כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  כפרי עדין: בית מעוצב בקיבוץ

כפרי עדין: בית מעוצב בקיבוץ

בין בתי קיבוץ ישנים קם לו בית חדש שמצליח לשמר בתוכו תחושה של כפריות אבל גם ארצישראליות מובהקת. האם נמצאה הנוסחה החדשה לבית בקיבוץ? בואו להכריע

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום: שי אפשטיין


זוג אנשי הייטק, פלוס ילד בן ארבע, החליטו שהם רוצים להקים את ביתם דווקא בסביבה פסטורלית, כזו שתפריד את חיי המשפחה שלהם משגרת היומיום של עולמם המקצועי וכך מצאו את מבוקשם בקיבוץ בצפון הארץ. מעצבת הפנים ענבל איילון ניגשה למשינה והעצימה את שאיפתם ויצרה עבורם בית שמצד אחד קיימים בו כל האלמנטים הטכנולוגיים המתקדמים, ומצד שני הוא מקרין תחושה כפרית ישראלית נינוחה ונעימה, שהושגה בעיקר על ידי שילוב בין חדש לישן, בין מודרני לנוסטלגי.

 

עוד בתים מעוצבים:

באמצע הבוסתן: וילה מעוצבת בבנימינה

החיים בדרום אפריקה: ממש לא מה שחשבתם

 

כיאה לבית בקיבוץ, הבית משתרע על קומה אחת בלבד וחף ממדרגות ויש בו מרחבים נוחים לאירוח ומעברים רחבים בין אזורי האירוח והחדרים הפרטיים. לבית, שנמצא בלב לבו של הקיבוץ, בין הבתים הקיימים, הותאם גג רעפים שמתחבר בטבעיות רבה עם נוף המבנים הקיימים סביבו: בתי מגורים של חברי קיבוץ, מתחם גני הילדים או בית עץ שנבנה על אחד העצים הוותיקים. הסמיכות לבתי הקיבוץ אילצה את האדריכל לתכנן את מפתחי החלונות בהתאם ובמקומות שאפשר היה תוכננו פתחים רחבים שמאפשרים את כניסת החוץ פנימה. המגרש, שיועד לבנייה חדשה, כלל גם עצים בוגרים שניטעו במקום לפני שנים רבות ואלה נשארו במקומם, וסביבם וסביב הבית תוכננה פרגולה עשויה מתכת קלה שצבועה בגוון פרופיל החלונות.

 

סלון

שני דברים עיקריים בולטים בחשיבה הפונקציונלית של מעצבת הפנים; האחד הוא ריבוי מקומות אחסון, שחלקם שונים קצת מהמקובל במחוזותינו, והשני הוא התייחסות מקסימלית לאקוסטיקה. מקומות האחסון מתחילים כבר עם הכניסה לבית. ארון עץ בכניסה לשירותי האורחים נועד לכל אותם פריטים שיכולים לתפוס מקום בארון הבגדים. בסלון ניצב מזנון כמו פעם שמשרת את סגנון העיצוב וגם נותן פתרון אחסון לכלי הגשה, לסכו"ם ולשאר פרטים שמיועדים לאירוח ומפנים מקום בארונות המטבח.

 

ארונות מטבח: לכל העסקים ובעלי המקצוע

שירותים ואמבטיות: לכל העסקים ובעלי המקצוע

 

במטבח תוכנן מקום לכל מוצרי החשמל הקטנים, כולל מתקן לטיהור מים, מכונת קפה ועוד פרטים שאם אינו מוקצה להם מקום מראש מוצאים את מקומם בסוף על משטחי העבודה. פתרונות אלה היו חשובים למשפחה דמרבה לארח לארוחות, דבר הניכר בפינת האוכל שבה השולחן נפתח לאירוח של 20 איש ויותר, המסובים בנוחיות מרבית. 

 

מטבח

 

מטבח

 

פינת אוכל

 

פינת אוכל

 

פינת אוכל

מבואה רחבת ידיים המובילה לחדרי השינה תוכננה כאזור הבילוי המשפחתי. בתכנון מבואה זו הושם דגש מיוחד על האקוסטיקה, עקב ליקוי שמיעה של אחד מבני המשפחה. בין היתר צופתה תקרת המבואה בלוחות מיוחדים סופחי רעשים וחדרי השינה מרווחים ובחדרי האמבטיה הונמכה התקרה ליצירת פרופורציה נכונה בחלל. יחידת ההורים הורחקה מעט מהחלל המשפחתי כדי לאפשר לילד לארח בו חברים ללא הפרעה.

 

חדר שינה

 

 

הרהיטים, שנבנו על ידי נגר פרטי, תוכננו על ידי מעצבת הפנים וכולם מדברים באותה שפה שיוצרת אחידות נעימה וקשר בין כל חללי הבית. בפתחים בולט השילוב בין המראה הכפרי לטכנולוגיה מתקדמת וחלקם עשויים ברזל בלגי מעשה ידי נפח וחלקם עשויים ממערכות אלומיניום מתקדמות שמחוברות למערכת חשמל חכם, כמו בדלת ההזזה שבסלון. "השילוב בין פרופיל בלגי ומערכות אלומיניום מקנה לבית קו כפרי מעודן עם ניקיון צורני, ללא הכבדות של עיצוב כפרי נטו, שלטעמי כבר די מיצה את עצמו", מסבירה אילון ומציגה גם את את גופי התאורה עשויי הפורצלן שנעשו על ידי אמנית בעבודת אבניים ונראים כמו תכשיטים עדינים שמוסיפים למראה הכללי ולאווירה הנינוחה והנעימה ששוררת בבית, שמתובלת בין היתר גם בריח אורנים וברשרוש עלי האיקליפטוס מסביב.  

 


 

 

עוד בתים מעוצבים:

באמצע הבוסתן: וילה מעוצבת בבנימינה

החיים בדרום אפריקה: ממש לא מה שחשבתם

 

 

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

פנים, חוץ והבית שביניהם


אקווריום ענק בפינת האוכל, אלמוגים צבעוניים בסלון, וחדר רחצה שמדמה ליקוי חמה. הבית הזה בהחלט הצליח ליצור קשר בין פנים וחוץ

עיצוב בתים פרטיים

שומר על השקט: בית נורדי בעיצוב רגוע


קורות עץ חשופות, צבעוניות בהירה וקו עיצוב רגוע מאד – הבית הזה אולי נראה כמו בקתה סקנדינבית, אבל נמצא באמצע הקיבוץ

עיצוב בתים פרטיים

לחשוב מחוץ לתמונה – הכוח בשילוב אמנות בבית


כלפי חוץ המבנה נראה שגרתי ופשוט, אך כשנכנסים פנימה מבינים מיד שהעיצוב והאמנות בבית משחקים תפקיד מרכזי ביותר

עיצוב בתים פרטיים

למה לי אורבני – בית בעיצוב צעיר ונקי


קיר בטון, רצפת עץ והרבה צמחייה ירוקה – ככה הצליחה המעצבת לשלב בין עיצוב אורבני מחוספס לבין מראה מוקפד ונקי

תגובות

כתיבת תגובה