כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  אי על מגדל

אי על מגדל

דירה עם תפיסת עיצוב שונה, מציגה קלילות פיסולית של צורות אמורפיות החוברות לעידן האדריכלות העכשווית

מאת: אפרת בראשי, מגזין בניין ודיור צילום: יהונתן רשליין


מגדלי צמרת של אקירוב, המיתמרים בשמי תל אביב, מאופיינים בבנייה מוקפדת ומדויקת, המוגדרת על ידי מקצב של גרידים קבועים. אמיר גולן ויעל זילברצויג, שותפים למשרד 2b3D, שתכננו אחת מדירות המגדלים, החליטו לעדן ולרכך את הקווים הישרים. "בכל פעם שנסעתי בנתיבי איילון והבטתי על המגדלים, פנטזתי על תכנון דירה מודרנית בתוכם", מספרת יעל, "פחות 'מעונבת' מהמעטפת של המבנה, עם קו פנימי רך".

משפחה עם שני ילדים

הלקוחות של אמיר ויעל, משפחה עם שני ילדים, לא היססו לשתף פעולה עם הנועזות של המעצבים הצעירים, שהציעו תכנית דירה עתידנית ואמנותית לא פחות, יחד עם פן חשוב ובלתי מתפשר של פרקטיות, שימושיות, ובעיקר נוחות יומיומית. דירה זו מבוססת על קווים מתעגלים, חללים פתוחים וקירות גליים, החוברים לצורות אמורפיות, שנוצרים כתוצאה משימוש מקצועי בתוכנות תלת מימד מפותחות. "תוכנות אלו מאפשרות עבודה נוחה ובטוחה", מסביר אמיר, "עבודה שמעניקה את מירב המידע על הפרויקט העתידי, ואין בה הפתעות לא נעימות כשמגיעים לשלב הביצוע. שכן, ניתן לסובב אותן מכל כיוון, ולעבוד על כל פרט בזווית אחרת". בנוסף, תוכנות תלת ממד מאפשרות לייצר חידושים באדריכלות, שטרם נראו עד העידן העכשווי, והן מעמידות בפני האדריכל התמודדות מאתגרת.

קירות מעוגלים ללא זוויות חדות חברו ליצירת דירה בקו זורם ורך בעל מראה פיסולי, שחורג מהחזות הנוקשה והרצינית של המגדל

לדירה תפיסה פיסולית ופלסטית, הצמודה לגרעין המבנה, שהופך למעין אי. ככל שמתרחקים מהאי, החללים הופכים אווריריים, משוללי קירות ומחיצות, ונותנים במה לנוף רחב הידיים, הנשקף מהדירה כולה. צורה ייחודית זו משווה לדירה תחושה של חללים גדולים יותר משטחם במציאות.

 
החללים הפרטיים נסגרים בדלתות זכוכית שחורה, המוצנעות בתוך כיס, או מתקפלות באופן מתוחכם לתוך הקיר, והן כמו "צפות" ללא משקופים. בקצה האחד של הדירה, שני חדרי ילדים, המתוכננים בפרטיות מוחלטת לבקשת ההורים. לכל אחד מהם יחידה של חדר רחצה שקוף וחדר ארונות צמוד. עיצובם נקי ומינימליסטי, ומשרה אווירה של רוגע ושלווה. מסכי הטלוויזיות בחדרים אלו, כמו גם ביחידת ההורים, ממוקמים על מתקן, היורד מן התקרה, וכך חוסכים במקום, ומשתלבים בארומה המינימליסטית של הבית.

בדירה המעוצבת כאלמנט פיסול פלסטי עכשווי, לא נפקדה החשיבה הפרקטית, תוך התייחסות מוקפדת על הרגלי היומיום של הדיירים

 
בקצה האחר של הדירה ממוקמת יחידת ההורים, כאשר במרכז מפרידים החללים הציבוריים, המטבח וחלל המגורים. גולת הכותרת ביחידת ההורים היא האמבטיה – ג'קוזי פתוח, שממוקם מול המיטה הזוגית, וניראה כחצוב בתוך המבנה, או לחלופין כאילו גרעו את האמבטיה מתוך האבן, כמעשה אמן. הקירות, שממסגרים את האמבטיה משני הצדדים, מזכירים את צורת כנפיו של הפרפר. צורה ייחודית ויוצאת דופן זו, העמידה בפני אמיר ויעל התמודדות וירטואוזית של יכולות גיאומטריות מורכבות, ליצירת אסתטיקה חדשה, המתאימה לרעיון הכללי של הדירה, ומעניקה לה ערך מוסף. בסמוך לאמבטיה האמנותית יחידה של כלים סניטריים, זוג כיורים מרובעים ומקלחון, לנוחות מקסימאלית.

כבוד לנוף שנשקף מהחלונות
 
המטבח וחלל האירוח הציבורי פתוחים לחלוטין, כחלק מזרועות ששלוחות מתוך האי, שצמוד לגרעין המבנה, לכיוון מעטפת המבנה. הם מאפשרים מרחב מחיה נעים וחווייתי גם לדיירים הקטנים של הבית. במטבח, כמו גם בחללים הפרטיים, יש מקומות אחסון רבים ומפתיעים. חלק מהקירות משמשים כארונות, וחלקם חושפים בלחיצה קלה מזווה, מדפים, מגירות, ושאר חללים נוחים למדי, המצניעים כל מה שלא מיועד לתצוגה. למטבח ארונות עם גמר אלומיניום אנודייז וטבעי, והוא מחופה קיר זכוכית, המשלים את חזית החלונות של הדירה כולה. הריהוט לבן ומינימליסטי, ומותאם בצורה הרמונית לכותלי הבית הלבנים, שנצבעו בצבע לכה, שמעצים את הדומיננטיות שלהם.

התכנון המדויק, של קווים מתעגלים, חללים פתוחים וקירות גליים, החוברים לצורות אמורפיות, התאפשר בזכות שימוש מקצועי בתוכנות תלת מימד מפותחות
 

בחלל האירוח בחרו האדריכלים לתת נגיעות של צבע, על ידי ריהוט שנבחר בדקדקנות: כורסאות ישיבה בגימור עור צהוב ושולחנות קפה ירוקים לבית Cappellini, וספה בגוון אפור הנקראת"On The Rock", של חברת ""EDRA.
 
לאורך כל חזית הדירה ממוקמים דלפקים ארוכים מרחפים בצבע לבן, אשר מזמינים את הדיירים ואורחיהם לשבת ולצפות אל החוץ. מטרתם העיקרית של הדלפקים הינה לתת כבוד לנוף הנשקף, שחודר הביתה ומהווה חלק אינטגראלי מעיצוב הפנים. בנוסף, מספקים הדלפקים רגעים של איכות בחברותא של אירוח, או בקפה של הבוקר, או עם ספר טוב או בעבודה על המחשב הנייד, והופכים את הישיבה לנעימה ומעניינת יותר, המשולבת בהתרחשות של החוץ.

קירות הבית, הצבועים לכה לבנה מבריקה, וגופי תאורה שקועים ומוצנעים, מדגישים את היצירה האדריכלית

 
הלובן המרוכך של הקירות יוצר דיאלוג עם  קורות עץ אלון גושני במראה גס וטבעי, המשמש כריצוף בכל הדירה ויוצר אחידות. תאורה שקועה ולא דומיננטית נבחרה לכל חללי הבית, והיא מדגישה את עבודה האדריכלות.
 
"הילד הזה" מסכמים אמיר ויעל  "לא נולד בקלות. בדרך כלל, פרויקטים שנעשים במגדלי צמרת על ידי אדריכל חיצוני, לא זוכים לסיוע ביצועי של קבלן הבניין. במקרה שלנו, בגלל הצורה העתידנית של הדירה, ההתייחסות הייתה שונה. התמיכה שקבלנו מיעל כהן, אדריכלית חברת "אלרוב", שירדה איתנו עד לפרטים הקטנים ביותר, העמידה בפנינו סטנדרטים מאוד גבוהים, ולימדה אותנו את רזי התכנון והעיצוב ברמה המתקדמת והמקצועית, הסבה לנו כבוד גדול, ותוצאה של דירה ייחודית ויחידה, במגדל".

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

פנים, חוץ והבית שביניהם


אקווריום ענק בפינת האוכל, אלמוגים צבעוניים בסלון, וחדר רחצה שמדמה ליקוי חמה. הבית הזה בהחלט הצליח ליצור קשר בין פנים וחוץ

עיצוב בתים פרטיים

שומר על השקט: בית נורדי בעיצוב רגוע


קורות עץ חשופות, צבעוניות בהירה וקו עיצוב רגוע מאד – הבית הזה אולי נראה כמו בקתה סקנדינבית, אבל נמצא באמצע הקיבוץ

עיצוב בתים פרטיים

לחשוב מחוץ לתמונה – הכוח בשילוב אמנות בבית


כלפי חוץ המבנה נראה שגרתי ופשוט, אך כשנכנסים פנימה מבינים מיד שהעיצוב והאמנות בבית משחקים תפקיד מרכזי ביותר

עיצוב בתים פרטיים

למה לי אורבני – בית בעיצוב צעיר ונקי


קיר בטון, רצפת עץ והרבה צמחייה ירוקה – ככה הצליחה המעצבת לשלב בין עיצוב אורבני מחוספס לבין מראה מוקפד ונקי

תגובות

כתיבת תגובה