כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בעולם  //  חזיתות בלתי נשכחות: המבנים שיהממו אתכם

חזיתות בלתי נשכחות: המבנים שיהממו אתכם

איך הופכים מבנה כלשהו לבלתי נשכח ומעניין במיוחד? יוצרים לו חזית מפתיעה בעזרת מראות ריבועיות, לוחות מתכת בזוויות שונות או קוביות עץ. בואו תראו כמה דוגמאות מרשימות מרחבי העולם

מאת: לימור קלר צילום:


 

כל בית צריך מרפסת, כתבו פעם, וכל בניין צריך חזית, אבל ככל שהיא מרשימה, מגדירה גבולות חדשים ומיוחדת במינה, כך היא מהווה את סימן ההיכר למבנה כולו ולסביבה שבה הוא נמצא. אדריכלים בכל העולם יוצאים מגדרם כדי לנסות חיפויים חדשים ושוברי שגרה, לחשוב מחוץ לקופסה ולהשאיר חותם ארכיטקטוני בשטח. הנה כמה דוגמאות למבנים המאכלסים חזיתות בלתי נשכחות:  

 
רוחות מהים – Breath Box
 
מיקום: לה גרנד מוט, צרפת
אדריכלות: NAS Architecture
 

הים והרוח הנושבת בו שימשו השראה למבנה השוכן על חוף הים. כחלק מפסטיבל אדריכלות צרפתית שמתקיים מדי שנה, תכננו האדריכלים ביתן חוף המחופה ב-345 מראות המתנופפות ברוח ויוצרות מעין קיר בתנועה. המחשבה שעמדה מאחורי התכנון היא שיקוף של הנוף בו נמצא המבנה והפיכה של הרוח הנושבת לחלק מרכזי במראה של המבנה. החזית פונה במכוון לים, ולוחות המראה שניתנים להזזה לא רק על ידי הרוח, אלא גם על ידי המבקרים, יוצרים רעש עדין. למבנה אין קיר אחורי כדי לאפשר לאנשים להיכנס פנימה ולהתנסות בחוויה האדריכלית הזו.

 

 
צילום: Paul KOZLOWSKI
 
 

 
ריפוי בעיסוק – Eskenazi Hospital
 
מיקום: אינדיאנפוליס, אינדיאנה, ארצות הברית
אדריכלות: Rob Ley, Urbana Studio
 

בתי חולים אינם מצטיינים בדרך כלל בחזיתות מרשימות, אבל דווקא בשל כך הוחלט לחפות את מבנה בית החולים הזה ב-7,000 לוחות מתכת בזוויות שונות כך שייצרו שדה אמנותי. הצבעים שנבחרו ללוחות הם כחול מצד אחד וצהוב מצד שני, וכשהם מותקנים בזוויות שונות, נוצרת אשליה של מגוון רחב יותר של צבעים. מכל מקום רואים את החזית בצורה שונה, וכך מי שנמצא קרוב למבנה ובצד ימין, יראה את החזית כצהובה, בעוד מי שמרוחק יחווה שינוי בצבעים בהתאם לכיוון ההליכה או הנסיעה שלו, עד שיגיע לסוף המבנה ויראה חזית שכולה כחולה.

 

 
צילום: Serge Hoeltschi
 
 

ירוק על הגובה – Palace of Congresses Europe

 

מיקום: ויטוריה גסטייז, ספרד
אדריכלות: Urbanarbolismo
 

גן אנכי יכול להיות מותקן לא רק על קיר בבית, במשרד או במרחב הפתוח, כי אם על בניין שלם, כמו הגינה שמחפה את המבנה הזה. לעיר ויטוריה גסטייז, שהוכרזה בשנת 2012 כבירה הירוקה של אירופה, יש שטחים ירוקים ציבוריים בפרופורציה גבוהה ביחס לשטחה, והמבנה הזה מצטרף לקו הירוק עם גינה בגודל 1,500 מ"ר. לגינה מערכת הידרופונית בגודל 1,000 מ"ר ויותר מ-33 אלף צמחים מטפסים על שטח של 500 מ"ר, שביחד יוצרים בידוד תרמי למבנה כולו ומשפרים את צריכת האנרגיה שלו. בתחתית המבנה נרשם הסבר על המערכות האקולוגיות ועל מיני הצמחים, והוא משמש גם כפינה לישיבה והתרגעות. בלילה מוארת הגינה בתאורת לד, וביום היא משמשת כבית למינים שונים של חרקים וציפורים.

 

 
צילום: באדיבות Urbanarbolismo
 
 

 
שלכת בקניון – Lululemon Yorkdale
 
מיקום: טורונטו, קנדה

אדריכלות: Quadrangle Architects

 

35,788 קוביות עץ שונות מרכיבות חזית של חנות בגדים בקניון קנדי וללא ספק מושכת אליה לקוחות סקרנים. הרכבת הפסיפס נעשתה לפי תמונה של עלה שלכת בצבעים טבעיים. קוביות העץ נלקחו מ-20 סוגי עץ שונים כמו אלון, מהגוני, סידר ועוד, שמקורם בשולחנות, חביות, משטחים תעשייתיים, קורות וחלקי רהיטים. עיצוב הפנים של החנות תומך בחזית על ידי שימוש באלמנטים מעולם העץ כמו נברשת, כיור ודלפק מכירה.

 

 
צילום: Bob Gundu
 
 

 

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

בין הקרחונים: ביקור מופלא במרחצאות באיסלנד


מתכננים לבקר בארץ הקרח והאש? חמישה אתרי מרחצאות באיסלנד שישנו את כל מה שחשבתם על המושג ספא

אדריכלות בעולם

מהפכה ירוקה-כחולה: שכונה אקולוגית של בתים צפים


הצצה לאחת השכונות המרתקות של אמסטרדם שהפכה מאזור תעשייתי לשכונת בתים צפים, והיום משמשת כמודל לקהילת מגורים ברת-קיימא

אדריכלות בעולם

מלכת המדבר: וילה יוקרתית בבחריין


הניגוד המעניין בין מדבר לים מקבל ביטוי בווילה יוקרתית הממוקמת על אחד מהאיים במדינת בחריין

אדריכלות בעולם

לבן בעיניים: בקתות סקי מעוצבות


עד שתוכלו לנסוע לחופשת חורף אמיתית ולהתרפק על השלג, ריכזנו עבורכם בקתות סקי מעוצבות מרחבי העולם

תגובות

כתיבת תגובה