כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בעולם  //  מבוכים בלי דרקונים: 5 מבנים שנבנו בהשראת עולם הפיתולים

מבוכים בלי דרקונים: 5 מבנים שנבנו בהשראת עולם הפיתולים

מי אמר שמבוך זה משחק ילדים? הנה, תראו את המבנים הללו שנבנו על ידי אדריכלים מנוסים ברחבי העולם שהביאו את הפרשנות שלהם למבוכים שאתם מכירים

מאת: לימור קלר צילום:


יש משהו קסום במבוכים, בין אם אתם יושבים עם עיפרון ומנסים למצוא את דרככם בתוכם, ובין אם אתם מנווטים באמת באחד הגנים או האתרים המושקעים שבהם אתם מטיילים. כבר במיתולוגיה היוונית נוצרו מבוכים כדי לסבך לשלל יצורים את החיים. במצרים העתיקה הוטמנו בהם היטב אוצרות ומטמונים, ומאז תקופת הרנסאנס החלו לראות אותם צומחים בגנים מפוארים, כשהם מכילים שבילים מסובכים ומסלולים המופרדים על ידי שיחים גבוהים. לכן אין להתפלא שגם אדריכלים בני זמננו מסתקרנים מהם והופכים אותם לחלק מיצירותיהם הארכיטקטוניות. הכוונה לא לסבך את האנשים בדרך, אלא להוסיף למבנה אלמנט מבוכי, חידתי או מסלול שיוביל בכיוון מסוים, עד הסוף. או עד ההתחלה. תלוי למה התכוון האדריכל ותלוי במורכבות התכנונית. לאחרונה נפתח בארה"ב מבוך חדש, שנבנה בתוך מוזיאון הבנייה בוושינגטון, כמיצג שעשועים.

 

המיצג המבוכי הזה הזכיר לנו מבוכים נוספים פרי מוחם הקודח של ארכיטקטים בעולם, שלא בטוח שתוכלו "לצאת מהם" או לפחות מחלקם.

 

 
1. The BIG Maze

איפה? מוזיאון הבנייה הלאומי, וושינגטון ארה"ב

אדריכל: BIG – Bjarke Ingels Group

לקראת תערוכה שתוצג במוזיאון ב-2015 יצרו האדריכלים מבוך קרקעי גבוה בצורת קובייה, שעיקרו פשוט, אם כי הפוך מכל מבוך שאתם מכירים: ככל שתעמיקו בשביליו, כך הוא יהפוך לברור והגיוני יותר. המבוך, שהושפע ממבוכים אירופאיים מהמאה ה-17 וה-18 וגם ממבוכי התירס המודרניים בארצות הברית, בנוי כך שקירותיו הפנימיים הולכים ונהיים נמוכים ככל שמתקרבים למרכז. וכך, כשמגיעים סוף סוף למרכז, מבינים את מורכבותו וגם את הדרך לצאת ממנו.

 

 

 

צילום: Kevin Allen

 

2. RGR House
איפה? רימיני איטליה

אדריכל: Alessandro Gazzoni ממשרד archiNOW! 

בית מגורים ישן קיבל טוויסט ארכיטקטוני, כשהמעטפת שלו חופתה כולה בפסים אורכיים לבנים ומגרעות, המדמים מבוך ומשתלבים בהרמוניה. כל מגרעת יוצרת מרפסת, וכך מקבלת כל קומה פיסה של "חוץ". רמז לצורה המקורית של הבית ניתן בקומה התחתונה, עם חיפוי שמתכתב עם האדמה ונוגד את הלובן הדומיננטי שבקומות העליונות.

 

 

צילום: Daniele Domenicali

  
 
3. House NA
איפה? טוקיו, יפן

אדריכל: Kou Fujimoto architects

בית משפחה, שדומה בצורתו לערימת קופסאות המונחות זו על גבי זו. החדרים, שממוקמים בגבהים שונים, מחוברים ביניהם במדרגות-סולם  ויוצרים תוכנית שלמה שהיא מעין מבוך. זה אומנם לא נראה כך, אבל המפלסים והמדרגות מאפשרים מעבר חופשי לדיירים. דרך חלונות בגדלים שונים ניתן להביט לבניינים סמוכים, והיעדר קירות פנימיים מאפשר לראות את פנים הבית כולו אם אתה בפנים ואם אתה בחוץ. מה עם פרטיות, אתם שואלים? בעלי הדירה דאגו לווילונות. השכנים מעולם לא היו סקרנים יותר.

 

 

צילום: Iwan Baan
 
 
4.  The same, The other

איפה? סאו פאולו, ברזיל

אדריכל: Carlos Teixeira ממשרד vazio s/a

מבוך מקרטון ממוחזר שנוצר עבור הביאנלה הבינלאומית ה-29 של סאו פאולו במקום שמיועד לאירועי תיאטרון, מחול ומוסיקה. האדריכל לא נרתע משימוש בקרטון כחומר בנייה, בשל גמישותו, חוזקו וגם משום שהוא מתכלה ולא יקר. חלקי המבוך יכולים להיפרד ולהתארגן מחדש בסדר אחר ואפילו לשמש כספסלים. ואם תהיתם לגבי השם –The Other, The Same – המבוך קרוי על שם אחת מיצירותיו של הסופר הארגנטינאי חורחה לואיס בורחס.

 

 

 צילום:Nelson Kon

 

5. מבוך הדירות
איפה? ריצ'מונד, אוסטרליה

אדריכל: CHT Architects

בניין בן חמש קומות המכיל 32 דירות בנות חדר ושני חדרים. הרעיון לחזית המיוחדת הגיע כשהוחלט לחקור כיצד דפוסים גרפיים יכולים "להתלבש" על אדריכלות עכשווית. המרפסות שזורות בעיקולים שנוצרו בחזית, והחזית כולה מורכבת מחומרים שונים כמחווה היסטורית לתעשייתיות של העיר. וכמה שהחזית נראית כמו תסבוכת שחוסמת אוויר ואור, אל דאגה. האדריכלים דאגו למקסימום אוורור טבעי, חלונות גדולים ומערכות פנימיות יעילות.

    

 

צילום: Christine Francis

 

 צפו: בניין המשרדים שמבלבל את ארצות הברית

לגור בקופסה: פתרון דיור מפתיע לסטודנטים באירופה

 

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

בין הקרחונים: ביקור מופלא במרחצאות באיסלנד


מתכננים לבקר בארץ הקרח והאש? חמישה אתרי מרחצאות באיסלנד שישנו את כל מה שחשבתם על המושג ספא

אדריכלות בעולם

מהפכה ירוקה-כחולה: שכונה אקולוגית של בתים צפים


הצצה לאחת השכונות המרתקות של אמסטרדם שהפכה מאזור תעשייתי לשכונת בתים צפים, והיום משמשת כמודל לקהילת מגורים ברת-קיימא

אדריכלות בעולם

מלכת המדבר: וילה יוקרתית בבחריין


הניגוד המעניין בין מדבר לים מקבל ביטוי בווילה יוקרתית הממוקמת על אחד מהאיים במדינת בחריין

אדריכלות בעולם

לבן בעיניים: בקתות סקי מעוצבות


עד שתוכלו לנסוע לחופשת חורף אמיתית ולהתרפק על השלג, ריכזנו עבורכם בקתות סקי מעוצבות מרחבי העולם

תגובות

כתיבת תגובה