כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

בתים מעוצבים  //  משפחה מורחבת: עיצוב דירה קטנה לזוג צעיר על גג בית ההורים

משפחה מורחבת: עיצוב דירה קטנה לזוג צעיר על גג בית ההורים

ההורים ביקשו לעזור לבת שעומדת להתחתן ותכננו דירה קטנה לזוג הצעיר, קלאסית ועל זמנית, שתוכל לשמש כהכנסה עתידית לאחר שיעזבו את הקן

מאת: תוכן שיווקי צילום: מרב פלברג


ריצוף: אליאב עיצובים

זוג על הגג
סלון אפור

 

מספר נפשות בבית: 2

מיקום: ראשון לציון

השטח: 70 מ"ר

התקציב: כ-300 אלף שקלים

אדריכלות, עיצוב פנים והום סטיילינג: טובה ראובני

 

זוג בשנות ה-50 המאוחרות החליט לעזור לבתו הקטנה בתחילת חייה המשותפים עם בן זוגה, ולתכנן דירה קטנה לזוג הצעיר על גג ביתו, כדי שיחסכו את דמי השכירות ויוכלו לקנות לעצמם דירה בעתיד. הזוג, שמתגורר בבית פרטי, לא ניצל את כל אחוזי הבנייה שהיו לו. מרפסת הגג הייתה מוזנחת ולא שימשה את המשפחה שנים רבות, ולכן נבחרה לטובת דירה לזוג שעומד לפני חתונה. כוונתם הייתה כי בתום השימוש בדירה היא תושכר ותהווה עבורם הכנסה נוספת.

חלל פתוח עם סלון המאפשר ישיבה נוחה

זוג על הגג
סלון אפור

אקססוריז: יער הום

סלון אפור

מעבר משני צידי הטלוויזיה

זוג על הגג
מטבח פתוח לסלון

בפני המעצבת עמדה המטרה לנצל את השטח באופן מרבי ומדויק, כך שיתאפשר לבני הזוג הצעירים, היא כלכלנית והוא מנהל צוות מכירות בחברת ביטוח, לגדל במקום ילד או שניים, ולתכנן ולעצב דירה קלאסית ועל זמנית לטובת השכרת הנכס בעתיד.

מזנון נגרות: יניב אוליאל

זוג על הגג
מזנון טלוויזיה

 

תהליך התכנון והבנייה של הדירה הקטנה לזוג הצעיר לווה אתגרים רבים, כגון התחברות לצנרת ולמערכות השונות של הבית מלמטה, התמודדות עם קירות עגולים בשני קצוות הבית – אתגר תכנוני בפני עצמו וכאמור, ניצול מקסימלי של השטח. הזוג הצעיר מאוד אוהב לארח את חבריו הרבים, ולכן תוכנן חלל פתוח עם סלון המאפשר ישיבה נוחה של כמה זוגות וכן מטבח גדול לארבעה סועדים ושני בשלנים. מצידו השני של המטבח מוקמה הטלוויזיה, כך שיתאפשר מעבר למטבח משני הצדדים ואיתו זרימת תנועה ונוחות בחלל.

מטבח: יניב אוליאל

זוג על הגג
מטבח לבן ועץ

 

המטבח, שצופה לעצים הבוגרים בבית המשפחה, תוכנן בקפידה תוך מחשבה על מקומות אחסון עתידיים בדירה הקטנה לזוג הצעיר וכולל את כל המכשירים החשמליים העדכניים להקלה על חיי היומיום. מתחת לאי תוכנן ארון גדול לדברים שלא נמצאים בשימוש יומיומי. הארונות מעל המקרר תוכננו עד התקרה על מנת לאפשר ניצול מקסימלי של הגובה לאחסון.

מתחת לאי תוכנן ארון גדול

זוג על הגג
מטבח קיר אפור

 

נגרות המזנון בסלון תוכננה כך שיתחבר לאי המטבח וימשיך אותו כיחידה אחת וייתן מענה לאחסון נוסף ולממירים השונים. המזגן העילי מוקם באמצע הסלון, קרוב לתקרה, מתוך אילוץ של חיבורי צנרת ונראה כלא שייך לחלל. הוא נתחם בנישה המשמשת כספרייה וכמקום להנחת חפצי נוי בסלון הקטנטן. אורך הקיר בסלון שמסתיים בעיגול היה מעל 6 מטרים, ולכן נבחר טפט גיאומטרי שייצור תנועה, זרימה ועניין בחלל הציבורי.

המזגן נתחם בנישה המשמשת כספרייה

זוג על הגג
מטבח פתוח

 

המסדרון והמעבר בין החדרים בדירה הקטנה של הזוג הצעיר תוכננו במחשבה על מרחב מחיה עתידי להנחת לול, שמיכת פעילות או מקום משחק, בו יוכלו בני הזוג לצפות בילדיהם העתידיים מכל מקום בדירה.

מרחב מחיה עתידי

זוג על הגג
מסדרון לבן מעבר בין חדרים

 

כדי להגדיל את חדר השינה של ההורים הוחלט לוותר על שירותי אורחים ולתכנן שירותי הורים עם שתי דלתות – אחת מחדר השינה והשנייה מהמסדרון – כדי לאפשר לזוג פרטיות בסגירת הדלת מתוך חדרם, כשאורחים משתמשים בשירותים. חדר השינה עוצב כמקום מלטף ונעים, שיאפשר לזוג מקום התרגעות בסוף היום עם ארון הזזה רחב ידיים ושידת מלמין בתכנון המעצבת, שמוסיפה אופי לחדר. הטפט במראה קש בצבע ורדרד מעניק לחדר מראה טבעי.

זוג על הגג
מיטה זוגית

שידה: מרק סגל, סגל עיצובים

12-15

 

מערכת הניקוז של ההורים הכתיבה את מיקום האמבטיה והשירותים בדירה הקטנה לזוג הצעיר – במקום עם קירות עגולים. שליכט אקרילי בצבע אפור כהה יצר דרמה, חסך בעלויות ושולב עם קרמיקה במראה דק בצבע עץ שנבחרה לקיר המקלחת והאסלה התלויה כדי לחמם את החלל. בקיר העגול תוכנן חלון שיכניס אור ויאפשר אוורור של החדר, ומתחתיו נוצר מדף לדברי נוי. בחדר האמבטיה תוכננה נישה למכונת הכביסה והמייבש. בשני קירות שלא התחברו תוכננה נישה כלפי הסלון עם מדפי זכוכית ותאורה שמגבירה את הדרמה בחדר, ובתוכה ניתן לשים בשמים ומגבות. תכנון זה יצר ארון בצד הסלון, שמשמש כמקום אחסון נסתר לחשמל ותקשורת, לשואב אלחוטי ולתליית מעילים מאחורי דלת הכניסה.

חיפוי, ריצוף, כלים סניטריים וארון אמבטיה: אליאב עיצובים

זוג על הגג
שידת אמבטיה

בקיר העגול תוכנן חלון שיכניס אור

זוג על הגג
חדר רחצה

גם בשני הקירות שלא התחברו תוכננה נישה

זוג על הגג
נישה באמבטיה

 

תכנון החדר הנוסף לעבודה או ילדים עתידיים היווה אתגר בשל הרצון ליצור חלון, שיאפשר מגורים, ומקום לארון, שולחן ומיטה, כשבתקרה עוברת קורה מונמכת בגובה 40 ס"מ. הוחלט לתכנן חדר בגודל 2.80X2.90 מטרים ולצבוע את חלק התחתון של הקורה באפור כדי לייצר עניין. התאורה המרכזית מוקמה בחלקו הפנימי של החדר, נוספה מנורת קריאה עתידית מעל המיטה וכן תאורת UP-DOWN בצידו השני של החדר.

חדר נוסף לעבודה או לילדים

זוג על הגג
חדר ילדים חדר עבודה

 

המרפסת שצופה לצידו האחורי של הבית נבנתה על גבי גג הרעפים שהיה מתחת, ועל ידי כך מאפשרת מקום אירוח נוסף בדירת הקטנה לזוג הצעיר. אתגר במרפסת היה הכנת ניקוז ארוך שלא יפריע להורים המתגוררים למטה. בשל כך נבנתה תעלה מפח, שתוביל את המים לצידו השני של הבית.

פרגולה: אורי תורג'מן, גינה קסומה

זוג על הגג
מרפסת

 

הדירה, שלא הייתה קיימת, היוותה אתגר תכנוני ועמידה בתקציב לא גבוה שהוקצב משלב הבנייה ועד שלב הלבשת הבית", אומרת המעצבת ומוסיפה טיפ: "חללים קטנים מהווים אתגר מורכב בניצול החלל וביצירת תנועה במרחב וסדר ואחסון מקסימלי. תכנון נכון של מעצב יוביל להצלחה בפן התכנוני ובפן התקציבי וייתן לכם שקט נפשי לאורך התהליך".

 

רשימת ספקים חלקית:

ריצוף, חיפויים, כלים סניטריים: אליאב עיצובים

פרגולה: גינה קסומה

שיש למטבח: שיש דנור

נגרות מטבח, מזנון: יניב אוליאל

נגרות שידת חדר שינה: מרק סגל

אקססוריז: יער הום

 

עוד בנושא

בתים מעוצבים

מהפך מתוכנן: כך הפכה דירה ישנה לווילה מפוארת


הסיפור על הווילה המפוארת מתחיל בשנות החמישים, באחד מבנייני הרכבת במרכז הארץ. חזון, תכנון מלווה פתרונות יצירתיים והרבה תעוזה, הפכו את הדירה הישנה לוילה חדשנית וחכמה. קבלו את הווילה היפהפיה

בתים מעוצבים

אדריכלות סינרגית: הכירו את אומנות תכנון החללים המשלבת חומר ורוח


חושבים שניגודים זה דבר לא טוב? תחשבו שוב! האדריכלית יעלה אור איבגי גיבשה זרם חדש, שהופך רעיונות של הפרדה וחיבור לסוג של הצהרה עיצובית. הבדלי גבהים, אנרגיות טובות ואיזונים הם רק חלק מכללי המשחק. את כל אלה ועוד תוכלו לראות בבית שלפניכם

בתים מעוצבים

הפרטים שעושים את ההבדל: חיים בסטייל מוקפד גם בדירה קטנה


חושבים שקו עיצובי שמור רק לדירות גדולות? תחשבו שוב! גלו את הפתרונות החכמים, הגישה לעיצוב והתקציב שיהפכו את הבית לאואזיס שאינו מתפשר במראה

בתים מעוצבים

כמה שזה יפה: עיצוב יפני בבית כפרי באוקראינה


לפעמים חלומות מתגשמים. זה מה שקרה לאדריכל האוקראיני סרחיי מקנו, שהתאהב בסגנון העיצוב היפני והחליט להכניס אותו לביתו הכפרי באוקראינה. התוצאה לפניכם - שילוב של חומרים טבעיים, תאוריית הוואבי סאבי ואוסף קרמיקה מרשים

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...