פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

מחפים עליכם: סוגי חיפויים למטבח שכדאי שתכירו

במשך שנים רבות שימשו חיפויי הקירות פתרון יעיל להגנה על הקירות מפני התנאים השוררים בחדר והוסיפו פן אסתטי מיוחד לחזות שלו. על אף שההתקדמות הטכנולוגית הביאה אתה פתרונות נוספים להגנה על הקירות, היעילות הגבוהה של החיפויים, קלות התחזוקה שלהם והתוספת העיצובית שהם מהווים עיגנו אותם בתור הפתרון הנפוץ ביותר. מבין כל החללים בבית בהם כדאי לשלב חיפויי קיר, המטבח עשוי להיות זה שהכי יזדקק להם.

11/07/2018
באדיבות: בר-עמי. צילום: shutterstock
 
מה הם חיפויי קירות ומדוע הם חשובים למטבח?
 
חיפויי הקירות, ממש כשמם, מחפים על הקירות. הם דומים לריצוף מבחינת התכונות שלהם, השימוש שלהם ואף מבחינת חומרי הגלם שלהם. מי שהיוו אלמנט שהיה פעם רק חלק מאדריכלות הפנים, בזכות הנוכחות הגבוהה שלהם בחדר ומגוון האפשרויות והסגנונות הספיקו כבר לחצות את הגבול בשנים בעשור האחרון ולהגיע גם לעולם עיצוב הפנים.
 
אלעד בר-עמי, ממנהלי חברת בר-עמי קרמיקה, אליו פנינו בכתבה זו על מנת לקבל מידע וטיפים לבחירת החיפוי הנכון, אומר כי ניתן למנות את החשיבות של החיפויים והשימוש שלהם ב- 3 נקודות חשובות:
 
1.הגנה על הקירות מחדירה:
הפונקציה הראשונה של חיפויי הקירות הם הגנה על הקירות מחדירה, בעיקר של נוזלים.
עם לא די שנוזלים, אדים ושלל מזיקים אחרים עשויים לפגוע בקיר ולהרוס אותו, הרי שבתוך הקירות מצויות תשתיות המים והחשמל שגם עליהן צריך להגן.
בסביבת העבודה של המטבח, כאשר לחות ורטיבות הן דבר שבשגרה, חיפויי הקירות הופכים לחשובים במיוחד.
 
2.קלות בתחזוקה:
חומרי הגלם של חיפויי הקירות הם פעמים רבות ידידותיים יותר לתחזוקה מהקיר עצמו, הן מבחינת הטיפול השגרתי והן מבחינת התחלופה.
בסביבה כמו זו שבמטבח, קל מאוד להכתים את סביבת משטחי העבודה, וכאשר כתמים שכאלה יופיעו על הקיר מלאכת ההסרה תהיה קשה יותר.
כאשר הם מגיעים לחיפויי הקירות, הדבר פשוט יותר, וגם אם חיפויי הקירות נהרסים לגמרי – מבחינה פונקציונאלית או מבחינה אסתטית – פשוט יותר להחליף אותם.
 
3.אסתטיקה:
חיפויי הקירות הם אלמנט בולט במיוחד בחדר, ובכך יש לו משמעות אסתטית בעלת משקל רב. באמצעות בחירה של מיני חיפויים שונים ניתן להעניק לחדר סגנונות שונים.
 
כיום ניתן למצוא שלל דוגמאות לחיפויים מרהיבים אשר מיוצרים ממבחר רחב של חומרי גלם לטובת מטרה זו.
 
 
הכי פשוט: חיפוי קירות בצבע
 
הפתרון הפשוט ביותר לחיפוי הקיר הוא צבע.
כיום, כדי למנוע את הצורך להתקנת חיפויים חיצוניים על גבי הקיר, התפתחו צבעים אשר מייצרים את אותו האפקטים ומשמרים את הקיר מחדירה של נוזלים ושל מפגעים אחרים. 
״הצבע מהווה הן פתרון פשוט יותר לחיפוי הקירות והן פתרון זול יותר״, מציין בר-עמי, ״אך בתמורה ליתרונות הללו באים חסרונות באסתטיקה ובתחזוקה, ולכן אם השיקול הוא חסכון בעלויות, כדאי לשקול את האפשרות של שילוב שני סוגי חיפוי.״
 
פונקציונאליות:
הצבע אמנם מבצע את עבודת הבידוד של החיפוי, אך קלות הניקוי שלו די זהה לזו של קיר שאינו צבוע. באופן הזה, עדיין יש להיזהר עם נוזלים ועם כתמים שעשויים להשאיר צלקות על גבי הצבע ולפגוע באסתטיות של הקיר. ניתן להקל מעט על קלות הניקוי של הקיר בבחירה של צבע שמן.
 
אסתטיקה:
הצבעים השונים שיכולים לשמש לחיפוי הקירות הם רבים ומגוונים, וכך ניתן להתאים את הצבע בהתאם לחלל העיצובי שמבקשים לייצר במטבח. מעבר לכך, הערך האסתטי של הצבע הוא די ניטראלי בהשוואה לסוגי חיפוי אחרים, והוא ככל הנראה לא יוסיף ולא יגרע מהעיצוב הכללי של המטבח.
 
למי מתאים:
צבע כחיפוי מתאים בראש ובראשונה עבור מי שרוצה לחסוך בעלויות, שכן הוא זול משמעותית מן האפשרויות המקבילות. אם כי כפי שנאמר, כדאי לשלב אותו עם חיפוי מסוג אחר עבור האזורים שנוטים להתלכלך, כמו הקיר שמעל הכיריים. בנוסף, הצבע מתאים עבור מי שרוצה לשמור על פשטות עיצובית.
 
 
הכי יפה: חיפוי קיר גרניט פורצלן
 
גרניט פורצלן הוא אחד מן חומרי הגלם הנפוצים ביותר לחיפוי הקירות, לריצוף, ולשלל צרכים אחרים בבית. מדובר באבן מלאכותית אשר תוכננה תוך מחשבה לתוצאות האסתטיות ולתוצאות הפונקציונאליות שהיא תייצר. באופן זה, אין זה מפתיע שגרניט פורצלן כה נפוץ, שכן הוא מלא ביתרונות.
 
פונקציונאליות:
גרניט פורצלן הוא חומר גלם עמיד ואיתן אשר ישאר פונקציונאלי לאורך זמן. הטיפול בו גם הוא קל למדי, וניתן לנקות אותו די בקלות. באופן זה, לא צריך להיבהל כאשר חלקים מן הקיר מוכתמים, שכן הגרניט פורצלן יאפשר לטפל בהם די במהירות.
 
אסתטיקה:
״כאבן מלאכותית״, אומר בר-עמי, ״הגרניט פורצלן אינו כולל בו את הנופך האסתטי העשיר הטמון באבנים הטבעיות. עם זאת, הוא מצליח לחקות את התכונות הללו די בקירוב, ועדיין יש לו אמירה עיצובית חזקה. בנוסף לכך, מכיוון שמדובר באבן מלאכותית, הגרניט פורצלן מיוצר בשלל עיבודים ותצורות, מה שמייצר ספקטרום רחב של אפשרויות עיצוביות.״
 
למי מתאים:
גרניט פורצלן מתאים למי שמחפש את עמק השווה בין מחיר לבין יתרונות פונקציונאליים ואסטטיים. האבן המלאכותית אינה יקרה בהשוואה לחומרי גלם אחרים, אך היא מעניקה שלל יתרונות שאת חלקם אפילו החומרים היקרים יותר אינם מצליחים לספק.
 
 
הכי קלאסי: חיפוי הקיר באבן
 
שימוש באבן לחיפוי המטבח יכול להיות בחירה נועזת, מתוך הנוכחות המרכזית שיש לאבן בחלל.
האבנים הטבעיות מונות שלל צבעים וטקסטורות וניתן ליצור באמצעותן חיפויים משלל תצורות אשר מעניקות למטבח אווירה חמימה וביתית.
 
פונקציונאליות:
״למרבה הצער״, אומר בר-עמי, ״על אף היופי הקסום והחמים שיש באבן כחומר גלם לחיפוי הקיר, היא די קשה לתחזוקה. האבן יכולה להישחק, רגישה לחומצות וסופחת נוזלים, ולכן יש לטפל בה באמצעות חומרי ניקוי ייעודיים. ניתן להקל על העבודה באמצעות חומר מבודד עבור האבן, אך אז היא מאבדת את הפונקציונאליות שלה ונותרת פריט עיצובי בלבד.״
 
אסתטיקה:
אבן שימשה במשך דורות רבים כחומר גלם בסיסי עבור כל פרויקט אדריכלי, וכך למראה של חיפויי קיר מאבן יש ניחוח קלאסי ונוסטלגי. עם זאת, אין לשכוח שהאבן בולטת במיוחד, וקשה מאוד להצניע חיפוי אבן במטבח.
לפיכך יש לדאוג שהעיצוב של המטבח כולו יתכתב עם האבן ויתאים לה.
 
למי מתאים:
הפונקציונאליות הנמוכה של האבן הופכת אותה למועמדת עבור מי ששם דגש גדול יותר על הפן האסתטי במטבח מאשר על הפן הפונקציונאלי. עם השימוש במטבח מועט ויש חשיבות גבוהה יותר לכך שתשרור בו אווירה חמימה ומשפחתית, האבן היא מועמדת מצוינת.
 
 
הכי יוקרתי: חיפוי הקיר בשיש
 
השיש הפך להיות כה מזוהה עם המטבח, שבעברית כבר נהוג לכנות כל משטח עבודה בשם שיש ואין זה משנה מה חומר הגלם ממנו הוא מיוצר. למעשה, שיש הוא סוג מסוים של אבן טבעית אשר נודעת ביופי שלה כבר אלפי שנים. כיום ניתן ליצור חיפויי קיר בשלל סוגי שיש וכך להעניק למרחב האסתטי תוספות שונות ומגוונות.
 
פונקציונאליות:
השיש פונקציונאלי הרבה יותר מן האבן, אך עדיין סובל מכמה חסרונות. בדומה לאבנים טבעיות רבות אחרות, הוא רגיש לחומצות והוא סופח נוזלים, ולכן כדאי לנקות אותו במהירות כאשר הוא מתלכלך – ואת זה יש לעשות עם חומרי ניקוי ייעודיים.
מנגד, לשיש יש גם יתרונות רבים. מדובר באבן אמינה ואיתנה שתישמר לאורך שנים אם היא תטופל כראוי, ותשמור על הגוון האסתטי המיוחד שלה.
 
אסתטיקה:
לשיש יש מראה ייחודי שקשה לחקות, ואינספור אבנים מלאכותיות שמנסות להכיל את אותן סגולות אסתטיות, נכשלות בכך. שיש מתאפיין בצבעים בהירים ובגידים מתבדרים אשר יוצרים תחושת עומק בתוכו, אך בין הסוגים השונים ניתן למצוא שלל צבעים ושלל סוגי גידים, עד לסוגי שיש חלקים לחלוטין.
באופן זה ניתן להתאים את השיש לשלל סגנונות עיצוביים והרכבי צבעים, אך בכל מצב הוא ישמור על נוכחות יוקרתית, מיוחדת וקסומה.
 
למי מתאים:
״השיש מתאים למי שמוכן להשקיע כסף כדי לייצר מטבח פונקציונאלי אשר יש בו נוכחות של חומר גלם בעל מעמד יוקרתי ארוך בשנים״, אומר בר-עמי, ״השיש נמנה בין חומרי הגלם היוקרתיים יותר, אך התמורה שלו בהחלט ניכרת.״
 
 
הכי נקי: חיפוי הקיר בזכוכית
 
טרנד שצובר תאוצה בעולם עיצוב הפנים הוא חיפויי הקירות מזכוכית.
הזכוכית היא חומר דומיננטי בעיצוב המודרני, והיא כוללת את הניקיון והברק אשר מאפיין אותו.
בנוסף, מרחב העבודה עם זכוכית הוא גדול למדי, וכך ניתן לייצר חיפויי קירות משלל סוגים אשר יתאימו לחללים אסתטיים שונים.
 
פונקציונאליות:
על אף התפיסה הרווחת של הזכוכית כחומר עדין ושברירי, מדובר בחומר גלם איתן ויציב במיוחד. סוגי הזכוכית הקיימים כיום מאפשרים לייצר חיפויי קיר קשוחים ועבים דיים ועל כן לא יסדקו בקלות.
בנוסף, הזכוכית היא חומר שקל במיוחד לנקות, וכך ניתן להבטיח מלאכת טיפול פשוטה ויעילה.
 
אסתטיקה:
״הזכוכית היא אחד מחומרי הגלם המובילים בסגנונות העיצוב המינימליסטים והמודרניים״, מציין בר-עמי, ״וזאת בזכות הברק המיוחד שלה והשקיפות המהפנטת שלה. עם זאת, אין זה אומר שהזכוכית מתאימה רק לעיצובים מודרניים. טכנולוגיות ייצור הזכוכית של ימינו מאפשרות לייצר חיפויי זכוכית משלל סוגים. כך ניתן לשלב אלמנטים גרפיים רבים בזכוכית, לרבות טקסטורות, דוגמאות והדפסים, ולהתאים אותה לכל חלל עיצובי.״
 
למי מתאים:
הזכוכית מתאימה עבור מי שרוצה להשקיע בחומר אמין ויעיל, אשר יחזיר את ההשקעה הן מבחינה פונקציונאלית והן מבחינה אסתטית. יש לזכור שמדובר בהשקעה משמעותית כיוון שחיפויי הזכוכית נמנים עם סוגי החיפויים היוקרתיים יותר.
 
 
המרואיין בכתבה הינו אלעד בר-עמי, ממנהלי חברת בר-עמי קרמיקה