כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בעולם  //  לא רק במצרים: הפירמידות הכי מיוחדות בעולם

לא רק במצרים: הפירמידות הכי מיוחדות בעולם

מהפירמידה הכי פורנוגרפית בעולם ועד לגבוהה ביותר: סיור בתמונות בין כמה מהמבנים המשולשים שהשאירו חותם על האנושות

מאת: צילום:


 

ההיסטוריונים טוענים שאלו בכלל לא היו היהודים שבנו את הפירמידות הגדולות בתקופת פרעה המלך במצרים, אבל לנו זה כבר ממש לא יעזור כי לנצח הן יתפסו בעינינו כפאר היצירה האדריכלית של אבות אבותינו, או לפחות כך זה מצויר על ההגדה. אבל הן ממש לא הפירמידות היחידות שמסתובבות להן בעולם ויש אפילו מיוחדות ויפות יותר מהן. לקראת פסח אספנו את 6 הפירמידות היפות בעולם. וכן, רובן אפילו לא במצרים. לא מאמינים? הנה ההוכחה:

 

 

מתכוננים לחג? תנו לנו לעזור לכם:

 

 
המורכבת: פירמידת הגומחות

איפה: אל טחין, מקסיקו
 
בתוך האתר הארכיאולוגי אל טחין (El Tajín), שנבנה במאה הראשונה לספירה והתגלה מחדש רק במאה שעברה, שוכנות כמה פירמידות כשהייחודית שבהן היא פירמידת הגומחות. הפירמידה בנויה משבע קומות המגיעות ל- 60 מטרים והאחרונה בהן היא מקדש שכמעט ולא נותר ממנו דבר. אם זה עוד לא הרשים אתכם ממש, אז שווה לדעת שבתוך הצלעות של הפירמידה נחצבו גומחות מרובעות שמסתכמות לכמות של 365, ממש כמו מספר ימות השנה.
 

(צילום: Frank C. Müller, ויקיפדיה)
 
הגבוהה: פירמידת טרנס אמריקה

איפה: סן פרנסיסקו, קליפורניה, ארצות הברית
 
בנייתה בשנות ה- 70 של אחת הפירמידות המודרניות הידועות בעולם, והמבנה הגבוה ביותר בעיר (260 מטרים) לוותה במחלוקות רבות, אבל היום לא תמצאו תושב אחד של סן פרנסיסקו שלא גאה בפירמידה העירונית שלו. את המבנה הייחודי, שמשמש בעיקרו למסחר ומשרדים, מכסים לא פחות מ-   3,678חלונות, ומשני צדדיו פיר מעלית וגרם מדרגות שהופכים את צורת הפירמידה לסוג של כוכב. מדליק!
 

(צילום: אתר המקום)
 
למבוגרים בלבד: מקדש סוקו

איפה: ג'אווה, אינדונזיה 
 
סוקו (Sukuh) הוא מקדש מפואר מהמאה ה- 15 שבנוי בצורת פירמידה מדורגת על מורדות הר געש באי האינדונזי ג'אווה. הפירמידה קטומת הראש מאופיינת בשלל פסלים, ציורים ותבליטים שעוסקים בנושא עיקרי אחד – מיניות.  האגדות מספרות שמי שהקים את המקדש האמין שהר הגעש קדוש ומהווה מקום לסגידה לאבות הקדמוניים ולטבע, ומשמש לפולחן הפוריות. לכן, רק טבעי שעל קירות הפירמידה ובקרבתה אפשר למצוא מגוון פסלים של בעלי חיים, לצד דמויות ספק אדם ספק מפלצת והרבה, אבל ממש הרבה, איברי מין חשופים וגדולים באופן לא פרופורציונאלי. למבוגרים בלבד.
 


(צילום: Merbabu, ויקיפדיה)
 
 
ההוליסטית: פירמידת הקוסם

איפה: אושמאל, מקסיקו
 
אושמאל, עיר המשויכת לשבט המאיה, שהפכה עם כל נכסיה לאתר מורשת עולמית בשנות ה- 90, מתפארת ובצדק, בפירמידה שלה שהיא גם המבנה הגבוה ביותר בעיר ומתנשאת עד ל- 30 מטרים. פירמידת הקוסם (Pyramid of the Magician), נבנתה במאה השישית לספירה ושוקמה באמצע המאה ה- 20 ולאורך השנים הכילה חמישה מקדשים שונים. הייחודיות של הפירמידה מתבטאת בצלעות המעוגלות, בבסיס הלא בדיוק מרובע ובמדרון התלול שיורד כמעט מראש הפירמידה ועד לבסיסה. 
 

(צילום: tato grasso, ויקיפדיה)
 
המודרנית: פירמידת מוזיאון הלובר 

איפה: פריז, צרפת
 
בפריז שוכנת פירמידת הזכוכית המפורסמת בעולם שנבנתה בכלל מטעמים פרקטיים – לנהל בצורה מבוקרת ויעילה את הכניסה למוזיאון הלובר. כמו הפירמידה המודרנית של סן פרנסיסקו, גם זו הצרפתית לוותה תחילה בהתנגדויות רבות אבל כיום כבר מזוהה עם עיר הבירה כמעט כמו מגדל אייפל. לא פחות חביבה ממנה, היא אחותה הקטנה – הפירמידה ההפוכה – אשר תלויה בתוך המוזיאון, כשקודקודה תלוי מטר מעל הרצפה.
 

(צילום: יח"צ)
 
הקלאסית: הפירמידה הגדולה של גיזה 

איפה: גיזה, מצרים
 
לא רק שהפירמידה המצרית הזו הצליחה להיכנס לרשימה היוקרתית של "שבעת פלאי עולם" אלא שהיא גם היחידה ששרדה, ועומדת יציבה עד עצם היום הזה. לא ממש ברור איך נבנתה ומי בנה אותה (עובדים או עבדים) אך מה שבטוח הוא שפרעה חופו תכנן לעצמו קבר שישאיר כמה פיות פעורים. בנייתה של הפירמידה לקחה יותר מ- 20 שנה וכללה העמסה של יותר מ- 2 מליון אבנים אחת על השנייה עד לגובה של כ- 140 מטרים. החלק העצוב שבסיפור הוא שהמומיה של אותו פרעה לא נמצאה עד היום, ולא בטוח שהוא אכן נקבר שם. חבל.
 

(צילום: Berthold Werner, ויקיפדיה)
 
 
מתכוננים לחג? תנו לנו לעזור לכם:

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

בין הקרחונים: ביקור מופלא במרחצאות באיסלנד


מתכננים לבקר בארץ הקרח והאש? חמישה אתרי מרחצאות באיסלנד שישנו את כל מה שחשבתם על המושג ספא

אדריכלות בעולם

מהפכה ירוקה-כחולה: שכונה אקולוגית של בתים צפים


הצצה לאחת השכונות המרתקות של אמסטרדם שהפכה מאזור תעשייתי לשכונת בתים צפים, והיום משמשת כמודל לקהילת מגורים ברת-קיימא

אדריכלות בעולם

מלכת המדבר: וילה יוקרתית בבחריין


הניגוד המעניין בין מדבר לים מקבל ביטוי בווילה יוקרתית הממוקמת על אחד מהאיים במדינת בחריין

אדריכלות בעולם

לבן בעיניים: בקתות סקי מעוצבות


עד שתוכלו לנסוע לחופשת חורף אמיתית ולהתרפק על השלג, ריכזנו עבורכם בקתות סקי מעוצבות מרחבי העולם

תגובות

כתיבת תגובה