כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  מזרח תיכון חדש

מזרח תיכון חדש

ביתם של יענקלה צנקר (אדריכל פנים) ויעל אוליאל (מעצבת תפאורות) ביפו, יוצר איזון שובה לב בין עיצוב חם לקר.

מאת: תמי פרת צילום: רמי ארנולד


הדיירים הם יענקלה צנקר ויעל אוליאל- שניהם עוסקים בעיצוב.

המקום: בית בשכונה שקטה ביפו, ששטחו כ-120 מ”ר, ושבנייתו הושלמה לפני כשנה וחצי.

קסמו של הבית נובע משילוב מקורי בין העתיק לעכשווי, ובין אסתטיקה ים תיכונית לאירופאית. המכנה המשותף בין הניגודים הללו הוא, ללא ספק, טעמם הטוב של דייריו.תהליך הבנייה התחיל מבחירת המקום – המבנה החד קומתי נבחר מתוך אפשרויות לא מעטות, ונוספו לו עוד שתי קומות וחצי. “בעצם, קניתי מאורת סמים”, אומר יענקלה צנקר, שבא לשכונה חדור מוטיבציה להתמזג בתוך אוכלוסייה מעורבת יהודית וערבית, ולקחת חלק בשיפור פניה. אהדתם של השכנים הוותיקים לא היתה ברורה מאליה, אך הם שמחו על היוזמה לשפר את פני הרחוב ושיתפו פעולה עם הדיירים החדשים.

הבית נבנה סביב הצרכים היום-יומיים של בני הזוג, ולא מעבר להם; שניהם אוהבים מאוד לבשל ולארח חברים, ואכן, המטבח בבית מרווח ושימושי ויוצר רצף עם פינת האוכל, שבה ניצב שולחן אוכל ענקי

תוכנית המעטפת של הבית הופקדה בשלב הראשון בידי האדריכלית עדי גרוברמן. לעיצוב הפנים אחראי צנקר, שהוא אדריכל פנים במקצועו (מעצב בתים ודירות, משרדים וחנויות – בין היתר עיצב ל”הוניגמן”, ל”נו ניים”, ל”סאקס” ועוד). אף על פי שהבית נבדל בחזותו מהבתים הסמוכים לו, אין הוא מונומנטלי או מנקר עיניים – הוא משדר פשטות ומשרה בטחון, וכשנכנסים אליו מגלים מבחר צבעים, סגנונות וחומרים, היוצרים יחד סביבה הרמונית ומעניינת.

צנקר מעיד שקבלת ההחלטות בנוגע לעיצוב היתה מהירה למדי. הבית נבנה סביב הצרכים היום-יומיים של בני הזוג, ולא מעבר להם; שניהם אוהבים מאוד לבשל ולארח חברים, ואכן, המטבח בבית מרווח ושימושי ויוצר רצף עם פינת האוכל, שבה ניצב שולחן אוכל ענקי. חדר האורחים הסמוך הוא קטן ואינטימי, מאפשר ניתוק מסוים, מבלי שיהיה סגור כחדר נפרד. בקומה העליונה מצויים חדר השינה השקט וחדר הרחצה הצמוד לו. למרות הפונקציונליות שבבסיס העיצוב, חלוקת החלל אינה חסכונית במיוחד. הבית עתיר מבואות, שמקבלות את פני הבאים אליו ומכניסות אותם פנימה בהדרגה ובנינוחות.

הריצוף, באבן ביר זית אפורה, מתחיל בשביל הכניסה לבית ונמשך במדרגות העולות אליו. זהו הריצוף ברוב חלקי הבית, פרט לחדר השינה, המרוצף בפרקט כהה – עץ שממנו עשויים גם הפאנלים הנפגשים עם רצפת האבן. בדרך פנימה אפשר להשתהות – בצל או בשמש – במרפסות העשויות דק מעץ אורן. האיזון שנוצר כך בין “חם” ל”קר” אינו רק תוצאה של מפגש בין חומרים, אלא גם של איזון דק בין גוני גוונים של צבע המונחים זה ליד זה.

כבר מבחוץ אפשר לראות שני גוונים של טיח: אפור- סגלגל יותר בחומה החיצונית, ואפור-בטון במעטפת הפנימית. במטבח, קיר שלם מחופה קרמיקה (”בית האבן”) בפסים של תכלת וירוק. ארונות המטבח צבועים בצהוב ירקרק. הקירות הפנימיים של הבית צבועים בגוון אחד של לבן שבור, אך חלקם צבועים בצבע שמן מבריק וחלקם לא, דבר היוצר תחושה תלת ממדית ושינויים קלים בגוון, הנובעים מתנאי תאורה שונים.

הצירוף המיוחד בין צבעים קרירים, שקטים ובהירים, שאף לא אחד מהם אינו “נקי” או רווי, יוצר מסגרת חמה, ביתית ומרגיעה, שהיא רקע מצוין לחפצי הנוי השונים וליצירות האמנות המקוריות על הקירות.

דווקא הצבע האפור, הדומיננטי למדי בבית, יוצר חוויית התבוננות בלתי צפויה, כאילו הוא מכיל גוונים רבים אחרים – ירוק, סגול, חום, כחול ועוד. הריהוט, גופי התאורה, חפצי הנוי ויצירות האמנות שעל הקירות משלבים את נטיותיהם המנוגדות של בני הזוג. יעל אוליאל, שעוסקת בעיצוב תפאורה לקולנוע ולטלוויזיה, מרבה להסתובב בשוקי פשפשים והיא האספנית מבין השניים. בכל פינה אפשר לראות פריטים מרהיבים שצדה עינה, רבים מהם עשויים זכוכית, בסגנונות שונים. אלה מצטרפים לאוספים מגוונים שהורישה אמו של יענקלה צנקר. לעומתם, הפריטים שעיצב צנקר לבית שומרים על קו נקי ואלגנטי. יצירות אמנות עכשוויות תלויות על הקירות, ולמרות הגיוון הרב מבחינת החומרים והסגנונות, האופן שבו מצטרפים הדברים זה לזה משרה שלווה ואינו יוצר עומס. מהתבוננות בבית אפשר ללמוד, כי כאשר מצרפים פרטים שכל אחד מהם מצטיין ברמה גבוהה של יופי, איכות וגימור, וכאשר כל דבר מוצא את מקומו המדויק, אפשר לשלב ביניהם בדרך היוצרת סביבת מגורים מגובשת ואישית.

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

שקט על פני המים: בית פרטי בסביון עם תקרה של 6 מטרים


חלונות גדולים מחברים את הבריכה עם חלל האירוח ועם סוויטת ההורים של בית פרטי בסביון, והרמוניה של צבעים בהירים ושקטים עוטפים גם את סוויטות סוף השבוע לילדים

עיצוב בתים פרטיים

קופסת ההפתעות: בית מודרני חלומי לזוג הייטקיסטים


נוף הבריכה נכנס דרך מפתחים גדולים לפנים הבית הפרטי. אליו מצטרפים חדר מפתיע במטבח, פינת חלומות לאישה ואזורי משחק לילדים

עיצוב בתים פרטיים

כל פינה נחשבת: בית צעיר ומודרני למשפחה שאוהבת לארח


ארבעה ילדים, טעם צעיר ועכשווי ואהבה לאירוח משפחה וחברים יצרו בית מודרני, מרווח ומואר בפתח תקווה, שלא בזבז שום מקום פוטנציאלי לאחסון

עיצוב בתים פרטיים

בשקט בשקט: בית רגוע בסגנון סקנדינבי


המעצבת חלמה על בית הרמוני שבו תוכל לגדל את שלושת ילדיה. בזכות הבחירה בסגנון סקנדינבי נקי ובצבעוניות מונוכרומטית, היא הצליחה ליצור מרחב מגורים שמשרה שלווה על כל מי שנכנס

תגובות

כתיבת תגובה