כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  כמו על הבמה

כמו על הבמה

היא מלאה שמחת חיים, שרה, משחקת, מבשלת, כותבת ואפילו מפסלת. ביקור בביתה של אילנה אביטל חושף סביבת מגורים המשקפת את עשייתה ואישיותה – הכל מהכל

מאת: אפרת בראשי, מגזין בניין ודיור צילום: שי אפשטיין


אקלקטיות היא מילה עדינה מדי להגדיר את ביתה של אילנה אביטל. חגיגה שלמה של צבעים, צורות, חומרים ופרטי אמנות, שרובם נעשו במו ידיה, היא תיאור מדויק יותר לבמה הפרטית שלה. לא הרבה יודעים זאת, אבל מתברר שאביטל היא גם אמנית פלסטית, ולא רק בשעות הפנאי. לפני חמש שנים רכשה בית בשכונה שקטה ברמת השרון, ומאז היא לא מפסיקה לטפח ולקשט אותו. היא מעצבת בעצמה את הריהוט, גופי התאורה וחפצי הדקורציה ומשלבת אותם לצד פריטים שונים שהיא רוכשת בשווקים או מוצאת סתם ככה ברחוב. "הבן שלי מתבייש כשאני אוספת חפץ שמצא חן בעיניי בשולי הדרך", היא מספרת. "אבל כשאני מביאה אותו הביתה ומפיחה בו רוח חיים הוא מתרצה ונרגע".

מכונית מרצדס עם דמויותיהם של האחים בלוז, על רקע קיר אדום עז, מקבלת את פני הבאים לבית וחושפת את תעוזתה העיצובית של אביטל. "אני אישה של תעוזה והבית מוכיח שאין לי רסן", היא מעידה על עצמה

חצר דק בקדמת הבית אינה מסגירה את ההפתעה הססגונית שצפויה בפנים. הסלון, שמקבל את פני הבאים, חושף את תעוזתה העיצובית של אביטל, ואם לא מוכנים לזה מראש הנשימה נעתקת לכמה שניות. הקיר המרכזי צבוע באדום עז ובמרכזו תלויה חצי מכונית מרצדס קלאסית בשחור לבן, עם דמויות האחים בלוז בתוכה.

צריך תעוזה כדי לשים מכונית באמצע הסלון, לא?
"אני אישה של תעוזה והבית מוכיח שאין לי רסן. המכונית הפכה את הסלון לנקודה המרכזית בבית. אני לא אגיד שהסלון הוא החלל האהוב עליי ביותר, מאחר שאני מאוד אוהבת את כל החדרים, אבל בזכות המכונית והקיר האדום שמאחוריה הסלון הוא בהחלט ההיי לייט של הבית".

"הבן שלי מתבייש כשאני אוספת חפצים שנזנחו על אם הדרך, אבל כשאני מפיחה בהם רוח חיים הוא מתרצה ונרגע" 

העין אינה מפסיקה לרצד לכיוונים השונים ולגלות עוד פרט שאביטל הקדישה לו תשומת לב. אפילו המשקופים ומתגי האור עוטרו בפסיפסים, ורצפת הפרקט הלבנה קושטה בציורי ערבסקה שחורים. קירות המטבח שממוקם בסמוך, צבועים בירוק צבאי שאיננו מסתיים בקו התקרה, אלא ממשיך עליה בצביעה חופשית של צורות משוחררות. שידות מרוקאיות שונות, שעליהן הודבקו אבני פסיפס מקרמיקה כתומה, הוסבו לארונות מטבח. אפילו המקרר לא נותר עירום. הוא חופה בעבודת חומר מיוחד המבוסס על מלט שהרכיבה אביטל.

אל הקומות העליונות עולים במדרגות אדומות שתואמות לפסי הצבע שעל הקיר הסמוך. בקומת הביניים נמצא האולפן של אביטל, מעין מקדש קטן ואינטימי לדרך המקצועית שעשתה עד כה. חדר זה הוא האזור השקט ביותר מבחינה ויזואלית בבית, למעט קיר אחד שמחופה כולו בעבודות קומיקס צבעוניות – הז'אנר האהוב על אביטל.

איך זה שבתוך כל החגיגה הוויזואלית, חדר העבודה שלך הוא הכי פחות מקושט, שלא לומר סולידי?
"בחדר הזה אני מפנה מקום ליצירה השנייה שלי. זה מקום שבו אני כותבת ומתרכזת ומשאירה אותו נקי יחסית, למעט קיר הקומיקס שמשתקף במראה ומוכפל בה. למעשה כל הבית הוא יצירת קומיקס אחת גדולה".

עיצוב חדר השינה כאילו נלקח מתוך סצנה של סיפורי אלף לילה ולילה. הוא עשיר בפריטים: פסלוני מלאכים, מראה גדולה שתלויה בשרשראות ותאורה כחולה ודרמטית

חדר השינה בקומה העליונה נראה כאילו נלקח מתוך סצנה של סיפורי אלף לילה ולילה. הוא מחולק לשלושה מוקדים: אזור שינה, אזור רחצה ופינת כתיבה. מעל המיטה תוספת של תקרת גבס מרחפת שמתוכה בוקעת תאורה כחולה, המעניקה לחלל דרמטיות כמעט תיאטרלית. הקיר המרכזי חופה בטפט עשיר בטקסטורות, ועליו מראה תלויה בשרשראות מתכת. לצדה צדפי מלט מעשה ידי אביטל המשמשים כפמוטים. על הקיר מעל המיטה מתנוססת תמונה בצבעים עזים של אישה ומלאך.

"אני אוהבת מאוד מלאכים", היא מציינת וחושפת את אוסף המלאכים המפואר שמול המיטה. אזור הרחצה ממוקם על במה שאליה עולים בשלוש מדרגות המוארות בספוטים. פינה מבודדת מההתרחשות הוויזואלית בחדר נמצאת מאחורי חצי קיר מעץ בחדר השינה, ובה אביטל שוקדת על הספרים שהיא כותבת. דלת חדר השינה והדלת שמובילה לחדר הארונות הסמוך לא קופחו וקושטו גם הן, כמו שאר הדלתות בבית, בבדי קטיפה שונים, כאילו היו דלתות תפאורה מושקעת על סט של תיאטרון.

בקומה השלישית ממוקם הסטודיו של אילנה, המעבדה שממנה יוצאים מרבית הפריטים בבית.

צריך הרבה זמן כדי ליצור בית כמו שלך במו ידייך. את מצליחה להתפנות לזה או שאת משאירה את זה לשעות הפנאי?
"זה ממש לא נדחק לשעות הפנאי. זו מעין משרה שנייה שלי. אני לא מוותרת על היצירה הפלסטית לטובת שום דבר אחר. כל בוקר, באופן קבוע, אני לוקחת איתי את הקפה ועולה לעבוד בסטודיו עד השעה 00:11. יש לי לוח זמנים מדויק מאוד כבר שנים. בדרך זו שום דבר לא בא על חשבון האחר".

מאיפה המשיכה לעבודה עם הידיים?
"ירשתי את זה מאבא שלי. מגיל צעיר אני צופה בו בונה, משפץ וצובע. כשאני מסתבכת עם החומרים אני מתקשרת אליו, כדי שינחה אותי ויגיד לי מה לערבב עם מה".

איך מגיבים האורחים שבאים אלייך הביתה?
"כמוך. בהשתאות ובפליאה. זה לא בית סטנדרטי ואין דומה לו. החברים הקרובים שמכירים אותי טוב לא היו מופתעים כלל, מאחר שהבית שלי משקף את מי שאני ואת אהבתי לדבר".

כשהחשכה יורדת הבית הססגוני של אילנה מקבל צביון דרמטי ורומנטי, מהצמחייה בחצר, שמוארת בגוון ירקרק, ועד התאורה האדומה שמתחת למכונית המרצדס בסלון. אפקט התאורה מעצים את נוכחות הפריטים השונים. "תאורה היא אלמנט חשוב מאוד בעיצוב. בדיוק כמו אמן על הבמה. אם הוא לא יואר כמו שצריך באמצעות תאורה נכונה הוא לא יוכל להופיע במיטבו", מסכמת אביטל.

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

שקט על פני המים: בית פרטי בסביון עם תקרה של 6 מטרים


חלונות גדולים מחברים את הבריכה עם חלל האירוח ועם סוויטת ההורים של בית פרטי בסביון, והרמוניה של צבעים בהירים ושקטים עוטפים גם את סוויטות סוף השבוע לילדים

עיצוב בתים פרטיים

קופסת ההפתעות: בית מודרני חלומי לזוג הייטקיסטים


נוף הבריכה נכנס דרך מפתחים גדולים לפנים הבית הפרטי. אליו מצטרפים חדר מפתיע במטבח, פינת חלומות לאישה ואזורי משחק לילדים

עיצוב בתים פרטיים

כל פינה נחשבת: בית צעיר ומודרני למשפחה שאוהבת לארח


ארבעה ילדים, טעם צעיר ועכשווי ואהבה לאירוח משפחה וחברים יצרו בית מודרני, מרווח ומואר בפתח תקווה, שלא בזבז שום מקום פוטנציאלי לאחסון

עיצוב בתים פרטיים

בשקט בשקט: בית רגוע בסגנון סקנדינבי


המעצבת חלמה על בית הרמוני שבו תוכל לגדל את שלושת ילדיה. בזכות הבחירה בסגנון סקנדינבי נקי ובצבעוניות מונוכרומטית, היא הצליחה ליצור מרחב מגורים שמשרה שלווה על כל מי שנכנס

תגובות

כתיבת תגובה