כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  מותק, הבית התקפל

מותק, הבית התקפל

שילוב בין אומנות האוריגאמי ונוסחה מתמטית של מדען גרמני היוו בסיס אדריכלי לבית באוסטרליה

מאת: אפרת בראשי, מגזין בניין ודיור צילום:


בית הקיט שב-Mornington Peninsula באוסטרליה, ממוקם בין העצים במרחק קצר מחוף הים ומתפרס על פני 258 מ"ר. צורתו יוצאת הדופן משלבת בין אומנות האוריגאמי לבין נוסחאות של המתמטיקאי הגרמני פליקס קליין, שחקר לראשונה, בשנת 1882, משטח המזכיר בקבוק יין שצווארו מכופף כלפי מטה לעבר התחתית ויצר צורה חדשה הנקראת על שמו, "בקבוק קליין".

הצורה הראשונית של המבנה, שהחלה לקרום עור וגידים, הזכירה ספירלה לוליינית או קונכייה והתפתחה לצורה מתמטית מורכבת

נקודת המוצא של האדריכלים רוב מקברייד ודבי-לין ריאן הייתה מיזוג מקסימאלי בין הבית וסביבתו, כאשר הוא אינו בולט או מיתמר מעל העצים המקיפים אותו אלא נטמע בתוכם באופן שאיננו צורם. הצורה הראשונית של המבנה, שהחלה לקרום עור וגידים, הזכירה ספירלה לוליינית או קונכייה והתפתחה לצורה מתמטית מורכבת, כצורת "בקבוק קליין". משראו האדריכלים כי טוב והצורה הייחודית אכן יכולה לשרת את מטרתם האדריכלית באופן ריאלי, החליטו לבצע אותה לפי חוקיה המתמטיים המדויקים ועם זאת לא לשכוח שמדובר במבנה המיועד לשמש כבית נופש. "הווריאציה האוריגמית החדשה עם הבקבוק המכופף", מציינים האדריכלים, "משלבת בה את המסורת של בתי חוף גיאומטריים באוסטרליה העשויים מלט, כשהשימוש בגיאומטריה מתאים מאוד לאדריכלות העכשווית".

הבית סובב סביב חצר מרכזית וסביבה גרם מדרגות מלכותי המאחד בין שני המפלסים. מעל קבועים חלונות היוצרים תחושה כי הדיירים נמצאים קרוב זה לזה ובו-זמנית גם רחוקים. שביל של קורות במבוק באורך שלושה מטרים מקדם את הבאים ומשמש כמבואה חיצונית לבית, מעין מתווך בין החוץ והפנים בצורה רכה. במבואה הפנימית של הבית נצבעו הקירות והמדרגות המובילות מעלה לחללים הציבוריים בצבע אדום עז, וכשדלת הכניסה פתוחה אפשר לראות את נקודת הכניסה האדומה ממרחק רב (נקודה המציינת את פתח הבקבוק לפי צורת "בקבוק קליין").

הצלעות הנשברות בתקרה ובקירות ממחישות את עקרון הרצף האוריגאמי שקיים בפנים ובחוץ

בקומה העליונה שלושה מוקדים המאורגנים בחלל הגדול: סלון, מטבח ופינת אוכל, כאשר כל אחד מהם נהנה מהנוף מזווית שונה. התאורה, בחלל זה, ממוקמת על הקירות בלבד ומכוונת כלפי מעלה, מלבד התאורה המשתלשלת מהתקרה ומשרתת את משטח העבודה של המטבח. גופי התאורה תורמים לדרמה במרכז החלל ומדגישים את האדריכלות בצלעות הנשברות בתקרה ובקירות. אלה אף ממחישים את עקרון הרצף האוריגאמי הקיים בפנים ובחוץ.

הביטוי העיקרי של שילוב צורת האוריגאמי ו"בקבוק קליין" הוא, ללא ספק, בחירת הצבעים לצלעותיו השונות של המבנה, הבאים לידי ביטוי גם בריהוט הנמצא בחללים הציבוריים והפרטיים. חלקו החיצוני של המבנה צבוע לבן עתיק ואפור פנינה בשילוב מעודן המדגיש את הצלעות, ולפיכך האוריגאמי הופך למאפיין בולט של הבית. תוספת הצבע השחור המקיף את המבנה מבחוץ ונכנס פנימה בנקודות מסוימות כמו בקיר המטבח, בשירותים ומסביב לחלונות בחדרים הפרטיים, מהותי מאוד משום שהוא מדגיש את הטבע שבו טובל המבנה. השחור מתפקד כמסגרת לחלונות היוצר אשליה שהבית ממוקם במקום דמיוני ומופלא. "לא רצינו ששום דבר יסיח את הדעת מהמראה והתחושה של הטבע", אומרים האדריכלים, "כך שתפקידו העיקרי של הצבע השחור הוא להדגיש את כוחה העצום של הסביבה שבה ממוקם בית הנופש".

בית "בקבוק קליין" זכה בארבעה פרסים: פרס Dulux Colour עבור צבעוניות החוץ של פרויקט מגורים; פרס Harold Desbrowe-Annear מטעם המכון האוסטרלי לאדריכלות, עבור אדריכלות מגורים; פרס Robyn Boyd מטעם המכון האוסטרלי לאדריכלות, עבור אדריכלות מגורים חדשה; ופרס South East למצוינות העיצוב והאדריכלות עבור פרויקט מגורים.

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

ברוח המושבות: בית בסגנון קולוניאלי


הבית הזה מצליח להפגיש בין אדריכלות ים-תיכונית לבין סגנון קולוניאלי מעודן, וגם שומר על קשר עם הסביבה שמקיפה אותו

עיצוב בתים פרטיים

שני בתים בקומפלקס אחד: וילה יוקרתית לשתי משפחות


שתי משפחות חולקות וילה יוקרתית במרכז הארץ. מדרגות שהופכות לרמפה ופתרונות טכנולוגיים מיוחדים משתלבים בעיצוב מודרני וחם

עיצוב בתים פרטיים

בין פנים לחוץ: בית שמחובר לסביבתו


בזכות חלוקת חלל נכונה ובחירת חומרים מדויקת, הצליחה האדריכלית לחבר בין עיצוב הפנים לעיצוב החוץ וליצור בית במראה הוליסטי והרמוני

עיצוב בתים פרטיים

אליס, מאחורייך: בית בהשראת ארץ הפלאות


עם עיצוב צבעוני ונועז, חומרים ייחודיים בייבוא אישי, ומסיכות שלוקטו מרחבי העולם – הבית הזה בהחלט מצליח להפתיע

תגובות

כתיבת תגובה