כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בעולם  //  בין חיים לחורבן: כך נראה הרובע היהודי של ורשה לפני ואחרי המלחמה

בין חיים לחורבן: כך נראה הרובע היהודי של ורשה לפני ואחרי המלחמה

סרטון קצר אחד מציג היסטוריה שלמה של סיפור אדריכלי אנושי בשכונה שהפכה ממקום שוקק חיים לבית קברות עלי אדמות ובהמשך לבלוק קומוניסטי מנוכר. צפו

מאת: מתן אברמוביץ', עורך אתר בניין ודיור צילום:ילדה משקיפה אל עבר מה שהיה הגטו היהודי לאחר המלחמה

 

מראות גדרות התיל, החומה, שערי הברזל השחורים ורחובות האבן המרוצפים והמתפוררים הם המראה שכל ישראלי מכיר היום מגטו ורשה. השילוב של כל אלה מפעיל אצל רובנו בדרך כלל תחושה של חורבן, של עצב, תסכול ואובדן של חיים, אבל יש מי שמביט על תמונה רחבה אף יותר, תמונה שמספרת את סיפורה של עיר שלמה, שעברה את אחת הטראומות האורבניות הגדולות ביותר בהיסטוריה האנושית. התפארת של ורשה שלפני המלחמה מתחלפת בזוועות השואה והגטו היהודי ומנסה לשקם את עצמה מחדש לאחר המלחמה, וכל זה במהלך של פחות מעשור.

 
את רצף השינויים המרתק הזה זיהה אדריכל גיא שחר ומצא זוית שמוכרחים לבחון באותה אדריכלות הרוסה אבל גם משתקמת של העיר. "בשלהי קיץ 2012 ביקרתי לראשונה בוורשה", מספר שחר, "ובעת שוטטות בשכונת מוראנוב, החלטתי שזה יהיה האתר לפרויקט הגמר בלימודי ארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. שנתיים אחר כך מצאתי את עצמי מופיע בפורומים שונים בפולין, מקדם את פרויקט "תחנת מוראנוב / כיכר נלווקי – אנדרסה"". שחר, אדריכל צעיר, הפך מסטודנט שצריך להשלים את חובותיו האקדמיים לסוכן התחדשות עירונית, שעל הדרך, תרתי משמע, מבקש להחיות סיפור יהודי, אותו הוא מספר גם באתר שלו
 
יותר משבעים שנים אחורה, כשהודיעו הגרמנים באוקטובר 1940 על הקמת רובע יהודי בורשה הם עדיין לא קראו לו "גטו", אלא "רובע יהודי". תוך כמה ימים חויבו היהודים לעזוב את בתיהם שמחוץ לרובע היהודי ולהיכנס לגור בו. מה שהתחיל כגטו פתוח הסתיים מהר מאוד עם בנייה של חומה בגובה 3 מטרים מסביב לרחובות וללא הודעה מוקדמת בודד ונחסם הרובע היהודי, כשליד כל שער או יציאה הוצבו שוטרים גרמניים ופולנים. החומה סגרה את כל המרווחים בין הבניינים ובראשה, באורך כולל של כ- 18 קילומטרים, הוצבו סלילי תיל דוקרני. 
 
 

הריסות רחוב בגטו היהודי
 
4 הקילומטרים הרבועים, שכללו במרכזם את שכונת מוראנוב, והיו הגטו הגדול ביותר באירופה ובו אוכלסו כמעט חצי מיליון יהודים מזמן כבר לא קיימים. לפחות לא כפי שהיו פעם. הסביבה העירונית בה עמד אותו גטו כל כך שונה היום ממה שהייתה בשנות השלושים של המאה הקודמת, או לפחות מזו שמצטיירת ממסכי הטלוויזיה השחורים-לבנים ומארכיוני התמונות. עוד לפני שנסגר הרובע היהודי והפך לגטו הייתה שכונת מוראנוב אזור עירוני צפוף ושוקק, המקום העיקרי בו ניהלו יהודי העיר חיי מסחר, קהילה ותרבות. כשנסגרו שערי הגטו הפכו אותם רחובות לבית קברות לאותם יהודים. 
 
מרד גטו ורשה אמנם החריב חלק מהמבנים בשכונה, אך היה זה דווקא המבצע הסופי ב- 1944 של הגרמנים להרס העיר כולה שהחריב את הגטו סופית. מעל 10 אלפים מבנים בעיר, כמעט 90 אחוז משטחה, נהרסו עד היסוד ועמדו כך במשך שנים לא מעטות. לאחר המלחמה, בעידן הקומוניסטי, נבנתה השכונה מחדש בסגנון מודרניסטי על חורבות המבנים שאבדו והאדמה הספוגה בדם. השכונה שינתה פניה ללא היכר, והפכה לרובע מגורים שמתאפיין במבני שיכונים שאינם מרמזים דבר על העושר שהיה כאן לפני המלחמה.
 

אנדרטה בשטח הגטו לשעבר. ברקע בלוק קומוניסטי
 
 
כך איזור הגטו נראה היום. שילוב בין אבני בניין ישנות למבנים בסגנון קומוניסטי אפור
 
במסגרת עבודת המחקר של שחר לפרויקט הארכיטקטוני שיזם, במסגרתו תכנן תחנת מטרו שנפתחת אל מרחב עירוני שמנסה לשחזר מעט מאותה תקופה שלפני המלחמה, נחשף לשעות רבות של וידאו תיעודי שמספר את הסיפור של ורשה. את חמש שעות חומר הגלם ערך לסרטון באורך 6 דקות ו-44 שניות, שמצליח לשרטט תמונה מאלפת של ורשה בתפארתה לפני המלחמה, דרך אירועי המלחמה בדגש על הרובע היהודי והגטו, והבנייה מחדש לאחר המלחמה. קטעי הוידאו מספרים סיפור שמצליח לרקוד בין הזוית האדריכלית של הגטו והשכונה היהודית לאורך עשרות שנים לבין הזוית היהודית האנושית של ימי הגטו הקשים.
 
צפו בסרטון המרתק:
 
 
נקודות שמומלץ לשים לב אליהן בסרטון: 
 
דקה 1:30 – נראית בניית חומת הגטו, שבוצעה על ידי יהודים.
דקה 1:43 – נראה רחוב לשנו, אחד הרחובות השוקקים ברובע היהודי.
דקה 2:03 – נראה הגשר מעל רחוב כלודנה שקישר בין שני חלקי הגטו
דקה 2:15  – נראה אחד מבתי החצר הפנימית רבי הקומות, כמוהו היו רבים ברובע היהודי, והפכו למלכודות לכלוך חולי ומוות בתקופת הגטו, כשפעמים רבות האשפה הושלכה ישירות מהחלונות אל החצר.
דקה 3:58 – נראים היהודים שנותרו בגטו לאחר השילוחים הגדולים למחנות ההשמדה
דקה 4:26 – ביצוע תכנית ההרס הטוטאלי של העיר: במטרה להרוס את ורשה עד היסוד ולבנות במקומה עיר שדה גרמנית. ההרס בוצע באמצעות הצתה בעזרת להביורים ופיצוצים.
דקה 5:00 – נראה אזור הגטו בשכונת מורנוב שנמחק לחלוטין והפך לערימות לבנים. 
 
 
 
 

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

בין הקרחונים: ביקור מופלא במרחצאות באיסלנד


מתכננים לבקר בארץ הקרח והאש? חמישה אתרי מרחצאות באיסלנד שישנו את כל מה שחשבתם על המושג ספא

אדריכלות בעולם

מהפכה ירוקה-כחולה: שכונה אקולוגית של בתים צפים


הצצה לאחת השכונות המרתקות של אמסטרדם שהפכה מאזור תעשייתי לשכונת בתים צפים, והיום משמשת כמודל לקהילת מגורים ברת-קיימא

אדריכלות בעולם

מלכת המדבר: וילה יוקרתית בבחריין


הניגוד המעניין בין מדבר לים מקבל ביטוי בווילה יוקרתית הממוקמת על אחד מהאיים במדינת בחריין

אדריכלות בעולם

לבן בעיניים: בקתות סקי מעוצבות


עד שתוכלו לנסוע לחופשת חורף אמיתית ולהתרפק על השלג, ריכזנו עבורכם בקתות סקי מעוצבות מרחבי העולם

תגובות

כתיבת תגובה