בניין ודיור

עיצוב בתים פרטיים  //  הכל אני יכול בחופש הגדול

הכל אני יכול בחופש הגדול

לבעלי הבית הייתה רק בקשה אחת מהאדריכל – לשמור על תחושת משפחתיות חמימה ולסייע באינטראקציה בין בני המשפחה השונים – מה שאיפשר לו חופש יצירתי כמעט מוחלט

מאת: גלית סני צילום: יהונתן בלום


באחד ממושבי מרכז הארץ תוכנן בית לא גדול עם שאיפות גדולות שמשלב בטבעיות ישן וחדש. הבית בן חמישה חדרים וממוקם בחלקת הרחבה במושב. שטחו 250 מ"ר, על מגרש של 600 מ"ר. בעבר עמד באותו המגרש בית ישן בגודל 120 מ"ר בלבד והאדריכל ארז אליאסין בחר להשתמש בשלד הקיים כבסיס לתכנונו של הבית החדש למרות האילוצים שהדבר כפה עליו. שילוב הישן עם החדש מתבטא בעיקר בחלוקת החללים, חדרי השינה הפרטיים בקומת הקרקע ובקומה הראשונה ממוקמים במלבנו של הבית הישן והחללים הציבוריים – המטבח, הסלון ופינת אוכל ממוקמים בריבוע שנוסף לבית על ידי האדריכל שתקרתו מוגבהת.
 
הבית במושב הוא ביתה של משפחה בת חמש נפשות – זוג הורים ושלושת ילדיהם בגילאי בית הספר, שביקשו מהאדריכל בקשה אחת בלבד – לתכנן את הבית כך שיסייע להם לשמור על אווירת משפחה ועל אינטראקציה תמידית ביניהם. החופש שניתן לאדריכל איפשר לו תכנון ללא מגבלות וחופש יצירתי.
 
אלגנטיות וחמימות
עם הכניסה לבית מתקבלת תחושת החמימות והמשפחתיות אחריה תר אליאסין בתכנונו. אליאסין בחר למקם את דלת הכניסה בחזית הבית הפונה אל הרחוב, אלמנט שבעיניו מסמל ביטחון, ולטעת בכניסה צמחייה ים תיכונית עבותה ועץ זית עתיק. הדלת בעיצובו של אליאסין עצמו, עוצבה ללא ידית וללא צירים ומהווה ספתח לקו האלגנטי ששולט בבית.
עם הכניסה לבית מתגלה חלל פתוח רחב ידיים שכולל את המטבח, פינת האוכל והסלון המתפקדים כחלל אחד ציבורי-מרכזי. תקרתו מוגבהת ובכך מצביעה על היותו החלל החשוב ביותר בבית.
 
הפיכת החלל הציבורי לחלל גדול אחד הובילה לתכנון המטבח כחלל המחולק לשני אזורים היוצרים ביניהם זרימה. האזור האחד, פונה לכיוון הסלון ומשמש כפינת האוכל, והשני כולל את אזור המטבח ומזווה.
אליאסין בחר לבית חומרים נקיים בעיצוב נקי ואלגנטי אשר יעניקו תחושת שלווה. חדרי השינה מרוצפים בפרקט אמיתי ומשתלבים בטבעיות עם נגרות המטבח שעשויה מעץ אלון איכותי. השידוך של חומר זהה בחללים שונים בתכליתם ממשיך גם בחלל הראשי בקומת הכניסה ובחדרי האמבטיה – בשני החללים בחר אליאסין להשתמש באבני שיש מסוג טרבטרין, תוך שהוא בוחר להציג אותם בגדלים שונים.

אגף חדרי השינה פונה אל הבוסתן שבחצר בו נטועים עצי פרי רבים למטרות מאכל ונוי מיקומם שם מעניק לחדרים באגף פרטיות והסתרה מהרחוב. חדר השינה של ההורים וחדר האירוח נמצאים גם הם בקומת הכניסה. חדר השינה של ההורים מופרד מהחלל הציבורי על ידי דק עץ המשמש מעין מרפסת פרטית ולצדו ממוקם ממ"ד המשמש כחדר עבודה וחדר רחצה.
 
הקומה העליונה הוקדשה כולה לילדים תוך תשומת לב מיוחדת על פרטיותם –  לכל ילד תוכנן חדר שינה משלו שבצמוד לו חדר אמבטיה כך שלכל אחד מהילדים ישנו איזור פרטי ועצמאי לחלוטין. אפיון הקומה העליונה כשייכת לילדים מאפשרת להם לילדים להתקיים בחלל פרטי משלהם בעוד שפינת המשפחה הפתוחה לסלון וצופה אליו מהווה את הקשר בין הקומות.
החצר המקיפה את הבית עוטפת את הבית בצמחייה רבה המזמינה את הדיירים לבלות את זמנם בחצר. ההתייחסות לחצר מתחילה מתוך הבית, כאשר הבית מביט אל החצר דרך חלונות גדולים המטשטשים את הגבול בין הפנים לחוץ
 
האנשים מאחורי הקיר
שאלות ותשובות עם האדריכל ארז אליאסין, "ארז אדריכלים".
 
מהי הפינה האהובה עליך בבית?

הפינה האהובה עליי ביותר הינה החלל הפתוח המשלב את המטבח עם הסלון. בחרתי להשתמש בתקרה מוגבהת בכדי להעצים את החוויה של החלל הפתוח.

מהו החלק האהוב עליך בכל התהליך?

הכי אני אוהב את תחילת תהליך התכנון. הסקיצות הראשוניות ותחילת ההתמודדות עם הפרוגרמה, שעליה אני מסתמך בתחילת התכנון.

עם איזה אדריכל היית רוצה לשלב כוחות?

האדריכל סקארפה קארלו (Scarpa Carlo) הינו אדריכל מאד מוערך בעיניי, אף על פי שאין באמתחתו פרויקטים רבים. קארלו בוחר להשתמש בדרך עבודתו במסות פשוטות ורמת תכנונו לפרטים מדהימה אותי.

באיזה מקצוע היית עוסק מלבד עיצוב פנים?

התחלתי לעסוק באדריכלות בגיל מאוחר יחסית, אך תמיד ידעתי כי אעסוק בתחום הקשור לאמנות. אדריכלות מבחינתי הינה תחום המשלב אמנות וטכניקה, שני תחומים אהובים עליי המתחברים מצוין וזה מה שקסם לי.

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

גבירותיי ורבותיי: מהפך!


כשמסתכלים על הבית הזה אי אפשר בכלל לדמיין איך הוא נראה רק לפני מספר חודשים, הצטרפו לסיור במהפך של הבית שהפך מזקן ועייף לצעיר ושיקי

עיצוב בתים פרטיים

זה לא פרובאנס, זה ממש כאן


זוג צעיר ושלושת ילדיהם זכו לבית חלומותיהם הממוקם בנחלה המשפחתית בלב עמק יזרעאל. הבית מוקף בנוף העמק המרהיב ובאווירה פסטורלית טובלת בירוק, וכל זאת תוך שמירה על פרטיות והפרדה בין שתי המשפחות בנחלה

עיצוב בתים פרטיים

עיר או כפר? לא צריך לבחור


המשפחה על בית במראה כפרי אך מעודכן, אשר ישלב בין שני הסגנונות וייצור תחושה חמימה ומזמינה, וכל זאת- בלב תל אביב

עיצוב בתים פרטיים

שיק קז'ואלי ובלתי מתאמץ בלב רמת השרון


הבית תוכנן מחדש במטרה לייצר מראה מוקפד ומעוצב תוך שמירה על אווירה חמימה ומזמינה. התוצאה היא הרמוניה ייחודית של צבעים, טקסטורות וחומרים היוצרת מראה עשיר וססגוני

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *