אפס עם הקיר כדי לצמצם את החריגות בחלקו הפנימי של החלל וכדי ליצור מראה נקי, בנוסף מומלץ לתכנן את כמות האחסון מראש כדי לשמור על מראה של מטבח נקי וחף מחפצים המוצגים לראווה על המשטחים.

 

(צילום: אלעד שריג, אדריכל ומעצב טל נבות)


סגנון מודרני בסלון


דרך מומלצת ליצירת סגנון מודרני בסלון היא על ידי שימוש בנפחים, בהתחלה כדאי לחלק את החלל לאזורים לפי פונקציות שונות, ישיבה, אחסון, בידור וכולי, לאחר מכן כדאי להגדיר כל פונקציה לפי נפח בצורה גאומטרית פשוטה שיוצרת את הצורניות של הרהיטים עצמם. לדוגמא: הספות יכולות להיות בצורת האות ר' או בצורה של שני מלבנים העומדים במקביל אחד לשני, שולחן הקפה יכול להיות מרובע או עגול ומזנון המדיה יכול להיות מלבן צר וארוך. בצורה זאת מתקבל איזון בין הצורות והנפחים ונוצרת קומפוזיציה גאומטרית מעניינת.


ליצירת איזון בין הצורות הגאומטריות מומלץ לשלב חומרים שונים וצבעים רכים כדי לשמור על מראה מזמין, בנוסף חשוב לצמצם את כמות האביזרים ולבחור תמונה גדולה ממוסגרת או גוף תאורה נקי עומד.

 

 
(עיצוב: עודד שטרן מירז ושרון נוימן, צילום: אלעד שריג)


סגנון מודרני בחדר השינה


בחדר השינה מומלץ להשתמש בקווים ישרים כדי ליצור סגנון מודרני, הסיבה לשימוש בטכניקה של קווים במקום בנפחים, כמו בסלון, היא מכיוון שחדר השינה בדרך כלל קטן יותר ולכן אין בו מספיק מרחב ליצירת קומפוזיציה של נפחים. המקום הבולט ביותר בו ניתן לעשות שימוש בקווים הוא על הקיר הראשי מאחורי המיטה, מומלץ לבחור טפט קווים נקי, בגוונים הרמוניים, ולהדביק אותו על קיר זה. לאחר מכן חשוב להמשיך את אותם הגוונים מהטפט לשאר החלל כדי למנוע עומס ויזואלי.


להשלמת המראה המודרני מומלץ לשלב כמה שיותר רהיטים מרחפים כמו שידות צד, שידת מגירות ובמידה ואתם יכולים לעשות זאת מבחינה מבנית מומלץ לשלב גם מיטה מרחפת. אלמנט מודרני נוסף המתאים במיוחד לחדרי שינה הוא מנורות קריאה היורדות ישירות מהתקרה בקו נקי ומיוחד.

 


(עיצוב: יוסי שאול, צילום: שי אפשטיין)


סגנון מודרני בחדר האמבטיה


חדר אמבטיה בסגנון מודרני יהיה נקי וניטרלי ככל הניתן, לאזור המקלחון או האמבטיה מומלץ לשלב דלת, או חצי קיר מזכוכית ולהימנע משימוש בווילון מקלחת היוצר מראה עמוס. אלמנטים נוספים המתאימים לסגנון זה הם כיור מונח על משטח רחב ובולט, מראה מרחפת המוקפת בתאורה נסתרת ואריחי חיפויים בעלי צורניות דומיננטית בשילובי צבעים נקיים.

 


(עיצוב: עודד שטרן מירז ושרון נוימן, צילום: אלעד שריג)

 

אחרי שעברנו על כל האפשרויות השונות ניתן לראות שהסגנון המודרני יכול להתאים לכולם, ניתן למצוא את הדרך לשלב אותו בכל חלל ובכל בית לקבלת תוצאה נקייה ומיוחדת בנו זמנית, אז האם זה הסגנון שלכם?

 

רוצים להוסיף צבע הביתה? קבלו את מדריכי הצבעים שלנו:

לבן | כתום | שחור | כחול | אדום | ירוק | צהוב | ורוד | סגול | חום | אפור


 • 3.
  למיכל
  ליבי | (11/14/2013)    
  צודקת במאה אחוזים!!!
 • 2.
  טועה (לדעתי) אדריכל בנימין כהן לגבי ויטרינות ענק. כאשר מתכננים נכון - הן נפלאות (מנסיון), ואפילו לא בזבזניות אנרגיה, במדינתנו שאינה קרה (במישור החוף לפחות) ואינה חמה מדי (בצל). קודם כל - צריך לבחור את הכיוון הנכון, ואת הזכוכית הנכונה. זכוכיות - להשתמש בזכוכית טריפלקס או double glazing כיוונים - לטעמי, צפון ודרום הם הצדדים הנכונים. צפון - מפני שאין שמש ישירה אלא רק אור נפלא, ואין כמעט רוח (לפחות במישור החוף) כך שהגשם לא מכה בויטרינה. גם בחורף וגם בקיץ הפסדי הטמפרטורה הם יחסית נמוכים עם זכוכית מבודדת, ותרומת האור - מדהימה. דרום - באופן מפתיע זה צד ממש מבורך - בחורף - חודרת השמש ומחממת, ובקיץ - השמש הוא ברום. אם מתכננים היטב, והחלון נמצא שקוע מקו הקיר החיצוני - השמש כמעט ולא פוגעת בזכוכיות ולא מחממת מדי. חוץ מזה - יש פתרונות הצללה טובים לכיסוי הזכוכית כאשר השמש היא ישירה בקיץ - כמו תריסי גלילה, תריסי גלילה-רפפה, ותריסי רפפה שניתן להתקין אותם בצורה שלא יחסמו את הויטרינה (בתוך הקיר, או מחוץ לקיר החיצוני).
 • 1.
  כפי שנכתב כאן, המודרניזם נולד באירופה המערבית שם יש אקלים קר. ויטרינות הענק יעבדו מצויין שם אבל לא באקלים החם של ישראל תלמדו מהבתים הקדומים שנבנו כאן לפני מאה שנה- קירות עבים, חלונות קטנים.