כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בעולם  //  מהודו ועד סקוטלנד: המקדשים הבודהיסטים המרשימים ביותר

מהודו ועד סקוטלנד: המקדשים הבודהיסטים המרשימים ביותר

הם נמצאים בעיקר באסיה, אבל גם מפוזרים ברחבי העולם, ותמיד מצליחים לעורר רושם על מי שמבקר בהם: 5 מקדשים שלא רק בודהיסטים יתפעמו מהתכנון שלהם

מאת: מערכת אתר בניין ודיור צילום:


להרבה מהאנשים הן מוכרות בכינוי "סטופה", או "פגודה" אבל כך או כך, אין ספק שהמקדשים הבודהיסטים מציגים תכנון אדריכלי מרתק שמצליח לשלב בין מימדים גדולים לבין צורות, עיטורים ושימוש בחומרים איכותיים. מי שיטייל באסיה וסביבתה יתקל בלא מעט מקדשים קטנים וחסרי משמעות אבל גם בכמות נכבדת של מקדשים שקשה להוריד מהם את העין. 

 
בחלקםמאמינים המבקרים שְטמונים שרידיו של בודהה או של תלמידיו וחלקם פשוט נועדו כדי להזכיר את עקרונות הדת למאמיניה אבל אל כל המקדשים מגיעים עולי רגל שמחפשים רגע קטן של הארה ומקיפים אותם כדי למצוא אותה. אנחנו, את ההשראה שלנו מקבלים בעיקר מהעיצוב והתכנון. הנה כמה מקדשים בודהיסטים שאסור לכם לפספס:
 
סרי לנקה: מקדש Ruwanmalisaya

הסטופה הלבנה הזו נבנתה בשנת 140 לפני הספירה בהנחיית מלך סרי לנקה וחלקיה הובאו מכלל קצוות המדינה כדי לסמל את אחדותה בפני בודהה ואת החיבור של מדינת האי לאלוהים. המימדים והצבע הבוהק שלה בהחלט עושים את העבודה.
 

(צילום: Lankapic, ויקיפדיה)
 
 
בורמה: פגודת הזהב 

הנה פגודה שבשבילה באמת שווה להרחיק עד לעיר ינגון שבבורמה אם אתם כבר בסביבה. פגודת Shwedagon זכתה לכינוי "פגודת הזהב" בזכות 99 מטרים של מקדש מוזהב שמהווה את הנקודה הקדושה ביותר עבור הבודהיסטים במדינה.
 

 
 
הודו: הסטופה הגדולה של סנצ'י

הכפר סנצ'י שבמדינת מדיה פרדש בהודו הוכתר על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמי וכולל בתוכו כמה וכמה סטופות מקודשות, כשהגדולה מביניהן היא גם המרשימה והמעניינת ביותר ולפי האמונה המקומית, מכילה את שרידיו של בודהה. בהתאם היא זכתה לשימור מרשים ולהקפדה על כל פרט ופרט. 
 

(צילום: Raveesh Vyas, ויקיפדיה)
 
נפאל: מקדש הקופים 

על גבעה ממערב לקטמנדו ממוקם מקדש הקופים, או בשמו הרשמי – Swayambhunath, שכולל אכן לא מעט קופים שמתרוצצים בו ונחשבים קדושים אבל בעיקר את הסטופה המרשימה שבמרכזו שמורכבת מכיפה רחבה ובראשה מבנה קובייתי עם עיטורים בדמות עינו של בודהה וסביב ארבעה צריחים מעוטרים גם הם.
 

(צילום: Jean-Marie Hullot, ויקיפדיה)
 
 
סקוטלנד: סטופת הנצחון

כן, גם באירופה מסתובבים כמה מקדשים אסייתים וסטופת הנצחון הסקוטית משמשת את הבודהיסטים במדינה שמאמינים שהשארת גופת המת בתוך הסטופה, מתחת לעיטור של עינו של בודהה, תביא לטיהור המת, שמאוחר יותר גם ישרף כאן ואפרו יפוזר מסביב. 
 

(צילום: Robert Matthews, ויקיפדיה)
 

תאילנד: מקדש Phra Pathom

המקדש הבודהיסטי הגבוה בעולם נמצא בתאילנד מתנשא עד ל- 127 מטרים וממוקם באחת מערי מרכז תאילנד. הסטופה, שנבנתה אי שם במאה הרביעית,  מכילה לפי המסורת שרידים מגופתו של בודהה עצמו ובנויה מכיפה מחודדת, ארוכה ומוזהבת ומתחתיה מבנה אליו מוביל גרם מדרגות גבוה ומספר שערים. 
 

(צילום: ScorpianPK, ויקיפדיה)
 
 
מתחברים לעיצוב אסייתי?:

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

בין הקרחונים: ביקור מופלא במרחצאות באיסלנד


מתכננים לבקר בארץ הקרח והאש? חמישה אתרי מרחצאות באיסלנד שישנו את כל מה שחשבתם על המושג ספא

אדריכלות בעולם

מהפכה ירוקה-כחולה: שכונה אקולוגית של בתים צפים


הצצה לאחת השכונות המרתקות של אמסטרדם שהפכה מאזור תעשייתי לשכונת בתים צפים, והיום משמשת כמודל לקהילת מגורים ברת-קיימא

אדריכלות בעולם

מלכת המדבר: וילה יוקרתית בבחריין


הניגוד המעניין בין מדבר לים מקבל ביטוי בווילה יוקרתית הממוקמת על אחד מהאיים במדינת בחריין

אדריכלות בעולם

לבן בעיניים: בקתות סקי מעוצבות


עד שתוכלו לנסוע לחופשת חורף אמיתית ולהתרפק על השלג, ריכזנו עבורכם בקתות סקי מעוצבות מרחבי העולם

תגובות

כתיבת תגובה