כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בעולם  //  בין זיכרון לצמיחה: אדריכלות בברלין אז ועכשיו

בין זיכרון לצמיחה: אדריכלות בברלין אז ועכשיו

רייכסטאג, חומת ברלין ובית הכנסת הגדול של ברלין – כולם ספוגים בזיכרונות קשים ועברו במהלך השנים שיפוץ שמזכיר את העבר ומחבר אל ההווה

מאת: עופרי גונן צילום:


כל עיר מכילה רבדים שונים של תחומי חיים מגוונים וחיי יום יום עשירים, המתקיימים לצד ההיסטוריה והעבר, שכוללים לרוב גם ארועים קשים וזכרונות כואבים. דוגמא קיצונית לכך היא העיר ברלין, שמצד אחד מתמודדת עם העבר האכזר ובמקביל היא נחשבת לאחת הערים המודרניות והחדשניות ביותר בעולם. הגישור על הפער בין שני מצבי הקיצון הללו מקנים לכל פינה בעיר עומק ומשמעות, שבעזרתם ניתן ללמוד הרבה על התמודדות עם מצבים כואבים וצמיחה מהם לכיוון החיים העכשוויים והעתידיים.

 

לאחר מלחמת העולם השנייה והמלחמה הקרה אזורים גדולים בברלין נהרסו כליל והיה צורך בבנייה מחדש ובשיקום של מבנים רבים. כבר בבנייה המחודשת של אזורים ומבנים אלו נוצר קונפליקט בין החדשנות לבין העבר. דוגמא מפורסמת לכך הוא מבנה הרייכסטאג לשעבר, בו פרצה שריפה בשנת 1933 וכיום הוא משמש כמושבו של הפרלמנט הגרמני ומציג שילוב בין הישן לחדש במבנה אחד. המבנה המחודש תוכנן על ידי האדריכל נורמן פוסטר וחזר לשימוש הממשל בשנת 1999. תוכננה בו כיפת זכוכית מודרנית מעל לשרידים ההיסטוריים של המבנה המקורי, המייצגת את השקיפות בפרלמנט הגרמני, ובתוכה שתי ספירלות של מדרגות המאפשרות מבט מרשים אל נופי העיר. השילוב של החומריות החדשה עם הזכרונות ההיסטוריים במבנה הישן מציגים באופן בולט את ההתקדמות אל העתיד יחד עם זכרון העבר.

 

הרייכסטאג ב-3.6.1945 כפי שצולם על ידי חיילים בריטיים (צילום: ויקפדיה, UK) 

 

(צילום: Dbenzhuser, ויקיפדיה) 

 

מפגש מעניין נוסף בין עבר לבין הווה ועתיד ניתן לראות ברובע היהודי של העיר עם בית הכנסת המפורסם ומתחם אומנות חדשני. בית הכנסת המרשים נבנה בשנת 1866 ושימש כמקום התפילה הגדול והמפואר ביותר בגרמניה. הוא נשרף בחלקו בליל הבדולח ונהרס ברובו עקב קרבות המלחמה. בתחילת שנות התשעים נערך שיפוץ במבנה וכיום הוא משמש כמוזיאון העוסק בחיי היהודים בעיר, בהיסטוריה היהודית וכן באמנות מודרנית.

 

(Andreas Praefcke, ויקיפדיה)

 

סמוך לבית הכנסת, שמהווה את ליבה של הקהילה היהודית בעיר ומכיל עבר טראגי, נבנה מרכז "תכלס" לאומנות במבנה ששימש בעבר כבית כלא נאצי. לאחר נפילת חומת ברלין הפכה קהילת אומנים את המקום למרכזה ומוצגות בו יצירות שונות ותערוכות. קירות המבנה, עליהם בולטים נזקי המלחמה, מציגים את הקשר המרתק בין האומנות לבין עברה של העיר בזכות ציורי גרפיטי המעטרים אותם. מתחם האומנות שמייצג באופן מובהק את חופש היצירה שאופייני כל כך לברלין המודרנית, לצד בית הכנסת המשופץ שמהווה זכרון לעברה של העיר, מייצגים את שני מצבי הקיצון שהעיר מתמודדת איתה יום יום. המרכז אינו פעיל כיום, ונמצא בתהליכים משפטיים על המשך הפעלתו. 

 

 נזקי המלחמה ניכרים על חזית הבניין (Nicor, ויקיפדיה)

 

לא רחוק ממבנה הרייכסטאג וסמוך לשער ברנדנבורג הקלאסי והמרשים, ניצב בניין ההנהלה של בנק DZ, המשלב גם הוא בין איפוק ושמירה על הקיים לבין חדשנות ומקוריות. את המבנה תכנן האדריכל פרנק גרי, שהתפרסם בזכות המבנים המורכבים והחדשניים שלו. במקרה זה, הוא היה צריך להתמודד עם מגבלות שהגדירה העירייה לגבי חזית הבניין, ואכן כלפי חוץ המבנה שגרתי יחסית, אך מבפנים מתגלים שני גגות זכוכית וביניהם אולם ישיבות הבנוי מפלדה במבנה עקמומי ובלתי שגרתי. כאן ניתן לראות נסיון ליצור מבנה חדשני, שעדיין מצליח להשתלב עם סביבתו מבלי ליצור קונפליקט בין החדש לבין הקיים.

 

(צילום: ויקיפדיה, Chris 73)

 

פיסת אדריכלות נוספת שמזכירה את העבר הקשה של העיר ואת ההיסטוריה המורכבת שלה היא חומת ברלין, אשר הוקמה בשנת 1961 וחילקה את גרמניה לשני חלקים – מערב ומזרח. החומה נפלה בשנת 1989 כמחאה על השלטון הקומוניסטי באזור המזרחי, שהסתיים כשנה לאחר מכן ושני חלקי העיר אוחדו. כיום נותרו שרידים מעטים לחומה והם מפוזרים בחלקים שונים בעיר ומהווים זיכרון של העבר באזוריה המתחדשים של העיר. הקטע הארוך ביותר של החומה הוא בן 1.3 ק"מ ונמצא במזרח העיר. כסמל של חירות, ציירו 106 אמנים מרחבי העולם על גבי קטע החומה כתובות גרפיטי, שהוא תחום שמאפיין מאוד את ברלין העכשווית. קטע נוסף של החומה ניתן לראות בכיכר פוטסדאם במרכז העיר, המאופיינת בעיקר באדריכלות עכשווית. החדשנות האדריכלית של גורדי השחקים באזור לצד לוחות האבן של החומה, מדגישים את הפערים בין החדשנות שמאפיינת העיר לבין התמודדותה עם העבר.

 

החומה בבניה, בשנת 1961 (צילום: ויקיפדיה Vasabladet)

 

 

החומה כיום (צילום: רותם פלצ'י)

 

 

לזכור ולא לשכוח: אנדרטאות שואה מסביב לעולם

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

בין הקרחונים: ביקור מופלא במרחצאות באיסלנד


מתכננים לבקר בארץ הקרח והאש? חמישה אתרי מרחצאות באיסלנד שישנו את כל מה שחשבתם על המושג ספא

אדריכלות בעולם

מהפכה ירוקה-כחולה: שכונה אקולוגית של בתים צפים


הצצה לאחת השכונות המרתקות של אמסטרדם שהפכה מאזור תעשייתי לשכונת בתים צפים, והיום משמשת כמודל לקהילת מגורים ברת-קיימא

אדריכלות בעולם

מלכת המדבר: וילה יוקרתית בבחריין


הניגוד המעניין בין מדבר לים מקבל ביטוי בווילה יוקרתית הממוקמת על אחד מהאיים במדינת בחריין

אדריכלות בעולם

לבן בעיניים: בקתות סקי מעוצבות


עד שתוכלו לנסוע לחופשת חורף אמיתית ולהתרפק על השלג, ריכזנו עבורכם בקתות סקי מעוצבות מרחבי העולם

תגובות

כתיבת תגובה