כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  טירה בטייבה

טירה בטייבה

באחד מהרחובות הראשיים ניצב במעלה הגבעה ביתה הפרטי של משפחה מוסלמית שעוצב בידי מעצב מקומי

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום: עוזי פורת


טייבה, עיר מוסלמית באזור השרון, רחוקה מלהיות עיר מפותחת שמושקעים בה משאבים בפיתוח עירוני. לכן, הבית שניצב באחד מרחובותיה הראשים נראה כמנותק מסביבתו ולא רק במראה. בניגוד למקובל היום בעיצוב המערבי, אין כאן חיבור בין הפנים לחוץ וההפרדה ביניהם מובהקת. דלתות עץ מלא אדירות מידה ותריסים מוגפים שומרים בקנאות על הפרטיות של משפחה בת חמש נפשות, הורים שני בנים ובת. הבית, שנבנה בתקציב בלתי מוגבל, עדיין לא מחובר לרשת תקשורת קבועה פשוט כי אין כאן תשתית אבל הדבר הבולט ביותר ניכר באותה תפישה של היחס בין הפנים לחוץ. 

אוסאמה, מעצב הבית, הגיע לתחום עיצוב הפנים בגיל מבוגר יחסית, למרות שתמיד חיפש את האפשרות להעניק יופי לסביבה. לאחר שהיה נהג סמיטרלייר, וסיים את לימודיו כטכנאי בניין, החליט לממש את אהבתו האמיתית. הוא למד עיצוב פנים, ואחרי שהתנסה בעיצוב חללים מסחריים של מכוני יופי בתל-אביב ובמספר דירות בפתח-תקווה וברמת-גן, קרא דרור לרעיונותיו בטירה שבטירה. במקרה הנוכחי, קיבל לידיו אוסאמה שלד של בניין, תקציב בלתי מוגבל, אמון מלא מצד הלקוחות והתערבות מיזערית בקבלת החלטות עיצב בית שמתאים לאופים של הדיירים ועונה לצרכיהם וגם מהווה במה ליכולתו המקצועית ולטעמו האישי. 

גוף תאורה מפוסל, שיורד מתקרה בגובה 6.40 מטר, הוא האלמנט הבולט ביותר בבית וממחיש על פי הסברו של אוסאמה דווקא את מקומה של האם בתפישה הערבית. "האם היא הדמות המרכזית במשפחה, שתפקידה לגונן, לשמור ולדאוג לכל בני המשפחה", מסביר אוסאמה ומוסיף, "הגבר נמצא יותר מחוץ לבית, אבל הבית, בסופו של דבר, שייך לאישה. היא דואגת לבית ולדייריו, שהם המשפחה". החרוט במרכז עשוי פלדה מכופפת וצבוע בצבעי מכוניות ומסמל את הבן. המעגל סביב, שהוא פחות בולט בצבעיו וצורתו, אינו סגור ומרמז על הפתיחות הנדרשת מהאם שמאפשרת לילדיה חופש פעולה אך תמיד נמצאת מאחור, שומרת ותומכת.

המטבח: המטבח הפתוח לעבר הכניסה מרוחק מעט מפינת האוכל ובמעבר אליו נגלית מראה ענקית שמוסיפה ממדי עומק לחלל, המצטיין בגובהו. גם נתון מפריע בשטח – עמוד במרכזו של אזור האירוח – נוצל לאותה מטרה והפך לאלמנט דקורטיבי. אוסאמה חיפה אותו בפסיפס זוהר, המוסיף למקום עוצמה, ומגביר את תחושת הגובה והעושר. 

עולים למעלה: גרם מדרגות משיש, מעוטר במעקה ברזל, מוביל לקומת חדרי השינה שבה חדר ההורים מרוחק מחדרי הילדים. לבת חדר נפרד, ושני הבנים מחלקים ביניהם חדר שינה. הפעילות המגוונת של משחקים, מחשב ואירוח חברים מתרחשת בחדר שנועד לכך באזור האירוח בקומה התחתונה בסמוך למטבח.

הרהיטים בבית: אוסאמה היה מעורב רגשית בעיצוב הבית. הוא תכנן את הרהיטים תוך התאמה לחלל ולדרישות הפונקציונאליות של הדיירים. פרטים, שלא תוכננו על ידו, נבחרו בקפידה רבה, כמו השטיחים המיוחדים בצורתם העגולה, כיסאות מלכותיים, פינת תפנוקים נוחה לאורחים או הספה האדומה המעניקה צבע לגוון השמנת בו בחר לקירות הבית. ללא קשר עם תורת הפנג שואי, בחר אוסאמה לשלב את אלמנט המים בעיצוב הבית פשוט מתוך אמונה שהמים מקנים למקום אנרגיות חיוביות. בכניסה לבית זורמים המים באפיק צר שנשפך לבריכה קטנה ובתוך הבית תלויה מעל דלת עץ גבוהה תמונה ענקית של מים הזורמים לאופק. אוסאמה מצא את התמונה במגזין טבע וזיהה בה עומק והמשכיות. הוא הביא אותה לצייר מקומי שיגדיל את מימדיה ויתאים אותה למקום שיועד לה בבית.

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

שקט על פני המים: בית פרטי בסביון עם תקרה של 6 מטרים


חלונות גדולים מחברים את הבריכה עם חלל האירוח ועם סוויטת ההורים של בית פרטי בסביון, והרמוניה של צבעים בהירים ושקטים עוטפים גם את סוויטות סוף השבוע לילדים

עיצוב בתים פרטיים

קופסת ההפתעות: בית מודרני חלומי לזוג הייטקיסטים


נוף הבריכה נכנס דרך מפתחים גדולים לפנים הבית הפרטי. אליו מצטרפים חדר מפתיע במטבח, פינת חלומות לאישה ואזורי משחק לילדים

עיצוב בתים פרטיים

כל פינה נחשבת: בית צעיר ומודרני למשפחה שאוהבת לארח


ארבעה ילדים, טעם צעיר ועכשווי ואהבה לאירוח משפחה וחברים יצרו בית מודרני, מרווח ומואר בפתח תקווה, שלא בזבז שום מקום פוטנציאלי לאחסון

עיצוב בתים פרטיים

בשקט בשקט: בית רגוע בסגנון סקנדינבי


המעצבת חלמה על בית הרמוני שבו תוכל לגדל את שלושת ילדיה. בזכות הבחירה בסגנון סקנדינבי נקי ובצבעוניות מונוכרומטית, היא הצליחה ליצור מרחב מגורים שמשרה שלווה על כל מי שנכנס

תגובות

כתיבת תגובה