כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בעולם  //  בשירות המשטר: איך מגויסת האדריכלות הצפון קוריאנית לקידום ענייני השלטון?

בשירות המשטר: איך מגויסת האדריכלות הצפון קוריאנית לקידום ענייני השלטון?

פיוגיאנג עושה שרירים לא רק מול העולם כולו אלא גם מול התושבים בה ומנצלת יכולות בנייה ואדריכלות כדי להשפיע על מי שחי בה עד לפרט האחרון. סיור בתמונות

מאת: מערכת אתר בניין ודיור צילום:


השלטון בצפון קוריאה משחרר מפעם לפעם איום או הצהרה אל השכנה מדרום ואל המערב ומצליח להרים את העולם כולו על רגליים אחוריות ולהפנות את העיניים אל עיר הבירה פיוגיאנג. הדמיון מתחיל לעבוד ולמי שלא חי בצפון קוריאה לנצח יהיה קשה להבין עד כמה השלטון הטוטליטרי משפיע לא רק החוצה, אלא גם על מי שחי בתוכו. לא צריך להכנס אל מסדרונות השלטון או לקרוא את מדורי החדשות כדי לקבל את התחושה שמנסה המשטר להעביר במדינה ומספיק סיור קצר ברחובות פיוגיאנג כדי ללמוד, דווקא דרך המבנים שבה, על החיים במדינה ובעיר. 

 

כמו בכל שלטון ששואף לשלוט בכל נבכי החיים של תושביו, גם בצפון קוריאה גויסה האדריכלות להיות כלי משמעותי של המשטר בהעברת מסרים וחיזוק תחושת הלאומיות. הרחובות המטופחים, המדרכות הרחבות, ומבני הפאר העצומים כאילו מתעלמים מהעוני והמסכנות של מי שחי ביניהם ומתעקשים לשדר עוצמה וכוח, לא רק לעולם אלא גם פנימה. קים זו'נג איל, מנהיג המדינה שנפטר לא מזמן, אפילו הגדיל לעשות ויצא במניפסט מסודר וברור בו הסביר בדיוק איך לעשות שימוש באדריכלות לצרכים אידיאולוגיים ואיך ללוות דרכה את האזרח הפשוט כל הדרך מהעבודה, אל תחנת הרכבת ועד הבית. איך זה בדיוק בא לידי ביטוי בשטח? בואו ללמוד דרך התמונות:

 


ארמון השמש של קומסוסאן: מכאן התנהל השלטון הצפון קוריאני עד למותו של השליט הראשון, קים איל סונג, ומאז הפך המקום למקדש להנצחת זכרו והחל מ- 2012 גם של בנו, השליט המנוח קים ז'ונג איל. עלות שיפוץ הארמון והפיכתו למקדש הנצחה היתה לא פחות ממאה מיליון דולרים (צילום: Mark Scott Johnson, ויקיפדיה)

 

 


שער הנצחון של פיוגיאנג: נבנה כדי להאדיר את כוחה של צפון קוריאה מול יפן במלחמה בין המדינות בתחילת המאה הקודמת. השער הקוריאני גדול יותר מזה של הצרפתים בפריז ומתנשא לגובה של 60 מטרים וכולל עשרות חדרים, גרמי מדרגות, מעליות ואזורי תצפית

 

 

בניין הספריה הלאומית: שוב מבנה אדריכלי שנבנה לכבוד יום הולדת של שליט המדינה, והפעם חגיגות השבעים של קים איל סונג והפעם כולל המבנה שטח של מאה אלף מטרים רבועים ולא פחות משש מאות חדרים (צילום: Kok Leng Yeo, ויקיפדיה)

 

קשת האיחוד: מעל כביש ראשי בפיוגיאנג ניצב הפסל הענק הזה שמורכב מדמויותיהן של שתי נשים בלבוש קוריאני מסורתי ואמור לסמל את השאיפה לאיחוד שתי הקוריאות, ניסיון שהתקיים בעבר (צילום: Kok Leng Yeo, ויקיפדיה)

 

אצטדיון מיי דיי: הוא אמנם נבנה עבור משחקי הכדורגל של הנבחרת הלאומית אבל בסופו של יום משמש בעיקר לכינוסי מפלגת השלטון. מדובר באצטדיון הגדול בעולם וכולל לא פחות ממאה וחמישים אלף מושבים (צילום: Nicor, ויקיפדיה)

 


תחנת רכבת תחתית בפיוגיאנג: גם כאן סמלי השלטון וצבעיו לא משחררים את הנוסעים  (צילום: Kristoferb, ויקיפדיה)

 


מלון ריוגיונג: מתנשא לגובה 310 מטרים ו- 105 קומות יותר מעשרים שנה עברו עד שהמבנה עמד ובאפריל 2012 הסתיים החיפוי החיצוני שלו כדי לעמוד בזמן לחגיגות יום ההולדת של קים איל סונג, השליט הראשון של המדינה, אבל כל החללים בה עדיין ריקים (צילום: אתר המלון)

 


בניין האופרה של פיונגיאנג: עוצמה וכוח אדריכלי אל מול תושבים עניים (צילום: Raymond K. Cunningham, Jr. / Foter.com / CC BY-SA)

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

בין הקרחונים: ביקור מופלא במרחצאות באיסלנד


מתכננים לבקר בארץ הקרח והאש? חמישה אתרי מרחצאות באיסלנד שישנו את כל מה שחשבתם על המושג ספא

אדריכלות בעולם

מהפכה ירוקה-כחולה: שכונה אקולוגית של בתים צפים


הצצה לאחת השכונות המרתקות של אמסטרדם שהפכה מאזור תעשייתי לשכונת בתים צפים, והיום משמשת כמודל לקהילת מגורים ברת-קיימא

אדריכלות בעולם

מלכת המדבר: וילה יוקרתית בבחריין


הניגוד המעניין בין מדבר לים מקבל ביטוי בווילה יוקרתית הממוקמת על אחד מהאיים במדינת בחריין

אדריכלות בעולם

לבן בעיניים: בקתות סקי מעוצבות


עד שתוכלו לנסוע לחופשת חורף אמיתית ולהתרפק על השלג, ריכזנו עבורכם בקתות סקי מעוצבות מרחבי העולם

תגובות

כתיבת תגובה