כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  בית מלאכה

בית מלאכה

פיצו קדם תירגם את הלופט הניו-יורקי לגרסה ישראלית על קו הגבול בין תל אביב ליפו

מאת: דקל גודוביץ, מגזין בניין ודיור צילום: עמית גרון


השלטים מסביב צועקים לכל עבר "שטח פרטי, החנייה אסורה, רכב זר ייגרר", לא שיש מצוקת חנייה נוראית במקום, ממש ממול ניצב שומם "מגרש חנייה" ענקי, שנראה יותר כמו "מגרש חול" גדול, המאפשר מספיק מקומות חנייה ל"דיירי הרחוב" – מועדונים, מוסכים, נגריות ובתי מלאכה קטנים. אחד מאלה – בית מלאכה לתיקי עור ששכן בקומה השנייה – הפך ללופט גדול לזוג צעיר עם שתי בנות. לא הרבה זוגות בוחרים לגדל ילדים במקום שקשה להסביר בו לילדיך- מדוע חשוב ללכת על המדרכה.

הבניין כלל חדר מדרגות (מבטון חשוף וזול כמובן) ומעלית ישנה (ספק למשא ספק לבני אדם), כשבין השניים ישנו רווח. התכנון המקורי כלל חדר מדרגות ממנו ניתן להיכנס משני כיוונים היישר פנימה לבתי המלאכה, ומעלית ממנה יש לצאת החוצה למרפסת היקפית ורק דרכה להיכנס פנימה. כך קורה שמי שמאחד קומה שלמה נתקע עם מדרגות ומעלית באמצע הבית וללא קשר ביניהן. אבל לא אדריכל כפיצו קדם ייבהל מדבר שכזה. קדם פרץ דלת חדשה מהמעלית לתוך הבית וכך יצר מבואת כניסה לבית בין המעלית והמדרגות. הוא גם ניצל את המדרגות לאלמנט מפריד בין חדר ההורים לילדים, כשכל אחד מהם יכול להיפרד ליחידה עצמאית עם גישה פרטית.

השילוב הזה שבין תעשייתי לאקסקלוסיבי, שבין זול ליקר חזר גם בקונטקסט העיצובי והפך כבמטה קסם בית מלאכה לבית בורגני מהודר, שזכרונות המלאכה הופכים ליתרונות המוטמעים בעיצובו

כך הפך כל מה שנשמע עד עכשיו כשלל חסרונות בלתי נתפס למציאה אמיתית: מחיר קנייה זול בסמוך לשכונת נווה צדק, שקט משעות אחה"צ, חנייה בשפע, מרחבים וצפיפות דלילה, תקרות גבוהות (3.60 מ') המאפיינות בתי מלאכה, ונוף נפלא הנשקף מדירה שאינה דירת גג. סך הכל קומה שנייה ולצד גגות עשויים אסבסט, פח, ניילון ופלסטיק מגלים גם רעפים, לבני כורכר, ים, עצים גבוהים וצריחי כנסיות.

השילוב הזה שבין תעשייתי לאקסקלוסיבי, שבין זול ליקר חזר גם בקונטקסט העיצובי והפך כבמטה קסם בית מלאכה לבית בורגני מהודר, שזכרונות המלאכה הופכים ליתרונות המוטמעים בעיצובו. כך אנו מוצאים את דלת ההזזה המקורית והחלודה של בית המלאכה לתיקי עור, משמשת כיום כדלת הכניסה לחדר העבודה של איש המחשבים. קיר בלוקים חשוף וגס חוצץ בין חדר זה לחדר הדיור כשמעליו חריץ תאורה פלורסנטית, והבטון כחומר התעשייתי והזול שנשפך מכל עבר, חוזר בגרסה המוחלקת, המבריקה, המוקפדת והמעט יותר יקרה שלו ברצפת הבית, במשטח כיור ההורים, ובמדף הטלוויזיה הבולט כמרפסת קטנה בחדר הדיור מעל חלוקי הנחל הלבנים הזורמים מחדר העבודה לחדר הדיור ומשם למרפסת.

איך אומרים הבעלים: "במחיר שבנינו את כל הבית אנשים קונים היום מטבח"

למרות המראה המוקפד, הבית נבנה בתקציב זול (יחסית לתוצאה) של  $120,000, בחומרים פשוטים, מקומיים וחלקם תעשייתיים, שעיצוב מוצלח- פשוט, מונוכרומטי ונקי אף הוא – בשילוב נתוני פתיחה טובים של מרחב וגובה, נתן להם את ה'לוק' היוקרתי. איך אומרים הבעלים: "במחיר שבנינו את כל הבית אנשים קונים היום מטבח".

חלונות הענק לנוף המגוון שהחליפו את הקירות המקוריים, הם אלומיניום קליל 9000 כסוף עם תריסי רפפה פנימיים שעלו כשביעית ממחירם של תריסי גלילה. השיש במטבח הוא אבן קיסר לבנה שנמתחת מצד אחד פנימה לשולחן אוכל מעץ צבוע לבן, ומצד שני החוצה – לשולחן במרפסת שמש דרומית. חלונות ההזזה שבקצה השיש מחולקים לשלושה חלקים, כדי שבזמן פתיחה מקסימלית אחד על השני, הם יאפשרו תנועה בסרקולציה מסביב לכל השיש והשולחן כיחידה אחת. ארונות המטבח עשויים פורמייקה אפורה ובסיסית שבוצעה בנגריה מקומית בתכנון קדם. ברז המטבח הוא ברז תעשייתי שעלה 1500 בחנות באזור תעשייה בדרום שמייבאת ציוד למסעדות, במקום 5600 לברז ביתי דומה באחת מחנויות העיצוב בהרצליה פיתוח. הקיר החיצוני של חדר הילדים נצבע בצבע מגנטי של טמבור, גריל המזגן מורכב מג'טים סטנדרטיים למיזוג תעשייתי, ושלושת "השנדלירים" המשתלשלים במטבח הן בסך הכל שתי מסננות פסטה מחוברות ומנורת ליבון רגילה בליבן.

ובחזרה למטה – למדרכה הווירטואלית שאינה קיימת בקו הגבול שבין ת"א ליפו – שם ניצבת צפרדע ירוקה ענקית בפה פעור ולשון שלופה. זהו כמובן פח האשפה התעשייתי של הבית שלא נדרש לאף נגיעת עיצוב. הוא מזכיר לאורחים כמוני, שגם ללופטים ניו-יורקים, יש גרסה מקומית.

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

קופסת ההפתעות: בית מודרני חלומי לזוג הייטקיסטים


נוף הבריכה נכנס דרך מפתחים גדולים לפנים הבית הפרטי. אליו מצטרפים חדר מפתיע במטבח, פינת חלומות לאישה ואזורי משחק לילדים

עיצוב בתים פרטיים

כל פינה נחשבת: בית צעיר ומודרני למשפחה שאוהבת לארח


ארבעה ילדים, טעם צעיר ועכשווי ואהבה לאירוח משפחה וחברים יצרו בית מודרני, מרווח ומואר בפתח תקווה, שלא בזבז שום מקום פוטנציאלי לאחסון

עיצוב בתים פרטיים

בשקט בשקט: בית רגוע בסגנון סקנדינבי


המעצבת חלמה על בית הרמוני שבו תוכל לגדל את שלושת ילדיה. בזכות הבחירה בסגנון סקנדינבי נקי ובצבעוניות מונוכרומטית, היא הצליחה ליצור מרחב מגורים שמשרה שלווה על כל מי שנכנס

עיצוב בתים פרטיים

כל אחד והקומה שלו – בית מרווח בעיצוב חמים


לא בכל יום פוגשים בבית מרווח כל כך שבו ניתן להקצות לכל דייר קומה משלו. למרות ההפרדה הזאת, הבית כולל גם מספר אזורים משותפים שבהם המשפחה יכולה לבלות ביחד

תגובות

כתיבת תגובה