פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

מה מסתתר שם למטה: פתרונות יצירתיים לחלל שמתחת למדרגות

מה עושים מתחת לחדר המדרגות? פתרונות מקוריים ויצירתיים לחלל שאפשר לטעות בו כמיותר אבל למעשה הוא טומן בחובו קסם אדיר ומציע שלל פתרונות לאיחסון ופנאי

מאת: ליטל שם טוב

צילום: יח"צ

27/08/2017

אם גם אתם מצאתם את עצמכם מרותקים מהחדרון הקטן של הארי פוטר שמוקם מתחת לגרם המדרגות, או מביתו המיתולוגי של קיפי בן קיפוד ברחוב סומסום, אתם כבר בטח יודעים שלחלל הזה שנמצא תחת גרם המדרגות הביתי, אפשר למצוא שימושים עיצוביים רבים ולנצל אותו כמו שצריך. בכתבה הבאה תגלו את כל הדרכים היצירתיות להפוך את החלל הקטן הזה, להפתעה עיצובית.

 
 
ואם כבר ירדנו במדרגות, כתבות נוספות בנושא:
 
"בעבר נחשבו המדרגות לפרט שירות פונקציונלי ותו לא ובאופן טבעי תוכננו בפינה מוצנעת בבית. במציאות העכשווית בה מעצבים ואדריכלים מחפשים ליצור את הדבר הגדול הבא, כבר ברור שלמדרגות יש כוח אמיתי ליצירת SAY עיצובי בולט ומרכזי ממש במרכז הבית. בחלק מהבתים הן משמשות כאלמנט ארכיטקטוני מרכזי ונחשפות במלוא הדרן כבר בכניסה אליו. ניתן ורצוי לנצל את שטח המדרגות מלמטה, ולבנות ולעצב שידות אחסון שידברו באותה שפה של המדרגות ובאופן כללי של החלל כולו." אומר מעצב הרהיטים יפרח בן צבי.
 
יחידת נגרות המשמשת לאחסון מתחת לחלל המדרגות, יפרח בן צבי. צילום: שי אפגין
 
  
המדרגות כחלק מהעיצוב. יפרח בן צבי. צילום: שי אפגין
 
 
פינת עבודה אינטימית

"כמעצבת, לא פעם נתבקשתי למצוא פתרון יצירתי לאזור זה." אומרת רחלי לוי טרוינא, מעצבת פנים. "לרוב המדרגות ממוקמות בחלל המרכזי של הדירה ולכן אני נוהגת לרתום את החלק החבוי והקסום הזה כאלמנט בחלל המקשר בין כל בני המשפחה. את החלל ניתן לנצל באמצעות איזור ישיבה או פינת קריאה משפחתית המשלבת כורסא גדולה ונוחה, תאורה ייחודית כגון מנורה עומדת או מנורת קריאה מהקיר, מידוף מעוצב והמון ספרים. אפשרות מנצחת היא פינת עבודה מרכזית המשמשת את כל דיירי הבית, הממוקמת מתחת לחלל המדרגות. גם מבחינה פונקציונלית, גובהה הרביעי של מדרגה ממוצעת הוא כגובה שולחן, כך שבתוספת נקודות חשמל ותקשורת עבור מחשב ומדפסת, כסאות, מדפים או ספרייה מנגרות מיוחדת תתקבל פינת עבודה המנצלת אזור זה בצורה מיטבית."
 
יחידות אחסון לניצול מירבי של החלל. ניצן הורוביץ, צילום: עודד סמדר
 
"גרם המדרגות מהוות חלק מרכזי בעיצוב החלל הציבורי" מסביר מעצב הפנים ניצן הורוביץ "הן משפיעות בנראותן על קומת הכניסה כולה, כיום גרם המדרגות המודרני משמש כיום במקרים רבים כפלטפורמה ליצירת מערכת ספריה ובכך הופכים שניהם יחד למונומנט פרקטי ועיצובי."
  
יחידת אחסון נוחה ופרקטית, עוצבה במיוחד עבור החלל שמתחת למדרגות. ניצן הורוביץ, צילום: עודד סמדר

 • 4.
  תגובה על המדרגות
  רחל | (08/30/2017)    
  העיצוב והתיכנון פשוט מדהים,מענין אותי לאן מוביל הדלת מאמצע המדגות?ומאיפה השלחן?תודה רבה.
 • 3.
  תגובה על המדרגות
  רחל | (08/30/2017)    
  התיכנון והעיצוב פשוט מדהים, כל הכבוד למעצב..מעניין לאן מוביל הדלת באמצע המדרגות,מאיפה השלחן המדליק?
 • 2.
  אין חדש תחת המדרגות
  נתי | (08/30/2017)    
  כתבה מיותרת. לא חידשת מאומה.
 • 1.
  " אם אין לך משהו חכם לומר עדיף שלא תאמר כלום" במבי(ללא טקסט)
  שרל'ה | (08/30/2017)