כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  חזרה לרנסנס

חזרה לרנסנס

קלאסיקה אירופאית מסורתית מקנה לדירה ישראלית סטנדרטית סגנון מפתיע, אלגנטי ועומד בפני עצמו

מאת: טלי הרדאבל, מגזין בניין ודיור צילום: עוזי פורת


זוג צעיר, שניהם גדלו בישראל, מגדלים כאן שלושה ילדים קטנים ומעורבים לחלוטין בסגנון החיים המקומי, אבל טעמם שונה מהמקובל במחוזותינו. עדיפותם נשענת על ניחוחות אירופאים בהשראת תקופת הרנסנס, עיצוב צרפתי מלכותי ומתקתקות של כפר אנגלי. גם ביתם הקודם היה בועה אירופאית בלבנט. לדירתם החדשה בגוש דן נדרשה למשימה ליאורה שטרנפלד, שתכננה עבורם בית צרפתי מוקפד וחף מאקלקטיות. 
הדירה עומדת לעצמה, ואינה יוצרת זיקה לסביבתה. שטרנפלד הלכה יד ביד עם לקוחותיה להגשמת הפנטזיה: בניגוד למקובל בעיצוב עכשווי מקומי (בטון, לבן, בהיר, נקי ומינימליסטי), נבחר עיצוב פנים אחר, אלגנטי להפליא, שיכול להיות ממוקם בפאריס או ברומא, ורחוק מים-תיכוניות או מאופנה. 

המאפיין הבולט ביותר של הבית הוא הריהוט הקלאסי. התרפקות בני הזוג על העבר יוצרת ציפייה, שחלק מהרהיטים הם מורשת משפחתית, אך מסתבר, שהריהוט כולו יובא חדש מאיטליה ונקנה לאחר תום תכנון החללים. הרהיטים מאסיביים, עתירי פיתוחים וזהבים, ועם זאת, מותאמים לגודלה של דירה ישראלית.

בניגוד למקובל בעיצוב העכשווי המקומי, דירה זו עומדת לעצמה, ואינה יוצרת זיקה לסביבתה 

לפינת הישיבה נבחרו ספות בעלות משענות גב גבוהות, שבאופן הצבתן מתאפשרת שיחה אינטימית ושקטה. שטרנפלד, שעובדת בהשראת הפנג שווי, שמרה על זרימה מכל כיוון: גודל הספות מגדיר סביבה, תומכות בהן המנורות בשלושה מוקדי אור ופרופילים דקורטיביים בתקרה מסייעים בהגדרת אזור הישיבה. פינת האוכל נדיבת מידות אף היא, וסמוך אליה אי, המפריד בינה למטבח, שכולו נראה כציור אימפרסיוניסטי. 

ריצוף הבית מעניין. כולו שיש בגוון חום-אוף-וויט, משולב בקוביות קטנות בגוון שוקולד חלב כהה. בחדרים, במסדרונות ובסלון מופיע הריצוף בדוגמת מעוינים, כשהגוון הכהה יותר מופיע בקוביות קטנות. בחדרי הרחצה והשירותים משולב אותו השיש, אך בגדלים של 30X30 ס"מ ובדוגמת לוח שח-מט נוסטלגית באופייה. 
לחיזוק האווירה הקלאסית נקנו מרבית הנברשות, עתיקות אותנטיות וגופי תאורה, בשוקי פשפשים, אגב מסעות ציד משותפים של הדיירים והאדריכלית. 

הסגנון קצת מצועצע וגוונים נוצצים במידה ממותנת, כדי להישמר מקיטש; מה שמקובל באנגליה ובצרפת, עלול להכביד בישראל ההבילה

התקרות, למרות גובהן שאינו אופייני לבנייה אירופאית, משופעות בפרופילים דקורטיביים פלסטיים במראה קלאסי. 
הכיורים, גם בחדרי הרחצה של הילדים, הם לא בלבן "ישראלי", אלא בגווני זהוב או כסוף. אפילו הוילונות כסופים. עם זאת, אין גודש מנצנץ מידי וניכר כי הזהבים והסגנון המעט מצועצע שמרו על מיתון, כדי להישמר מקיטש. כי בסופו של דבר, מה שמקובל באנגליה ובצרפת, עלול לצמצם את מרחב הנשימה בישראל ההבילה.

עיצוב הפנים האלגנטי חף מאקלקטיות, ויכול היה להיות בפאריס או ברומא, רחוק מים-תיכוניות ומאופנה

פרוגרמה ייעודית שינתה כמעט לחלוטין את תכנון הפנים שהיה בדירה לפני השיפוץ. בתכנון החדש חוברו שני חדרי שינה לטובת יצירת מתחם הורים מרווח, הכולל חדר רחצה גדול וסלוני, שבו שני כיורים, אמבטיה נדיבת מידות, מקלחת ואפילו מסך פלסמה. לכל אחד משלושת הילדים חדר משלו, ממ"ד הוסב לחדר משחקים ואירוח, מתחם מרכזי כולל בחלל פתוח מטבח, פינת אוכל וסלון אירוח ומחוברת אליו מרפסת פתוחה, ובה דק ופינת ישיבה, המאפשרת לאכול בחוץ, ומהווה חדר חיצוני, שגם יוצר תחושת גודל בסלון.

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

פנים, חוץ והבית שביניהם


אקווריום ענק בפינת האוכל, אלמוגים צבעוניים בסלון, וחדר רחצה שמדמה ליקוי חמה. הבית הזה בהחלט הצליח ליצור קשר בין פנים וחוץ

עיצוב בתים פרטיים

שומר על השקט: בית נורדי בעיצוב רגוע


קורות עץ חשופות, צבעוניות בהירה וקו עיצוב רגוע מאד – הבית הזה אולי נראה כמו בקתה סקנדינבית, אבל נמצא באמצע הקיבוץ

עיצוב בתים פרטיים

לחשוב מחוץ לתמונה – הכוח בשילוב אמנות בבית


כלפי חוץ המבנה נראה שגרתי ופשוט, אך כשנכנסים פנימה מבינים מיד שהעיצוב והאמנות בבית משחקים תפקיד מרכזי ביותר

עיצוב בתים פרטיים

למה לי אורבני – בית בעיצוב צעיר ונקי


קיר בטון, רצפת עץ והרבה צמחייה ירוקה – ככה הצליחה המעצבת לשלב בין עיצוב אורבני מחוספס לבין מראה מוקפד ונקי

תגובות

כתיבת תגובה