פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

האיש שעיצב את גוגל בתל אביב: הצצה לסטודיו של ירון טל

הסטודיו של מעצב הפנים הישראלי מציג סביבת עבודה שמשדרת בדיוק את אותו הקונספט המיוחד בו הוא מעצב חללים של אחרים. איך אומרים? הסנדלר לא הולך יחף

מאת: רותם פלצ'י

22/05/2013
צילום: דניאל לילה
ממש בסמוך לרחוב הרכבת העמוס והרועש בתל אביב מתחבאת סמטה שקטה אבל עמוסה בבתי מלאכה ישנים ודלתות ברזל כבדות שמסתירות את מה שקורה בפנים. מאחורי אחת הדלתות האלו מסתתר גם הסטודיו של מעצב הפנים ירון טל וממחיש עד כמה חשוב שהסנדלר לא יילך יחף. הסטודיו של טל – שצבר רקורד עשיר בעיצוב חללים מסחריים ומשרדיים כמו מלונות דן פנורמה, רשת מקס ברנר ומשרדי גוגל ישראל – משדר בדיוק את הטון העיצובי שמציג טל גם בעבודותיו הרבות.
 
אחרי שחוצים את דלת הברזל הכבדה והעיניים מתרגלות לתאורה נחשף סטודיו ביתי ומרגיע שמנסה לשמור על איזון נכון. "אין צורך בגרנדוזיות בסטודיו והיופי הוא דווקא בפשטות",  מסביר טל, שבחר למקם את הסטודיו שלו דווקא במקום ששימש בעבר ככריכייה לספרים ובנוי כלופט צר וארוך ומציין כי בחר את המיקום בקפידה אחרי שחיפש חלל ייחודי ומעניין שבו יוכל לעבוד וליצור. 
 

מלון או משרד? הכניסה לסטודיו
 
מעצבי משרדים: לכל העסקים ובעלי המקצוע
 

קומת העבודה המרכזית
 
כבר בחלל הכניסה ניצבים כסאות ישנים ושולחן מגירות עתיק לצד מנורה עומדת בסגנון מודרני. קיר בהיר עשוי לבנים חשופות בצד אחד, קיר שחור בקצה החלל ותקרה גבוהה שחושפת את הקונסטרוקציה של קומת הסטודיו משתלבים עם כוורת ענקית עמוסה בספרים ולמרות הצבעים המנוגדים וריבוי הפריטים, הכל מתחבר כאן בהרמוניה מפתיעה. 
 
בקומה השנייה ממוקמים שירותים, חדר ישיבות ומשרדו של טל עצמו ומסביב ניתן למצוא דוגמאות של פרקטים, אריחים, ופריטי וינטג' מיוחדים שמפוזרים בפינות השונות ונאספו על ידי המעצב באדיקות. "הבלאגן והמגוון מעוררים השראה ומקנים תחושה של חגיגה תמידית", הוא מציין כשהוא מתעכב במיוחד על פריט ספציפי ומצביע על מונה ישן של מונית שקנה בירושלים ונחשב היום לפריט אספנות נדיר. גם שלטי פח ישנים שנוצרו בעבודת יד על ידי אמנים, דגמי מכוניות ישנות, קופסאות פח מיוחדות, בקבוקי טמפו, כוסות ופריטי וינטג' נוספים נמצאים כאן ונאספו כולם בקפדנות.
 

שולחן הישיבות שבקומה העליונה. ברקע משרדו של טל
 

אלמנט עיצובי אפילו מתחת לגרם המדרגות
 

מבט מהמשרד של טל אל חלל העבודה המשותף
 
 

אוסף כוסות. גם זה נמצא כאן
 

מונה הנסיעה המדובר של טל
 

למי יש אומץ לשתות? עוד אלמנטים בסטודיו
 

כיור בשירותים. גם כאן ניצבים אלמנטים שלא ממש הייתם מצפים לראות
 
עיצוב התאורה בסטודיו שם דגש על שימוש בגופי תאורה רבים ומגוונים שמאפשרים משחק של עוצמות, החל בתאורה לבנה "לעבודה" ועד אורגן אורות שמפיץ נקודות צבעוניות לכל עבר ויוצר אווירה קלילה של מסיבה. השילוב הזה בדיוק הוא שהופך את הסטודיו למקום שמשדר פשטות ואהבה לסגנון מגוון ואקלקטי. נכון שיש כאן גם כורסה קלאסית לצד כסאות פלסטיק, מנורה מודרנית לצד כסאות מטוס ישנים - אבל בדרך כלשהי מתחברים כולם יחד וללא ספק מציגים פורמט קצת שונה ממה שבדרך כלל נמצא במשרדי עיצוב מוקפדים. 
 

בואו להציץ לכמה חללים שעיצב ירון טל:
 

משחקי תאורה בחלל