כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

אדריכלות בעולם  //  מסע עולמי: התימנים מפתיעים את עולם האדריכלות

מסע עולמי: התימנים מפתיעים את עולם האדריכלות

אולי תתפלאו לשמוע אבל בין צנעא לעולם המודרני יש פחות פערים ממה שחשבתם, לפחות בתחום האדריכלות. הצצה לפרויקטים מסקרנים בתימן

מאת: סיוואנה אופיר צילום:


תימן אמנם נחשבת לאחת המדינות הפחות מפותחות בעולם, אבל היא גם אחת המדינות הכי עשירות בעולם מבחינה היסטורית וככזו, השתמרו בה לא מעט מבנים אדריכליים מרשימים ומעוררי השראה.  אם זה לא מספיק לכם, אז חכו שתשמעו שבשנים האחרונות שופצו ושומרו חלקים רבים בתימן, נבנו בה מבנים חדשים וגם נהגו בה רעיונות סביבתיים חדשים. הנה כמה דוגמאות מעניינות: 

 
השגרירות הבריטית

אדריכלים: Design Engine 
סטטוס: הבניה הושלמה ב- 2006
 
על הפרויקט: בניין השגרירות הבריטית, שעיצובו ניצח בתחרות בינלאומית ב- 2003, ממוקם בלב התוסס והארכיטקטוני של עיר הבירה צנעא, ממש ליד מסגדים, בתי בוץ ובתי אבן מעוטרים בגבס ובזכוכית צבעונית.
 
חשיבות מיוחדת ניתנה כאן לאדריכלות הנוף של המבנה שמתבססת על סיפורי גן העדן עם ארבעה איזורים שונים האחד מהשני באופיים, ברמת הפרטיות וברמת האזורים המוצללים. העיצובים החדשניים של הגן מפרשים מחדש את עיצוב הגנים התימנים המסורתיים, כאלה ששנים היו גני מרפסות סגורות על ידי קירות בוץ, שנבנו בשיטות מקומיות מסורתיות. אם זה לא מספיק, אז האקלים המיוחד של העיר יצר כאן גם הזדמנות ליצירת אדריכלות בת קיימא, הכוללת מערכת קירור קרקע של צנורות חרס שמנצלת את הבדלי הטמפרטורה הניכרים בין היום והלילה, ומקררת את הבניין. אנחנו מתפעלים!
 
 
(צילום מסך מאתר האדריכלים)
 

(צילום מסך מאתר האדריכלים)
 
המבצר המשוקם של טולה

אדריכל: Abdullah Al-Hadrami
סטטוס: הבניה הושלמה ב- 2011
 
על הפרויקט: אחרי שבניית כביש ראשי חדש איימה על הישרדותו של המבצר העתיק של העיר  Thula, הוחלט בשיתוף הקרן לפיתוח חברתית לפעול כדי להגן על הנכס התרבותי וכחלק מפרוייקט השיקום, תוקנו ונבנו מגדלי השמירה, החומות ומסלולים שונים של המבצר. במהלך השימור של האתר התגלו שערים וקירות שהצליחו גם לספק תובנות חדשות על העבר ההיסטורי של המקום.
 

(צילום מסך מאתר האדריכל)
 
בואו לסיור במבצר:
 

פרוייקט גשם 

יוצרת: Sabrina Faber
סטטוס: הפרוייקט הוצג ב-2011
 
על הפרוייקט: אולי לא ידעתם, אבל צנעא, בירת תימן, נמצאת בסיכון ממשי להיות הבירה הראשונה בעולם ללא אספקת מים אמינה ונקייה. על מנת להפחית את הסיכון, יזמה סברינה פאבר רעיון חדשני ובר השגה בדמות פרויקט שמנצל את הגגות השטוחים של העיר ומציע להתקין 25 מערכות מי גשמים שיעבדו בשיטה עתיקת יומין אשר תאסוף את המים חזרה לשימוש תושבי העיר. כמה סוכנויות התרמה עולמיות כבר הביעו עניין בפרוייקט ומתכננים להשתמש במערכת הגשמים תחילה בבתי ספר יסודיים ובמרפאות.
 
 
צפו בסרטון על הפרויקט:
 
 
 

עוד בנושא

אדריכלות בעולם

בין הקרחונים: ביקור מופלא במרחצאות באיסלנד


מתכננים לבקר בארץ הקרח והאש? חמישה אתרי מרחצאות באיסלנד שישנו את כל מה שחשבתם על המושג ספא

אדריכלות בעולם

מהפכה ירוקה-כחולה: שכונה אקולוגית של בתים צפים


הצצה לאחת השכונות המרתקות של אמסטרדם שהפכה מאזור תעשייתי לשכונת בתים צפים, והיום משמשת כמודל לקהילת מגורים ברת-קיימא

אדריכלות בעולם

מלכת המדבר: וילה יוקרתית בבחריין


הניגוד המעניין בין מדבר לים מקבל ביטוי בווילה יוקרתית הממוקמת על אחד מהאיים במדינת בחריין

אדריכלות בעולם

לבן בעיניים: בקתות סקי מעוצבות


עד שתוכלו לנסוע לחופשת חורף אמיתית ולהתרפק על השלג, ריכזנו עבורכם בקתות סקי מעוצבות מרחבי העולם

תגובות

כתיבת תגובה