כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בעולם  //  גנרל חורף: הצצה אל המבנים הארכיטקטונים של המשחקים האולימפיים בסוצ'י

גנרל חורף: הצצה אל המבנים הארכיטקטונים של המשחקים האולימפיים בסוצ'י

ביתן טכנולוגי בהשראת הר ראשמור, זירת החלקה על הקרח עם חלונות משולשים צבעוניים ועוד – לכבוד משחקי החורף סוצ'י 2014, קבלו את המבנים האדריכליים הכי מעניינים בכפר האולימפי

מאת: סיוואנה אופיר צילום:


העיר סוצ'י שברוסיה מארחת השנה את משחקי החורף האולימפיים. לשם כך העיר עברה שדרוג תחבורתי משמעותי, הכולל שדה תעופה חדש ושלושה קווי רכבת קלה, וגם שדרוג אדריכלי הכולל מבנים מעניינים וייחודיים בהם ייערכו המשחקים והטקסים. המשחקים ייערכו בשני מוקדים שונים בעיר – האחד הוא באזור חוף הים השחור (בו ממוקם האצטדיון האולימפי, כיכר המדליות, הכפר האולימפי ומרכז התקשורת) והשני הוא באזור הרי הקווקז (בו ייערכו תחרויות סקי, סנובורד, מזחלות, ביאתלון ועוד).

 

הלוגו של המשחקים האולימפיים בסוצ'י הוא הלוגו האולימפי הראשון אשר מעוצב בצורת כתובת אינטרנט, ובכך הוא מתייחס לדור הדיגיטלי של היום, ומעניק תחושה של עדכניות ועכשוויות. עיצוב זה נותן ללוגו משמעות כלל עולמית, המתייחסת לכל השחקנים והצופים המגיעים לסוצ'י מכל קצוות העולם.

 
 

בנוסף, מעניין שהטיפוגרפיה של הלוגו יוצרת אפקט של מראה כמעט בין שתי השורות הכתובות, עם אסוציאציה של השתקפות במים. המטרה בכך היא להציג את המיקום של העיר סוצ'י כממוקמת על הים השחור. השילוב העיצובי של כתובת האינטרנט האוניברסלית ושל ההשתקפות במים המקומיים, מדמה אולי את ההתרכזות הזמנית של השחקנים והצופים מכל העולם, בעיר אחת ולשם מטרה אחת.

 

ומה קורה בזירת האדריכלות? אחרי איצטדיון "קן הציפור" באולימפיאדת בייג'ין 2008, ושדרוג כללי של לונדון לקראת האולימפיאדה שהתקיימה בעיר ב-2012, הרוסים לא נשארו חייבים, ובנו במיוחד לקראת משחקי החורף כמה מבנים מאוד מעניינים, הנה ארבעה מהם:

 

1. ביתן Megaface

תוכנן על ידי: אדריכל בריטיAsif Khan

מטרת המבנה:  תצוגה אינטראקטיבית

בביתן הזה לא ייערכו משחקים וגם לא חלוקת מדליות, אלא הוא מוקדש כולו דווקא לתצוגה תלת ממדית של פני הצופים במשחקים – מעין הר ראשמור מודרני. בכל פעם יוצגו על חזית הביתן 3 פרצופים בו זמנית, כל אחד בגודל 6X8 מטרים, למשך 20 שניות, כך שבסך הכל במשך זמן המשחקים יוצגו 170,000 פנים של צופים שונים.

 

הפרצופים מורכבים מ-10,000 צילינדרים טלסקופיים שיכולים להגיע לעומק של 2 מטרים. הצילינדרים הופכים את "עורו החיצוני" של הבניין לפורטרט תלת מימדי אנושי. הרעיון הוא לאפשר לכל צופה להיות "הפנים של המשחקים האולימפיים" לזמן מה.

 הדמיה מתוך אתר רשמי asif-khan

 

 


2. האצטדיון האולימפי Fisht Olympic Stadium

תוכנן על ידי: Populous
מיועד ל: 40,000 איש
מטרת המבנה: קיום טקסים

המבנה הכיפתי המיוחד הזה ממוקם בלב הפארק האולימפי, במרחק הליכה מהכפר האולימפי והוא משמש לטקסי הפתיחה והסגירה של המשחקים. זירת האצטדיון מאפשרת תצפית על כל הפארק האולימפי מאחר והיא ממוקמת במקום גבוה יחסית. המבנה מעוצב כקונכייה עם גג פוליקרבונט שקוף, שישמש להצגת תאורה שונה במהלך המשחקים. מרחוק המבנה נראה כגבעת שלג, כך שהוא משתלב טוב בנוף המקומי.

 

ייעוד המבנה בגמר המשחקים: הגמישות בקונסטרוקציית האיצטדיון תאפשר שינוי בקיבולת התכולה שלו, כך שניתן יהיה לארח שם גם את צופי משחקי FIFA העתידיים.

 

 

 הדמיה מתוך האתר הרשמי Populous


 

 
3. זירת Adler

תוכנן על ידי: אדריכל הספורט הקנדי Bob Johnston

מיועד ל: 8000 איש
מטרת המבנה: החלקה על הקרח
 

הזירה מעוצבת בצורה אובאלית המזכירה קרחון, עם קירות זוויתיים וחלונות זכוכית משולשים צבעוניים המזכירים קריסטל. הקירות בצידי מסלולי הקרח יוצרו בשקיפות מקסימלית, על מנת לאפשר לצופים להתפעל מהנוף שבקרבת הים השחור תוך כדי הצפייה בתחרויות. בתוך המבנה ממוקמים כסאות צבעוניים לצופים, ומעל משטח הקרח ממוקמת תקרה שנבנתה בטכנולוגיה מיוחדת המונעת ממשטח הקרח להפשיר.

 

ייעוד המבנה בגמר המשחקים: המבנה יהפוך למרכז תצוגות ותערוכות.

 

 

 

4. היכל ההחלקה אייסברג

תוכנן על ידי: האדריכלית Olesya Arseniy

מיועד ל: 12,000 איש

מטרת המבנה: החלקה אמנותית וספיד-סקייטינג

 

זהו מבנה בעל חזיתות זכוכית עם עיקולים חלקים המעלים אסוציאציות של דמות המחליקה על הקרח. המבנה זכה לאחרונה בפרס ברונזה בתחרות הרוסית השנתית של "זכוכית באדריכלות". המקום תוכנן כך, שייקח למארגנים רק שעתיים להתאים את משטח הקרח כאשר עוברים מתחרות החלקה אמנותית לספיד-סקייטינג. על הטמפרטורה באולם ניתן לשלוט, כך שבאזור המושבים היא עומדת על 18-20 מעלות צלסיוס ובאזור ההחלקה על 14-16 מעלות צלסיוס.

 

ייעוד המבנה בגמר המשחקים: הזירה תשמור את ייעודה להחלקה על הקרח או שתעבור הסבה למרכז אימון רכיבה על אופניים.

 צילום מתוך האתר הרשמי של  Olesya Arseniy


 

  

המבנים אולי נראים יפים ומלוטשים, אבל הסערה הציבורית סביב עלות בניית הכפר האוליצפי בסוצ'י, שנאמדת על יותר מ-50 מיליארד דולר, רק מתלהטת. כי כבר עכשיו נחשבת האלימפיאדה הזו ליקרה ביותר בהיסטוריה. זאת בנוסף לדיווחים על כך שפיתוח התשתיות והבניה יצרו פגעי טבע רבים בעיר, על ניצול עובדים באתרי הבניה, גירוש והמתת בעלי חיים משוטטים ואפילו סילוק התושבים העניים מהעיר. כל אלה מצטרפים לקריאות הרבות ברחבי העולם להחרים את המשחקים האולימפיים בגלל היחס של הממשל הרוסי כלפי הומוסקסואלים ופגיעה והפרה של זכויות אדם.

 

יחד עם זאת, למרות המחיר הכבד, קשה שלא להתפעל מהמבנים שנבנו בזכות ההשקעה הכלכלית העצומה, שאיפשרה פיתוח טכנולוגי וחדשנות בתחום אדריכלות הספורט. 

 

 

עוד קצת אולימפיאדה:

10 עובדות שלא ידעתם על האצטדיון האולימפי בלונדון

ארכיטקטורה מדהימה: זירת הכדורסל של אולימפיאדת לונדון

אולימפיאדה מצוירת: איך הציגה גוגל את משחקי לונדון 2012?


הכל על אולימפיאדת הבנייה הירוקה 

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

בין הקרחונים: ביקור מופלא במרחצאות באיסלנד


מתכננים לבקר בארץ הקרח והאש? חמישה אתרי מרחצאות באיסלנד שישנו את כל מה שחשבתם על המושג ספא

אדריכלות בעולם

מהפכה ירוקה-כחולה: שכונה אקולוגית של בתים צפים


הצצה לאחת השכונות המרתקות של אמסטרדם שהפכה מאזור תעשייתי לשכונת בתים צפים, והיום משמשת כמודל לקהילת מגורים ברת-קיימא

אדריכלות בעולם

מלכת המדבר: וילה יוקרתית בבחריין


הניגוד המעניין בין מדבר לים מקבל ביטוי בווילה יוקרתית הממוקמת על אחד מהאיים במדינת בחריין

אדריכלות בעולם

לבן בעיניים: בקתות סקי מעוצבות


עד שתוכלו לנסוע לחופשת חורף אמיתית ולהתרפק על השלג, ריכזנו עבורכם בקתות סקי מעוצבות מרחבי העולם

תגובות

כתיבת תגובה